Anasayfa / SEO / SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? Doğru SEO ajansı size kelime sınırı vermez. SEO dediğimiz çalışmalar, sitenin kendisini komple kaplamalı. Buna göre size 3 veya 5 kelimede listelenme sözü veren ajanslardan uzak durulmasını tercih ederiz. Birinci sayfa garantisi veren ajanslardan ise direkt uzaklaşmalısınız. SEO %100 sonuç verecek çalışmalar değildir. Google dahil kimse size kesin sonuç veremez. SEO çalışmaları sistematik olarak yapılır ve ilk önce listelenme yapılır sonra yükselme için takip edilir. Kısa sürede SEO çalışması yapılamaz. SEO bir yatırım sürecidir ve sitenize verdiğiniz değeri gösterir sonuçları ise 2 aylık bir gerekli bir düzenleme yapılır ve takip edilir. Bu açıdan size SEO tarafından teklifler geliyorsa bırakmalısınız. İçerik üretimi konusunda netleştirmek lazımdır.

İçeriksiz bir SEO çalışması düşünülemez içerik üretimini SEO tarafı mı yapacak yoksa siz mi bunu teklif aşamasında netleştirmek lazımdır. Sonradan içerik üretmediğiniz için sonuçlara ulaşamadık gibi bir cevapla karşılaşmamak için olduğunca önemli bir konuşmadır. SEO ya giriş yapmak istediğinize göre internet dünyasının dinamikliğine hakim olduğunuz ve doğru yatırım yapma sürecinde olduğunuzu kabul etmek gerekmektedir. En iyi SEO ajansını bulmak için yaptığınız görüşmeler gayet normaldir. Bu seçim sizi en iyi SEO ajansından sonra başarıya da ulaştıracaktır.

SEO bir web sitesinin arama motorlarında görüne birliği artırmak için yapıla bilmesi gereken ilk adımdır. Günümüzde neredeyse her şirket, iş dünyasına online tarafına odaklanarak, mümkün olduğunca göz önünde olmak istiyor ya da yeni bir marka elde etmek için kendisini bu oluşumun içine atmaktadır. Git gide daha rekabetçi hal alan internet dünyası sürekli gelişimi de sağlıyor. İnternet dünyasını kullanan kişilerin online deneyimleri araştırmalarına göre %93’ü yalnızca internette arama ile başlıyor. Bu nedenle, pazarlama karması arama optimizasyonu yani SEO önemsiz sistem değildir. SEO stratejisi doğru bir şekilde yürütüldüğünde marka için uzun vadede adeta sihir etkisi yaratmaktadır. Bundan dolayı SEO önemli bir noktadır.

SEO İle Çalışmaya Başlamadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş birliği yapacağınız SEO şirketini seçmek kolay bir yöntem değildir. Sonuç olarak SEO görünmeyen bir elemandır ve farklı kurumlar bu karmaşık arenada başlarını göstermek için farklı terimler ve jargonlar kullanırlar ve işletmeleri yanılta bilirler.

SEO Nedir?

SEO, organik arama motoru sonuçlarıyla web sitenize gelen trafik miktarını ve kalitesini artırmanın bir uygulaması olan Arama Motoru Optimizasyonu anlamına gelir .

SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

SEO’ya Ne Giriyor?

Trafik kalitesi Dünyadaki tüm ziyaretçileri çekebilirsiniz, ancak sitenize geliyorlarsa, çünkü Google onlara gerçekten elma satan bir çiftçiyseniz, bu kaliteli trafik değil, Apple bilgisayarları için bir kaynak olduğunu söyler. Bunun yerine, sunduğunuz ürünlerle gerçekten ilgilenen ziyaretçiler çekmek istersiniz.

Organik sonuçlar . Reklamlar, birçok SERP’nin önemli bir bölümünü oluşturur. Organik trafik, ödemek zorunda olmadığınız trafiktir.

SEO Nasıl Çalışır?

Bu doğru. Ama hiç bu sihirli bağlantı listelerinin arkasında ne olduğunu düşünmeyi bıraktınız mı?

İşte nasıl çalışır: Google (veya kullandığınız herhangi bir arama motorunda), Internet’te bulabilecekleri tüm içeriklerle ilgili bilgileri toplayan ve toplayan bir tarayıcıya sahiptir. Tarayıcılar, tüm bu 1’leri ve 0’ları bir dizin oluşturmak için arama motoruna geri getirir. Bu dizin daha sonra tüm bu verileri sorgunuzla eşleştirmeye çalışan bir algoritmayla beslenir.

SEO’nun O bölümü – optimizasyon – tüm bu içeriği yazan ve sitelerine yerleştiren kişilerin bu içeriği karıştırdığı ve bu sitelerin arama motorlarının gördüklerini ve ulaşan kullanıcıları anlayabilmeleridir. Arama yoluyla gördüklerini seveceksiniz.

Optimizasyon birçok şekilde olabilir. Emin yapmaktan her şey başlık etiketleri ve meta açıklamalar bilgilendirici ve işaret doğru uzunluk hem iç bağlantıları övündüğünüz sayfalarına.

Backlink Nedir?

Backlink, bir web sitesinin başka bir web sitesinden aldığı bağlantıdır. Geri bağlantılar, bir web sitesinin arama motoru sonuçlarındaki üstünlüğü üzerinde büyük bir etki yapar. Bu nedenle, bir web sitesinin SEO sıralamasını geliştirmek için çok faydalı oldukları düşünülmektedir. Arama motorları, arama sonuçlarını görüntülemek için birden fazla faktör kullanarak sıralamaları hesaplar. Hiç kimse sonuçları listelerken arama motorlarının ne kadar ağırlık verdiğini kesin olarak bilmiyor, ancak kesin olarak bildiğimiz şey onların çok önemli olduğudur.

Geri bağlantılar doğal olmalı, bu bir web sitesinin kendi web siteleri için geri bağlantılar oluşturmak için yapay yollar kullanmaması gerektiği anlamına gelir. Bağlantıların kalitesi, miktardan çok daha önemlidir.

SEO Ajansı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğal Bağlantı

Doğal bir bağlantı, organik olarak meydana gelen bir bağlantıdır (şirketiniz tarafından kolayca yerleştirilemediği için).

Doğal bağlantılar:

İzleme parametreleri var.

Sponsorlu veya ücretli içerik içinde bulun.

JavaScripts veya para kazanma araçları üzerinden yönlendirin.

Doğal bir bağlantı, bir içerik, web sitesi veya kaynağa referans olarak bulunur.

Doğal Olmayan Bağlantı

Bunlar, PR firmaları, medya alıcıları tarafından ödenir, yerleştirilebilir ve izlenebilir veya ortaklık programları, TBM kampanyaları, etkileyiciler veya para kazanma komutları yoluyla para kazanılabilir.

Eğer takip ederlerse, potansiyel olarak Google’ın sitenizde manuel bir işlem yapmasına neden olabilirler ya da kazanılmadık / doğal olmadıkları için Penguin’e uğrayabilirsiniz.

Doğal olmayan bağlantılar nelerdir? Bağlantılar:

UTM kaynağı ve ortam gibi izleme parametreleri ile.

Bazı script’lerin perakendecilere bağlantı için ücret aldığınızı söylediğinden para kazanma komut dosyaları kullanan sitelerden.

Bunları sitenin kodunda, giden yönlendirmelerinde ve diğer haritalanabilir tekniklerde bulabilirsiniz.

Yarı-Doğal Bağlantı

Bazen karışık bir bağlantı düzeni keşfedeceksiniz. Bu doğal bir bağlantıdır ancak örneğin izleme parametrelerini kullanır.

Blogcular, toplayıcılar ve bu bağlantıyı izleyen diğer kişiler, bu parametreleri de içeren doğal bağlantılar sağlayarak doğrudan kendi sitelerine kopyalayıp yapıştırabilirler. Bu, doğal olmayan fakat organik bir bağlantı şemasına neden olabilir.

Bunun çözümüne yardımcı olmak için, bir kişinin sitenize izlenen bir bağlantı aracılığıyla ulaştığından, parametreleri iletmek için bir yönlendirme ayarladığınızdan, ancak doğal sayfa yapısına da çözümlediğinizden emin olun. (yani utm_campaign, utm parametresi olmayan bir sürüme yönlendirir).

Artık kullandıkları standart ve izlenmeyen URL’ye sahip olacaksınız ve satış, trafik ve orijinal siteye geri dönecek şekilde doğru şekilde ilişkilendirebileceksiniz.

Bir bağlantı edinme raporu çekerek ve ilk etkileyiciden gelen beğenileri, hisseleri ve retweetleri tarayarak / kazıyarak ek bağlantıların ve maruz kalmanın hali etkisini hala ölçebilirsiniz.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

SEO Uyumlu Web Sitesi Yapmanın İncelikleri

SEO uyumlu web sitesi nasıl yapılır sorusunun cevaplarını tüm incelikleriyle bu konu başlığı altında sizlere …

7 yorumlar

 1. Merhaba makalenizi okudum fakat bir sorum olacak uygun fiyata ne kadar iyi bir seo hizmeti alabilirin?

 2. Merhabalar Seo hizmetinin web siteleri için amacı nedir?

  • Acarnet Editör

   Fatma Hanım Merhabalar.
   SEO hizmetinin web siteleri için amaçları, Web sitesinin arama motorlarında ilk sıralara ulaşmasını sağlamak ariyetten web sitesi sahiplerine daha fazla ürün sattırıp kazanç sağlamasını yapılmaktadır.

 3. Merhaba, Doğal bağlantı nedir? Birde web sitem için backlink almak bana ne gibi bir faydası olacaktır?

  • Merhabalar Emre Bey,
   Doğal bir bağlantı, organik olarak meydana gelen bir bağlantıdır. Backlink Web sitenizi üst sıralara çıkması için yardımcı olacaktır.

 4. Merhabalar, öncelikle verilen bilgiler için teşekkür ederim. İlk olarak ben SEO ile çalışmalara başlamadan önce nelere dikkat etmemgerekemektedir? Son olarak ise Doğal olmayan bağlantı nedir işimize yaramaktamıdır?

  • Merhabalar Kenan Bey,
   Seo ile ilgili çalışmalara başlamadan önce İş birliği yapacağınız SEO şirketini seçmek kolay bir yöntem değildir. Sonuç olarak SEO görünmeyen bir elemandır ve farklı kurumlar bu karmaşık arenada başlarını göstermek için farklı terimler ve jargonlar kullanırlar ve işletmeleri yanılta bilirler. Doğal olmayan bağlantı ise Bunlar, PR firmaları, medya alıcıları tarafından ödenir, yerleştirilebilir ve izlenebilir veya ortaklık programları, TBM kampanyaları, etkileyiciler veya para kazanma komutları yoluyla para kazanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir