Anasayfa / Web Tasarım / Şirkete Özel Web Sitesi 9 Adımda Nasıl Olmalıdır?

Şirkete Özel Web Sitesi 9 Adımda Nasıl Olmalıdır?

Alanında yetkin olan bir firma web sitesi yaptırmak ister. Bu konuda internet üzerinden araştırma yapar. Çok güzel reklamı olan bir siteye rastlar. Aslında site güven vericidir. Sitenin sahibi ise freelance olarak çalışmaktadır. Web sitesi yaptırmak isteyen firma, sitenin sahibi ile iletişime geçer.

Detayları konuşurlar. Fiyatta da anlaşırlar. Aslında firma bu durumdan memnundur, çünkü firmaya yapılacak olan çalışmanın fiyatı hesaplı gelmiştir. Freelancer çalışmalara başlar. İlk başlarda web sitesi ile ilgili birkaç çalışma gönderir.

Ama daha sonra aradan haftalar geçer. Firma sahibi sabırsızlanmaktadır. Bir an önce web sitesi tamamlanmalı ve firma da internette hem kendisini hem de ürünlerini tanıtmak istemektedir. Çalışmalar hakkında bilgi almak amacıyla freelancer web tasarımcısına telefon açar. Ancak freelancer bir türlü telefonlara bakmaz!

Sonra ne mi olur? Hikayenin sonuna geçmeden önce, büyüme potansiyeline sahip bir şirketiniz varsa, 9 adımda nasıl kaliteli bir şirkete özel web sitesi yaptırabilirsiniz, ondan bahsedelim.

Kaliteli Bir Web Tasarım Ajansı Seçimi

1) Kaliteli Bir Web Tasarım Ajansı Seçimi

Kesinlikle iyi bir ajansla çalışmanızı tavsiye ediyoruz. Yani kurumsal nitelikte olan bir firma ile… Çünkü iyi bir web tasarım firması ile asla sorun yaşamazsınız. Ayrıca bu tür firmaların deneyimli ve yetkin bir kadrosu vardır. Yani şirkete özel web sitesinin her aşamasını alanında uzman ve deneyimli kişiler tasarlar. Dolayısıyla ortaya olabilecek en mükemmel iş çıkar.

Kaliteli bir web ajansı her zaman ulaşılabilirdir ki, bu çok önemli bir durumdur. Çünkü müşteri, çalışmanı her aşamasında bilgi sahibi olmak ister. Bu durum en doğal hakkıdır.

Olağanüstü bir şirkete özel web sitesi tasarımı müşteriyle birlikte gerçekleştirilir. Tabi ki müşteri işin teknik kısmından anlamaz. Ancak, tasarımsal boyutta bazı parlak fikirleri olabilir ve sizinle paylaşmak ister.

İyi bir ajans sistemli çalışır. Önce gerekli olan bilgileri toplar, daha sonra bu bilgileri analiz eder ve bir plan oluşturur. Her şey bu plan dahilinde gerçekleştirilir.

2) Markaya Uygun Domain Alımı

Web sitenize ait alan adını siz ya da çalıştığınız web tasarım ajansı alabilir. Burada önemli olan etkili bir isme sahip alan adının alınmasıdır. Çünkü alan adını bir kere alırsınız ve web siteniz faaliyette olduğu sürece bu adı kullanırsınız.

İyi bir alan adı belirlemek için ise beyin fırtınası yapmak gerekir. Bizce çalışacağınız web tasarım ajansı ile birlikte beyin fırtınası yaparak, alan adını almalısınız. En doğrusu budur.

Kurumsal web sitesi iyi bir alan adına sahip olursa, alan adı daha sonradan marka haline gelebilir ki, bunun örnekleri çoktur.

Şöyle bir örnek verelim: Günümüzde Youtube ismini bilmeyen yok. hatta dünya genelinde milyarlarca kişi bu ismi biliyor. Youtube aynı zamanda bir alan adıdır. Peki bundan onlarca yıl önce, bu ismi kaç kişi biliyordu?

3) Şirketin Logosuna ve Renklerine Uygun Tasarım Çizimi

Sağlık sektörü üzerine bir şirketiniz varsa, muhtemelen logonuz ve renkleriniz mavi ve beyaz tonlarındadır. Çünkü dünya genelindeki sağlık sitelerinin neredeyse tamamında, bu renkler kullanılır. Hatta bu renkler düşünüldüğünde akla ilk klinik ve sağlık kelimeleri gelecektir.

Peki bu durumun avantajlarından neden siz de yaralanmayasınız?

Sağlık sektöründe faaliyet gösteriyorsanız, web sitenizin renkleri de mavi ve beyaz tonlarında olmalıdır. Muhtemelen logo tasarımınız da böyledir ya da böyle olacaktır.

Dijital internet siteleri için de siyah renkleri biraz daha uygundur. Siyah genelde teknolojiyi yansıtır. Ya da insanlar üzerinde artık böyle bir algı oluşmuştur.

Kurumsal site tasarımlarında ciddiyet ön plandadır. Yani kullanılacak olan renklerin çok fazla göz almaması gerekir. Mesela pastel tonlar web site tasarımında kullanılabilir.

Tasarımı Güvenlikli Bir CMS Yönetim Paneline Entegrasyonu

4) Tasarımı Güvenlikli Bir CMS Yönetim Paneline Entegrasyonu

CMS içerik yönetim panelidir. Burada bulunan menülerle web sitenizi idare edersiniz. Bu yüzden anlaşılır olmalıdır. Çünkü paneli yalnızca bir kişi değil, birden fazla kişi kullanacaktır.

Söz konusu kurumsal web sitesi olduğunda, şirketin IT birimi CMS panelini kullanacaktır. Ya da ilerleyen zamanlarda başka birimlerin kullanımında da açması gerekecektir. Bu yüzden panelin anlaşılır olması önemlidir.

Daha da önemlisi, panelin güvenlik sisteminin mükemmel olmasıdır. Çünkü kurumsal web sitesinde yüksek derecede gizliliğe sahip belgeler bulunabilir. Ya da ticari sırlar. Aslında bu bir zorunluluktur.

En iyi kurumsal web siteleri güvenlikli olanlardır.

5) Kaliteli İçerik

Şirkete özel web sitesi zengin içeriğe sahip olmalıdır. Video, resim ve yazı materyallerinin bol bulunması gerekir. Tabi ki bu demek değildir ki, tüm bu materyaller dar bir alanda bir arada bulunsun…

Resim ve video boyutları olması gerektiği gibi ayarlanmalıdır. Burada önemli olan site ziyaretçilerinin gözünü yormayan içeriklerin kullanılması ve ziyaretçilerin sitede olabildiğince çok zaman geçirmesinin sağlanmasıdır.

Zaten web tasarım ajansınız içeriklerinin düzenini en iyi şekilde ayarlayacaktır. Kurumsal web sitesinde ayrıca şirketin faaliyetleri hakkında bilgi verecek makaleler de yer almalıdır. Makaleler düz yazı şeklinde değil de, resim ve videolarla zenginleştirilmiş yapıda olmalıdır.

Ana sayfa hayati derecede önemlidir. Çünkü bir sitenin ana sayfası vitrinidir. İnsanlar ilk önce burayı ziyaret ederler. Mesela giyim üzerine bir mağazaya gittiğinizde sizi ilk önce mağazanın vitrini karşılar. Vitrin kötüyse, mağazaya daha fazla girmeden terk edersiniz.

6) Google Yönergelerine Uygun Kodlama

Şirket web sitesi örnekleri Google yönergelerine uygun olmalıdır. Google yönergelerine uygun kodlama yaparak sitenin iskeleti oluşturulursa, SEO açısından da iyi bir başlangıç yapılmış olur.

Mesela sitenin açılış hızı, Robot.txt dosyasının hazırlanması, istenmeyen linkleri engelleyecek kodlamanın yazılması gibi…

Mobile Uyumluluk

7) Mobile Uyumluluk

Artık insanların büyük bir çoğunluğu internete cep telefonundan giriyor. O yüzden web sitelerinin cep telefonu uyumluluğu büyük önem arz eder.

Zaten günümüzde sitelerin neredeyse tamamı, mobil uyumluluk kriterlerine göre tasarlanıyor. Tabi bir de AMP kavramı var. Bu kavram da Google’ın yeni çıkardığı hizmetlerden birisi aslında. Cep telefonlarında internet sitelerinin daha hızlı açılmasını sağlıyor. Peki bunu nasıl yapıyor?

Sitenizin bir kopyasının sunucularda yedekliyor. Web sitenizde bir sorun olması halinde, ön bellekteki kopyayı cep telefonlarında gösteriyor. Böylece web siteniz her zaman hızlı bir şekilde açılıyor.

8) Sağlıklı Bir Alt Yapı

Şirkete özel web sitesi nasıl kurulur diye biz sorsanız, kesinlikle cevabımız her şeyin baştan düşünülüp yapılması olacaktır. çünkü sonradan yapılacak işler hem sizin hem de web tasarımı yapan firmanın başını ağrıtabilir.

Sağlıklı bir şirkete özel web sitesi sağlam bir altyapıya sahip olmalıdır. Bu da iyi bir kodlama ile mümkündür. Kodlama öyle bir yapılmalıdır ki, hiçbir şey eksik kalmamalıdır. Bu yüzden nitelikli web tasarım ajansı önce plan yapar. Tüm bilgileri topladıktan sonra planını oluşturur ve uygulamaya koyar.

9) Düzenli Destek Alımı

Çok güzel bir şirkete özel web sitesi tasarımı yaptırdınız ve web siteniz yayında! Tebrik ederiz! Çok doğru kararlar vererek en iyi web sitesine sahip oldunuz!

Ancak işiniz daha bitmedi. Bir web sitesi tıpkı bir canlı gibidir. Sürekli bakıma ve ilgiye ihtiyacı vardır. Bu yüzden düzenli olarak sitenizin bakımını yaptırmalısınız. En iyi bakımı yapacak olan da, tasarımı yapan web tasarım ajansıdır. Çünkü siteyi onlar tasarlamıştır ve sitenin her şeyini onlar bilir.

Gelelim hikayemizin devamına…

Firma biraz araştırma yapmaya karar verir, çünkü freelancer’a bir türlü ulaşmaz. Freelancer’ın kurumsal web sitesi örnekleri incelenir. Anlaşılır ki durum oldukça vahimdir! Çünkü bu kişi aslında birçok firmayı kandırmıştır. Yaptığı her işte sorun yaşanmıştır. Baş edemeyince de iletişimi kesmeyi uygun görmüştür.

İyi hizmet almak istiyorsanız, her zaman ulaşılabilir olan ve referansları sağlam web tasarım ajanslarından hizmet almalısınız. Belki biraz fazla ödeme yaparsınız, ama beklentilerinizin ötesinde hizmete sahip olursunuz.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Özgün Web Tasarımı Neden Gereklidir

Özgün Web Tasarımı Neden Gereklidir

Günümüzde, insanlar birçok ihtiyacını internet aracılığıyla karşılamaktadır. Alışveriş, eğitim, sosyal medya, bilgilendirici içerik ve daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir