Anasayfa / Web Tasarım / Web Sitesi Nasıl Yapılır? Sıfırdan Başlayanlar

Web Sitesi Nasıl Yapılır? Sıfırdan Başlayanlar

Günümüzde web sitesi kullanımı pek çok sebeple oldukça popülerdir. Özellikle reklam ve satış amaçları için web siteleri kullanılmaktadır ve her geçen gün kendi web sitesine sahip olmak isteyen kişilerin sayısı artmaktadır.

Web sitesi yapmanın bazı temel kuralları ve bazı önemli detayları vardır. İsteyen kişilere web sitesi hazırlayan bazı ücretli organizasyonlar mevcuttur. Ancak, kendi web sitesini kendisi yapmak isteyen kişiler, bazı adımları takip ederek bunu yapabilirler.

Web Sitesi Yapma Aşamaları

Web sitesi yapmaya başlanmadan önce, kişiler bu siteyi hangi amaçla kullanacaklarını belirlemeli, sitenin içeriğini planlamalı ve içeriklere uygun olacak bir alan adına karar vermelidirler. Alan adı, aynı zamanda web sitesinin ismi de olacağından, iyi düşünülmelidir. Alan adı Türkçe karakter içermeyen, fazla uzun olmayan, kolay, akılda kalır ve sizi en iyi şekilde temsil eden bir ad olmalıdır. Alan adına karar verdikten sonra, belirli bir süre için ödeme yapılması gerekmektedir. Böylece, alan adı alma işlemi tamamlanmış olur.

Daha sonra, hosting hizmeti veren bir kuruluş ile anlaşılması gerekmektedir. Kendiniz için uygun olan hosting kuruluşuna karar verip görüşmeleri yaptıktan sonra, almış olduğunuz alan adınızı bu şirkete iletmeniz gerekmektedir. İletme işlemini, hosting kuruluşu yetkililerinin size vereceği bilgiler doğrultusunda gerçekleştirebilir, ya da alan adı alma işlemini de bu şirketlerle birlikte yürüterek işlemleri hosting kuruluşlarının tamamlamasını sağlayabilirsiniz.

Hosting kuruluşu ile gerçekleştirilmesi gereken bütün adımları tamamlandıktan sonra, web sitesi tasarımı yapılmalıdır. Web sitesi tasarım aşaması için, ASP, JavaScript gibi bazı programlama yöntemlerine hakim olunması gerekmektedir. Bu programlama yöntemleri kullanılmadan da WordPress kullanılarak daha kolay bir şekilde web tasarım gerçekleştirilebilmektedir. Web sitesini hangi yöntemle tasarlayacağınızı, hosting hizmeti veren şirketler ile görüşerek de belirleyebilirsiniz. Bütün bu işlemler tamamlandıktan sonra, web sitesinin cihazlarda görünür olduğuna emin olunmalıdır.

Web sitesi hazır olduktan sonra, sitenin kullanılacağı platformda yaygınlaşması için çalışmalar yapılması gerekmektedir. Bunun için sitenin içeriği ve sunum şekilleri düzenli olarak güncellenmeli, sosyal medyada paylaşılarak duyulması sağlanmalıdır.

 

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Kaliteli Web Tasarım Şirketleri İstanbul’da Mı?

İstanbul çok büyük bir şehir olduğu için türlü web tasarım şirketleri barındırmaktadır. Ama bu kadar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir