Anasayfa / Web Tasarım / SEO’da Önemli 10 Teknik

SEO’da Önemli 10 Teknik

Mutlaka öğrenmeniz gereken SEO teknikleri ile internet sitenizin arama motorlarında ilk sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz. Biz bu yazımızda yalnızca zamandan kazanmanız adına 10 SEO tekniğinden bahsedeceğiz.

1-Site İçi Optimizasyon

Aşağıda vereceğimiz tavsiyeleri uygulayarak, site içi optimizasyonu iyileştirebilirsiniz:

 • SEO dostu URL yapısına önem verin. Özellikle URL yapısında ilk 3 kelime oldukça önemlidir.
 • Sitenizdeki sayfa başlarında anahtar kelime ile başlangıç yapın.
 • Sayfalarınızda olabildiğince multimedya öğeleri kullanın.
 • “En iyi”, “Hemen” “2019” gibi başlıklarda niteleyici kelimeler kullanın.
 • Makale başlıklarınız “H1” ile başlasın.
 • “H2” tagında mutlaka anahtar kelime geçsin.
 • Anahtar kelimenizi makalenizin ilk 100 kelimesinde mutlaka kullanın.
 • Mobil platformlara uyumlu web sitesi tasarımı yaptırın.
 • Backlink çalışması yapın. Site dışına mutlaka link verin. Site içinde de referans link verin. Her ne kadar birçok kişi dışarıya link vermek istemese de, Google sıralamasında yükselmek için paylaşımcı olmalısınız.
 • Sitenizde yazdığını makalelere iç link verin. Yani konuyla alakalı sitenizde bulunan diğer yazıları referans olarak gösterin.
 • Site hızınızı artıracak çalışmalar yapın.
 • Sitenizde LSI (Semantik kelimeler) kullanın. Makale ya da sayfalarınızda olabilir.
 • Resimlerinizi ideal boyutlara çekin. Yüksek boyutlarda resimlerinizi varsa, sıkıştırma programlarını kullanarak, resimlerinizi optimize edin.
 • İnternet sitenizde mutlaka sosyal medya paylaşım butonları olsun.
 • İçeriklerinizi uzun ve bilgilendirici olsun. Multimedya araçları ile resimlerinizi destekleyin. Kaliteli içerik üretin.
 • İnternet sitenizdeki ziyaret süresini artırmak için çalışmalar gerçekleştirin.
 • Yorumlar kısmı mutlaka olsun. Yorumlara elinizden geldiğince cevap verin.
 • CTR (Click Through Rate) çalışmaları gerçekleştirin. Tıklama mıknatısı metodu adı verilen bu yöntemde, Google reklamlarında bulunan anahtar kelimeleri çarpıcı başlıklara dönüştürerek başarı elde edebilirsiniz.

2-Site Açılış Hızı

İnternet sitenizin hızını öğrenmek için PageSpeed Insights gibi araçları kullanabilirsiniz. Bu gibi araçlar yardımıyla yapılan analizler sonucunda, sitenizi nasıl daha hızlandıracağınızı öğrenebilirsiniz. Site açılış hızı internet dünyasında hayati öneme sahiptir. Kullanıcılar, yavaş açılan sitelere girmezler ve hemen terk edereler.

Site hızınızı artırmanın bazı yöntemleri var ve biz bu yöntemleri aşağıda sıraladık:

 • İnternet sitenize doğrudan video yüklemeyin. Onun yerine video platformlarından URL ya da yerleştirme kodu şeklinde alın.
 • SEO nasıl yükseltilir sorusunun net cevabı, sitede bulunan resimlerin optimize edilmesidir. Resimlerinizin boyutlarını küçültün ya da sıkıştırın.
 • İnternet sitenizde bulunan ve kullanmadığınız eklentileri kaldırın.
 • CSS ve HTML kodlarını sıkıştırın ya da işe yaramayan kodları silin. Ancak bu herkesin yapabileceği bir iş değildir. Bu konuda uzman yazılımcılardan destek almalısınız.

3-Doğal SEO Çalışması

SEO çalışmaları doğal olarak nasıl yapılır? Eminiz ki birçoğunuz, Black Hat SEO kavramını duymuşsunuzdur. Doğal SEO çalışması, aşırı çalışma yapmamak ve hileye başvurmamak olarak sayılabilir. Aşağıda doğal SEO adına yapılması gereken çalışmaları sıraladık:

 • Backlink çalışmaları, sosyal medya ağırlıklı olarak yapılır.
 • Gönderileriniz ve e-posta erişimleri ile doğal SEO çalışması gerçekleştirebilirsiniz.
 • Gizli ve sinsi yönlendirmelerden kaçınılmalıdır.
 • İnternet sitesinde gizli metin bulundurmamalıdır.
 • Alakasız dış bağlantılar olmamalıdır.
 • Paravan siteler ve alakasız linklerle SEO çalışması gerçekleştirilmemelidir.
 • İnternet sitesinde spam yorum yapılmasından kaçınılmalıdır.
 • Faydalı ve güçlü içeriklerle site güçlendirilmelidir.
 • Doğal linkler kullanılmalıdır.
 • Marka oluşturma çalışmaları yapılmalıdır.
 • Site içi optimizasyonu düzenli olarak yapılmalıdır.
 • Anahtar kelime analizi yapılarak, site için kullanılabilecek en iyi anahtar kelime bulunmalıdır.

4-Kaliteli İçerik

İnternet sitenizin kaliteli olabilmesi için içindeki unsurların da kaliteli olması gerekir. Biz bu unsurlara içerik adı veriyoruz. Kaliteli içerik oluşturmak için öncelikle rakip analizi yapmalısınız. Arama motorlarında ilk sırada olanlar neler yapmışlar? Hangi kelimeleri kullanarak ilk sıraya gelmişler? İlk sırada uzun süre kalabilmişler mi? Gibi birçok sorunun cevabını, analiz yaparak alabilirsiniz.

Geriye yalnızca rakip sitelerden daha iyi içerikler hazırlamak kalıyor.

Anahtar kelime analizi, SEO çalışması kapsamında yer alır ve aslında en önemlisidir. Kullanıcılar arama motorlarında anahtar kelime kullanarak sitenizi bulurlar. Bu yüzden doğru kelimelerin belirlenmesi ve bu kelimeler üzerinde içerik çalışması yapılması gereklidir.

Bilgi içerikli, kolay okunabilir ve etkili başlığa sahip içerikler oluşturun. Böylece siteyi yukarı taşıma işleminde bir adım daha yol kat etmiş olursunuz.

5-Backlink

Site yükseltme işlemlerinden bir tanesi de Backlink çalışmasıdır. Eskiden alakasız sitelerin çoğunlukta olduğu Backlink paketleri satın alınır ve bu sitelerde tanıtım yazısı ya da link paylaşılırdı. Google arama motorunda yapılan son güncellemeden sonra, artık bu işlemler yapılamıyor.

Zaten en güzel Backlink çalışması doğal olarak yapılandır. Günümüzde ise sosyal medya üzerinden yapılan tanıtımlar, en etkili Backlink çalışmaları olarak karşımıza çıkıyor.

6-Resimler ve Videolar

Konu ile alakasız resim ve video kullanılması, sitenize zarar verir. Unutmayın ki resimler ve videolar, konu başlığı ile uyumlu olmalıdır. Kullanıcıların gözünde güvenilir bir site olmak istiyorsanız, kullanıcı dostu resim ve video kullanmanız gereklidir.

Resim boyutları büyük olmamalıdır. 700*700 piksel boyutlarında resim kullanımı idealdir. Resimler başka bir yerden alıntı olmamalıdır. Mümkünse kendi çektiğiniz fotoğrafları kullanın. E-ticaret sahipleri için sitede bulunan ürün resimleri hayati önem taşıyor. Ürün resimlerinin ideal ışık olan bir ortamda çekilmiş olması gerekiyor. Ayrıca, resimdeki detaylarda oldukça önemlidir. Ürün resimleri ne yakın, ne de uzak olmalı. Ürün detayları net bir şekilde görünmelidir.

İnternet sitenize doğrudan video yüklemeyin. Böyle yaparsanız, siteniz ağırlaşır ve işlevsiz hale gelir. Videolarınızı ilgili platformlardan URL veya embed kodu kullanarak, sitenize yükleyebilirsiniz. Telif hakkı bulunan videoları yüklememeye özen gösterin. Eğer kendinize ait videolarınız varsa, Youtube platformunda kanal oluşturabilir, videolarınızı buraya yükledikten sonra, linkini sitenizde kullanabilirsiniz.

7-Markalaşmaya Yönelik Çalışmalar

Marka, her zaman için onun yaratıcısı olan şirketin önüne geçmiştir. Tarih boyunca bu durum hiç değişmemiştir ve günümüze kadar gelmiştir. Bu yüzden markalaşmaya yönelik çalışmalar, günümüzde de oldukça önemlidir.

En etkili pazarlama stratejilerinden olan markalaşma, bazı pazarlama teknikleri kullanılarak, etkili bir şekilde gerçekleştirilebilir.

Öncelikle markanın akılda kalıcı ve etkili bir ismi olmalıdır. Daha sonra markanın görselliğinin düzenlenmesi gerekir. İyi bir logo, markanızın dikkat çekmesini sağlayabilir.

Markanız için iyi bir slogan bulmalısınız. Mesela Omo markasının sloganı “Kirlenmek güzeldir” olarak belirlenmiştir. Bu sloganın ne kadar etkili ve insanların bilinçaltına hitap eden bir yapıda olduğunu görebiliriz. Omo ismi bile kısa ve akılda kalıcı değil mi? Birçok kişi markanın ardında hangi şirket olduğunu bile bilmiyor. Ancak marka ismini neredeyse Türkiye’deki birçok insan biliyor.

Markanızın bir kimliği olmalıdır. Canlı bir varlık gibi düşünün. Tüm markalar, doğar, büyür, yaşar ve ölürler. Markanızın kendine özel bir karakteri olmalıdır. Hedef kitle belirlemek bu noktada önem kazanır. Yani markanızın kimlerle arkadaş olacağına karar verirsiniz. Hedef kitlenin psikolojik özelliklerini göz önüne alarak oluşturacağınız markalar, hedef kitlenin bir parçası haline gelecektir. İnsanlar o markayla kendilerini özdeşleştirecek ve onun bir parçası olmak isteyeceklerdir.

Markanızın bir değeri olmalıdır. Hedef kitleniz, onlara ne vaat ettiğinizi ve neler verebileceğinizi bilmek isterler. Markanız sizce, hedef kitleye neler verebilir?

Markanız, diğer markalarla işbirliği yapmalıdır. Mesela Omo deterjan markası, dünyanın en iyi çamaşır makinelerinden olan Arçelik markası ile işbirliği  halindedir. İki marka da birbirini tamamlamaktadır.

8-Sosyal Medya ve SEO

Sosyal Medya ve SEO ilişkisi, organik trafik ve ziyaretçi ilişkisi ile aynıdır. Organik backlink çalışmaları kapsamında değerlendirebileceğimiz, sosyal medya çalışmaları sayesinde, çok sayıda ziyaretçi siteye çekilebilir.

Twitter kullanarak yapacağınız düzenli paylaşımlarla, RT ve Favori elde edersiniz. Kullanıcıların bu eylemleri, Google tarafından değerlendirilir. Sürekli paylaşım yapılan linkleri Google ilk sıralara çıkarır.

Linkedin platformunun kullanılması da aynı etkiyi yapar. Aynı zamanda sitenizin güvenirlik puanının artmasını sağlar.

Facebook içerik pazarlama kullanılabilecek potansiyele sahiptir. Paylaşma ve beğenme oranlarının artması ile birlikte, siteniz Google gözünde değer kazanır. Facebook ve diğer sosyal medya platformlarında bir kişi kazanırsanız, devamı da gelecektir. Sitenizi beğenen sosyal medya kullanıcısı, diğer arkadaşlarına da sitenizi tavsiye edecektir.

9-Dijital Reklam ve SEO İlişkisi

Arama motorlarında ilk sırada yer almam için ne yapmam gerekir? Sorusunu belki de binlerce kişi kendisine sormuştur. Dijital reklam çalışmaları, bu sorunun cevaplarından bir tanesidir. Dijital reklam çalışmalarının da, SEO ile yakından ilgisi vardır.

Dijital Reklam ve SEO ilişkisi, hedef kitleye daha kolay ulaşmak olarak tanımlanabilir. Google ve diğer arama motorlarında belli bir bütçeyle reklam vererek, daha fazla kişiye kısa sürede ulaşabilirsiniz.

Yalnızca arama motorlarında değil, sosyal medya platformlarında da dijital reklam ürünleri kullanılabilir. Sosyal medya hesabınızda vereceğiniz reklamlarla, daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Tabi ki bu işlemi doğal yoldan da yapabilirsiniz. Ancak biraz sabırlı olmanız gerekir. Reklam verdiğinizde ise daha hızlı sonuç alabilirsiniz.

10-Web Sitenizi Güncel Tutmak

Web sitenizde tıpkı canlı bir varlık gibidir. Böyle düşünürseniz, sürekli bakıma ihtiyacı olduğunu da daha iyi anlayabilirsiniz. Web sitenizi güncel tutmak, sitenize değer verdiğinizi ve kullanıcılar gözünde de sitenizin değer kazanacağı anlamına gelir. Aşağıdaki adımları mutlaka uygulayın. İnternet siteniz güncel kalacaktır:

 • Düzenli olarak içerik girin.
 • İçeriklerinizi düzenli olarak optimize edin.
 • Dışarıya verdiğiniz linkleri kontrol edin.
 • Kırık ya da bozuk linkleri düzeltin.
 • Ping sitelerinden düzenli olarak sitenize ping atın.
 • İnternet içeriklerinizi düzenli olarak sosyal medya hesaplarınızda paylaşın.

SONUÇ OLARAK…

Yukarıda sıraladığımız işlemleri düzenli olarak yaparsanız, etkili SEO çalışması gerçekleştirmiş olursunuz.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Özgün Web Tasarım Çalışması Nasıl Olmalıdır?

Özgün web sitesi hazırlayabilmek için, yaratıcı düşünebilen deneyimli bir ekibe ihtiyaç vardır. İyi bir web …

6 yorumlar

 1. Merhabalar, Doğal seonun web sitem için faydaları bulunmaktamıdır? Birde Dijital reklam ve SEO ilişkisi nedir bizlere ne sunmaktadır sitem için önemlimidir? Verdiğiniz bilgiler için sizlere çok teşekkür ederim.

  • Merhabalar Recep Bey,
   Doğal SEO çalışması, aşırı çalışma yapmamak ve hileye başvurmamak olarak sayılabilir.Dijital Reklam ve SEO ilişkiside, hedef kitleye daha kolay ulaşmak olarak tanımlanabilir. Google ve diğer arama motorlarında belli bir bütçeyle reklam vererek, daha fazla kişiye kısa sürede ulaşabilirsiniz.

 2. Merhabalar, Web sitesi için hız ne kadar ve neden önemlidir? Ve Web sitelerini Güncel tutmanın Bizlere ne gibi bir avantaj sağlamaktadır? Verilen cevaplar için şimdikten teşekkür ederim.

  • Merhabalar Alev Hanım,
   İnternet sitenizin hızını öğrenmek için PageSpeed Insights gibi araçları kullanabilirsiniz. Bu gibi araçlar yardımıyla yapılan analizler sonucunda, sitenizi nasıl daha hızlandıracağınızı öğrenebilirsiniz. Web sitenizde tıpkı canlı bir varlık gibidir. Böyle düşünürseniz, sürekli bakıma ihtiyacı olduğunu da daha iyi anlayabilirsiniz. Web sitenizi güncel tutmak, sitenize değer verdiğinizi ve kullanıcılar gözünde de sitenizin değer kazanacağı anlamına gelir.

 3. Merhaba markalaşmaya yönelik çalımalar nedir bizlere ne katmaktadır? web siteme eklediğim resimler ve videolar birbirine alakasız olduğunda sitem için ne gibi sorunlar ortaya çıkarmaktadır?

  • Merhaba Haluk Bey,
   Marka, her zaman için onun yaratıcısı olan şirketin önüne geçmiştir. Tarih boyunca bu durum hiç değişmemiştir ve günümüze kadar gelmiştir. Bu yüzden markalaşmaya yönelik çalışmalar, günümüzde de oldukça önemlidir. Konu ile alakasız resim ve video kullanılması, sitenize zarar verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir