Anasayfa / Web Tasarım / Son Yüzyılın En Acayip Uygulaması: Tik Tok

Son Yüzyılın En Acayip Uygulaması: Tik Tok

Biraz Youtube, biraz Instagram, Biraz da Messenger ve karşınızda, Tik Tok uygulaması. Son zamanların en ilgi çeken uygulamalarından bir tanesi olan Tik Tok, sosyal medya platformudur. Ancak diğer hiçbir sosyal medya uygulamalarını benzememektedir. İçerikleri ve kullanıcıları bakımından benzersiz olduğunu söyleyebiliriz. Tik Tok uygulaması neden bu kadar popüler sorusu eminiz ki birçoklarınızın kafasında geziyordur. Kısaca bahsedecek olursak, hem paylaşımları, hem de reklam stratejileri, uygulamanın bu kadar popüler olmasını sağlamıştır.

İlk olarak Eylük 2016 tarihinde piyasaya sürüldü. Çinli bir teknoloji firması olan Byte Dance tarafından oluşturulan Tik Tok ilk çıktığı zamanlarda pek popüler değildi ve dünyanın birçok ülkesinde bilinmiyordu. 2017 yılında ilk olarak Endonezya’da yayılmaya başladı. 23 Ocak 2018 tarihinde ise yaygınlaşması amacıyla Tayland piyasasında ücretsiz olarak dağıtılmaya başladı.

Bu tarihten sonra da tüm dünyada bilinir hale geldi ve günümüzdeki kullanım oranına bakıldığında, uygulama ile ilgili söylenecek pek bir söz bulunmuyor sanırız. En iyisi biz, uygulamanın nasıl kullanıldığında geçelim ve merakınızı bir nebze olsun giderelim.

Tik Tok Nasıl Kullanılmamalıdır?

Başlığı bu şekilde atmamızın nedeni, son yıllarda Tik Tok kullanıcılarının çığırından çıkmasıdır. Üstelik yaş ortalaması da bir hayli düşüktür. Hatta amacının dışına çıkarak, olmaması gereken videoların da uygulamada yer aldığını görmek mümkündür.

O zaman nasıl kullanıldığından bahsedip, neden nasıl kullanılmadığı ile bitirmemiz daha uygun olacaktır.

 

Hastag Olayı Tik Tokta da Geçerli

#işareti koyduktan sonra paylaşım yapıyoruz ya, işte bu olay Tik Tok uygulamasında da geçerlidir. Neden bu işlemi yapıyoruz? Kullanıcıların çektiğimiz videonun konusunu arama penceresine yazarak, videomuza daha kolay ulaşması için tabi ki…

Öncelikle uygulamayı indirip, kayıt oluyorsunuz. Kayıt olma işlemini karşınıza çıkan penceredeki profil kısmından yapabilirsiniz.

İki türlü kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz, ad soyad ve telefon numarası gibi bilgilerinizi girerek, kayıt işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz de Facebook profilinizden doğrudan kayıt olabilirsiniz. Genelde ikinci seçeneği tercih edenlerin sayısı, bir hayli fazladır.

Uygulamanın sol altında arama simgesi bulunuyor. Zaten mercek simgesini görürsünüz. Etiket ya da profil arama işlemlerinizi arama penceresinden yapabilirsiniz.

Sağ alttaki mektup simgesinden, size gelen mesajları takip edebilir ve okuyabilirsiniz. Zaten bildirim simgesi, çan şeklinde tasvir edilmiş ve ne için kullanıldığını söylemeye bile gerek yok sanırız.

Video paylaşmak ise uygulamada oldukça kolaydır. Tek yapmanız gereken, alt bölümdeki menüde yer alan + simgesine dokunmak ve video çekmeye başlamak. Dilerseniz videonuzu, cep telefonunuzda daha önce kaydettiğiniz videolar arasından seçip yükleyebilirsiniz.

Tabi ki tüm olay bundan ibaret değil. Uygulamanın güzel taraflarından bir tanesi de, videolarınıza birçok özellik ekleyebilmenizdir. Video paylaşım ekranınızdasınız. O zaman ekranın sol alt kısmında bulunan “Efektler” simgesine dokunun. Karşınıza birçok emoji ve yüz filtresi çıkacaktır. Emoji ve efektler arasından seçim yapabilirsiniz.

Birçok kullanıcının tercih ettiği özelliklerden bir tanesi de, videoya müzik dosyası ya da arka plana müzik eklemektir. Videonuzu yükledikten sonra “ses dalgası” simgesine dokunduğunuzda, telefonunuzda yer alan MP3 uzantılı dosyaları, videonuza entegre edebilirsiniz. Burada önemli olan video ile sesin senkronize edilmesi işlemidir. Bu işlemi de yapabilmek için kaydırma özelliğini kullanıyorsunuz. Kaydırma işleminin zor olduğunu belirtelim. daha doğrusu tam senkronizasyon sağlamak biraz zaman alıyor.

Tik Tok Düet Yapma

Bu da yeni çıktı başımıza dedirtecek özelliktir. Dilerseniz arkadaşlarınızla, dilerseniz de uygulamaya daha önceden yüklenen videolar arasından seçim yaparak, düet yapabilirsiniz. Uygulamada moda olan aksiyonlardan birisi olduğunu belirtelim bu arada. Gelelim nasıl yapacağınıza:

business and office concept – businessman and businesswoman shaking hands

 

  • Uygulamadan var olan videolardan bir tanesini seçin.
  • Paylaş seçeneğini işaretleyin.
  • Karşınıza çıkan pencereden düet seçeneğini işaretleyin.
  • Ekranın ikiye bölündüğünü göreceksiniz. Sizin videonuzla, düet yapacağınız video yan yana görünecektir. Böylece daha kolay işlem yapabilirsiniz. Kayıt tuşuna bastığınızda, düet işlemi başlayacaktır.

Ancak birkaç denemeden sonra, bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Çünkü çoğu kimse, senkronizasyon olayını ilk seferinde yapamıyor. Eğer kullanıcıların videolarını kullanarak, düet yapmak isterseniz, o kullanıcıdan izin almanız gerekiyor. Genelde sistemde hazır olan ve uygulamanın size öneri olarak sunduğu videolar üzerinden düet yapılıyor.

Ana sayfada yukarıda iki seçenek bulunuyor. “Takip Ediliyor” seçeneğinde, sizin takibe aldığınız kişilerin güncel videolarını görebiliyorsunuz. Aşağı kaydırarak takip edilen kişilerin videolarını görebilmeniz mümkündür. “Sizin için” seçeneğinde ise kullanım alışkanlığınıza göre uygulamanın size önerdiği videoları görebiliyorsunuz. Yine aynı şekilde aşağı kaydırarak, ilgilenebileceğiniz videolar sizler için sıralanıyor.

Tik tok video yapma ve diğer ayrıntıları detaylı bir şekilde anlattık. Sıra geldi Tik Tok uygulamasının nasıl çalıştığına…

Tik Tok Nasıl Çalışır?

Youtube ve Google gibi uygulamaların algoritmalarına benzer algoritma kullanmaktadır. Kullanıcıları ve videoları eşleştirebilen botlar, hesabınızı ve uygulamayı kullanan diğer kullanıcıların hesaplarını ziyaret eder ve veri toplar. Bu verileri, sizin için önerilen seçiminde ve arama sonuçlarında kullanır.

Gizliliğe Dikkat!

Eğer gizlilik ayarlarını yapmadıysanız, otomatik olarak herkese açık olarak verilerinizin uygulama tarafından paylaşıldığını hatırlatalım. Zaten Tik Tok uygulamasının olayı budur. Size tavsiyemiz, gizlilik ayarlarına girip, kendinize göre ayarları değiştirmeniz olacaktır.

Ancak gizlilik ayarlarını değiştirdiğinizde düet ve benzeri özellikleri kullanamayacağınızı da hatırlatalım.

 

 

Tik Tok Milyonerler Kulübü

Ne demek şimdi bu dediğinizi duyar gibiyiz. Birçok kişinin bu uygulama sayesinde zengin olduğunu söylesek… Mesela CZN Burak adlı kullanıcı, satışlarını artırmak adına, uygulamada birçok video paylaştı ve iyi bir gelir elde etti.

Bunun gibi daha birçok kullanıcının da hem Tik Tok uygulamasına sahip olan firmadan, hem de izlenme sayılarından hatırı sayılır paralar kazandığını söyleyebiliriz. Tıpkı meşhur Youtuber’lar gibi…

Tik Tok ve SEO! Evet Yanlış Okumadınız!

Neden bu başlığı attık? Çünkü Tik Tok Uygulaması bir anlamda Backlink kaynağı olarak kullanılabiliyor. Paylaştığınız videolarda, internet sitenizin adresini vererek, sitenize hatırı sayılır kullanıcı çekebilirsiniz. Aslında birçok kişi bu yöntemle, internet sitelerinin trafiğini artırıyor. Ancak videolarınızın ilgi çekici olması gerekiyor.

İstikrarlı bir şekilde video paylaşmaya devam ettiğiniz zaman, birçok insanın hesabınıza ve dolayısıyla internet sitenize geldiğini göreceksiniz.

Tik Tok Deyimler Sözlüğü

Uygulamanın kendisine ait terimleri ve jargonları var. Biraz acayip olsa da, kullanıcı sayısının artması ile birlikte Tik Tok sözlüğü oluşmuş durumda. Çok detaya girmeden en çok kullanılan Tik Tok terimleri hakkında bilgi vereceğiz.

Düet Olayı: Bunu zaten biliyorsunuzdur. Ancak detaylandırmada yarar var. Uygulamadaki iki kullanıcı arasında gerçekleşen şarkı söyleme olayıdır. Hazır olan videolar ile de yapılabiliyor. Ancak çok iyi senkronizasyon yapmanız gerekiyor. İlk başlarda sabrınızı biraz zorlayabilir.

Cringe: İlginç olmak adına, berbat video çekenlere, diğer kullanıcıların verdiği isimdir. Yani video çekiyorsunuz ve saçmalıyorsunuz, diğer kullanıcılar da videonuzun kötü olduğunu belirtiyor. İşte bu olaya Cringe adı veriliyor. Ne acayip değil mi?

Challenges: Türkçe karşılığı karşılaşma olan Challenges, Tik Tok uygulamasında da aynı anlamda kullanılıyor. Hatırı sayılır kullanıcı, aynı eyleme odaklandığında geçerli olan bir durum. Aslında Amerikan filmlerinde gördüğümüz ve karşılıklı dans figürü sergileyen grupların atraksiyonuna benzer bir durum. Hani bilirsiniz. Karşı gruptaki bir kişi acayip bir şekilde dans eder ve diğer gruptaki kişi ise ondan daha iyi olduğunu göstermek için daha iyi dans etmeye çalışır. İşte olay bunun video üzerinden gerçekleştirilmesinden ibaret.

 

Tik Tok Zararlı mı?

Bu soru son zamanlarda birçok kişi tarafından soruluyor ve tartışılıyor. Bizim yorumumuz ise hem evet, hem de hayırdır. Televizyon ya da internet gibi düşünün. Her şeyi yapabilirsiniz, iyi ya da kötü. Size bağlı bir durumdur. Tik Tok zararları ya da faydaları konusunu da bu kapsamda değerlendirmek gerekiyor. Mesele SEO çalışmaları için kullanırsanız, yararlı oluyor. Yatak odanıza kadar gösteren videoları çektiğinizde ise zararlı oluyor.

Ancak sorun kişilerin çektikleri videoları kendilerine göre yorumlamasından kaynaklanıyor. Yani onlara göre sorun yok. Ancak çoğu kişiye göre çekilen videoların birçoğu sorun ve yaş ortalamasının düşük olması, sorunu daha büyük bir hale getiriyor.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Özgün Web Tasarımı Neden Gereklidir

Özgün Web Tasarımı Neden Gereklidir

Günümüzde, insanlar birçok ihtiyacını internet aracılığıyla karşılamaktadır. Alışveriş, eğitim, sosyal medya, bilgilendirici içerik ve daha …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir