Anasayfa / SEO / Sunucu Bazlı SEO

Sunucu Bazlı SEO

Sunucu bazlı SEO ( Content Delivery Networks) web  tasarım sitenizin ziyaretçiler tarafından kullanılacak dosyaları saklayabilen bir ülke ve dünyanın farklı yerlerinde bulunan sunucular ağıdır. Özellikle dünya çapında yayın yapan ve globalleşmiş bir hale gelen markaların ve sitelerin bu ağları kullanması site hızı açısından oldukça önemlidir. CND olarak bilenen ağ sistemi sayesinde sitelerin hızlı açılması ve yayın yaptığı sırada hatalı sunucu durumlarında başka bir yerden hizmet alınarak ziyaretçiler o noktaya aktarılırlar.

 

Temel olarak Google ve tüm arama motorları ve SEO analizleri sitelerin açılış hızına önem vermektedirler. Sitelerden yani sunuculardan alınan cevap ve siteye bağlanma süresi çok kısa olmalıdır. Aksi taktirde ziyaretçiler bu durumdan hoşlanmayacak ve siteye giriş yapılmadan çıkacaklardır. CND konusunda bir örnek verilecek olursak, yapılanma ağları birden fazla sunucu kullanımı ile gerçekleştirilir. Sitenin teması 1mb tan büyük ise bu tema başka bir sunucuya yüklenir diğer içerikler ise diğer bir sunucudan alınır böylelikle mevcut hız iki üç kat artmış olur. Her sunucu farklı içerikler için siteye girişlerde cevap verecektir.

Sunucu bazlı SEO’da kullanılan yöntem ve teknikler ise su şekilde sıralanabilir;

 

  • DNS sorgulaması ve verilen cevap hızı
  • Öncelikli gönderilen verilerin gönderilme süresi
  • UPtime oranı
  • Lokasyon
  • Verilerin sıkıştırılması
  • Media verilerinin ve analizlerinin farklı sunuculardan gönderilmesi
  • İki veya daha fazla sunucu ile çalışabilme olanağı

 

Yukarıda sayılan etmenler sitenin indekslenme oranını arttıracaktır. Sitenizin nereden host ediliyorsa ona bağlı yakınlık ve uzaklıkta ki ziyaretçilerde hız farkları gözlenecektir. Örneği; Ankara’da host hizmeti veriliyorsa, sitenize Yunanistan’dan bağlanan ziyaretçi ile Amerika’dan bağlanan ziyaretçi arasında hız farkları olacaktır. Yunanistan’dan bağlanan ziyaretçi daha hızlı video izleyebilir. Global olarak dünya çapında hizmet vermekteyseniz birden fazla sunucu kullanmak akıllıca bir seçim olacaktır. Oyun siteleri ve video izleme siteleri genellikle bu doğrultuda alt yapılara sahiptirler. Bir başka konu ise Ping cevap süreleridir. Ping bir makineye bir ICMP paketi gönderilir ve bunun cevabının gelmesi beklenir sunucular is mesafeye göre buna cevap sürelerinde değişiklik gösterirler. Normalde 32 – 40 baytlık  ICMP gönderilirken mesafe uzaksa bu 90 a kadar çıkabilmektedir.

 

 

Kesin ve net hızlı bağlantı için bu nedenle merkezi noktalarda ki sunuculardan birden fazla hizmet almak sunucu bazlı SEO için önemlidir. Türkiye’deki sunuculara 40 ms ile bağlanırken Almanya’daki sunuculara ise 90-100 ms ile bağlanırsınız bu da mesafe ile alakalıdır. Cevap verme süresi bu oranda değişir. Bu servisleri kullanabilmek için Türkiye’de yerel CND servisleri bulunmaktadır. Peki bu servislere sitenizin ihtiyacı olup olmadığına nasıl karar vereceksiniz? Öncelikler sitenizde ziyaretçilerinize sunduğunuz dosyaların büyüklüğü ( video, oyun vb) fazla ise yada tüm dünyaya hizmet eden ve dünya çapından ziyaretçilere ulaşmak isteyen bir site iseniz mutlaka CND servisinden yararlanmalı alt yapınızı bu şekilde geliştirmelisiniz. Dünyanın her hangi bir yerinden bir kullanıcının sitenize çok yavaş bağlanması Google’da değerinizin düşmesi ve puan kaybına neden olacaktır. Buda web tasarım gücünüzü düşürecektir.

 

CND ve SEO arasında ki bağlantı site hızınız ile alakalı bir yükseliş olacaktır. Elbette ki Google’da da web tasarım etkin bir role sahiptir lakin sadece CND servislerinden yararlanarak Google’da üst sıralara çıkmak mümkün değildir, bunun için kaliteli içerik ve site yapısı ayrıca ziyaretçi potansiyeli de mühim konular arasında yer almaktadır. Oyun siteleri, dosya paylaşım siteleri ve video siteleri (dünya çapında) bu sistemden kullanmalıdır. SEO ile sunucu bağlantısı hıza etki eden bir faktördür.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Kurumsal SEO Danışmanlığı Nasıl Olmalı?

İnternet sayfaları açısından seo konusu hayati derecede önemlidir. Bundan dolayı seo konusunda başarılı olan bir …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir