Anasayfa / SEO / SSL Sertifikasının SEO’ ya Etkisi

SSL Sertifikasının SEO’ ya Etkisi

SSL-Sertifikasi.png

SSL sertifikası Google tarafından her fırsatta site kullanıcılarının tabiri caizse gözüne sokulan bir sertifikadır. SEO için özellikle alınan SSL sertifikaları vardır. Bu sertifika sitenizin güvenli olduğunu kullanıcılara belirten bir imza gibidir. Bunun için de belli başlı güvenilir firmalardan almak tavsiye edilir. Sertifika kurulumunun fiyata dâhil olduğu firmalar daha avantajlı olmaktadır. Çünkü eğer tecrübeniz yoksa kurulumu oldukça zordur. Öte yandan işi bilenler için sadece birkaç saat sürecek bir prosedürdür. Kurulumdan sonra sitenizin adres çubuğunda artık http yerine https ifadesi bulunur. Bu işlemin başarılı olduğunun göstergesidir.

SEO İçin Önemli Midir?

SSL sertifikaları Google ve diğer arama motorlarında üste çıkmak için alınan sertifikalardandır. Sitelerin güvenli olması ziyaretçiler kadar arama motorları için de önem arz eder şeklinde düşünülür ve bu şekilde hareket edilir. Öyle ki sitelerin çoğu zaten sırf SEO için bu sertifikaları alır. Aslında SSL sertifikasının SEO için gereklilik olduğunun söylemek doğru olmaz. Yani aslında arama motorları için sanıldığı kadar büyük bir önem teşkil etmez. Fakat aynı zamanda özellikle e-ticaret yapan sitelerin alışveriş yüzdelerini yüksek seviyelere çekebilir.

ssl-google.png

Sertifikayı Aldıktan Sonra

Sertifikayı aldıktan sonra site üzerinde yapılması gereken bazı işlemler vardır. Özellikle site içi veya dışı linklerde yönlendirme yapmayı unutmamalısınız. Bu sayede siteniz artık https uzantılı olduğu için direk yönlendirme yapılıyor. Bunun için tek yönlendirme maalesef yeterli değil. Bir sıkıntı yaşanmayacağından emin olmak için şunları kontrol etmelisiniz.

  • Site içindeki tüm menü, resim, link ve diğer bütün bağlantıları kontrol edin.
  • Site haritanızı https ile revize edin ve web yöneticisi araçlarına gönderin.
  • txt dosyasını yenisi ile değiştirin.
  • Eski site haritanızı 30 günlük süre için web yöneticisi araçlarından silmeyin.

Şimdiye kadar hep avantajlarından bahsetsek de aynı zamanda sertifikanın bazı zararları da olabilir. Bunun en önemli örneği Google Adsense kaynaklı gelir elde eden sitelerin gelirlerinde gözle görülür bir düşüş yaşanmasıdır. Bunun asıl sebebi artık sitenizin uzantısı değiştiği için reklam verenlerin https uzantılı reklam yapmamış olmasından dolayıdır.

 

 

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Kurumsal SEO Danışmanlığı Nasıl Olmalı?

İnternet sayfaları açısından seo konusu hayati derecede önemlidir. Bundan dolayı seo konusunda başarılı olan bir …

2 yorumlar

  1. Ssl gittikçe önemini artırıyor yeni siteler için gerekli görmesemde 1 yılı dolan sitelerin mutlaka ssl almasi gerek diye düşünüyorum

  2. Öncelikle Açıklamalar İçin Teşekkür Ederim Siteme SSL sertifikası eklediğimde Google indekslenen sayfalarımın ne olacağını tam olarak anlayamadım ayrıca bu yönlendirmeleri kurulumu yapan firmamı yapacak saygılarımla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir