Anasayfa / Web Tasarım / Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Web Sitesi Nasıl Kurulur?

Web sitesi oluşturmak istediğinizde ilk önce nasıl bir web sitesi yapmak istediğinizi seçmeniz altın kuraldır. Seçilebilecek çok sayıda farklı CMS (içerik yönetim sistemi) vardır ve doğru platformu seçerken en önemli olan maddedir. Siz ve siteniz için tamamen yanlış olduğunu bulmak için sitenizi CMS platformunda oluşturmaya başlamak istemezsiniz. Kullanabileceğiniz bir sürü ücretsiz web sitesi oluşturma platformu var, fakat bu ücretsiz web siteleri uzun vadede pek iyi değil. Kendi barındırma alanlarını ve kendi alt etki alanlarını kullanmakla sınırlandırılmışsınız.

Tamamen işleyen ve iyi tasarlanmış bir web sitenizi oluşturmak fazlada zor değildir. Aslında bilgisayarlarda çok fazla tecrübesi olmayan tam bir acemi için bile oldukça kolay. Ancak doğru web sitesi oluşturma platformunu seçmediğiniz zaman başınız belaya da girebilir.

Bazı platformlar biraz HTML / CSS veya diğer kodlama dillerini bilmenizi gerekmektedir. Bu yüzden nerede olduğunuzu web sitesi oluşturma yeteneği konusunda karar vermeniz gerekmektedir. Eğer bir acemi iseniz sizin için WordPress seçmek en iyisi olur.

Kullanıcı Dostu ve Acemi Dostu

WordPress platformunun kullanımı gerçekten çok kolaydır. Sezgiseldir ve Word veya Excel gibi standart Microsoft programlarını nasıl kullanacağınızı biliyorsanız, o zaman muhtemelen kendi içeriğinizi oluşturmak üzere olduğunuz sitede yayınlamayı zaten biliyorsunuzdur.

WordPress ile ilgili bir diğer harika şey de eklentilerle kolayca özelleştirilebilmesi, sitenize hemen hemen her şeyi yapabilmesi ve sizin de tam olarak istediğiniz gibi yapabilmesidir. Sadece basit bir küçük işletme web sitesi veya yüzlerce üründen oluşan karmaşık bir e-com sitesi isteyebilirsiniz. WP bunu hallede bilmektedir.

Güçlü

WordPress son derece güçlü ve çoğu site türünü çalıştırabilir. Dünyanın en yoğun web siteleri için güvenilir bir platform. Hemen hemen her şeyi hallede bilmektedir.

Web Sitesi Nasıl Kurulur?

 

Duyarlı ve Mobil Dostu

Telefonlarını ve diğer mobil cihazlarında siteleri inceleyen daha fazla insanla, bu dijital taleplere cevap veren bir siteye sahip olmak gerçekten önemlidir. WordPress ile çoğu tema mobil uyumludur ve standart olarak sunulur. Bu sebepten dolayı web sitenizi en baştan yaratmak istiyorsanız sizin için hem kolaylaştırılmış hemde daha iyi öğrenmeniz için basit olarak yapılmıştır.

Web Hosting ve Alan Adı Maliyetleri

Web sitenizi oluşturmaya başlamadan önce, temel hususlara dikkat etmeniz gerekir. Sitenizi kurmak ve çalıştırmak için en önemli iki bileşen bir etki alanı adı ve web barındırma hizmetidir. Bu iki şey web sitenizde olmadan ziyaretçilerinizin sitenize erişme maalesef ki imkanı yoktur.

Alan Adı

Alan adı, kişilerin sitenizi ziyaret etmek için kullanacağı adres anlamına gelmektedir. Sitenizin ileriye dönük olarak tanımlanacağı şey budur. Söylemeye gerek yok, markanızı tanımlarken bir parça rol oynuyor, bu nedenle sizi veya işinizi iyi temsil eden bir etki alanı seçmek sizin için olduğunca önemlidir.

Web Hosting

Web hosting, sitenizin gerçekten saklanacağı yerdir. Hosting şirketleri sunucularla dolu büyük veri merkezlerine sahiptir. Bir barındırma planı satın aldığınızda, bu sunuculardan birinin bir kısmı sitenize adanmış olmaktadır. Dosyalarınızı, kopyalarınızı, resimlerinizi ve web tasarımınızla ilgili diğer her şeyi koyacağınız yerdir.

Web Sitesi Nasıl Kurulur

Bir Web Hosting Planı Seçin

Bu sayfa paylaşılan barındırma planları içindir. VPS barındırma veya Özel barındırma ile ilgileniyorsanız, ilgili sayfalarını ziyaret etmeniz gerekmektedir. Bunlara bağlantılar araç çubuğunda bulunabilir hale gelmektedir. “Hosting” alt menüsünün altındaki ekranın sol üst tarafına doğru bakıyorlar.

Daha yeni başlıyorsanız, paylaşılan planlar devam etmenin en iyi yoludur. Yalnızca uygun maliyetli değiller, aynı zamanda sitenizi kurmak ve çalıştırmak için ihtiyacınız olan tüm kaynaklara sahipler.

Bir Etki Alanı Adı Seçin

Etki alanınız için yaratıcı ve alakalı bir şey düşünün. Bir işletme sahibi olmanız durumunda, şirket adınız kadar basit bir şey yapabilirsiniz. Alternatif olarak, kendi isminizi kullanabilirsiniz. Durum ne olursa olsun, yazın ve bir etki alanı uzantısı seçin. Tanıdık bir şeye bağlı kalmanız önerilir. .com, .net ve .gov uzantıları çok uzun zamandan beri vardır, bu yüzden insanlar onlara aşinadır. Adresinize profesyonel bir dokunuş verecekler.

Üst düzey alan adından birini kaydetmek istiyorsanız bunun için sizden ücret talep edebilirler.

Hesabınızı Yaratın

Şimdi hosting hesabınızı oluşturma zamanı. Bu hesap faturalandırma ve iletişim amacıyla kullanılacak bilgilerdir.

Plan Bilgilerinizi Kontrol Edin ve Kayıt İşlemini Tamamlayın

Kaydı tamamladıktan ve ödeme bilgilerinizi gönderdikten sonra hesabınızı kendiniz yaptığınızı doğrulamak için kullanılan benzersiz bir bağlantı içeren bir e-posta alacaksınız.

18.10.2019 Tarihinde Güncellendi

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Uzman Web Tasarım Firması En Az Kaç Yıllık Olmalıdır?

Günümüzde işletmelerin veya kişilerin tanıtım amacıyla kurmuş olduğu internet siteleri bulunmaktadır. İnternet ortamında açılmış olan …

3 yorumlar

  1. Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Peki web sitesi yaparken uzman bir bilen kişiden yardım almak gerekirmi?

    • Acarnet Editör

      Tolunay Bey Merhabalar.
      Web sitenizin güzel ve kaliteli olmasını istedğiniz taktirde iş bilen uzman kişilerden yardım almanız son derece önemlidir. Aksi taktirde iş bilmeyen baştan sağma yapan kişiler web sitesi kötü olacak ve hiçbir internet kullanıcısı web sitenizi tercih etmeyecektir.

  2. Web sitesi yaptırmak istiyorum fakat nasıl bir tema kullanacağım kullanışlı ve göze güzel gözükecek şekilde kişisel bir web site sahibi olmak istiyorum. Sitemin üst sıralarda gözükmesi için neler yapmam gerekir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir