Anasayfa / Web Tasarım / W3C Nedir? W3 Standartlarına Uygun Web Sitesi Tasarımı

W3C Nedir? W3 Standartlarına Uygun Web Sitesi Tasarımı

W3C standartlarına göre internet sitesi tasarımı yaptırarak, daha kaliteli bir ürüne sahip olabilirsiniz.

Peki ama W3C standardı nedir?

W3C Standartları Nedir?

W3C standardı, World Web Consortium yani dünya çapında ağ konsorsiyumudur. 1994 yılında Tim Berners tarafından kurulmuştur. Amacı, dünya genelinde web ağına standart kazandırmak ve kaliteyi sabit tutmaktır.

W3C standartları aşağıda sıralanmıştır:

  • Web siteleri arama motoru kriterlerine uygun olarak tasarlanmalıdır.
  • Farklı tarayıcılarda web sitesi erişilebilir olmalıdır. Yani tüm tarayıcılarda internet sitesi görüntüsü bozulmadan aynı görüntüyü sergileyebilmelidir.
  • İnternet sitesinde kullanılan tüm öğeler, CSS ile oluşturulmalıdır. Böylece bilgiye herkes ulaşabilir.
  • İnternet sitesinde hız oldukça önemlidir. Kimse bir sitenin açılmasını 5 saniyeden fazla beklemez. Aynı hız mobil telefonlarda da sağlanmalıdır.
  • İnternet siteleri güncellenebilir olmalıdır. Altyapısı buna göre hazırlanmalıdır. Ayrıca bakım kolaylığı bulunmalıdır. Kodlama yapısı, kolay bakım yapılacak şekilde olmalıdır.
  • Tüm internet siteleri, verilerin korunma kanununa uygun hazırlanmalıdır. Sitelerde bu konuda bilgilendirici dokümanlar bulunmalıdır.

Yukarıda verilen standartlara uygun hazırlanan internet siteleri daha başarılı olarak kabul edilmektedir.

W3C Testi Nasıl Yapılır?

W3C testi, validator W3 org adlı siteden yapılır. Siteye girdiğinizde karşınıza çıkan adres satırına, standartlarını kontrol etmek istediğiniz sitenin tam adresini yazarsınız. Daha sonra, “Check” butonuna bastığınızda, sitenin standartlara uygun olup olmadığı sonuç olarak size sunulacaktır.

Dilediğiniz sitenin testini yukarıda verdiğimiz site adresinden gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet dünyasında milyonlarca web sitesi yer alıyor. Yapılan araştırmada bu sitelerden yalnızca %1 kadarı standartlara uygun olarak hazırlanmamış. Yani %99’luk oran W3C standartlarına uygun olarak hazırlanmış. Bu bilgi de bu standardın ne kadar önemli olduğunu bizlere gösteriyor.

W3C validator, internet sitelerinin belirlenen standartlara uygunluğunu kontrol eden faydalı bir araçtır. W3C geliştiricileri tarafından oluşturulan bu program, tasarımcıların işini kolaylaştırmak için geliştirilmiştir. Tasarımcılar, hazırladıkları sitelerin standartlara uygun olup olmadığını bu araç sayesinde öğrenebilirler.

Buna benzer ve daha farklı bir kontrol mekanizması bulunan bir diğer program da HTML validatördür. HTML kodlama ile biçimlendirilen internet sayfalarının standartlara uygun olup olmadığı kontrol edilir. Daha doğrusu yapılan kodlamanın standartlara uygun olup olmadığı bu program sayesinde öğrenilebilir.

W3C SEO Çalışmalarında Etkili midir?

Google ve diğer arama motorlarının bile W3C standartlarına uyduğunu düşünürsek, internet sitelerinin tasarımının bu standartlara uygun olmasının önemini anlamış oluruz.

Standartlara uygun olan web sitesi, Google botları tarafından daha hızlı taranacaktır. Daha doğrusu Google botları standartlara uygun olarak hazırlanan internet sitelerine öncelik tanırlar. Tıpkı Google arama motoruna gönderilen site haritaları gibi.

Ayrıca Google standartları sever. Düşünün ki dünyadaki milyonlarca internet sitesini kontrol ediyorsunuz, internet sitelerinin işinizi kolaylaştırmasını istemez misiniz? İşte Google arama motoru da aynı mantıkla çalışıyor ve işini kolaylaştıranı ödüllendiriyor. Tıpkı kullanıcı odaklı faydalı içerik hazırlayan siteleri, ilk sıralara taşıdığı gibi.

Validator gibi araçları kullanarak internet sitenizin standartlara uygun olup olmadığını kontrol edebilir, eksiklikleriniz varsa giderebilirsiniz.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Kurumsal Web Tasarım

Çağın gerekliliklerinden dolayı İnternet kullanımında her geçen gün artış yaşanmaktadır. Günlük hayatın önemli bir yerine …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir