Anasayfa / İstanbul Web Tasarım / Web 4.0 Nedir?

Web 4.0 Nedir?

İlk olarak 1990 yıllarında Tim Bernes-Lee tarafından geliştirilmiş olan World Wide Web hayatımızın vazgeçilmez parçalarından biri haline gelmiştir. Bu parça gelişimini teknoloji vasıtasıyla sürekli olarak devam ettirmektedir. Web 1.0, Web 2.0, Web 3.0 ve Web 4.0 teknolojinin gelişmesiyle beraber ortaya çıkmış olan web sürümleridir. Bu sürümler arasında yer alan Web 4.0 teknolojisinin 2020 yılında başlayacağı ön görülmektedir. Ayrıca bu teknolojinin 10 yıl süreceği varsayılmaktadır.

Web 4.0 Teknolojisi Nedir?

Web 4.0, Web 3.0’dan sonra gelecek olan ve 10 yıl kadar sürmesi öngörülen bir teknolojidir. Bu teknoloji yukarıda da belirttiğim üzere 2020 yılında başlayacaktır. Bu teknoloji sayesinde artık kullandığımız fiziksel disklere gerek kalmayacak ve ağlar üzerinden etkileşime geçilecektir. Bu etkileşim için yapay zeka devreye girecektir. Ayrıca bu çağda 1 saniyelik zaman için 100 gigabit bağlantının işleneceği varsayılmaktadır.

Web 4.0 teknolojisiyle beraber makineler biz insanoğluyla doğrudan etkileşimde olabilecektir. Tıpkı bizler gibi düşünecek olan yapay zeka sayesinde kullanıcıların ilgi alanına ulaşmada oluşacak hata payı en aza inecektir. Ayrıca bu yapay zekalar tıpkı insanlar gibi öğrenebilecek ve geliştirme yapabilecektir. Bu özelliklere sahip olması onun sürekli olarak yenilenebilmesini sağlayacaktır.

Günümüzde Web 4.0 Teknolojisi Kullanılıyor mu?

Günümüzde Web 4.0 teknolojisini kullanan birtakım firmalar vardır. Tabi bu firmalarında kullanıcılara sunduğu birtakım uygulamalar ve programlar. En basitinden Google Docs, YouOS, DesktopTwo gibi uygulamalar web 4.0 teknolojisinin birer ürünüdür. Bu uygulamalar mekandan bağımsız bir şekilde programa gerek kalmadan çalışmaktadır. Yani takvim, hesap makinesi, belge gibi işlemler rahatlıkla yapılmaktadır. Ayrıca ilerleyen süreçlerde Web 4.0 teknolojisinin sonucunda ortaya sanal gerçeklik teknolojileri çıkacak ve insanlar sanal gerçeklik cihazlarına para ödeyecektir.

Web 4.0 Teknolojisinin Dil Eğitiminde Kullanımı

Web 4.0 teknolojisinin gelişi birçok sektörü olumlu yönde etkileyecektir. Dil eğitimi bu sektörlerden biridir. Bu teknoloji vasıtasıyla artık bilgiler küçük disklere rahatça sığdırılabilecektir. Bu durum en çok okulda öğrencilerin işine yaracaktır. Öğrenciler buradan artık birçok bilgiye rahatça ulaşabilecek aynı zamanda bu teknoloji vasıtasıyla öğrenciler 3D sunumları rahatlıkla yapabilecek bir imkana sahip olacaktır. 3D sunumların yapılması derslere karşı olan motivasyonları ve ilgiyi ciddi anlamda arttıracaktır. Ayrıca bu durum öğretmenlerinde işine büyük ölçüde yarayacaktır.

Web 1.0 Nedir?

İnternetin ilk dönemi olarak bilinen Web 1.0 Tim Bernes-Lee tarafından oluşturulmuş bir yapıdır. Bu yapıda kullanıcılar pasif bir konumda yer almaktaydı. Yani herhangi bir içeriği ekleme yetkisine sahip değildi. İçerik eklemesinin yanı sıra yorum yapma yetisine de sahip olamayan kullanıcılar sadece bilgi edinmek için interneti kullanmaktadır. Fakat bu durum zamanla teknolojinin gelişmesiyle beraber yerini Web 2.0 teknolojisine bırakmıştır.

Web 2.0 Nedir?

Web 2.0, Web 1.0 teknolojisinden sonra gelen ve O’Reilly ile MediaLive International tarafından geliştirilmiş olan bir yapıdır. Bu yapıya 2000’li yıllarda geçilmiş ve 10 yıl kadar kullanılmıştır. Bu kullanım süresince kullanıcıların etkileşim kurabilmesine, içerik ekleyebilmesine ve yorum yapabilmesine imkan tanınmıştır. Buda blog ve sosyal medya sitelerinin sayısını arttırmıştır. Günümüzde bu sitelere Facebook, Twitter, Youtube örnek olarak gösterilebilir. Kısacası bu teknolojiyle beraber kullanıcılar internetin bir parçası haline gelmiştir. Buda internet kullanımını ciddi anlamda arttırmıştır.

Web 3.0 Nedir?

Web 3.0, Web 2.0 teknolojisinden sonra süregelen ve hala kullanılmakta olan bir yapıdır. Bu yapının 2020 yılına kadar süreceği varsayılmaktadır. Ayrıca Web 3.0 için semantik web tanımı da yapılmaktadır. Hatta Microsoft’un kurucu olan Bill Gates bu konu hakkında yapay zekalı web tanımını yapmıştır. Web 2.0’da webin kontrolü kullanıcılardayken bu durum yerini yapay zekaya bırakmıştır. Yani geliştirilmiş olan yapay zekalar tıpkı kullanıcılar gibi bilgiyi okuyup anlayabilecek ve bunu internete tekrardan paylaşabilecek duruma gelmiştir.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Kullanıcı Deneyimi Tasarımı (UX) Nasıl Olmalıdır?

Satın aldığınız bir ürünü nasıl deneyimlersiniz? Kullanıcı deneyimi tasarımı araçları nedir? Satın aldığınız ürünü denerken …

Bir yorum

  1. Merhabalar Günümüzde Web 4.0 Teknolojisi Kullanılıyor mu kullanılıyorsa yaraları nelerdir? Web 4.0 Teknolojisinin Dil Eğitiminde Kullanımı önemlimidir? Şimdikten verilen cevaplar için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir