Anasayfa / İstanbul Web Tasarım / SEO Uyumlu Web Tasarım Nasıl Hazırlanır?

SEO Uyumlu Web Tasarım Nasıl Hazırlanır?

SEO uyumlu web tasarım, arama motorlarında ilk sıralarda uzun süre yer almayı ifade eder. İnternet sitelerinin tasarımları baştan arama motoru kriterlerine uygun olarak hazırlanırsa, sonradan verim alınabilir ve birçok SEO işleminin de sonradan yapılmasına gerek kalmayabilir.

Bu yazımızda sizlere etkili ve SEO uyumlu web sitesi tasarımı hakkında 13 değerli tavsiyede bulunacağız.

 • Özgün Web Tasarım Hazırlanmalı

Özgün kelime anlamı olarak, daha önce hiçbir yerde yer almayan benzersiz demektir. Basit bir kelime gibi görünebilir ancak internet dünyasında özgün olabilmenin ne kadar zor olduğunu belirtelim.

Aklınıza bir fikir, bir tasarım geliyor ve uygulamak istiyorsunuz, bir de bakıyorsunuz o fikir ya da tasarım başkası tarafından bulunmuş. Peki bu durumda ne yapabilirsiniz?

Benzersiz bir tasarım yapabilmek için iyi bir araştırma yapmak birinci kuraldır. İkinci kural ise iyi bir gözlemci olmaktır. Tasarımlarınız gerçek yaşamdan ilham alırsa, o zaman benzersiz bir çalışmaya imza atabilirsiniz. Ancak öncelikle tasarımlarınızın benzersiz olduğundan emin olmanız gerekiyor. Bunun için de internet dünyasını iyi araştırmalısınız. Tabi ki bu iş zaman alan ve yorucu nitelikte olacaktır. Ancak zamanla deneyim ve bilgi kazanacaksınız ve ne yapmanız gerektiğini iyi bileceksiniz.

Dünyada trend olan web sitesi tasarımlarından da ilham alabilirsiniz. Mesela son zamanlarda Flat tasarım oldukça revaçta. Tüm öğelerin tek bir sayfada olduğu tasarım seçeneklerini gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

 • Kaliteli İçerik Üretilmeli

İçerik derken yalnızca, blog sayfalarında yazılan makaleler anlaşılmasın. Web sitenizde kullanacağınız; logo, vektörel çizimler, resimler ve videoların hepsi içerik olarak adlandırılır.

Öncelikle iyi bir logo tasarlamalısınız ya da tasarlatmalısınız. Daha sonra logonuzu destekleyecek etkili bir slogan bulmalısınız. Dünya genelinde büyük bir üne sahip internet sitelerinin tamamına yakını, bu yolu takip ederler.

Arka plan resimleri ya da videoları oldukça önemlidir. Son zamanlarda arka planda oynatılan videoların web sitelerinin ana sayfalarına gömülü olması, birçok kullanıcının sitede daha uzun kalmasını sağlamaktadır. Mesela güzel bir video seçerek, ana sayfanıza gömebilirsiniz.

İnternet sitenizde kullanacağınız resimler ve videolar benzersiz olmalıdır. Mümkünse sizin ürettiğiniz resim ve videoları internet sitenizde kullanın. Ücretsiz resim sağlayan sitelerden de yararlanabilirsiniz.

Web sitesinde olması gerekenler listesinde mutlaka makaleler de yer alsın. İnternet sitenizin türü ne olursa olsun mutlaka bir blog sayfası açın. Bu sayfada günlük faaliyet alanınızla ilgili içerikler olsun. İçerikleriniz kopya olmasın. Kaliteli ve kopya olmayan bir makale ile internet sitenizin trafiğini artırabilirsiniz.

Makaleniz dikkat çekici bir başlığa sahip olmalıdır. Başlıkta 2020 gibi yıl adı, 15 gibi rakamların bulunması yararlı olacaktır. Soru işaretli olan başlıklarda oldukça dikkat çeker. Mesela “2020 yılında Trend Olan İçerikler” ya da “Kaliteli İçerik Hazırlamanın 15 Altın Kuralı” gibi başlıklar oluşturabilirsiniz. “İyi bir içerik nasıl olmalıdır?” gibi ilgi çekici ve soru işaretinin yer aldığı bir başlık da oluşturabilirsiniz.

Olumsuz cümleleri kullanarak da ilgi çekici başlıklar oluşturabilirsiniz. Mesela “SEO uyumlu içeriklerde Şu 5 Hatayı Yapmayın” gibi olumsuz cümlelerin yer aldığı başlıkları da kullanabilirsiniz.

 • Blog Sayfası

İyi bir blog sayfası, tahmin edemeyeceğiniz kadar internet sitenize trafik çekecektir. İnsanlara yararlı olacak ve onları bilgilendirecek makalelerin yer aldığı blog sayfaları oluşturmak ise son derece kolaydır.

Blog sayfasında ürün tanıtımı da gerçekleştirebilirsiniz. Böylece insanlar ürününüzü satın almadan önce bilgilenmiş olurlar ve sizlere olan güvenleri artar.

Blog sayfası oluştururken konusunu önceden belirlemeniz gerekir. Daha sonra bu konu üzerinde düzenli olarak içerik üretir ve yayınlarsınız.

Blog sayfası tasarımını profesyonel bilişim firmalarına yaptırabilirsiniz. İnternet sitenizi tasarlatırken, blog sayfası ekleterek sayfanın içeriğini doldurmaya başlayabilirsiniz.

 • Ana Sayfa Güncellenebilir ve Yazı Olmamalı

Ana sayfanızda yalnızca görseller ve slider adı verilen kayan görseller yer alsın. Ana sayfanız sizin internet caddesinde bulunan dükkanınızın vitrinidir. Şöyle düşünün. En işlek caddede dükkan açtınız ve dükkanın camına bir süre yazı yapıştırdınız. Hani şu emlak ofislerinde olduğu gibi… Ne kadar itici değil mi? İşte ana sayfanızda da aynı hatayı yapmayın. Ana sayfanız mümkün olduğunca sade olsun. Mağaza vitrinleri nasıl sürekli olarak değişiyorsa, ana sayfanızın da aynı özelliklere sahip olması gerekir. Yani güncellenebilir olmalıdır. Kodlama ile tasarlanan ana sayfalarda güncelleme işlemlerini yapmak oldukça kolay olacaktır.

SEO ya uygun web sitesi ana sayfada belli olacaktır. Web sitenizin ana sayfasında; logo, slogan, video ve sitenizin ne olduğunu anlatan resimler bulunsun. Kalabalık yazı grupları ziyaretçileri sıkar ve sitenizi hemen terk etmelerine neden olur.

 • Sayfa Açılış Hızı Önemli

Yavaş açılan web sitelerinin kesinlikle hiç şansı olmadığını söyleyebiliriz. Aslında kendinizi kullanıcıların yerine koymanız gerek. Düşünün bir konu üzerinde araştırma yapıyorsunuz ve aradığınız konuyu bulduğunuzu düşündüğünüz sitenin linkine tıklıyorsunuz. Ancak birkaç saniye beklediniz ve site hala açılmadı. Ne kadar sinir bozucu değil mi?

Kimse uzun süre açılmayan bir site için zaman kaybetmek istemez. Web sitesi hem cep telefonlarında hem de bilgisayarlarda en fazla 3 saniye içinde açılmalıdır.

 • Meta Taglar Unutulmamalı

Etiketler, internet sitenizin kısa açıklamasıdır. Sitenizin ne olduğunu birkaç cümle ile açıklayan kısımdır. Çoğu kimse kalın bir kitabı okumadan önce özet kısmına bakar. Yani okumaya değip değmeyeceğini anlamak için. Tabi ki kitap kurtlarını bu tanımlamanın dışında bırakıyoruz.

İnternet sitelerini ziyaret etme de kitabın özetini okuma gibidir. Arama motorlarında linkleriniz listelendiği zaman, linkin hemen altında, kısa bir özet yazısı görürsünüz. İşte bu meta açıklamasıdır. Meta Tag yani etiketi ise linkin hemen yanında yer alan kısa açıklamadır. Bir ya da en fazla iki kelimeden oluşur.

Meta Taglar; HTML kodlarının başında HEAD kısmında yer alan ve internet sitenizin içeriği hakkında bilgi veren anahtar kelimelerdir. Aşağıda verdiğimiz örnekle ne demek istediğimizi anlayabilirsiniz.

<title>Acarnet – Web Tasarım, Web Yazılım Ajansı</title>

Yukarıdaki örnekte olduğu gibi bu şekilde meta etiketi verebilirsiniz. Yani kodlamayı bu şekilde yapmalısınız. Örnekleri çoğaltmak mümkündür.

 • Resim ve Kod Optimizasyonu Yapılmalı

Fazla kodlar ve boyut olarak büyük resimler, internet sitenizin yavaşlamasına ve en kötüsü yavaş açılmasına neden olacaktır. Yani sitenizin bulunduğu sunuculara yük olacaklardır. Resimleri ve kodları optimize etmeni gerekecek. Peki bu işlemi nasıl yapacaksınız?

Javascript ve CSS kodlarını sıkıştırma programlarını kullanarak, web sitenizin daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Aynı şekilde HTML kodlarını da bu konuda hizmet veren bazı internet sitelerinden yararlanarak ya da küçültme programları kullanarak sıkıştırabilirsiniz.

Resimlerde de aynı olayın geçerli olduğunu söyleyebiliriz. Mümkünse resimlerinizi ideal boyutlarda kendiniz hazırlayın. Photoshop ya da Coreldraw gibi resim düzenleme programlarından yararlanabilirsiniz. Eğer bu tür programları kullanmayı bilmiyorsanız, bu konuda hizmet veren internet sitelerinden yararlanabilirsiniz. Resimlerinizi küçültüp sıkıştırarak, daha az yer kaplamasını sağlayabilir, web sitenize yük olmasına engel olabilirsiniz.

 • W3 Standartlarına Uygun Hazırlama

SEO uyumlu web sitesi nasıl yapılır sorusunun cevaplarından birisi de, W3 standartlarına uygun web sitesini düzenlemedir.

W3 (World Web Consortium) dünya çapında hizmet veren ve web standartları kurallarını belirleyen bir organizasyondur. Organizasyon web sitelerinin daha hızlı çalışması ve standart hale gelmesi için bir dizi kurallar belirlemiştir. Arama motorları da bu kuralları benimsediğinden, web sitenizi bu kurallar doğrultusunda düzenlemeniz yararlı olacaktır.

HTML ile kodlama yapıyorsanız, asla CSS kodlamasına karıştırmayın. Parça kodlama yapmayın. Parça kodlama yaparsanız, internet siteniz yavaşlayacaktır.

Hazırladığınız kodlamalar, tüm internet tarayıcılarında sorunsuz bir şekilde çalışmalıdır.

Web tasarımı için hazırladığınız kodlamayı, W3C kuruluşunun resmi sitesinden kontrol edebilirsiniz. Kodlamanızın standartlara uygunluğu bu siteden mutlaka kontrol edin.

 • H1, H2, H3 Tagları

H etiketleri, web sayfaları ya da içeriklerin başında yer alan başlıkların göstergesidir. Arama motorlarında ilk görünen bölümdür. Bu yüzden SEO açısından oldukça önemlidir.

H1 etiketi sayfa ya da içeriklerin en başında yer alır. Dolayısıyla en başta bu etiket görünür. HTML kodlarında da en başta yer alır.

H2 etiketi, H1 etiketinden sonra gelen ikinci başlıktır. H3…H4 şeklinde başlık hiyerarşisi devam eder.

H etiketlerini içeriklerinizde kullanarak, belli bir hiyerarşi oluşturursunuz. İçerikleriniz belli bir düzene kavuşur. Sitenizi ziyarete gelenler, içeriklerinizi daha kolay incelemiş olur. SEO dediğimiz olay, kullanıcı kolaylığı olduğuna göre, H etiketlerinin doğru kullanılması da SEO’da artı puandır.

Her sayfanızda ve oluşturduğunuz içeriklerde sadece bir adet H1 etiketi kullanmalısınız. Bunun dışında H etiketleri kullanırken, aşağıdakilere dikkat etmelisiniz:

 • Bir yazıda en fazla 3 kere H2 etiketi kullanın.
 • H1 etiketinde anahtar kelimeyi mutlaka kullanın.
 • Web sitenizde benzer içeriklerde H1 etiketini kullanmayın. Spama girme riski vardır.

 • Sitemap Oluşturulmalı

Site haritası oluşturarak, arama motoru botlarının işini kolaylaştırmış olursunuz. Arama motoru botları sitenizdeki linkleri göndereceğiniz haritaya göre incelerler. Botlar sitenizi inceleme işini aslında site haritası olmadan da yapabilirler. Ancak bu işlem çok daha uzun sürecektir ve sıralama almanızda epey zaman alacaktır.

XML uzantılı site haritası oluşturarak, Google arama motoruna gönderin ve web siteniz kısa sürede indeks alsın. Bu işlemi bir defa yapmanız yeterli olacaktır. Eğer değiştirdiğiniz ya da yönlendirdiğiniz linkler varsa, yeni bir site haritası oluşturarak, arama motorlarına gönderebilirsiniz.

Yalnızca Google arama motoruna yönelik değil, Yahoo ve Bing gibi arama motorlarına yönelik olarak da site haritası hazırlayıp gönderin. Böylece web sitenize daha çok ziyaretçi çekebilirsiniz.

 • txt Dosyası

Web sitenizin arama motoru botları tarafından taranması önemli bir iştir. Ancak web sitenizin bazı bölümlerini genel kullanıma ya da taramaya kapatmak isteyebilirsiniz. İşte burada devreye Robot.txt dosyası girer. Bu dosya arama motorlarına web sitenizin hangi bölümlerini indekslemesi gerektiğini söyler. Ancak Robot.txt dosyasını oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli konu içeriğidir. Yani txt dosyası içerisinde yer alan bilgilerde önemli olan linkleriniz yer almamalıdır.

Robot.txt dosyası hazırlandıktan sonra sitenizin kök dizininde yer almalıdır. UTF-8 karakter kodlamasına uygun şekilde hazırlanmalıdır ve sitenizin URL yapısıyla aynı formatta olmalıdır.

 • Özgün 404 Hata Sayfaları

404 – File or directory not found uyarısıyla hepimiz karşılaşmışızdır. Aslında 404 hatası internet sitesi sahipleri için istenmeyen bir durumdur. çünkü kullanıcı bu uyarıyla karşılaştığında, bir daha dönmeme üzere sitenizi terk edecektir. Tabi ki mecbur değilse!

404 hatası aşağıdaki nedenlerden kaynaklanıyor olabilir:

 • URL yapısı değişmişse,
 • Eski URL adresinin yeni URL adresine yönlendirilmemesi durumunda,
 • Eklentileri değiştirdiğiniz zaman da bu hatayı alabilirsiniz.
 • Etiket ve kategori değişimlerinde de aynı hatayı alırsınız.

Böyle bir durumla karşılaşmışsanız, 404 sayfalarının tasarımını benzersiz yapabilirsiniz. Böylece sayfa yönlendirme yaparken, kullanıcıların da sitenizi terk etmemesini sağlarsınız. Tasarımı kodlama ile yapabilirsiniz.

 • Litespeed Hosting

Günümüzde birçok site sahibinin tercih ettiği web server yazılımıdır. Eğer sitenizin çok ziyaretçisi varsa ve sunucu kaynaklarını yoğun olarak kullanıyorsanız, Litespeed hosting sizler için biçilmiş kaftandır.

Litespeed yazılımını; Direct admin, plesk panle ve cpanel gibi CMS sistemlerine kurabilirsiniz.

Litespeed Hosting sizlere aşağıdaki avantajları sağlayacaktır:

 • En üstün performans sağlama ve yüksek hız,
 • Birçok admin paneli ile uyumlu çalışma,
 • İnternet siteniz üzerinde yüzlerce işlem aynı anda yapılsa bile minimum CPU kullanımı sağlaması,
 • Anti-DDOS sitemi ve IP başına bağlantı gibi ince detayları sizlere sunması

Litespeed hosting kurulumu yapabilmek için bu hizmeti satın almanız gerekir.

Yukarıda sıraladığımız 13 öneriyi dikkate alırsanız, birçok SEO işlemini de yerine getirmiş olacaksınız. Sitenizin arama motorlarında hızla yükseldiğine şahit olabilirsiniz.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX) Nasıl Olmalıdır?

Satın aldığınız bir ürünü nasıl deneyimlersiniz? Kullanıcı deneyimi tasarımı araçları nedir? Satın aldığınız ürünü denerken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir