Anasayfa / SEO / Seo Uyumlu Web Sitesi

Seo Uyumlu Web Sitesi

Google dünya genelinde bilinen bir firma ve milyarlarca kullanıcısı var. Arama motoru denilince akla ilk olarak artık Google geliyor. 2019 yılı itibariyle ticaretin dünya genelinde %70 oranında internete kaydığı düşünüldüğünde, arama motorlarında görünür olmanın önemi de daha iyi anlaşılacaktır. Arama motorlarında görünür olmanın ilk şartı da bir internet sitesine sahip olmaktır. Ancak internet sitesine sahip olmak yeterli değildir. Ayrıca SEO uyumlu web sitesi olması gerekir.

Peki ama SEO uyumlu web sitesi nasıl yapılır? Hemen aşağıdaki başlığı takip edin!

SEO Uyumlu Web Sitesi Nasıl Yapılır?

SEO uyumlu site yapmak için bazı terimlerin net bir şekilde anlaşılması gerekiyor. Dilerseniz bu terimleri maddeler halinde sıralayalım detaylı bir şekilde açıklayalım. Açıklamalarımız tamamlandıktan sonra SEO kriterleri net bir şekilde anlaşılacaktır.

 • İç SEO kriterlerinin tamamlanması,
 • Dış SEO kriterlerinin tamamlanması,
 • Teknik SEO işlemlerinin yerine getirilmesi,
 • Backlink çalışmalarının gerçekleştirilmesi,
 • GoogleAds Reklam işlemlerinin gerçekleştirilmesi,
 • Sosyal Medya paylaşımları ve
 • Marka bilinirliğinin artırılması.

İç SEO Kriterleri Nelerdir?

Site sahiplerinin ya da site ile uğraşan webmasterların müdahale edebileceği her şey olarak tanımlanabilir. İç SEO çalışmalarında en önemli unsur, anahtar kelimelerdir.

Öncelikle sitenizi tanımlayan bir kelime grubu seçimi yapmalısınız. Bu kelime grubu alan adınızda dahil olmak üzere, tüm iç SEO çalışmalarında sizlere yol gösterecek ve internet sitenizin belkemiği olacaktır.

Seçeceğiniz anahtar kelimelerin aranma hacimlerinin yüksek olması gerekmektedir. En çok aranan kelime ya da kelime gruplarını, analiz araçları yardımıyla ya da Google Keyword Planner yardımıyla bulabilirsiniz.

Seçtiğiniz anahtar kelimelerin rekabet gücü yüksek olmalıdır. Yani benzersiz olmalıdır. Benzersiz olması aynı zamanda en az aranan anlamına da gelebilir. Daha doğrusu birçok kullanıcı o konu hakkında araştırma yapmamıştır, ancak gelecekte yapacağı anlamına gelir.

Kelimelerin Gücünü Kullanın

Doğru anahtar kelime seçimini yaptınız. Şimdi sıra bu kelimeleri sitenizin içinde kullanmaya geldi. Başlık seçiminde, sitenizin mottosunda ve en önemlisi içerik hazırlamada bu kelimeleri sıklıkla kullanacaksınız.

Özellikle blog bölümündeki makalelerinizde, en çok aranan anahtar kelimeleri sıklıkla kullanacaksınız ve bu kelimeler, arama motorlarında kısa sürede bulunmanızı ve arama motorlarında uzun süre üst sıralarda yer almanızı sağlayacaktır.

Unutmayın etkili kelimeler kullandığınızda, insanları internet sitenize daha çabuk çekersiniz ve onların sitenizde daha uzun kalmasını sağlarsınız.

Teknik İyileştirmeler Yapın

Site sahiplerinin teknik konulardan anlamasını bekleyemeyiz tabi ki… Ancak site bakımı ile ilgilenen ya da siteyi bizzat kodlama ile yapan kişilerin, teknik iyileştirmeleri yapmaları şarttır. İnternet sitenizi yaptıktan sonra işleri batırmış olabilirsiniz.

Çünkü çoğu kişi, anlamadığı halde ben yaparım havasıyla sitenin ayarlarıyla oynar ya da anlamayan kişilerin kurcalamasına izin verir. Bu durum en çok tema patlaması adı verilen olaylarda görülür. Yani aceminin birisi temanın kod bilgisi ile oynar ve temayı kullanılmaz hale getirir. İşte tema patlaması dediğimiz olay budur. En vahim olanı da sistem ayarlarıyla oynamak ve siteyi kullanılmaz hale getirmektir.

Teknik iyileştirmede, 301 ya da 401 hatası giderme, sitenin kopyasının oluşturulması, sitenin yavaş açılma hızının ayarlanması gibi konular yer alır. Ayrıca sitenin indeks alıp almadığı da teknik konular arasında yerini alır. Tüm bunlar Teknik SEO kavramının içerisine giren elemanlardır.

Yapısal Unsurları Gözden Geçirin

İnternet sitesinde yer alan görünüm, güvenlik ve sitenin arama motorlarındaki durumu gibi konular, yapısal unsurlar ile ilgilidir. URL yapısı siteniz için oldukça önemlidir. Sitenizin genel yapısını ifade eder. Bozuk yapıya sahip olan URL’leriniz varsa mutlaka düzeltmelisiniz. Bozuk URL genelde sembol ve rakamların olduğu anlaşılmaz ve oldukça uzun bir yapıdadır. Doğru bir URL yapısında mutlaka içeriğin yer aldığı alan, konu adı ve site adı gibi unsurlar yer alır.

Bir diğer yapısal unsur ise internet sitenizin mobil uyumlu olmasıdır. Günümüzde internet kullanıcılarının birçoğunun cep telefonlarından internete girdiği düşünüldüğünde, her internet sitesinin mutlaka, cep telefonu uyumlu olması gerekmektedir. Sitenizin cep telefonlarında nasıl göründüğünü mutlaka kontrol edin. Yazı yerleşimi, font büyüklüğü, yazı fontu ve görseller, oldukça önemlidir.

Dış SEO Kriterleri Nelerdir?

Dikkat etmediğinizde sitenizin sıralamasını düşüren ya da spam cezası almanıza neden olan kriterlerdir.

Zararlı dış linkler, sitenizle alakası olmayan diğer sitelere verdiğiniz bağlantılardır. Özellikle bu durumdan kaçınmanız gerekir. Konuyla alakalı sitenizden daha değerli internet sitelerine bağlantı vermelisiniz.

Backlink Çalışmaları

Dış SEO çalışmalarının en önemlisi şüphesiz Backlink çalışmalarıdır. Başka bir siteye dış link verme ve özellikle internet sitenizin konuyla alakalı başka sitelerde paylaşımının yapılması işlemlerini kapsar. Mesela ticaret konulu bir siteniz var ve satışlarınızı artırmak ve daha fazla kişi tarafından görünür olmak için başka sitelerde reklam amaçlı makale ya da tanıtım videosu paylaşmak istiyorsunuz. O zaman ticaretle ilgili bir forumdan yararlanabilirsiniz. Forum sitesinin trafiğinin de yüksek olması önemlidir. Günümüzde en iyi Backlink çalışması, sosyal medya üzerinden yapılıyor.

Edu ve gov uzantısına sahip sitelerden yönlendirilen linklerin değeri de oldukça önemlidir.

Resimlerinizin kullanılması sonucunda, link yönlendirmesi alabilirsiniz. Bu durum da iyi bir Backlink çalışması sayılır. İnsanlar sizleri sitenizde kullandığınız resimlerde, Google görseller yardımıyla bulabilir.

TrustRank değeri yüksek olan sitelerden aldığınız yönlendirmeler, sıralamada üst sıralara yükselmenize yardımcı olur.

Google politikasını ihlal eden yanlış Backlink URL yapılarına dikkat etmelisiniz. Bu gibi durumlar, Google tarafından spam olarak algılanır.

İnternet sitenizde yorumlara mutlaka yer verin. Sitenize gelen kişilerden aldığınız yorumlar, sıralamada yükselmenizi sağlar. Ancak bu yorumları mutlaka kontrol edin. Google politikasını ihlal eden içerikler olabilir.

Sitenizde uzun zamandan beri duran içerikler sayesinde aldığınız backlinklerin yaşı da önemlidir. Eskiler, yenilere göre daha değerlidir.

Yalnızca Google değil, diğer arama motorlarına da kayıt olduğunuzda, daha fazla trafik elde edebilirsiniz.

Sosyal Medyanın Kullanılması

Etkin olarak sosyal medyayı kullandığınız zaman, en iyi Backlink çalışmasını gerçekleştirmiş olacaksınız. İşletme sahipleri özellikle sosyal medya platformlarında işletme hesabı açarlar. Böylece kurumsal bir kimlik olarak sosyal medya platformlarında yerlerini almış olurlar.

İşletme hesabınızı oluşturduktan sonra, düzenli olarak içerik paylaşmalısınız. İnternet sitenize yüklediğinizi içerikleri de sosyal medya hesabınızdan paylaşmanız yararlı olacaktır. Özellikle sosyal medya kullanıcılarının yaş ortalaması düşüktür. Yani genç bir kitle temsil eder. Sabah ve akşam belirli saatlerde yapacağınız paylaşımlarla, etkileşimi artırabilir ve internet sitenize trafik sağlayabilirsiniz.

Buradaki en önemli konu sabır ve istikrardır. Düzenli olarak paylaşım yapmaya devam ederseniz, sonuçları iyi ve kalıcı olur. SEO bir süreçtir bir anda olacak bir şey değildir.

Marka Bilinirliğinin Artırılması

İyi bir markanız var ve kimse adını daha önce duymamış. Mesela çam balı satıyorsunuz, piyasadaki en iyi baldan bile daha iyi özellikleri var. Resmen şifa dağıtıyor. Böyle özelliklere sahip olan balı duyan kaç kişi satın alır sizce? Hemen cevap verelim. Hepsi satın alır. Peki ama ürününüz neden satılmıyor? Cevap, kimsenin haberi yok.

Marka bilinirliği oldukça önemlidir. Yani bir araba yaptınız ve tekerlekleri koymayı unuttunuz. Araç doğal olarak hareket edemeyecektir. İşte aracın gitmesini sağlayan en önemli unsur tekerlerdir.

Marka bilinirliği ve reklam da bu yönüyle önemlidir. Ürününüzü harekete geçiren ve en önemlisi satın alınmasını sağlayan en önemli unsurdur. Sosyal medyada ya da internet sitenizde ürününüzü iyi pazarlayabilirseniz, yüksek satış rakamlarına ulaşabilirsiniz.

Otoritenizi Yansıtacak Sinyallerin Oluşturulması

Tamamen Backlink ile alakalı bir durumdur. Google sıralama sinyalleri olarak da bilinir. İnternet sitenizin otoritesini yansıtan linklerin belirli özelliklere sahip olması gerekir. Mesela en çok aranan kelimelerden olması, faaliyet alanı ile ilgili kelimeleri içermesi ve uzantısının güçlü olması gibi özelliklerdir. Alan adınızın yaşı da önemli bir otorite göstergesidir.

Ayrıca sitenizdeki trafik oranı da otoritenizi yansıtır. Paylaştığınız içeriklerin aldığı trafik sayısı, sitenizin değerini ortaya koyar.

SEO Uyumlu Hazır Site Olur mu?

Cevabımız kısmen evet olacaktır. Daha önceki yazılarımızda hep ifade ettiğimiz gibi SEO bir süreçtir. Bir defa yapılıp kendi haline bırakılacak bir yapıda değildir. Dolayısıyla ilk başlarda, SEO uyumlu hazır site sizi bir noktaya kadar götürecektir. Bu tıpkı bir çiçeğin bir kere bakım yapıldıktan sonra sonsuza kadar yaşaması kadar saçma bir durumdur. Çiçeğin canlılığının sağlanması için sürekli olarak su verilmesi, güneş alması ve toprağının değiştirilmesi gerekir. SEO çalışmaları da böyledir.

20.12.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Google’da Üst Sıralara Çıkmak İçin 8 Altın Kural

Google’da üst sıralara çıkmak için bir sürü zaman ve para harcıyorsunuz. Peki neden üst sıralara …

2 yorumlar

 1. SEO uyumlu web siteleri internet arama motorlarında üst sıralara çıkmaktamıdır?

  • Acarnet Editör

   Gönül hanım merhabalar,
   SEO uyumlu web siteleri genellikle sitelerinizi her zaman üst sıralara çıkarmaktadır. web tasarım yapılmaya başladığınızda SEO çalışmasınada başlamanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir