Anasayfa / SEO / SEO Uyumlu Web Sitesi Yapmanın İncelikleri

SEO Uyumlu Web Sitesi Yapmanın İncelikleri

SEO uyumlu web sitesi nasıl yapılır sorusunun cevaplarını tüm incelikleriyle bu konu başlığı altında sizlere anlatacağız. Böylece ufkunuz açılacak ve SEO adına aslında bildiğinizi sandığınız her şeyi unutmanız gerekecek.

Özgün Web Tasarım Önemi

Özgünlük, özgünlük, özgünlük… Birçok yazımızda hep bu kavramdan bahsediyoruz.

Neden mi?

Çünkü başkalarının yaptığı çalışmalardan farklı bir şeyler ortaya koymak hem iyi, hem de zordur. Türkiye Google kapsamında yapılan bir araştırmada, arama motorunda yer alan bilgilerin %90’ının özgün olmadığı ve hep birbirinin aynı olduğu ortaya çıktı. Tabi bu tablo bizim açımızdan oldukça acıdır. Yani bunun anlamı, yeni şeyler üreten insan sayısı, bir elin parmaklarını geçmiyor.%10 üretiyor, %90 ise onu taklit ediyor.

Bu yüzden web dünyasında tasarımın gerçek anlamı özgün olmaktır. Yani başkasının yaptığını taklit etmek değil, yeni bir çalışma ortaya koymaktır.

Özgün bir çalışma ortaya koymak için tabi ki başkalarının yaptığı çalışmalardan yararlanılacaktır. Ancak yapılan çalışma birçok yönden alıntı yapılan çalışmaya benzemeyecektir. Amaç budur.

Özgün çalışma ortaya koyabilmek için iyi bir araştırma gerekir. Bilgi toplama safhasından sonra bu bilgilerin analiz edilmesi lazımdır. Analiz sonucunda tecrübenin de yardımıyla yeni ve özgün bir çalışma ortaya çıkar. Bu da yoğun emek, ekip çalışması ve uzun bir zaman sonunda elde edilebilir.

Meta Taglar

Sanırız bu iki kelime gurubunu birçok yerde duydunuz ya da gördünüz. Ancak tam olarak ne anlama geldiğini birçok kişi bilmiyor olabilir. O zaman biz sizde detaylı olarak anlatalım.

Meta tag: Kullanıcıya site hakkında bilgi veren anahtar kelimelerdir. Mesela sayfalarınızdaki ilgili kutucuklara girdiğiniz; #SEO #Semantik gibi kelimeler meta etiketlerine örnektir. Kullanıcılar arama motoruna bu kelimeleri girdiğinde, sitenizin amacıyla karşılaşırlar. Yani sitenizin ne olduğunu anlarlar. Aslında en önce arama motoru botları bu etiketleri tararlar ve bu etiketlere göre arama sayfalarında siteleri listelerler.

<meta name=”google” content=”nositelinkssearchbox” />:

Mesela sayfalarınıza yukarıdaki gibi bir kod eklediğinizde, arama motoru bunu meta etiketi olarak algılayacaktır.

<meta name=”google” content=”notranslate” />:

Yukarıdaki gibi bir kodlama yaptığınızda Google, her kullanıcının sitenizde yer alan içeriği rahatça okuyabilmesi için çeviri özelliğini devreye sokar.

<meta name=”google-site-verification” content=”…” />:

Yukarıda yer alan kodlamada ise Google Search Console platformuna site sahipliğinizi doğrulatırsınız.

Aşağıdaki kod dizisi ise sayfanızda yer alan içeriğin hangi türde olduğunu ve hangi karakterlerin kullanıldığını ifade eder.

<meta http-equiv=”Content-Type” content=”…; charset=…” />:

Bu şekilde birçok meta etiketi ile ilgili kodlama kullanabilirsiniz. Ya da sitenizde yer alan editörlerden meta etiketlerinin girişlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Kopya İçerik Yerine Özgün İçerik

Yukarıda ülkemizdeki internet sitelerinde yer alan içeriklerin %90’lık bölümünün alıntı olduğundan bahsetmiştim. Bu işin bir yönü. Bir diğer yönü ise kopya içeriklerin birçok internet sitesinde yer almasıdır.

Son zamanlarda dikkatimizi çeken bir durum var. O da arama sonuçlarında çoğunlukla haber sitelerinin çıkmasıdır. Haber sitelerinde ise dikkat edin çoğunlukla kopya içerik vardır. Biz bunu bizzat denedik ve kopya içeriklerin asıl kaynağına ulaştık.

Kopya içerik internet sitelerinin kısa süreliğine yukarılara taşıyabilir. Ancak Google botları kısa bir zaman sonra bu içeriklerin olduğu siteleri tespit eder ve cezalandırır.

Google botları ilk yakaladıklarında sitelere uyarı cezası verir. İkinci sefer aynı siteler yakalanırsa, Sandbox adı verilen cezaya çarptırılır. Sandbox cezasından kurtulmak ise oldukça zordur. Yani harcanan tüm emeklerin boşa gitmesi anlamı taşır.

SEO uyumlu web sitesi mutlaka orijinal ve bilgi dolu içeriklerin yer aldığı bir platform olmalıdır. Özgün ve araştırma ile hazırlanan yalnızca bir içeriğin, arama motorlarında uzun yıllar ilk sırada yer aldığını biliyor muydunuz?

Yinelenen İçerik Hatasına Düşmeyin

İnternet sitesinde yer alan içeriklerin tekrarlanması, SEO’ya uygun web sitesi için hoş bir durum değildir.

Peki yinelenen içerik nedir?

Aynı başlık altında farklı bilgilerin yer aldığı içeriktir. Mesela SEO başlıklı bir içerik hazırladınız. Daha sonra farklı tarihte yine SEO başlıklı bir içerik daha hazırladınız. İşte bu yinelenen içeriktir.

İnternet sitenizde yer alan editörler bu konuda sizi uyarırlar. Sitenizin linkine dikkat edin, eğer aynı başlıktan bir tane daha içerik varsa, yeni olanı “2” diye işaretler.

Bu durumun bir sakıncası var mı?

Evet var. Bir kere kendinizle rekabet etmiş olursunuz. İkincisi ise bu tür içeriklerin fazla olması durumunda, siteniz spam yemiş olur. Yani oldukça riskli bir durumdur.

Birçok internet sitesi sahibi, sitelerine yüzlerce içerik girerler. Belli bir plan dahilinde bu içerikleri girmedikleri için farkında olmadan aynı konuda ve aynı başlıkla birden fazla içerik hazırlarlar. Yinelenen içeriğin en önemli nedeni budur. Bu durumda yapılacak olan şey, anahtar kelime analizi yapmak ve oluşan liste doğrultusunda hareket etmek olacaktır.

Belirli aralıklarla link kontrolü yaparak da, tekrarlanan içerik hatasına düşmekten kurtulabilirsiniz.

Web Sitesi Hızı

Kung-Fu dünyasında hız her şey demektir. İnternet dünyasında da öyle! Yavaş açılan bir siteniz varsa mutlaka hızlandırmalısınız ve bunu hemen yapmalısınız. Yalnızca masaüstü versiyonda hızdan bahsetmiyoruz. Mobil platformda da internet sitenizin mutlaka hızlı olması gerekir.

Hız konusunu kodlama ile yapabilirsiniz. sitenizi inşa eden web yazılım firmasından bu konuda yardım alabilirsiniz. Ancak zaten iyi bir firma ile çalışmışsanız, sitenizin yavaş olması gibi bir ihtimal söz konusu değildir.

İnternet sitenizin hem masaüstü versiyonda, hem de mobil versiyonda 3 saniye ya da daha kısa sürede açılması gerekir.

H1, H2, H3, H4…Taglarının Önemi

H1 ile başlayan ve sonsuza kadar giden başlık işlemleri, yalnızca sitenizde bulunan makaleler için geçerli değildir. Bu durumu sayfa bazında düşünmelisiniz. Yani oluşturduğunuz her sayfanın bir başlığı vardır ve bu başlıklarda belli bir sisteme göre hazırlanmalıdır. İşte H1 ile başlayan sistem, Google arama motorunun kabul ettiği sistemdir.

En başta yer alan başlık her zaman için H1 olarak kodlanır. Ana başlıktan farklı bir başlık atmışsanız, bu başlık da H2 olarak kodlanır. H2 başlığı ile ilgili ve bu başlığı detaylandıran bir konudan bahsedecekseniz bu konunun başlığı ise H3 olmalıdır. Aynı şekilde H3 başlığının altında da H4 başlığı yer almalıdır. Bu böyle sürer gider.

Burada amaç belli bir hiyerarşik düzende içeriklerin oluşturulmasıdır. Bu şekilde arama motorlarının işini de kolaylaştırırsınız ve ödül olarak internet siteniz, arama motoru sayfalarının ilk sıralarına yerleşir.

SEO Uyumlu Tasarımda Blog Önemi

SEO uyumlu web tasarım denilince kesinlikle Blog konusundan da bahsetmek gerekir. Öncelikle Blog ne demek ve ne işe yarar sorularının cevaplarını verelim. Böylece konu daha net anlaşılacaktır.

Blog; internet dünyasında bireylerin herhangi bir konu hakkındaki bilgilerini ve düşüncelerini paylaştıkları platformdur.

Tabi blog tanımı yukarıda yaptığımız ile sınırlı değildir. Mesela bir e-ticaret sitesi de blog oluşturabilir ve ürünleri hakkında kapsamlı bilgileri blog sayfasında yayınlayabilir.

Kurumsal olsun, bireysel olsun neredeyse tüm internet sitelerinin blog sayfası vardır. Google arama motoru da blog sayfalarına önem verir. Bu sayfalarda yayınlanan içeriklerin kalitesine göre siteleri ilk sıralara yerleştirir. Blog sayfasında yer alan içeriklerin de SEO uyumlu olması gerekir. Anahtar kelime analizi yapıldıktan sonra içeriklerin başlıkları oluşturulmalı, makalenin içinde anahtar kelime kullanımı kurallara uygun olarak yapılmalıdır.

Blog sayfalarında oluşturulan makalelerin içinde konuyla ilgili resim ve video da yer almalıdır. Aynı zamanda dış link ve içi link verilmesi de sağlanmalıdır. Dış link, başka bir siteden kaynak gösterilmesidir. İçin link ise sitenizdeki başka bir sayfadan referans gösterilmesidir.

404 Hata Sayfaları

İnternet sitenizde sildiğiniz linkler kaybolmaz. Yani tamamen silinmez. Onun yerine yönlendirme yapılır. İşte yönlendirmenin yapıldığı sayfalara, 404 hata sayfaları adı verilir. Hata sayfaları kaçınılmaz olduğuna göre, yapılacak en iyi şey bu sayfaların ziyaretçilerin ilgisini çekecek düzeyde tasarlanmasıdır.

Yani bu sayfalar ziyaretçilere öyle bir gösterilmelidir ki, ziyaretçiler sitenizde kalmaya devam etsin. Bu yüzden günümüzde 404 hata sayfalarının tasarımına önem verilmektedir. Birçok web tasarım ajansı da bu tür sayfaları olabildiğince iyi tasarlamaktadır.

Sitemap Oluşturma

İnternet sitesinde yer alan sayfaların hepsi linktir. Yani bir bağlantıdır. Bu bağlantıları sitemap ile arama motorlarına tanıtmış olursunuz. Sitemap hazırlamak her ne kadar zorunlu olmasa da, yapmanın daha yararlı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü arama motoru botlarının işinin kolaylaştırmış olursunuz. Böylece arama motorları işlerini kolaylaştırdığınız için sizi ödüllendirir.

Sitemap uzantısı .XLS’dir. Oluşturmak ise oldukça basittir. Sitenizde yer alan tüm linkleri kopyalayarak oluşturabilirsiniz. Tabi ki bu işlemi manuel olarak yapmak zor olabilir. bu yüzden birçok site sahibi, internet sitelerinde bulunan yazılımların yardımıyla .XLS uzantılı sitemap dosyaları oluştururlar.

Robot.txt Dosyası Oluşturma

SEO web tasarım kriterlerinden birisi de Robot.txt dosyasıdır. Bu dosya ile internet sitenizin hangi bölümlerinin ziyaretçilere gösterileceğini arama motoru botlarına söylemiş olursunuz.

Ticari faaliyet sergileyen siteler, bazı sayfalarını ticari sırdan dolayı, herkese göstermek istemeyebilirler. Bunu ise Robot.txt dosyası ile arama motoru botlarına belirtebilirler.

Bu dosyanın içerisinde gruplanmış komutlar yer alır. Web tasarım ajansınız mutlaka bu dosyası, sitenizin kök dizininde oluşturur. Yani aslında sizin ilave olarak bir şey yapmanız gerekmez. Ancak hangi sayfaların gösterilmeyeceğiniz söyleyebilirsiniz.

Robot.txt içerisinde yer alan komutların net ve hatasız olması gerekir. Kesin ifadelerden oluşmalıdır.

AMP Mobil Hızlandırılmış Sayfalar

Accelerated Mobile Pages olarak adlandırılan bu sayfalar, Türkçe olarak Hızlandırılmış Mobil Sayfalar olarak ifade edilebilir.

Google tarafından geliştirilmiş olan yönergelere göre internet sitenizde yer alan sayfaların Google tarafından ön bellekte saklanması durumudur. Bu sayede herhangi bir gecikme olmadan mobil platformlarda da sayfalarınız hızlı bir şekilde gösterilir.

AMP projesinin en güzel taraflarından birisi, açık kaynaklı koda sahip olmasıdır. Bu sayede anonim olarak sürekli olarak geliştirilebilir.

HTML kodlamasında uzmansanız, harika bir AMP sayfası oluşturabilirsiniz. Ya da web tasarım ajansınız sizin için bu tür sayfaları oluşturacaktır.

AMP kesinlikle SEO açısından hazırlanması gereken bir kavramdır. Günümüzde internet ortamına çoğunlukla cep telefonundan girildiği düşünüldüğünde, konunun önemi daha net anlaşılacaktır. AMP sayfaları, Google algoritmasına uyumlu bir şekilde çalışır.

Resim, Kod, Video Optimizasyonu

SEO uyumlu hazır site kesinlikle kaliteli içeriklerle birlikte yapılmalıdır. Yani; resim, kod, video iyi bir kurguyla hazırlanmış olmalıdır. Aynı zamanda saydığımız bu unsurların optimize edilmesi de gerekir.

İnternet sitenizdeki resimlerin ne büyük, ne de küçük olması gerekir. Standart boyutlarda olması idealdir. Boyut olarak büyük resimler, internet sitesine ek yüktür ve sitenin yavaşlamasına neden olur.

Küçük olan resimler ise kullanıcılar tarafından algılanamayacağından dolayı, amacı dışında kullanılmış olacaktır. Ziyaretçiler bu tür resimlerin olduğu siteyi bir daha ziyaret etmeyi düşünmeyebilirler.

Aynı durum videolar için de geçerlidir. Eğer sitenizde doğrudan yüklenen videolar varsa, derhal kaldırılmalıdır. Onun yerine video platformlarına yüklenip link verilmelidir. Yani aracı kullanarak videoları sitenizde gösterebilirsiniz. Videolar genişlik ve uzunluk oranı bakımından da ideal olmalıdır.

Sitenizde yer alan resimleri mecburen tutmak zorunda iseniz, sıkıştırmanızı tavsiye ederiz. Yani boyutlarını küçültmelisiniz. Küçültme olayını, bu konuda hizmet veren sitelerin yardımıyla yapabilirsiniz. Ya da kodlama yöntemiyle de gerçekleştirebilirsiniz.

Web tasarımı yapılırken bazı kodlar gereksiz yere kullanılmış olabilir. Özellikle CSS kodlarında bu durumun yaşandığını söyleyebiliriz. Bu tür kodları sıkıştırarak, sitenizin bulunduğu alandan tasarruf sağlayabilirsiniz.

Resim, video ve kodlarda yapacağınız sıkıştırma ile sitenizin daha hızlı olmasını sağlayabilirsiniz. Sitenizin hızlı olması ise SEO açısından uyumlu olması ile eş anlamlıdır.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Neden SEO Uyumlu Web Tasarımı Olmalıdır?

Neden SEO Uyumlu Web Tasarımı Olmalıdır?

Bildiğiniz gibi teknoloji çağın da bulunmaktayız. Herkesin ya telefonu ya da bilgisayarı bulunmaktadır. Birçok insan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir