Sosyal Medya Ajansı

Son zamanların favori iletişim araçları söz konusu olduğunda sosyal medya platformları ilk akla gelen seçenekler arasında yer alır. Çok sayıda önemli bir kitlenin gündemi gazetelerden ya da diğer yayın organlarından değil sosyal medya platformlarından takip ettiklerini rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle mobil cihazlarda internetin etkili bir şekilde kullanılmasına paralel olarak sosyal medya platformunda etkili artışı ortaya koyduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Sosyal medya platformlarının bu kadar yoğun bir kitleye hizmet sunuyor olması beraberinde sosyal medya yönetimi kavramını da karşımıza çıkmaktadır. Elbette ki sosyal medyanın etkili bir şekilde yönetilmesi de sosyal medya ajansı sayesinde mümkün olmaktadır.

Sosyal Medya Ajansı Nedir?

Sosyal medyanın gücünü fark eden kurum ve kuruluşlar bu alana profesyonel olarak yönelmenin de yollarını aramaktadır. Çok sayıda farklı firmanın ardı ardında sosyal medyada yer almaya başlamasının doğal sonucu olarak sektörde etkili bir rekabet ortamı da oluştu. Bu rekabet ortamında bir adım öne geçmek isteyen firmalar, sosyal medya hesaplarının profesyonel olarak yönetilmesi yolunu tercih ediyor. Bu aşamada karşımıza sosyal medya ajanları çıkıyor. Peki sosyal medya ajansı nedir? İşte tüm ayrıntılar!

Sosyal medya ajansı; firmaların ve markaların sosyal medya hesaplarını profesyonel bir şekilde yöneterek, onlara sosyal medyada kurumsal bir kimlik kazandıran ajanslardır. Sosyal medya ajanları geleneksel olarak hizmet sunan reklam ajanslarından çok daha geniş kapsamlı bir çalışmaya imza atarlar.

Sosyal medya ajansları firmaların ve markaların kurumsal kimliğiyle örtülen sosyal medya platformlarının oluşturulmasında nitelikli bir şekilde hizmet sunarlar. Firmaların ya da markaların sosyal medya hesaplarının daha ilgi çekici ve dikkat çekici bir özelliğe kavuşmasında nitelikli bir şekilde hizmet sunarlar.

Sosyal Medya Ajansı Ne Yapar?

Sosyal Medya Ajansı Ne Yapar?

Son zamanlarda soysal medya ajansı kavramının sıklıkla karımıza çıkıyor olmasının doğal sonucu olarak söz konusu ajanslar ilgi odağı olmayı da başarmıştır. Bu kapsamda akıllara soysal medya ajansı ne yapar? Sorusunun gelmesi gayet olağan bir durumdur. İşte bu soruya verilecek yanıtların tüm detayları;

Özellikle firma ve markaların dijital dünyada etkili bir pazarlama stratejinin oluşturulmasına yönelik hizmet sunan sosyal medya ajansları, hedef kitleye sunulmak istenilen mesajların doğru ve isabetli bir şekilde iletilmesini sağlar. Sürece etkili bir araştırma yaparak başlayan sosyal medya ajansları, markaların hedeflerine ulaşma yollarına dair önemli tespitlere imza atar.

Ajanslar hizmet sunacakları firmaların ve markaların ürünlerini ve sosyal medya hesaplarını etkili bir şekilde analiz ederler. Bu analiz süreci beraberinde pek çok önemli kazanımı da getirir. Bu aşamada ürünlerin ve sosyal medya hesaplarını isabetli bir şekilde analiz edilmesi önem kazanmaktadır. Zira isabetli bir analiz hizmeti sayesinde hedef kitleye uygun mesajları doğru bir şekilde verilebilmesi de mümkün olur.

Sosyal Medya Yönetimi

Sosyal medya ajanslarının sunmuş olduğu profesyonel hizmetler arasında sosyal medya yönetimi yer almaktadır. Sosyal medya yönetiminin bir diğer ismi sosyal medya danışmanlığı hizmetidir. Günümüz itibariyle sosyal medya platformlarının radyo, gazete ya da televizyonlara nazaran çok daha etkili olduklarını söyleyebiliriz. Bu durum sosyal medya danışmanlık hizmeti almak isteyenlerin sayısını da arttırmaktadır. Peki kimler sosyal medya danışmanlığı hizmeti almalıdır?

  • Firmasını ya da markasını etkili bir şekilde tanıtmak isteyenler
  • Sosyal medyada takipçi sayısını ve etkileşim oranını arttırmak isteyenler
  • E–ticaret sitelerine sahip olanlar
  • Hedef kitlesine uygun bir şekilde mesaj vermek isteyenler
  • Müşteri portföyünü arttırarak, nitelikli bir şekilde büyüme hedefinde olan firmalar
  • Ürün ya da hizmet satış hacmini arttırmak isteyenler

Görüldüğü üzere sosyal medya yönetimi konusunda profesyonel bir hizmet almak isteyenlerin tamamı gelişime yönelik talepleri olanlardır.

Türkiye’nin En İyi Sosyal Medya Ajansları

Türkiye’nin En İyi Sosyal Medya Ajansları

Ülkemizde dijital dünyanın etkinliğini her geçen gün arttırıyor olmasının doğal sonucu olarak sosyal medyanın önemi de her geçen gün artış gösteriyor. Bundan dolayı elbette ki sosyal medya ajanslarının da hizmet alanları her geçen gün genişliyor. Ancak çok sayıda farklı sosyal medya ajansının bulunuyor olması, farklı kalite standartlarına sahip firmaları da karşımıza çıkartıyor. Bu kapsamda akıllara Türkiye’nin en iyi sosyal medya ajansları hangileridir? Sorusu geliyor.

Özellikle İstanbul, nitelikli bir şekilde sosyal medya hizmetinin sunulduğu bir şehrimiz olarak karşımıza çıkıyor. Sosyal medya ajansı İstanbul şehri için bambaşka bir anlam taşıyor. Zira kentte bulunan firmalar söz konusu ajansları tercih ederek; hedef kitleyle nitelikli bir şekilde iletişim de kurabiliyorlar. İstanbul esasında sadece ülkemiz için değil uluslar arası ortamlarda dahi nitelikli bir şekilde sosyal medya danışmanlık hizmetinin sunulduğu bir kent olarak karşımıza çıkıyor.

Elbette ki İstanbul’daki en iyi sosyal medya ajansları söz konusu olduğunda, kurumsal firmalar karşımıza çıkıyor. Bununla birlikte bol referans sunabilen ve profesyonel bir şekilde hizmet sunabilen firmalar en iyi sosyal medya ajansları arasında yer almaktadır. Yine sürekli olarak gelişime ve yeniliklere açık vizyon sahibi olan ajanslar da en iyi sosyal medya ajansı kategorisinde yer almaktadır.

Sosyal Medya Ajansı Neye Göre Seçilir?

Genel olarak sosyal medya ajansı ne iş yapar? Sorusuna verdiğimiz yanıtlar, sosyal medya ajansı seçimini konusuna da etki etmektedir. Bu kapsamda sosyal medya ajansı neye göre seçilir? Sorusuna aşağıdaki gibi yanıtlar vermek mümkün olmaktadır.

  • Tercih edilecek ajansın referans sunabiliyor olmasına dikkat edilmelidir
  • Daha önceden sunduğu sosyal medya danışmanlık hizmetindeki başarı oranlarına bakılmalıdır
  • Özellikle etkileşim ve sosyal medya trafiğindeki çalışmaları incelenmelidir
  • Söz konusu ajansın kurumsal kimliğe sahip olup olmadığına da dikkat edilmelidir

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Pano Sistemli Sosyal Medya Aracı: Pinterest

Pano Sistemli Sosyal Medya Aracı: Pinterest

Hani şu ofislerde duvara asılı, mantar panolar varya, işte onların üzerine asılan notlar ne ile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir