Seo | Adwords | Sosyal Medya

İyi-kötü-çirkin filmindeki gibi bir başlık oldu. Ancak bu üç konu da birbiri ile alakalı olduğu için, başlıkta bu şekilde meydana geldi. SEO konusu, herkesin bildiği ancak bilmediği bir paradoks haline dönüştü. Bir sürü sitede, SEO nasıl yapılır? SEO nedir? SEO taktikleri adı altında bir sürü yazı okuduğunuza eminim. Biz bu yazımızda, SEO-Adwords ve Sosyal Medya ile ilgili bilinmeyen detayları ele alacağız. Zaten internetteki sitelerde yeterince, nedir ne değildir, nasıl yapılır tarzı başlıklar var. Umarız merak ettiğiniz soruların cevaplarını, bu yazımızda bulabilirsiniz.

Google SEO ile İlgili Efsaneler

Google sandığınız gibi web sitenizden nefret etmiyor. AdWords sanıldığı gibi SEO’yu ve sitenizin tazeliğini etkilemiyor. Anahtar Kelimeden önemli şeyler de var. Evet yazımızın bu kısmında, yanlış bilinen şehir efsanelerini, SEO açısından ele alacağız. Keyifli okumalar!

Efsane 1: SEO Adil bir Oyun Alanıdır!

Her web sitesi, Google’ın SERP sayfasında adil bir şekilde sorgulanır. Aslında bu kanının tersinin olduğunu gösteren kanıtlar var. Şöyle ki, her sektörün farklı uygulamaları var ve bu uygulamaları, Google böcekleri farklı bir şekilde değerlendiriyor. Bir de işin içine giren yüksek bütçeli reklamlar var. Yani siz başlangıçta internet siteniz için elinizden gelen herşeyi yapsanız bile, yüksek bütçeli reklamlar ve bir dünya para harcanarak oluşturulan tasarımlar, sizin emeklerinizi bir anda çöpe atabiliyor.

Zaten dünya ne zaman adil oldu ki, içindekiler olsun? Diye içinizden geçirebilirsiniz. Ancak şöylede bir durum var. Sabırlı olursanız ve SEO olarak elinizden geleni yaparsanız, hak ettiğiniz karşılığı alabilirsiniz.

İşin açığı, Google yeni web sitelerini bir süre şans veriyor. Tıpkı balayı dönemindeki gibi mutlu oluyorsunuz. Ancak balayı zamanı bittiğinde, devreye yüksek bütçeli reklamlar giriyor. Sanki Google size yüksek bütçeli reklam verme konusunda baskı yapıyor. Siteniz yükselişteyken bir anda düşüşe geçiyor. Sanırız adil olmayan taraf bu.

Efsane 2: SEO Tek Seferlik Bir Proje Değildir!

Kesinlikle doğru olmayan bir anlayıştır. SEO yapmaya her zaman ve her işletmenin ihtiyacı vardır. İnterneti ve web sitenizi canlı bir organizma olarak düşünün. Canlı organizmaların her zaman gıdaya ihtiyaçları vardır. Üstelik günde 3 defa! İşte SEO’da canlı organizmaya gereken gıdadır.

Seo Projesi

Efsane 3: Penguen Güncellemesi ile Backlinkler Geri Döndü

Google firmasının yayınladığı son güncelleme olan Penguen ile birlikte birçok kural değişti. Ancak kaliteli Backlink kuralı kesinlikle bunlardan birisi değildir. Birçok kişi alakasız sayfalara Backlink bağlantısı verilebileceğini son güncellemeyi referans göstererek söylüyor. Oysa ki bu iddia doğru değildir. Eğer böyle bir şey yaparsanız, ceza alırsınız ve SERP sayfasında gösterilmezsiniz.

Çünkü Google botları, sitenizi ziyaret ediyor ve alakasız bağlantıları tespit ediyor. Hatta düşük kaliteli web site bağlantılarını da tespit ederek, notunuzu veriyor. Gerisini siz düşünün!

Penguen Güncellemesi

Efsane 4: Kullanıcı Sinyalleri Önemsizdir

Bu düşünce kesinlikle yanlıştır. Google trafiğinizi oluşturan kullanıcı sinyallerini toplar ve ölçümleme yapar. Google bunu hem sitenizi sıralamaya sokmakta, hem de kendi algoritmalarını geliştirmek için kullanır. Sonuçta kullanıcı sinyalleri aslında web siteleri için hayati öneme sahip birer veri olarak karşımıza çıkar.

Efsane 5: Google İnternet Sitemi Sevmiyor

Neden böyle düşündünüz ki? Google’ın size garezi mi var? Google’a küfür mü ettiniz? Şaka bir yana Google algoritmalarının duyguları yoktur. Onlar sadece belirlenen kriterler dahilinde sitenizi değerlendirir. Eğer kriterlere uyarsanız, sıralamada üst sıralarda yer alırsınız. Eğer kriterleri yerine getirmezseniz, sıralamada düşük yerlerde kendinizi bulabilirsiniz. aslında her şey bu kadar basittir.

Efsane 6: Google AdWords Çalışmasının SEO’ya Acayip Etkisi Var!

Organik arama, ücretli aramadan tamamen farklıdır. Bu yüzden AdWords çalışmalarının SEO üzerinde sınırlı etkileri vardır. Aslında Google AdWords bir SEO sinyali değildir. Organik arama daha üstündür diyebiliriz.

Google Adwords ve seo İlişkisi

AdWords Çalışmalarından Ne Elde Edersiniz?

Yukarıdaki başlıkta AdWords çalışmalarının SEO çalışmalarına pek etkisi olmadığını söylemiştik. Ancak yine de sitedeki anahtar kelimeleri analiz etmesi açısından yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Bizim demek istediğimiz, birçokları gibi tamamen AdWords çalışmalarına bel bağlamamanızdır.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇMEK İSTİYORSANIZ BURAYA TIKLAMANIZ YETERLİDİR…!!

Gelelim AdWords çalışmalarından ne elde edeceğinize…

 • AdWords hakkında hiçbir şey bilmiyorsanız, ya da yeterince hakim değilseniz, hiçbir işinize yaramayacaktır.
 • Anahtar kelime eşleşme seçeneklerini doğru kullanmıyorsanız, anahtar kelimelerinizi tek bir kampanyada kullanıyorsanız, başarısız olmanız kaçınılmaz olacaktır.
 • Negatif anahtar kelime çalışması yapmıyorsanız, reklam için harcadığınız bütçenin yarısı çöpe gidiyor demektir.
 • Tıklama başına maliyeti, Google’a bırakıyorsanız, kesinlikle yanlış yapıyorsunuz. Kediye ciğer emanet etmek gibi bir şey yani…
 • AdWords’ün yalnızca birkaç ürününden haberdarsanız ve diğer ürünlerini bilmiyorsanız, şiddetle öğrenmenizi tavsiye ederim.

Yine de yukarıda saydıklarımızı uygulasanız bile en iyisi organik arama sonuçlarına odaklanmaktır.

Acayip Bir Alem: Sosyal Medya!

İnsanlar sosyal medya platformlarını, yeni arkadaşlıklar kurmak ve sevdikleri konuları paylaşmak için kullanıyorlar. En azından ilk başta sosyal medya çıktığında amaç buydu. Ancak şimdilerde daha çok organik trafik elde etmek ve ticaret yapmak için kullanılıyor.

Özellikle Facebook ve Instagram gibi sosyal medya mecralarında, ticari reklamlara sıklıkla rastlamak mümkündür. Aslında organik trafik elde etmenin ve en iyi backlink almanın yollarından birisi olduğunu söyleyebiliriz.

Sosyal medyada ticaret yapabilmek aslında hiç kolay değil. Nedeni ise acayip bir ortam olmasıdır. Her tür düşünceden insan var. Dolayısıyla hedef kitleyi böyle bir ortamda belirlemek, hem zor hem de kolay. Alın size yeni bir paradoks.

Sosyal Medya

Hedef kitlenin belirlenmesinin zor olmasının nedeni, herkesin size yazma ihtimalinin olmasıdır.

Kolay olması ise bir kere edindiğiniz ve ürününüzden memnun kalan kullanıcının, çevresindeki diğer kullanıcılara da sizi tavsiye etmesi ve hedef kitlenizin bu yolla büyümesidir.

Yine de sosyal medyada paylaşım yaparken dikkat etmeniz gereken kurallar var. İşletmeniz varsa ve sosyal medya ortamında ticaret yapmak istiyorsanız, aşağıdaki yöntemleri kesinlikle uygulamalısınız:

 • Telifsiz görseller paylaşın. Görsellerinizi mümkünse sizin oluşturduklarınızdan olsun.
 • Paylaşımlarınızda kullandığınız dil resmi de olabilir, samimi de… Nasıl bir dil kullanacağınız, hedef kitlenizle alakalıdır. Ancak hiçbir şekilde sınırı aşan, insanları rencide eden ya da siyasi içerikli bir dil kullanmayın. Slogan tarzı ve etkili kelime oyunlarının yer aldığı içerikler kullanabilirsiniz.
 • İnternet sitenizde oluşturduğunuz içeriklerin yer aldığı linkleri paylaşın. Böylece sitenizle hedef kitleniz ve sosyal medya hesabınız arasında bir köprü kurmuş olursunuz.
 • Günümüzde birçok kullanıcı, video izliyor. Özellikle paylaşımlarınızda video kullanmaya özen gösterin. Hatta Youtube kanalı oluşturup videolarınızı buraya yükleyin ve linkini, sosyal medya hesaplarınızda paylaşın.
 • İnsanlar hikayeyi sever. Paylaşımlarınız hikaye tadında olsun. Mesela paylaşımlarınızın altına açıklama kısmına, kısa ve güzel bir hikaye yazabilirsiniz.
 • Her gün sabah ve akşam olmak üzere iki adet paylaşım yapın. İnsanlar genelde, sabah işe giderken ve akşam işten gelirken cep telefonlarından mutlaka sosyal medya hesaplarını takip ederler.

Yukarıda sıraladığımız yöntemler denenmiştir. Aynı zamanda günceldir. Harfiyen uyguladığınızda yararını göreceksiniz. Bizi okuduğunuz için teşekkür ederiz. Haftaya aynı saatte aynı yerde buluşmak dileğiyle, esenlikle kalın…

BU MAKALEMİZ 25.11.2019 TARİHİNDE GÜNCELLENMİŞTİR.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

2020 Web Tasarım Trend Çizgileri

2020 Web Tasarım Trend Çizgileri

Web tasarım trendleri sürekli değişiyor. İnternetteki varlığınızın en önemli parçalarından birisi olan web tasarım alanında …

5 yorumlar

 1. Merhaba, hem seo’yu hem google adwords’ü hem de sosyal medyayı aktif şekilde kullanmak istiyorum ancak şöyle bir durum var, ne seo bilgim var, ne google adwords bilgim var, ne de sosyal medya bilgim var. Bu konuda sizin gibi profesyonel kişilerden destek almak istiyorum. Yardımcı olabilir misiniz? teşekkürler.

 2. Şirketim için sosyal medya hizmeti almak istiyorum fakat acaba ne gibi yararları olacaktır şirketim adına?

  • Acarnet Editör

   Mehmet Bey Merhabalar

   Şirketiniz için seo hizmeti almanız güzel bir şey çünkü web sitenizi ziyaret edenler gün geçtikçe artıp sitenizde bulunan ürünlerin satın alınması konusunda her gün artış olabilir.

  • Acarnet Editör

   Mehmet Bey Merhabalar

   Şirketiniz için sosyal medya desteği almak ürünleriniz için ve sitenizi ziyaret edenler için sitenizde yüksek derecede trafiğe yol açarsınız.

  • Acarnet Editör

   Mehmet Bey Merhabalar

   Şirketiniz için seo hizmeti almak ürünlerinizin satımı konusunda ve web sitenizin ziyaretçi bakımından artmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir