Anasayfa / Web Tasarım / Web Sayfası Tasarımı Nasıl Yapılır?

Web Sayfası Tasarımı Nasıl Yapılır?

Bir web sitesinin ürünlerinin doğru bir şekilde tanıtılması ve kurumsal kimliğinin uygun bir şekilde hazırlanması için web sitelerinin kaliteli olarak tasarlanması gerekmektedir. Her geçen gün sayısı artan web sitelerinin gelişmesi ve doğru kitleye hitap etmesi için web tasarımı yapılmaktadır. Web sayfası tasarımı işlemlerinde dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Dikkatli ve uygun bir şekilde yapılmayan web tasarımları, kurumların veya şirketlerin imajına zarar verecektir. Özellikle; e-ticaret sektöründe faaliyet gösteren şirketler için web tasarımı oldukça önemlidir.

Web tasarımı yapılması için en doğru yöntem profesyonel şirketleri başvurmaktadır. Bu sektörde hizmet veren profesyonel web tasarım şirketleri bulunmaktadır. Web tasarım sektöründe; grafik, metin, ses, yazılım ve video gibi birçok konu oldukça önemlidir. Tüm bu konularda tecrübeli ve bilgi sahibi olan web tasarım şirketleri, ihtiyaçlar doğrultusunda hizmet vermektedir. Web sayfası tasarımı için tercih edilebilecek farklı programlar da bulunmaktadır. Sektöründeki rakiplerinin önüne geçmek ve büyümek isteyen firmaların profesyonel destek alması gerekmektedir.

Web Sayfası Tasarımı Nedir?

Günümüzde teknoloji ve internet büyük gelişmeler gösterdiği ve dünya genelinde yaygınlaştığı için birçok web sitesi kurulmuştur. Bilgi, ticaret, iletişim ve alışveriş gibi birçok sektörde faaliyet gösteren web siteleri, kendi kitlelerine doğru bir şekilde ulaşmayı amaçlamaktadır. İnternet alanında doğru kitleye ulaşmak ve gelişim sağlamak için dikkat edilmesi gereken konular bulunmaktadır. Bu konuların başında da web sitesinin imajının ve kurumsal kimliğinin uygun bir şekilde yansıtılması gelmektedir. Kurumsal kimlik, web sitelerinin gelişmesi ve büyümesi için oldukça önemlidir. Web sitesini geliştirmek ve büyütmek isteyen firmalar, web sayfası tasarımı nedir konusunda araştırmalar yapmaktadır.

Web sitelerinin düzenlenmesi ve uygun hale getirilmesi için uygulanan web tasarım faaliyetlerinde birçok işlem yapılmaktadır. Hem görsel hem de yazılı unsurların yanında farklı alanlardaki yazılım desteği de sağlanmaktadır. Tasarım hizmetlerinin her aşamasında dikkat edilen noktalar bulunmaktadır. Kurumsal kimliğin uygun olarak yansıtılması, sektördeki rakip analizi, proje, planlama ve çözüm önerileri gibi birçok konu web sayfası tasarımlarında dikkate alınmaktadır. Peki, web sayfası tasarımı nedir? Profesyonel web tasarımı hizmetlerinde yapılan bazı işlemler şunlardır;

 • Web sitesinin amacı ve stratejisi hakkında bilgi toplanır.
 • Kurumsal kimliğin oluşturulması için gerekli analizler ve planlamalar yapılır.
 • Müşterilerin ihtiyaçları doğrultusunda güncel olan web tasarım örnekleri hazırlanır.
 • Mobil uyumluluk, dil seçimi, web sayfasının müşteri kitlesi ve görsel öğelere dikkat edilerek web sayfası örneği hazırlanır.
 • Gerekli olan görsel ve yazılı içerikler hazırlanır.
 • Web sitesinin SEO ve diğer hizmetler ile ilgili işlemleri yapılır. Web sitelerinin arama motorları ile olan optimizasyon işlemi yapılır.
 • Dikkatli ve geniş bir şekilde yapılan test aşamasından sonra web tasarım faaliyetleri tamamlanır.

Web Sayfası Tasarımı Programları

Web sitelerinin oluşturulması için en çok ihtiyaç duyulan hizmetler arasında web tasarım programları bulunmaktadır. Web sitelerinin tasarımının yapılması ve uygun bir şekilde hazırlanması için kullanılabilecek farklı programlar bulunmaktadır. Web sayfası tasarımı programları, farklı alanlarda hizmet veren web sitelerinin tasarlanması ve yayına hazır hale gelmesi için kullanılmaktadır. Türkiye’de web tasarım alanında kullanılan farklı programlar bulunmaktadır. Profesyonel olarak hizmet veren web tasarım şirketleri, en doğru ve kaliteli programları kullanarak web sayfası tasarımları yapmaktadır. Web tasarım programları arasında ücretli programlar olduğu gibi herkes tarafından rahatlıkla kullanılabilen ücretsiz programlar da bulunmaktadır.

Bir markanın veya hizmetin gelişmesi ve daha çok müşteriye ulaşması için web sitesi oldukça önemlidir. Web sitesinin kaliteli bir imaja sahip olması ve kurumsal yapısının gösterilmesi için web siteleri kullanılmaktadır. Web sitelerinin tasarımında kullanılan web sayfası tasarımı programları, birçok yönden oldukça önemlidir. Doğru bir şekilde seçilmeyen programlardan üst düzey performans alınması mümkün olmamaktadır. Sektördeki en kaliteli programlar ve güncel içeriklerle hazırlanan bir web sayfasından çok daha yüksek performans almak mümkündür. Web tasarımı alanında sık olarak kullanılan programlar şu şekildedir;

 • Adobe programları; Adobe Dreamweaver, Adobe Firework, Adobephotoshop, Adobe Flash, Adobe Ullustrator
 • Microsoft Frontpage
 • Freehand
 • Wix
 • Not Pad++
 • Brackets

Web Sayfası Tasarımı Yapma Teknikleri

Hem kişilerin hem de kurumların müşteri kitlelerine ulaşması ve tanıtım amaçlı olarak tercih edilen web siteleri, günümüzün en önemli alanlarından biridir. İletişim çağında önemi artan web siteleri, farklı yöntemlerle tasarlanmakta ve kullanıma hazır hale getirilmektedir. Web sitelerinin kaliteli ve profesyonel bir şekilde tasarlanması için hizmet veren firmalar bulunmaktadır. Farklı web sayfası tasarımı yapma teknikleri kullanan firmalar, web sitelerinin kurumsal kimliğine ve ihtiyaçlarına göre faaliyet yürütmektedir. Web sitelerinin kurulum aşamasında dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır.

Bir web sitesinin kurulması için öncelik olarak hizmet, ürün veya kurum stratejisinin belirlenmesi gerekmektedir. Web sitesi kurmaya karar veren kişiler veya firmalar, hangi kullanıcı grubunu hedef aldıklarını belirlemelidir. Sektördeki rakipler ve hizmetlerinin detaylı bir şekilde yapılması ve rakip analizinin hazırlanması gerekmektedir. Web sayfası tasarımı firmalar tarafından profesyonel bir şekilde yapıldığı için tüm bu noktalara dikkat edilmektedir. Farklı programlarla yapılabilen web tasarımlar için uygun teknikler kullanılmaktadır. Görsel ve metin içeriklerinin hazırlanması ve SEO uyumu gibi önemli aşamalarda da gerekli yöntemler uygulanmaktadır.

Web Sayfası Yapan Firmalar

Web sayfaları, internetin en önemli parçalarından olup birçok kullanıcı tarafından sık sık tercih edilmektedir. İletişim, bilgi veya alışveriş amaçlı kurulan web sayfaları, firmaların veya kişilerin tanıtım yüzü olarak dikkat çekmektedir. Kendini veya hizmetini tanıtmak amacıyla web sayfası yapacak olan kişiler, profesyonel hizmetlere yönelmektedir. Bu alanda uzun yıllardır faaliyet yürüten ve kaliteli web sayfası yapan firmalar bulunmaktadır. Türkiye’nin farklı yerlerinde hizmetler sunan firmaların farklı özellikleri ve hizmet politikaları bulunmaktadır.

Web sayfası yapımında faaliyet yürüten firmaların sahip olması gereken birçok özellik bulunmaktadır. Sektörde hizmet sunan firmalar, doğru ve kaliteli web sayfası yapımı için bazı işlemler uygulamaktadır. Türkiye’nin farklı bölgelerinde çeşitli ücretlerle yapılan web sayfaları, bazı firmalar tarafından tanıtım amaçlı olarak ücretsiz yapılmaktadır. Web sayfası tasarımı ücretsiz olarak yapan firmalar, müşterilerine farklı konularda hizmet sunmaktadır. Web tasarım sektöründe hizmet veren be web sayfası yapan firmaların dikkat etmesi gereken çeşitli noktalar bulunmaktadır. Kaliteli web tasarım için şu konulara özen gösterilmelidir;

 • Web sitelerinin kurumsal kimliklerine ve kuruluş amaçlarına dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Firmaların hizmetlerinin ve ürünlerinin doğru bir şekilde tanıtılması ve hedef kitleye ulaştırılması gerekmektedir.
 • Web sitelerindeki grafikler, yazılar ve renkler özenli bir şekilde seçilmelidir.
 • Web sayfasının yapım sürecindeki tüm adımlarda SEO kurallarına dikkat edilmelidir.
 • Kaliteli ve sorunsuz bir web sayfası için müşteriler ile sürekli iletişim halinde olunmalıdır.

Web Sayfası Tasarımı Ücretsiz Var mı?

Web sitelerinin tasarlanması alanında hizmet sunan firmalar, farklı hizmetler için çeşitli fiyatlar uygulamaktadır. Web sitesi tasarımlarındaki fiyatları etkileyen farklı etkenler bulunmaktadır. Web sitesinin türü, istenilen hizmetler, yapılacak işlemler ve müşteri talepleri gibi birçok nokta web tasarımı hizmetindeki fiyatları etkilemektedir. Web tasarımı hizmetinden yararlanmak isteyen kişilerin sık olarak yaptığı araştırmalar bulunmaktadır. Birçok kişi, web tasarım hizmetlerinin ücretsiz olarak verilip verilmediğini hakkında web sayfası tasarımı ücretsiz var mı araştırması yapmaktadır.

Türkiye’de kaliteli olarak hizmet veren web tasarım şirketleri, farklı web sayfası tasarımı fiyatları uygulamaktadır. Ücretli bir şekilde hizmet sunan firmalar, müşterilerin istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda profesyonel bir şekilde faaliyet yürütmektedir. Bir firmanın veya kurumun doğru bir şekilde tanıtılması ve kaliteli web sayfasına sahip olması için profesyonel hizmetler oldukça önemlidir. Profesyonel hizmetlerin yanında web tasarımı için kullanılabilecek ücretsiz web tasarım programları da bulunmaktadır.  Ücretsiz web tasarım programları şu şekildedir;

 • Wix
 • NotPad++
 • Site123
 • Joomla
 • WordPress
 • Brackets

Web Sayfası Tasarımı Fiyatları

Web siteleri tarafından ihtiyaç duyulan web tasarımları, farklı şirketler tarafından profesyonel bir şekilde yapılmaktadır. Web sitelerinin hazırlanması ve kaliteli bir şekilde yayına hazır hale getirilmesi için faaliyet yürüten web tasarım şirketleri, her geçen gün gelişim göstermektedir. Yenilenmeye ve hizmet kalitesini arttırmaya devam eden web tasarım şirketleri, web tasarım hizmetlerinde çeşitli fiyatlar uygulanmaktadır. Web sayfası tasarımı fiyatları üzerinde etkili olan birçok konu bulunmaktadır. Bu nedenle net bir fiyat bilgisi sunmak mümkün değildir.

Web sayfası tasarımlarındaki fiyatların net olarak belirlenmesi için alınacak hizmetlerin belirlenmesi gerekmektedir. Web tasarımı hizmetlerindeki faaliyet alanı oldukça geniştir. Bir web sayfası, web tasarım şirketi tarafından sıfırdan oluşturulabilir ve her aşamada destek sağlanabilir. Bunun yanında bazı süreçler için destek alınabilecek web tasarım şirketleri de bulunmaktadır. Web sayfası tasarımı nasıl yapılır ve web tasarımı fiyatları hakkında net bilgi almak için bu alanda hizmet sunan firmalara ulaşım sağlanması gerekmektedir.

Web Sayfası Tasarımı Örnekleri

Web sayfası kuracak olan kişi ve kurumların alabileceği farklı hizmetler bulunmaktadır. Web tasarım şirketlerinden yardım alan kişi ve kurumlara geniş hizmetler sunulmaktadır. Ürünlerini veya hizmetlerini web siteleri üzerinden sergilemek isteyenler için kaliteli web tasarımı oldukça önemlidir. Web tasarımlarının uygun ve dikkat çekici bir şekilde yapılması gerekmektedir. Farklı firmalar tarafından hazırlanan web tasarımlarda grafik ve içerik gibi unsurlara özen gösterilmelidir. Bu alanda tercih edilebilecek web sayfası tasarımı örnekleri de bulunmaktadır.

Web tasarımını hizmetlerinden yararlanan şirketlere, farklı web sayfası tasarımı örnekleri gösterilebilmektedir. Örnekler arasından beğenilen tasarımın benzeri özelliklerdeki web sayfası hazırlanabilmektedir. Deneyimli ve profesyonel firmalar tarafından hazırlanan web tasarım hizmetlerinde, müşterilerin memnuniyeti için birçok örnek hazırlanmaktadır. Planlama ve proje aşamasında müşteriler ile iletişim halinde olunarak en doğru web sayfası tasarımı seçimi yapılmaktadır. Bu nedenle alanında uzmanlaşmış olan web tasarım ajanslarının tercih edilmesi faydalı olacaktır.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Kaliteli Web Tasarım Şirketleri İstanbul’da Mı?

İstanbul çok büyük bir şehir olduğu için türlü web tasarım şirketleri barındırmaktadır. Ama bu kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir