Anasayfa / Web Tasarım / Web Sitesi Tasarımı Fiyatları Ortalaması Ne Kadar?

Web Sitesi Tasarımı Fiyatları Ortalaması Ne Kadar?

Profesyonel web sitesi fiyatları ortalama olarak 5.000-50.000 TL arasında değişir. Bu fiyatlar yapılacak çalışmaların türüne göre artar ya da azalır. Ancak genel olarak ortalama fiyatları bu aralıktadır.

Kaliteli bir çalışma istiyorsanız, 5.000 TL’nin altında bir fiyatı kesinlikle düşünmeyin. Bu fiyatın altında yapılan çalışmaların büyük çoğunluğu pişmanlıktır.

Profesyonel Web Sitesi Fiyatları

Yukarıda bahsettiğimiz fiyatlar yapılan çalışmaları detaylı bir şekilde anlatmaya başlayalım.

Profesyonel bir web sitesi iyi bir ekip tarafından yapılır. Ekip; SEO uzmanı, yazılım uzmanı, Art Direktör, Sosyal Medya uzmanı ve ekip liderinden oluşur. Ekipteki her uzman aynı zamanda deneyimlidir. Bu yüzden ortaya koydukları tasarım da kalitelidir. Kalitenin de tabi ki belli bir fiyatı vardır.

Tasarım aşamasının başlangıcı, müşteriden gerekli olan bilgilerin alınmasıdır. Çünkü iyi bir tasarıma müşteri de dahil olur. Tüm teknik konular ve tasarım, ekip tarafından gerçekleştirilse de, sonunda yapılan çalışma müşterinin beğenisine sunulur. Daha doğrusu tasarımın ara yüz kısmı müşterinin beğenisine sunulur. Çünkü müşterilerin çoğu işin teknik kısmından anlamazlar.

Yazılım uzmanı sitenin iskelet yapısını oluşturur. Aynı zamanda tasarımın sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlar.

SEO uzmanı, sitenin tüm yapısının arama motoru kriterlerine göre olmasını sağlar. Bu iş için yazılım uzmanı ile birlikte çalışır.

Art Direktör işin sanatsal boyutuyla ilgilenir. UI ve UX tasarımcı ile birlikte çalışır. UI tasarımcısı sitedeki ara yüzün kullanıcı odaklı olmasını sağlar. Sadece web sitesinin masa üstü versiyonunda değil, tablet ve cep telefonu versiyonunda da ara yüzün güzel görünmesini sağlar. Sitedeki; resim, video ve yazı fontlarını ayarlar. UX tasarımcı ise internet sitesindeki iletişim formları ve menü butonları gibi unsurların kullanıcı açısından faydalı olmasını sağlar. Hem tasarlar, hem de denetler.

Sosyal medya uzmanı, internet sitesinin sosyal medya platformlarında görünür olmasını sağlar.

Ekip lideri ise tasarım sürecinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesini sağlar. Aynı zamanda, ortaya çıkabilecek sorunlarla ilgilenir.

Web sitesi tasarım fiyat belirlenirken, yukarıda saydığımız tüm bu işlemlerin maliyeti hesaplanır. Gördüğünüz gibi iyi bir web sitesi kolaylıkla tasarlanmıyor.

Hazır Web Tasarım Fiyatları

Tasarım ekibinin daha önceden yapmış olduğu hazır tasarımların müşterinin beğenisine sunulmasıdır. Hazır web tasarım fiyatları, özel çalışmalara göre biraz daha uygundur. Başta da söylediğimiz gibi yapılan çalışmaların zorluğu ve çokluğuna göre fiyat belirlenmektedir.

Hazır web site tasarımlarını 5.000 TL’den başlayan fiyatlarla yaptırabilirsiniz. Tabi ki bu fiyata kaliteli hizmet alacağınızı da özellikle belirtelim. Bu fiyatın altında iyi bir çalışma beklemeyin.

Özel Web Tasarım Fiyatları

Gerek kurumsal, gerekse bireysel olsun özel web tasarımları fiyatları biraz daha yüksek olabilir.

Web sitesi tasarımı firmaları bu tür çalışmaları müşteriden aldıkları bilgi doğrultusunda gerçekleştirirler. Ancak şunu belirtelim, müşterinin kafasında belirli tasarım istekleri vardır ve bunu ekibe iletir. Bu doğrultuda bir anlamda müşterinin istediği özel çalışmalar gerçekleştirilir.

Mesela müşteri logonun ana sayfa dışında, diğer sayfalarda da yer almasını isteyebilir. Özellikle belirlediği bir rengi sitenin ana sayfasında arka planda görmek isteyebilir. Ya da içerik yönetim panelinde, bazı özelliklerin olmasını isteyebilir. İşte tüm bu isteklere göre site tasarımı şekillendirilir.

Özel web sitesi tasarım ücretleri, 10.000-50.000 TL arasında değişir. Her türlü tasarım fiyata dahildir.

Web Sitesi SEO Optimizasyonu Fiyatları

İnternet sitenizin tasarımı SEO kriterlerine uygun olarak yapılır. Yani sitenizi arama motorları kriterlerine uygun olarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Ancak bu yeterli değildir.

SEO çalışmasının dönemsel olarak sürekli olarak yapılması gerekir. Nedeni ise kriterlerin kullanıcı isteklerine göre sürekli olarak değişmesidir.

Bazı müşteriler aylık, bazı müşteriler ise yıllık bazda SEO çalışması yaptırırlar. Belirli zaman aralıklarında yalnızca bir defa çalışma yaptıranlar da vardır.  Yani ihtiyacı doğrultusunda ve bütçesine göre yaptıranları bahsediyoruz.

Yapılan işin detayına göre SEO çalışmaları, 5.000-10.000 TL olarak ücretlendirilir. SEO çalışmalarını reklam yatırımı olarak düşünmelisiniz. Arama motorunu işlek bir cadde olarak kabul edersek, dükkanınızın bu işlek caddede ve bu caddenin en kalabalık yerinde olmasını istemez misiniz? Çünkü en kalabalık yerlerde satış ve kazanç daha yüksek olacaktır.

Teknik SEO, resimlerin sıkıştırılması, gereksiz kodların silinmesi ya da sıkıştırılması, 404 yönlendirme sayfasının tasarımı ve bazı sayfaların tasarımlarının yenilenmesi, SEO çalışmaları arasında yer alır. Hangisine ihtiyacınız varsa ona göre fiyatlandırma yapılacaktır.

Bazı durumlarda sitenizdeki metinlerin yenilenmesi ve düzenlenmesi gerekebilir. Yani SEO adına yapılan çalışmaların sayısına göre fiyat belirlenir.

Web Sitesi Yazılımı Fiyatları

E-ticaret ve kurumsal tarzda olan siteler, işlerini kolaylaştıracak otomasyon yazılımı satın alırlar.

Neden mi?

Çünkü bu tür yazılımları satın almasalar, yazılım yapacağı iş için belki de onlarca hatta yüzlerce personel istihdam etmek zorunda kalacaklar.

Hangisi sizce daha maliyetli?

İşte bu nedenden dolayı bu tür yazılımların popülerliği günümüzde giderek artmıştır. Mesela muhasebe yazılımı düşünün. Onlarca muhasebecinin yapacağı işlemi, çok kısa sürede ve tek başına yapar.

İşte web sitelerinde de bu tür yazılımlar kullanılmaktadır. Mesela “sepete ekle” sisteminin çalışmasını sağlayan ya da sorunsuz ödeme işlemlerini gerçekleştiren yazılımlar gibi.

Bu tür yazılımlar için ödenecek ücret, çalışmanın detayına ve istenilen yazılımın özelliğine göre değişir.

Sonuç Olarak…

İnternet sitesi tasarımı fiyatları, yapılan çalışmanın kapsamına ve zorluğuna göre farklılık gösterir. Tabi ki firmanın köklü olması ve tecrübeli uzmanlarla hizmet vermesinin de fiyata etkisi vardır. Ancak yine de konunun ilk başlarında verdiğimiz fiyat aralığında, kaliteli bir internet sitesi sahibi olabilirsiniz.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Web Sayfası Tasarımı Nasıl Yapılır?

Bir web sitesinin ürünlerinin doğru bir şekilde tanıtılması ve kurumsal kimliğinin uygun bir şekilde hazırlanması …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir