Anasayfa / SEO / SEO Hakkında Bilinmeyenler

SEO Hakkında Bilinmeyenler

SEO hakkında bilinmeyenler açısından anahtar kelimeler üzerine incelemeler yapılması daha doğru olacaktır. Dahil olduğunuz sektörünüze ait tek bir kelimenin çıkardığı arama sonuçları ile örneğin sektörünüzü tanımlayan kelimenin anlamının arattırılması sonucunda çıkan sonuç miktarı oldukça farklı olacaktır çünkü genellikle tek bir kelime ile arama yapmak daha kolayımıza gelir ve buna istinaden anahtar kelime seçimleri de buna yönelik yapılır fakat burada minik bir değişiklikle tek kelimeyle çıkan milyonlarca arama sonucu arasından en üste yerleşmeye çalışmak yerine ‘’yazılım nedir’’ gibi basit bir tanım sorusunu anahtar kelime olarak kullanarak daha sınırlı bir listede yükselmeye çalışmak oldukça mantıklı görünmektedir.

SEO Uzmanı Kimdir?

SEO Hakkında Bilinmeyenler Biraz basın, yayın, yazıma ve çizme konularına meraklıysanız SEO kelimesiyle birlikte bu kelimenin kuralları ve uzmanı olduğunu da illaki bir yerlerde duymuş veya okumuşsunuzdur. Eğer hiç duymadıysanız veya duymuş ama etraflıca fikir edinmediyseniz o zaman gelin bu konunun derinliklerine birlikte inelim.

Ansiklopedik cümleler kurmadan nazik bir dille tanımlamak gerekirse kişi, kurum, kuruluşların internet sayfalarının, hitap ettikleri sektör veya insan kitlesine ve arama motorlarının sayfa sıralama mantıklarına göre ilk sıralarda bulunurluğunu maksimuma çıkarmak için gereken tüm analiz, değerlendirme, optimizasyon, takip ve raporlamayla uygulananlar SEO kuralları iken bunları gerek tıklanma gerekse takipçi sayısını arttırmak için incelikle kullanan kişiye ise bir SEO uzmanı denir.

Kuralıydı, kaidesiydi derken bu olayın özellikli bir yönü var demektir peki bunun önemi nedir?

SEO Analizi Neden Önemlidir?

Eğer siz yaptığınız işi veya sunduğunuz bilgiyi kelime kalabalığı olmadan en sade, akıcı ve doğru bir dille anlatmak ve bunun da en kolay şekilde insanların erişebileceği bir mesafede olmasını istiyorsanız SEO analizi yaptırmanız önemlidir.

Sayfa analizi demek elinizde çeşitli yönlerden defaten kontrolden geçen bir veri veya hizmet var demektir.  Tabii tutacağınız kriterler ile kalite seviyesinde sürekli bir iyileştirme çalışacak demektir. Örneğin tıklandığında ucu herhangi bir yere bağlanmayan bir anlamda ölü linklerin içeriğinizde yeri olmaz, gereğinden fazla tekrara düşen kelimelere izin verilmeyerek hem anlatımda belli bir seviyenin yakalanması sağlanır hem de web adresinizin spama düşmesinin önlenmesi gibi esasında tamamen doğru ve özgün bir hizmet sunulmasının yolunu açarak dijital pazarlamadaki varlığınızın alıp yürümesine yol verecektir.

 

 

Arama Motorlarında Yükselmenin Önemi

SEO Hakkında Bilinmeyenler Sanal alemde alıp yürümek bir diğer deyişle milyonlarca insanın sizi online ziyaret etmesi noktasında arama motorlarında yükselmenin önemi büyüktür. Çünkü hepimizin yaptığı gibi aradığınız herhangi bir şeyin cevabını yüzde doksan ilk linke tıklayarak bulmayı umarsınız. Hadi bilemediniz iki üç olsun dördüncü ve daha ötesine ilerlemek için biraz fazla gözü kara olmak gerekir. Yani ilk üçte veya dörtte olmak demek konuya dair en çok tıklanan olmak demek bu da daha fazla reklamınız olması ve hatta daha fazla reklam almanız demektir.

Güncel SEO Kriterleri

Peki güncel SEO kriterleri nelerdir? Ben içeriğimi hazırlarken nelere dikkat etmeliyim derseniz hemen onları da önünüze serelim. Arama sonuçları sıralaması yapılırken her bir ana başlığın kendi içinde alt başlıklara ayrılması ile toplam 200 kadar kriterden faydalanılmaktadır. Tabii ki hepsinin önemli olma derecesi bir değildir.

Ana başlıklar olarak domain kriterleri ile başlarsak sonrasında sayfa içi optimizasyon, site seviyesi, kullanıcı, özel algoritma, sosyal medya, marka, site içi spam ile devam edip site dışı ve backlinkler ile alakalı kriterlerle sonlandırırsak genel anlamda bir sıralama yapmış oluruz.

Etkili SEO Araçlarından

SEO Hakkında Bilinmeyenler Yukarda da belirttiğimiz gibi 200 kadar SEO kuralı mevcut ama bazılarının sizi zirveye taşımadaki etkileri belirsiz bazılarının ise barizdir. Şimdi ise üst sıralara tırmanmadaki başarının anahtarları etkili SEO araçlarından bahsetmenin vaktidir.

Öncelikle şunu belirtelim ki bu araçlar, insanların ne tarz sayfaları daha çok ziyaret ettiğinin, vakit harcadığının nabzını tutuyor. En çok ilgi veya dikkat çeken ayrıntılar ile birlikte en çok rahatsız eden ve şikayet edilen noktaların neler olduğunun incelemesi yapıyor.

İşte benzerleriniz ile sizin bulunduğunuz nokta arasında derin analizler yaparak nerede olduğunuzu bildirip kendinizi geliştirmenize imkan sunan söz konusu araçlar.

Biliriz ki rakibini küçümseyen maçı kaybeder bu yüzden SEMrush Aracı, kendinizle birlikte rakiplerinizin de nerede olduğunun hesabını yapmanız noktasında işinize yarayacak bir araç olabilir ki bunun yanında sunduğu diğer domain analiz, raporlama, kullanıcı yönetimi gibi hizmetlerle de birazcık ücreti fazla olsa da oldukça verimlidir.

Yine en etkili olanlardan biri Raven Tools, reklam, içerik gibi hizmetlerin yanında anahtar kelime analizi, backlink durumu, sitenin ve içeriklerin SEO uyumu gibi noktaları test edebilme yetenekleri sunmaktadır.

Moz Aracı, sayacağımız araçlar arasında en iyisi olduğunu söyleyebiliriz, çünkü Google üzerinden algoritma çıkaran bir yazılımdır. Böylece olan tüm gelişmeleri takip eder ve kullanıcısını anında bilgilendirir.

DeepCrawl Aracı, kendisini rakipsiz olarak tanımlayan bu araç bütün analiz ve takip işlerini başarılı bir şekilde yürütmektedir. Site tarama noktasında fazlaca tercih edilmektedir.

Ahrefs Aracı, bu da oldukça rağbet gören ve önerilenler arasındadır, çünkü Google’dan sonra en geniş site taraması yapan ta kendisidir. Bundan ötürü aylık ve yıllık paketler halinde ücretli kullanılmaktadır.

Şimdi sıra verimli içerik analizcinize geldi arkadaşlar, tanıştıralım Buzzsumo Aracı, tüm sosyal medyaları analiz eder, anahtar kelime açısından raporlama yapabilir ve insanların kullandığı ifadeleri kullanarak tanıtımını yapmak istediğiniz ürün veya hizmetinizi sosyal medya gündemine göre hazırlar ve alemlerin liste başlarına talip olabilirsiniz.

Übersuggest Aracı, kelime üretme, türetme yönünden içerik desteği vermenin yanında anahtar kelime analizi de yapar ve tüm bu hizmeti bir de ücretsiz sunar.

Majestic Aracı, ölü linkleri tanımlar, daha verimli bir hizmet için yapılacaklar listesi çıkarır, aldığınız link sayısını söyler ve bunları uzman gözüyle inceler şeklinde yeteneklerini sayabileceğimiz bu araç ücretli olmasına rağmen oldukça tercih edilenler arasında yeri vardır.

Monitör Backlins Aracı, rakip, backlink ve anahtar kelime gibi konularda analiz ve sıralama yapmakla ünlü diğer bir uygulamadır. 30 gün ücretsiz deneme süresiyle tüm saydığımız bu yeteneklerin tadına yakından da bakabilirsiniz.

Hotjar Aracı, ziyaretçilerin en çok nereye tık attıklarını takip ederek kendinizi bu yöndeki beklentiler ve isteklere göre geliştirmenizi sağlar.

SEO Hakkında Bilinmeyenler Google’da bu konuda hizmette sınır tanımamış ve Google Search Console, Google Trends Aracı ve Google Adwors Keyword Planner olarak birkaç araç sunmuştur. Bunlar da yukarıda saydıklarımız gibi bağlantıları, backlinkleri, anahtar kelime analizinin yanında hitap ettiğiniz insanların en çok kullandıkları kelimeler, tercih ettikleri web sitelerini bilerek buralara reklam verebilirsiniz.

SEO ve Kelime Analizi İlişkisi

SEO Hakkında Bilinmeyenler Son olarak tüm bunlara ek olarak ayrıca bahsetmek istediğimiz bir nokta daha vardır. O da SEO ve kelime analizi ilişkisidir. Bu hizmet içeriğin ne kadarı çalıntı ne kadarı özgün bunu tespit edebilmektedir ve buna göre kopyalama işlemini gerçekleştiren kişiye uyarı göndermektedir. Tüm bu en birinci ben olayım eforlarına karşın bu tarz durumlar sizi ön plana çıkarmanın aksine daha da geriye atan etkiler yaratıyor bunu da belirtmiş olalım.

Eğer bir tamirci, su satıcısı, berber gibi kısıtlı alanlarda hizmet sunan bir işletmeyseniz işiniz sandığınızdan kolay olabilir. Bulunduğunuz mahalle, cadde, semt itibariyle yakın çevreden arama yapılması sonucunda listenin en başında bulunmak istiyorsanız sizin için önemli bir müşteri kaynağı olacak bir konudan bahsedeceğiz.

Yerel SEO Nasıl Yapılır ve Önemi Nedir?

SEO Hakkında Bilinmeyenler Yerel SEO, yerel aramalarda arama yapılan yere yakın bir konumda olmakla ilişkili olup ama sadece bundan ibaret olmayan bir durumdur. Öncelikle bir Google My Business kullanıcısı olmanız gerekir çünkü Google arama motorunun sahip olduğu algoritma sizin sunduğunuz hizmet veya ürünle müşterilerin aradıkları arasındaki ‘’Alaka seviyesini’’ bu hesap üzerinden çeker. Ayrıca arama sonuçları aramayı yapan kişinin bulunduğu konuma en yakın olan yerleri sıralamaktadır. Burada adınızın en üstlerde çıkması için sadece yakın olmanız değil aynı zamanda konum tabanlı bir hizmet veriyor olmanız gerekir. Tüm bunlara ek olarak ise yakındaki diğer rakiplerinizden daha öne çıkmak istiyorsanız Fotoğraflar, aldığınız Oylama puanı ve Yorumlarınız da çok önemlidir.

 

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Google’da Üst Sıralara Çıkmak İçin 8 Altın Kural

Google’da üst sıralara çıkmak için bir sürü zaman ve para harcıyorsunuz. Peki neden üst sıralara …

2 yorumlar

  1. Merhabalar, Seo uzmanı kimdir bizlere ne gibi bir avantaj sağlamaktadır? Web sitem için seo analizi neden önemlidir? Ve son olarak yerel seo nedir önemi nelerdir?

    • Merhabalar Samet Bey,
      Seo uzmanı web sitenizi internet arama morotlarında üst sıralara taşıyan kişilerdir. Analiz, rapor, optimizasyon takip ve değerlendirmelerde bulunmaktadır. Web sitenizde sunduğunuz bir işi veya bilgiyi sade akıcı normal bir şekilde anlatmak ve kolay bir şekilde bulunmasını istiyorsanız seo analizi oldukça önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir