Anasayfa / SEO / Seo Teknikleri 2020

Seo Teknikleri 2020

SEO nedir, nasıl yapılır tamam da, bu işin detayı, püf noktası yok mudur? Tabi ki var. Tecrübelerimize dayanarak oluşturduğunuz ve kanıtlanmış SEO taktiklerini uyguladığınız zaman göreceksiniz ki, internet sitenizin performansı hiç olmadığı kadar artacak. O zaman haydi başlayalım.

Kullanıcıları Cezbedin

Zaten her şey kullanıcı odaklı değil mi? Aşağıda sıralayacağımız taktiklerle, kullanıcıyı cezp edebilir ve kullanıcı odaklı bir internet sitesi hazırlayabilirsiniz.

 • Google haritalardaki bilgi grafiklerinde gezi planlama özelliğinden mutlaka yararlanın. İşletmenizin yerel rehberini oluşturun. Bu sayede daha görünür olursunuz.
 • Facebook işletme hesabı, son zamanlarda en iyi Backlink kaynaklarından bir tanesidir. Müşteri hizmetlerine yatırım yaparak, Messenger üzerinden ürünlerinizin özelliklerini tanıtabilir ve ürünlerinizin satışını gerçekleştirebilirsiniz.
 • Linkedin her ne kadar birçokları tarafından önemsenmese de, aslında işletmeler için en iyi reklam platformudur. Sponsorlu reklam vererek, birçok geri dönüş alabilirsiniz.
 • Facebook Piksel kodu oluşturarak daha fazla hedef kitleye odaklanabilirsiniz. Böylelikle internet sitenize gelen ziyaretçilere reklam izletebilir ve müşteri kazanabilirsiniz.
 • 360 derece video kullanımı, son zamanlarda oldukça yaygınlaştı. Facebook, Instagram gibi platformlarda bu özelliği kullanabilir, işletmenizi en iyi şekilde tanıtabilirsiniz. Mesela işletmenizin bölümlerine ait 360 derece video hazırlayabilir ve kullanıcıların izlemesini sağlayabilirsiniz.
 • Facebook Live yayınları oluşturarak, konumunuzu coğrafi olarak işaretleyin. Yerel şirketler için işe yarayan bir özelliktir.
 • Müşteri yorumları ve alıntıları, trafik elde etmenizde büyük yarar sağlayan uygulamalardır. Ancak müşteri yorumlarını da süzgeçten geçirmeniz gerekir.
 • Meta açıklamalarınız iyi değilse, Console raporunda düşüşler gözlemleyebilirsiniz. Meta açıklamalarınızı yeniden gözden geçirmek isteyebilirsiniz.
 • Analiz programlarınızın yönetim panelinizde, mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Eski içeriklerinizden bazıları, hala yüksek trafik almaya devam ediyordur. Bu durumu fırsata çevirebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey, bu içeriklere benzer, yeni içerikler oluşturmak olacaktır.
 • SSS sayfaları, her site için inanılmaz trafik elde etmenin yollarından bir tanesidir. Herkes merak ettiği konularda, sıkça sorulan soruların cevaplarını bilmek ister.
 • E-Ticaret sitenizde yayınladığınız ürünler için açıklama yazın. Açıklamalarınız doyurucu olsun ve aklıda soru işareti bırakmasın.
 • İster yeni olsun, ister eski olsun içeriklere önem verin. Kaliteli içerikleri mutlaka sitenizde bulundurun. Kalitesiz içeriklerle, sitenizi çöplüğe çevirmeyin.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN BURAYA TIKLAYINIZ..!!

Tek Rakibim Türk Hava Yolları Kadar Hızlı Sayfalar

“Aceleniz nedir durun bir yol” sözü internet için geçerli değildir. İnternet sitenizin hızlı açılması gerekir. Özellikle ışık hızında reklamların yapıldığı internet ortamında, internet siteniz 3 saniyeden uzun bir sürede açılıyorsa, hiç şansınız yok demektir. Kullanıcı gözünüzün yaşına bakmaz, hemen başka bir siteye gider. Bizden söylemesi!

İçerik Teknolojisi

Klasik site tasarımı tabi ki bazı durumlarda işe yarıyor. Ancak karşımızda, çabuk sıkılan ve sürekli yenilik isteyen bir kitle var. Bu durumu da göz önünde bulundurmak zorundayız. İnternet sitenizdeki görsel ve yazınsal tasarımları her zaman için daha güncel ve kaliteli tutmak zorundasınız.

Mesela günümüzde Flat ve tek sayfada olan görsel tasarımlar daha çok tercih ediliyor. Sitenin türü ne olursa olsun, bu tasarım trendini deneyebilirsiniz. İçeriklerde de artık viral videolar daha revaçta. Yani site sahibi sizseniz, kamera karşısına geçip, hünerlerinizi sergilemelisiniz.

 

Kullandığınız resimler için de aynı durum söz konusu. Kullanıcılar artık yalnızca gerçeklere önem veriyorlar. Başka siteden aldığınız ve herkesin kullandığı resimleri, sitenizde barındırmaktansa, ürünlerinizle ilgili ya da işletmenizi ya da yaptığınız işi gösteren resimleri, internet sitenizde barındırmanız daha faydalı olacaktır.

Unutmayın, kaliteli içerikler her zaman kazandırır.

 

Tabi ki Yerel SEO

Öncelikle Yerelden kastımızın ne olduğunu anlatalım. Mesela lokma tatlısı ile meşhur bir işletmesiniz. Doğal olarak Türkiye çapında rekabet etmek sizin için zor olacaktır. Arama motoru anahtar kelime çalışması yaparken, bulunduğunuz lokasyonu hedef alın. Buradaki kullanıcılara hitap etmeye çalışın. Yaptığınız analizler de hep bu yönde olsun. Yerel SEO çalışmalarına mutlaka önem verin.

 

Kadrolu Yazarlar Zorunlu Hale Geliyor

Penguen güncellemesinden önce, herkes her konuda makale hazırlayabiliyordu. Ancak güncellemeden sonra işler değişti. Artık Google alanında uzman yazarlar istiyor. Nasıl mı? Şöyle…

Mesela teknoloji ile ilgili makaleler içeren bir blogunuz var. Google size bu yazıları, gerçekten teknoloji ile ilgilenen ya da mesleği teknoloji ile ilgili olan kişiler yazsın ve bu kişilerin bana profillerini gönder diyor. Webmaster olabilir ya da teknoloji ile ilgili uzun yıllar yazmış ve kendisini geliştirmiş birisi olabilir. Bilgisayar mühendisi, yazılım uzmanı gibi mesleklere sahip kişiler de olabilir.

Google algoritmaları bu kişilerin sosyal medya hesaplarını inceliyor ve gerçekten de meslekte yetkin olup olmadıklarını tespit ediyor.

Yani ev hanımı ya da öğrencilere makale yazdırma devri bitti.

Her Backlink Sosyal Medyaya Çıkar

Artık eskisi gibi alakasız sitelerden Backlink alıp, site trafiğini yükseltme olayı bitti. İnternet sitenizden alacağınız her trafik, konuyla ilgili olmalıdır. Mesela çikolata ürünleri satan bir siteniz var. Trafiği gidip de, teknoloji ile ilgili bir siteden elde edemiyorsunuz. Yani tanıtım yazınızı, teknoloji sitelerinde yayınlayamıyorsunuz. Çikolata ile ilgili forum sitelerinde ya da genel konulara sahip sitelerde yayınlamanız gerekiyor.

En garantili yol ise Sosyal medya platformlarında tanıtım yazılarınızı ya da ürünlerinizi paylaşmak. Özellikle Instagram ve Facebook platformlarında işletme hesabı açıp, ürünlerinizi ya da makale linklerinizi paylaşabilirsiniz.

 

Aslında bu yöntemle bir anlamda garantili Backlink çalışması yapmış oluyorsunuz. Üstelik daha çok trafik elde etme şansınız oluyor.

Kaplan Pençesi Kadar Etkili Gizli SEO Teknikleri

Aşağıda maddeler halinde anlatacağımız, SEO teknikleri ile en iyi Kungfu ustasından daha iyi hale gelebileceksiniz. Tabi ki SEO konusunda…

 • Birçok kişi URL adreslerinde “#” simgesini kullanıyor. Google botları bu tür dizinleri desteklemez.
 • Backlink çalışmalarında, bağışta bulunuyorsanız, sakın bu hatayı yapmayın. Birçok kişi hayır kurumlarına ya da sivil toplum kuruluşlarına bağışta bulunarak, trafik elde etmeyi umar. Google bu tür hareketleri hoş karşılamıyor, haberiniz olsun.
 • Site haritası oluşturanlar bilir, 50 bin URL ile sınırlı bir harita verisi gönderebilirsiniz, Google firmasına. Ancak 50 megabayt sıkıştırılmış sürüme sahipseniz, daha fazla site haritası gönderebilirsiniz.
 • Emoji kullanımı, yerel aramalarda oldukça işe yarar. Etkileyici bir emoji kullanarak, dikkat çekebilirsiniz.
 • İçerik deyince yalnızca, makale anlaşılmasın. Resim video ve logo gibi elemanlarda birer içeriktir. Hatta internet sitesi ziyaretçileri, ilk olarak resim ve videolarla karşılanır.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Google’da Üst Sıralara Çıkmak İçin 8 Altın Kural

Google’da üst sıralara çıkmak için bir sürü zaman ve para harcıyorsunuz. Peki neden üst sıralara …

4 yorumlar

 1. Merhaba, Yerel seo nedir? Backlink ile sosyal medya arasındaki ilişki nedir?

  • Merhabalar Murat Bey,
   Artık eskisi gibi backlink alımları fazla olmaz. Nedeni ise günümüzde sosyal medya kullanımı gittikçe artmaktadır. Sosyal medya adreslerinden ürününüzü paylaşıp güzel bir yazıyla kullanıcı çekebilmektesiniz.

 2. Merhabalar size bir sorum olacaktı seo’nun sitemize ne kadar etkisi var seo sitemizi ne kadar kontrol edebiliyor backlink ne işe yarıyor?

  • Merhaba Elvan Hanım,
   Seo web sitenizi internet arama morotlarında üst sıralara taşımaktadır. Bunun avantajı ise web sitenize daha çok kullanıcının girmesi ve eğer ki web sitenizde ürün satışı gerçekleştirmekteyseniz daha fazla gelir elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir