TTK Zorunlu Site Yaptırma Yasası

İnternet teknolojisinin gelişmesi ile beraber bu konuda yasal düzenleme yapma gerekliliği de ortaya çıkmıştır. Türkiye’de 1957 yılından beri kullanılan eski ticaret kanunu; gelişen teknoloji ve şartlara cevap vermekten uzak bir görünümdeydi. Hem ülkemizde hem de dünya üzerinde yaşanan teknolojik gelişmeler, küreselleşme ve ab uyum süreci çerçevesinde; 1 Temmuz 2012 yılından itibaren yeni Türk Ticaret Kanunu, birçok alanda olduğu gibi internet alanında da çeşitli düzenlemeleri beraberinde getirmiştir. Bu düzenlemelerden belki de en dikkat çekici olanı 1524. Madde içerisinde belirtilen; ticari alanda faaliyet gösteren sermaye şirketlerinin, bir web sitesi açmasına ya da mevcut web sitelerinin belli bir alanının yayınlanmasına yönelik olan değişikliktir.

Bu yeni yasaya göre, 1 Temmuz 2013 yılından itibaren faaliyete geçen şirketlerin, üç ay içerisinde bir web sitesi açmaları ve bu web sitesi içerisinde zorunlu diye tabir edilen içeriği yayınlamaları gerekmektedir. Burada zorunlu içerik diye tabir edilen bilgiler mevzuat ile düzenlenen bilgilerden ibarettir. Kurumsallaşma anlamında büyük katkı sağlayacak olan bu yeni yasaya göre, bir sermaye sahibi; ticari alanda faaliyet gösteren şirkete dair birçok bilgiyi bu internet sitesi üzerinden yayınlamak zorundadır. Bir ticari firma kendi açtığı web sitesi üzerinden şirketin yönetim kurulunda yer alan üyeler hakkındaki bilgileri ve denetçilerin kimliklerine dair detayları bu alandan bildirmek zorundadır. Bunun yanı sıra, ticari firmaya ödenen sermayenin meblağı, birleşme ve bölünme halinde ortaya çıkan olan finansal grafikleri, raporları ve birleşmeye dair sözleşmeleri de bu alan üzerinden yayınlanmak zorundadır. Bu yeni yasa ile ticari işletme ve şirketlerin tam bir şeffaflık anlayışı ile bilgilerini paylaşması amaçlanmıştır. Bir ticari firmaya ait olan her türlü dökümün, finansal tabloların ve şirketle alakalı diğer bilgilerin web sitesi üzerinden ve internet aracılığı ile yayınlanması artık yasal bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu bağlamda çıkan yasaya uymayan şirket ve ticari firmalar için yaptırımlar da söz konusudur. Bir web siteye sahip olmayan ticari şirketlerin yönetim kurulu üyeleri, 100 gün ile 300 gün arasında değişen adli para cezasına çaptırılmaktadır. Web sitesi olduğu halde, kanunun belirttiği içeriği internet üzerinden yayınlamayan şirketler ise 100 güne kadar adli para cezası ile cezalandırılmaktadır. Bu tür ceza işlemlerinde sorumlu olan kimseler, o şirketin yönetim kurulu üyeleri, eğer şirket limited ise müdürler ya da sermayesi bölünmüş şekilde olan komantid şirketlerin içerisinde yönetici olan ortak kişilerdir.

Bu yeni yasa ile bir takım sıkıntılar da meydana gelse, şeffaflık ve ticaretin kayıt altına alınması açısından son derece önemli bir aşama kaydedilmiştir. Ticari şirketlerin kurumsallaşması ve daha çok insana ulaşması gibi birçok avantajı da beraberinde getiren site yaptırma yasası, özellikle değişen şartlar ve küreselleşen ticari ilişkiler çerçevesinde bir zorunluluk haline gelmiştir.

 

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Güngören Web Tasarım Ajansları

Güngören Web Tasarım Ajansları

Bulunduğu konum nedeniyle yenilikçi olan ve gelişime ayak uyduran konumda bulunan Güngören web tasarım ajansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir