Anasayfa / SEO / Tarama Bütçesi Nedir? Nasıl Optimize Edilir?

Tarama Bütçesi Nedir? Nasıl Optimize Edilir?

Tarama bütçesi (crawl budget) içerisinde geçen bütçe, aklınıza gelen o gelir – gider formu değil, belirli bir trafiği gösterir. Tarama bütçesi şöyle açıklanabilir; Google, bir web sitesindeki sayfaların ne kadarı gezinilmiş, onu açıklayan bir unsurdur. Tarama bütçeniz, sitenizin performans ve büyüklüğüne bağlıdır. Olası bir durum olur da tarama bütçeniz, yani taranan sayfa sayınız belirli bir sınırın altına düştüğü zaman siteniz sürekli olarak değer kaybedecektir.

Peki Tarama Bütçenizi Nasıl Hesaplayacaksınız?

“Tarama bütçeniz = dizine eklenen toplam sayfa sayınız / günlük taranan ortalama sayfa sayınız “ şeklinde kısaca açıklanabilir.

Yukarıda geçen sayfa sayılarınızın verilerini Google Search Console aracılığı ile gözleyebilirsiniz. Karşılaştığınız veri en nihai 10 ‘un üzerinde ise tarama bütçenize optimizasyon yapılmalıdır. Verilerinizin sonuç bazında olması gereken sınır 3 olmalıdır. Veri sonucu eğer 3 ‘ten yükselmeye ve 10 ‘a doğru yaklaştığında sayıyı düşürmek için çabalamanız gerekmektedir.

Tarama Bütçesini Optimize Etmek İçin

 • Google Search Console aracılığı ile tarama bütçeniz için olumlu ve olumsuz olan tüm verileri gözlemleyerek, olumsuzluklar için kendinizi muhafaza edebilirsiniz.
 • Kırık linkleri tespit edin ve bunları onarın. Kırık linklere yine Google Search Console ‘dan erişebilir, tarama hatalarında kırık linkleri bulabilirsiniz.
 • Boş yere olan yönlendirmelerden uzak durun. Örneğin; sitenizin http formundan https formuna geçmesi gibi. Eğer bu yönlendirmelerden kaçınırsanız siteniz için çok küçük miktar da olsa hızlı bir açılış sağlayacaktır.
 • Kendi sitenizde bulunan ve gereksiz olan sayfaları engelleyin. Çünkü fazla ve gereksiz kalan her sayfayı Google botları için artı bir iş demek. Bu da istenmeyen bir şeydir.
 • Google bünyesinde yüksek kaliteli olan sitelerden ilerleyerek sizin sitenizin de bulunması için backlink almalısınız. Bu kalite sahibi sitelerden backlinkler alın.
 • txt komut dosyası kullanarak sitenizin hangi bölümlerinin taranması gerektiği gibi komutları yerine getirir. Tarama bütçeleri için oldukça önemli bir adımdır.

Sayfa hızınız ve site boyutunuz gibi etkenler tarama bütçenizi etkiler ve optimizasyona yardım eder. Bu nedenle sayfa hızınızı arttırın ve sayfa boyutunuzu da belirli kurallara uyarak uygulayın.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Seo Teknikleri 2020

SEO nedir, nasıl yapılır tamam da, bu işin detayı, püf noktası yok mudur? Tabi ki …

7 yorumlar

 1. Teşekkürler çok yararlı bir makale

 2. WordPress kullanıyorum, dışarı giden ve site içi olan bağlantılara nasıl 200 kodu verebilirim?

 3. Backlinkin tam açılımı nedir? Çok fazla anlamadım o olayı. Biraz özet geçebilir misiniz?

  • Merhabalar
   Backlink çalışmaları arama motoru optimizsyonu yapılırken yapılan işlevlerden biridir. Tabi ortalama 200’e yakın yöntem bulunamktadır. Backlinkde bunlardan biridir.Tam olarak ama backlink; sitenizle alakalı Google’un gözünde değeri yüksek bir siteden link çıkışı alamanızdır.

 4. Şahin Yıldırım

  Makaleniz okudum güzel olmuş gerçekten bu bilgiler iyi oldu teşekkürler

 5. Peki benim siteme gün de hafta da ayda ortalama kaç kişinin girdiğine göre bilme gibi bir ihtimalimiz var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir