Anasayfa / SEO / SEO

SEO

SEO, sitenizin başlıca Google olmak üzere arama motorlarına optimizasyon olması demektir. Sitenizin, arama motorlarında aranan anahtar kelimeye bağlı olarak gösterilmesine, sitenizin trafiğini ve kalitesini arttıran bir çeşit optimizasyon türüne seo denilmektedir.

Başlıca SEO İçerikleri Nasıl Olmalıdır?

 • Trafik Kalitesi : Trafiğin kalitesi çok önemlidir. Önemli bir trafiğe sahip siteler, arama motorlarında çok kolay yer edinebilirler.
 • Doğru Sonuçlar : Ziyaretçilerinize doğru bilgiyi sunmak her daim önemlidir. Bu sebep ile, site içerisinde bulunan her bilgi ziyaretçiler için önemlidir. Google başta olmak üzere arama motorları, doğru bilgiyi sunduğunuza çok dikkat eder.
 • Özgün İçerik: Arama motorları için özgün içerik çok önemlidir. Başka sayfalardan kopyalayıp, paylaşacağınız ya da sayfanızda yazacağınız her bilgi, arama motorları için kopya içerik sayılacağından sizleri yukarı sayfalara taşımamaktadır. Bu sebeple özgün yazacağınız yazılar siteniz için çok önemlidir.

SEO Nasıl Çalışır?

SEO’nun açılımı Seach Engine Optimization dan gelmektedir. Türkçe anlamı ise: Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelmektedir. Sitenizde bulunan içeriklerin arama motorları tarafından optimize edilip, ziyaretçi, kullanıcı ya da müşteri kazanımı için iyi bir olanak sunduğu, diğer sitelere nazaran kendi web siteniz daha ön planda olup, markanızı iyileştirmenize yardımcı olan bu optimizasyon, web siteniz hakkında her anlamda ön planda durmanız için yardımcı olmaktadır.

SEO,başlıca Google olmak üzere tüm arama motorları, ziyaretçilerin sitenize erişimin çoğalmasını sağlar. Peki bunu nasıl yapar? Şöyle ki: Arama motorları, kullanıcıya verdiğiniz bilgiyi önemser, bu yüzden sitenizde paylaşacağınız her bir yazının çok önemi vardır. Arama motorları, hangi bilgi doğru ise, kullanıcısına onu sunmaktadır. Bu sebeple, sitenizde gireceğiniz her doğru bilgi için, Google gibi arama motorları üzerinde ilk sayfalarda yer alırsınız. Bu şekilde ziyaretçi ya da müşteri kazanımı sağlayabilirsiniz. Unutmayın, sitenizi yalnızca özgün içeriklerle ön plana çıkartabilirsiniz.

SEO İşlemlerini Kimler Yapmaktadır?

Günümüzde master forumları incelendiğinde, pek çok seo işini yapan insanları ya da firmalarını görüntülemekteyiz fakat çok ince detayları bilmeyen kişiler, karşısına ilk çıkan sonuçlara bağlı kalarak kişi yada firmalara yaptırmaktadır.

Aslına bakacak olursak, web tasarım firmaları ya da ajansları, webmaster forumda bulunan diğer kişilere ya da firmalara nazaran daha profesyonel hizmet sağlamaktadır. Örnek verecek olursak, Acarnet Bilişim sektöründe başarıya tırmanmış ve pek çok site sahiplerine müşteri kazandırmış web tasarım firmasıdır. Sektöründe bulunan firmalara kıyasla daha profesyonel hizmet vermektedirler.

Web Sitenizi Daha Fazla Kişi Nasıl Ziyaret Edebilir?

 • Reklamlar İle Web Sitenizin Trafiğini Arttırmak

  : Google Ads, Yandex Ads, Facebook ya da Instagram reklamlarıyla ilk sayfalarda kolayca yer edinebilirsiniz. Bu yöntem, ek ücret gereksinimi duymaktadır çünkü Google Ads, Yandex Ads, Facebook ya da Instagram gibi platformlar, sizleri yukarı çıkarmak için ek ücret isterlerler. Bütçenize göre ilk sayfanın en üstünde ya da ortasında yer edinebilirsiniz.

 • SEO Çalışması İle Web Sitenizin Trafiğini Arttırmak:

Bu yöntemin en güzel yanı ise, reklam ücreti gibi durmaksızın para ödemeniz gerekmez. İster yıllık ister aylık yöntemler ile arama motorunda, ilk sayfanın en üstünde gösterebilirsiniz. Peki aylık ya da yıllık seo nedir?

Aylık:

Aynı sektörde bulunduğunuz firmalar da seo çalışması yaptırmazlar. Bu sebeple, sadece bir kez yaptırmanız sizi en öne taşıyabilir fakat aynı sektörde bulunduğunuz firmalar da seo çalışması yapıyor ise, tek bir defa yaptırmanız pek etkili olmayabilir.

Yıllık:

Yıldan yıla bir defa alırsınız. On iki ay boyunca satın aldığınız firma sizin için seo çalışması yapar. Bu sebeple, aynı sektörde bulunduğunuz firmalar ile rekabet kursanız bile, her ay seo çalışması yapılacağından en ön sırada olursunuz. Yıllık seo çalışması reklamlara nazaran daha fazla ziyaretçiye ya da müşteriye ulaşmanızı sağlayabilir. Acarnet Bilişim yıllık seo hizmeti vermekte olup, profesyonel bir şekilde seo çalışması yapmaktadır.

 • Sosyal Medya Platformlarını Kullanma:

Sosyal medya da alternatif trafik kaynaklarından bir tanesidir. Sosyal medyayı etkin olarak kullanırsanız, müşterilere ulaşma şansınız çoğalır. Örneğin: Bir kişi ayakkabı satın almak istiyor ancak istediği modelde bulamıyor. Siz kendi sosyal medya hesabınızı açarak ve ürünlerinizi sosyal medyaya yansıtarak, o ayakkabı modelini arayan müşteriyi yakalama ihtimaliniz yükselebilir. Peki sosyal medyada nasıl etkili müşteri yakalayabilirsiniz?

Etkiket Kullanma:  

Özellikle Instagram’da etiket kullanarak pek çok müşteriye ulaşabilirsiniz. Örnek verecek olursak, gönderinize #nikeayakkabi adında etiket eklediniz. Sosyal medyayı kullanan kişiler, bu etikete baktığında sizin gönderinizi görebilir. Bu şekilde müşteri kazanabilirsiniz.

Günlük Gönderi:

Günlük olarak sosyal medya hesabınıza gönderim limiti belirleyin. Örneğin: Her gün 5 gönderi atacağınızı kararlaştırın ve günlük olarak hesabınıza 5 gönderi paylaşın. Bu şekilde Instagram aktif olduğunuzdan dolayı sizi ön tarafa çıkartacak ve daha fazla müşteriye erişmenizi sağlayabilecek.

Takipçisi Yüksek Hesaba Reklam Verme:

Bu aşamada takipçisi yüksek bir sayfa bulmalısınız. Bu sayfanın yöneticisi ile iletişime geçip ortalama hikaye izlenmesinin ne kadar olduğunu öğrenmelisiniz. Takipçisi yüksek ve hikaye görüntülenmesi yüksek olan sayfa ile anlaşıp ona ayakkabı sayfanız için reklam vermesini isteyebilirsiniz. Bunun karşısında ek ücret ödeyeceksiniz fakat böyle bir reklam, müşteri kazanmanızda etkili olabilir.

SEO İçeriğin Önemi

SEO, içeriklere bağlı olarak düzenli bir şekilde arama motorlarında üst sıralara ulaşmasına denilmektedir. Bu noktada, tüm site içeriğini Google odaklı bir yapı altında tasarlanırsa, her zaman verimli bir sonuç ortaya çıkacaktır. seo odaklı hazırlanan makalenin incelikleri, detayları ve her zaman önemli olan mevcut konun tasarımı arama motorları için çok önemlidir. Bu verimli detaylar yüzünden sorunsuzca siteniz en üste çıkmaktadır. Online platformda tasarlanan bu seo optimizasyonu, sıkıntısız bir süreç oluşturabilir. Sistematik bir web site tasarımı gerçekleştirilebilir. Bu yüzden, hedef görülen ya da alınan kitleye, daha hızlı ya da daha hızlı ulaşılabilir hale gelecektir.

E-Ticarette SEO

E-ticarette seo, başlıca anahtar kelimelerin detaylı bir biçimde araştırılmasından başlanmalıdır. Güçlü anahtar kelime düzinesi oluşumu, site içerisinde optimizasyon sürekliliğinin devam etmesini olanak sağlayacaktır. E-ticaret üzerinde yapılandırılmış veri kullanımları da sıkıntısız bir şekilde e-ticaret seo etkileşimine destek olacaktır.

Bu etkileşime dahil olduğundan itibaren, mevcut site düzeyinizi en üst sıralara çıkarmak daha mümkün bir hale gelecektir. Bu noktada, site web tasarım aşamalarında da seo çalışmalarının önemi ve detaylarını göz önüne alınarak tasarlanması çok önemlidir. Bu detayları tamamlayarak, güçlü bir e-ticaret sitesi oluşumu içerisine girerek firmanızı online sektörde amaçladığınız ya da düşündüğünüz konuma ulaştırabilirsiniz.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Kaliteli Özgün İçerik Nasıl Oluşturulur?

Etkili içerik oluşturma için ne yapmanız gerektiğiniz biliyor musunuz? Acarnet Web Tasarım firması olarak yıllardan …

3 yorumlar

 1. Merhaba seo ilerleyen süreçte işime yarayabilir ancak hiçbir bilgim yok. Sizin yazınızdan bunun, kullanıcı kafasıyla hareket etmek ve ona göre içerik üretmek olduğunu anladım. Bu doğrultuda hareket etmek yeterli midir?

  • Acarnet Editör

   Mehmet Bey Merhabalar

   Seo ile yazmış olduğumuz makalemizde yeterince seo’yu anlatmış bulunmaktayız. Size vermiş olduğumuz bilgiler yeterlidir. Fakat seo ile ilgili yazdığımız birçok makale vardır onlarada sayfamıza bakarak göz atabilirsiniz.

  • Acarnet Editör

   Mehmet Bey Merhabalar

   Sitemizin blog sayfasında verdiğimiz bilgiler sizler için yeterli düzeyde olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir