Anasayfa / İstanbul Web Tasarım / Sesli Aramalar İçin SEO Optimizasyonları

Sesli Aramalar İçin SEO Optimizasyonları

Sesli aramalar için içeriklerin nasıl optimize edileceği kullanıcıların en sık merak ettiği sorulardan biridir. Bu sorunun cevabı son zamanlarda daha da merak konusu olmuştur. Bu sorunun bu kadar merak edilmesindeki asıl neden teknolojilerin her geçen gün daha da gelişmesidir. Bu gelişmeler Google’un sesli arama özelliğini de etkilemiştir. Bunun farkında olan kullanıcılar yazı yazmak yerine artık sesli arama özelliğini kullanarak arama yapmaya başlamıştır. Önceden de yapılan bu işlem son yıllarda daha da artmıştır. Bu durum SEO’yu da etkilemesinden dolayı site sahiplerinin trafiklerini arttırması için birtakım optimizasyonları yerine getirmesi gereklidir. Bu optimizasyonların neler olduğunu aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Sesli Aramalar İçin Yapılması Gereken 7 SEO Optimizasyonu

Konuşmaya Dayalı Anahtar Kelimeler İçin Optimizasyon

Siteniz de soru cevap şeklin de bir sayfa oluşturun ya da sitelerinizi müşterilerinizin sorularını cevaplayacak bir blog alanı oluşturan. Popüler olan soruların bulunmasın da Answer the Public, Question Samurai ve StoryBase kullanabilirsiniz.

Yerel Sorgular İçin Optimizasyon

Google My Business’a ilk olarak giriş yapmalısınız daha sonra sayfalarınızın yakınlarında bulunmakta olan ifadeleri eklemelisiniz. Yerel bilgi panellerini gösterilmeleri bakımından açıklamalar yapmalısınız.

Sitenize Öne Çıkan Bir Snippet Almayı Deneyin

Yapılandırılmış olan verileri kullanınız.

İçeriğinizi Mobile Uyumlu Hale Getirin

Mobil cihazların bakımlarından dolayı site hızınızı uygun bir biçim de arttırmalısınız ve Google uyumlu testleri kullanmalısınız.

Sitenizi Güvenli Hale Getirin

Geçtiğimiz aylar da Google da https olmayan siteleri Chrome tarayıcılarının güvenli olmayanları işaretledi ve bunlara uygun olarak düzenlemeleri yapabilirsiniz.

-Cevaplarınızı kısa ve öz yapın

-Alanınızı yetkili hale getirin

-İçeriğinizi sık sık sosyal medyada paylaşın

-Basit, okunması kolay içerikler oluşturun

-Uzun süreli içerikler oluşturun

Uzun Süreli İçerikler Oluşturun

Kendi alanlarınız da uzman biriymiş gibi görünmeniz de ve diğer rakip firmalardan farkınız olması bakımından her zamana uygun bir içerikler sizin açınıza avantaj sağlayacaktır. Bu durum kalıtımı ve paylaşımları arttırmaktadır.

Google İçin Eylem Planları Oluşturun

  • Konuşmalara yönelik anahtar kelimelerin optimizasyonu
  • Yerel aramaların optimizasyonu
  • Mobil cihazları optimizasyonu
  • Yapılandırılmakta olan verilerin kullanılmasın da hedeflere odaklanması tavsiye edilir.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX) Nasıl Olmalıdır?

Satın aldığınız bir ürünü nasıl deneyimlersiniz? Kullanıcı deneyimi tasarımı araçları nedir? Satın aldığınız ürünü denerken …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir