Anasayfa / Web Tasarım / Web Sitesi Tasarımı Nedir?

Web Sitesi Tasarımı Nedir?

Web sitesi, bireysel veya kurumların internet ortamında ulusal veya uluslararası, 365 gün, 24 saat, hızlı ve anında ulaşılabilecek temsilcisidir. İnternetteki temsilcinizin oluşum sürecine ise web tasarım denir. Kişi ya da kurumları tanıtmak amacıyla internet tarayıcılarının görüntüleyebileceği biçimde hazırlanmış özel tasarımlardır. Peki internet temsilcinizi sizler, kendiniz nasıl oluşturabilirsiniz?

Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web site yapmanın en önemli unsuru özgün bir tasarım ortaya koymaktır. Hazır web site şablonları kullanmaktansa tasarımını kendinizin oluşturacağı bir çalışma yapmanız sizi diğerlerinden ayıracak ve ön plana çıkaracaktır. Tasarım sürecinde dikkat etmeniz gereken;

Düzen

 Web sitenizde kullanacağınız grafikler ve metinler en anlaşılır halleriyle, bilgiye ulaşmayı kolaylaştıracak şekilde yer almalıdır. Grafik ve metinleriniz bütünlük ve düzen içerisinde olduğu sürece sitenizde kişilerin kalma süresi de uzayacaktır.

Renk

Web sitenizin hizmet verdiği sektör ve amacı renk seçiminde büyük rol alır. Renklerin temsil ettikleri kurumlar vardır. Mesela yeşil renk doğayı simgelerken büyümeyi, uyumu ve verimi de niteler. Mavi renk ise güven rengidir, kişilere vermek istediğiniz güveni renkler sayesinde de sağlayabilirsiniz. Dolayısıyla web sitenizde kullanacağınız renkleri sizi, kurumunuzu veya amacınızı yansıtacak şekilde seçmelisiniz.

Grafikler

Web sitenizin açılma hızını engellemeyecek boyutta grafikler, logo, fotoğraf ve simgeler kullanabilirsiniz. Bu grafikler, web sitenizin içeriğiyle uyum içerisinde olmalıdır. Ayrıca grafikleri uygun konumlandırmanız da sitenizi ziyaret edenlere kolaylık sağlayacaktır.

Fontlar

Seçmiş olduğunuz yazı tipleriyle sitenizin tasarım kalitesini artırabilirsiniz. Web tarayıcılarıyla uyum içinde olan fontları seçmeniz de size fayda sağlayacaktır.

İçerik

Görsel ve metinlerden oluşan içerik, okuyucuda merak uyandıran, şaşırtıcı, ilgi çekici olması sitenizi ziyaret eden kişilerin sitenizde daha fazla zaman geçirmelerini sağlayacaktır. Sitenizdeki içerik metinlerinin SEO uyumlu oluşturulmuş olması, anahtar kelimeler içermesi, arama motoru optimizasyonu olan SEO için önemlidir.

Web sitenizin tasarımı için önemli olan bu unsurların ardından ikinci aşama olan kodlamaya geçebilirsiniz. Kodlama süreci, tasarımın sonucunda üretilen, veri tabanının fiziksel yapısını içeren modelin yazılıma dönüştürülme aşamasıdır. Web sitenizi kodlamaya başlamadan önce HTML dilinde oluşturmalısınız ardından CSS ile renk, hareket, gölge gibi özellikleri ekleyebilirsiniz. Bu aşamada tasarım üzerinden renkler, boşluklar ve yazı tipi gibi belirlediğiniz özellikleri inceleyebilirsiniz. Bu aşamadan sonra web sitenizi etkin hale getirmek için javascript kullanabilirsiniz. Sitenizin bir alan adı (domain) ve sunucuya ihtiyacı vardır. Bu gereklilikleri bilişim firmalarından sağlayabilirsiniz.

Son aşama olan test aşaması için hazırladığınız verilerin doğru çalışıp çalışmadığını test etmeli, tasarım sürecinde sorun olup olmadığını inceleyip eksiklikleri gidermelisiniz.

Yukarıda anlatmış olduğumuz web tasarım sürecinin dikkat edilmesi gereken ayrıntılarını özetleyecek olursak;

  • Web sitenizin sayfaları mümkün olduğu kadar hızlı açılmalıdır.
  • Web siteniz içerisinde kolay ulaşım sağlanabilmelidir.
  • Arama motorlarında sitenin içeriğine uygun hedef kitlenin aradığı anahtar kelimelere yer verilmeli ki siteniz üst sıralarda yerini almalıdır. Uzman kişiler tarafınca Arama Motor Optimizasyonu (SEO) yapılmalıdır.
  • Hatalı, açılmayan linkler web sitenizde bulunmamalıdır.
  • Web sitenizde bulunan fotoğrafların, resimlerin, dosyaların sorunsuz çalışması sağlanmalıdır.
  • Web sitenizin dünyanın her yerinden kolayca ulaşılabilirliği olmalıdır.
  • Web sitenizin alan adı, içeriğiyle ilgili olmalıdır.
  • Logo, grafik ve yazı, arka plan uyum içerisinde olmalıdır.
 • Hedef kitlenizin, müşterilerinizin size kolayca ulaşabileceği iletişim bilgileriniz yer almalıdır.
 • Web siteniz iyi tasarlanmış ve iyi programlanmış olmalıdır.

Web Sitesi Tasarımı Nedir?

Web Sitesinde Mobil Uyumluluk

Mobil görünümlü web sitesinin size oldukça faydası olacaktır, anında ulaşılabilirlik açısından mobil telefonlardan veya tabletlerden de ulaşılabilir bir web sitesine sahip olmanız ziyaretçilerinizin gözünde bir artı olacaktır. Öncelikle responsive web sitesi yani mobil görünümlü web sitesi telefon, tablet, bilgisayar ekranlarında farklı farklı görünüm sağlamak için internetten mobil görünüm için ekran ölçüleri hakkında bilgi edinmeniz gerekmektedir. Ardından web sitenizin mobil versiyonu için bir alt alan adı kurmanız gerekmektedir. Son olarak web sitenizi, mobil sayfaya yönlendirme işlemini de yaparsanız ziyaretçilerinize sağladığınız kolaylık size de kazanç sağlayacaktır.

Etkili Bir Web Tasarım İçin

Web sitenizi geliştirmek, etkileyici hale getirmek için çeşitli kullanıcı dostu ara yüzlerle destekleyebilirsiniz. Sitenizin ziyaretçileri için ihtiyaçları olduğu bilgiye ulaşma hedefli olarak navigasyon ekleyebilirsiniz. Navigasyon sayesinde kullanıcılarınız site içerisinde kolaylıkla hareket edebilecek, içerikleriniz arasında hedeflerine ulaşmaları da kolaylaşacaktır.

Tasarımda ilgi çekici video ve ses özelliklerini barındırmanız ziyaretçilerinizin sitenizde daha fazla vakit geçirmesini sağlayacaktır. Ayrıca eklemiş olduğunuz video, ses ve görüntüler içeriklerinizin anlaşılırlığını da artıracaktır. Güncel teknoloji takipçisi olduğunuzun en belirgin göstergesi olarak, sitenizi sürekli güncel ve teknolojiye uyumlu halde geliştirmeniz sizi ön plana taşıyacaktır.

Ziyaretçilerinizin, web sitesinde aktif kullanıcı olmasını sağlamak adına, e-posta formları ve e-bülten kayıtları sunarak sürekli etkileşimde olduğunuzu gösterebilirsiniz.

Web sitenizin arama motorlarında ilk sıralarda gözükmesi için SEO (arama motoru optimizasyonu) kullanmanız gerekiyor. SEO, iç ve dış olmak üzere ikiye ayrılır. İç SEO, web sitenizin içerisinde yapılabilirken dış SEO, diğer internet siteleri tarafından, sizin site adresiniz, içerikleriniz için yapılabilecek bir yöntemdir. SEO konusunda bir uzman danışmanlık almanız, web sitenizi arama motorlarında üst sıralara taşımanızda fayda sağlayacaktır.

Web Sitesi Tasarımı Nedir?

 

Web Sitesi Nasıl Avantajlar Sağlar?

 • Dijitalleşen dünyaya ayak uydurmanın en ekonomik yollarından biri olan web sitesi, 7/24, gece-gündüz fark etmeksizin, sizi hedef kitlenize ulaştıracaktır. Minimum hata, yüksek performans ile markanızı dünyaya tanıtma imkanını da sizlere verecektir.
 • Gelişen teknolojiye paralellik sağlamanın en etkili yolu olan web siteleri, güncel teknoloji takipçisi olduğunuzun en belirgin göstergesi olacağından web sitenize değer katmada oldukça etkili olacaktır.
 • Hedef kitleye, kullanıcılarınıza, anında ulaşım imkanı sağlayabilecek web siteniz sayesinde, kullanıcılarınızın memnuniyetinden ödün vermemiş olup hedef kitleniz ile aradaki mesafeleri de kaldırmış olacaksınız. Bu size ve kullanıcılarınıza zaman tasarrufu sağlayacaktır.
 • Kullanıcılarınızın taleplerini anında öğrenebileceğiniz, onlara sunmak istediğiniz teklifleri, ürünleri ve hizmeti formlarla oluşturabileceğiniz bir ortam olan web siteleri bütün bunlar için harcayacağınız kağıt, matbaa gibi masrafları da ortadan kaldırır, en düşük maliyet ile hizmet vermenizi sağlar.
 • Herhangi bir değişimi çok kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Web sitesinde herhangi bir değişim sadece dakikalar içerisinde gerçekleşebilmektedir.
 • Radyo, televizyon, gazete reklamlarına göre çok daha düşük maliyetli ve çok daha kalıcı reklamınızı web siteniz üzerinden yapabilirsiniz. Bu sizlere daha çok getiri sağlayacaktır. Dolayısıyla web sitesi, diğer reklam araçları içerisinde en ekonomik olandır.
 • Web sitenizde sesli, hareketli, video görüntüleriyle sunum yapabilirsiniz. Web sitelerinin sayfa sınırlaması olmadığı için istediğiniz kadar ürüne yer verebilir, bu ürünleri detaylarıyla tanıtabilirsiniz.
 • Web sitenizde müşterilerinizin yaş, cinsiyet, ilgi alanlarını saptayabilir bu sayede kişiselleştirilmiş bir hizmet sunma imkanı sağlamış olursunuz. Özel hissettirmek size fayda sağlayacağı gibi müşterilerinizi de memnun edecektir.

  Kariyerinizi Web Tasarımından UX Tasarımına Dönüştürme

  Kariyer değişikliği, özellikle de değişiklik yapmanıza yardımcı olacak doğru kaynaklara sahipseniz, genellikle yapılması gerektiği kadar zor olmamaktadır. Birçok web tasarımcısı için, şimdi UX tasarımına geçiş yapmak için mükemmel bir zaman. Başlangıçta, kariyerdeki değişimle birlikte gelen parasal destek var. PayScale’e göre, ABD’deki web tasarımcıları yıllık ortalama 47.000 ABD Doları kazanıyor, diğer yandan UX tasarımcıları ise 75.000 ABD Doları büyük kazanıyor. İkincisi, UX tasarımcıları için iş fırsatları artmaktadır: CNN, önümüzdeki 10 yıl içinde ABD’de yalnızca 3.430.000 UX tasarım işinin yaratılacağını bildirmektedir. Dahası, UX tasarımı anlamlı bir iştir, sadece içeriden dışarıya bir ürün üzerinde çalışmaya başladığınızdan değil, aynı zamanda- DMI’nin gösterdiği gibi- UX tasarım, işletmeler üzerinde önemli bir etki yaratır. UX tasarım odaklı işletmeler ile S&P endeksi%228’den daha iyi performans gösteriyor.

  Başlangıç ​​olarak, “Kullanıcı Deneyimi” ile ne demek istediğimizi kısaca açıklayalım. Ürünlerin kullanıcıları vardır ve kullanıcı deneyimi (UX) bir kullanıcının söz konusu ürünü kullandığı deneyimdir.

 • Kullanıcı Deneyimi ve Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Nedir?
 • UX tasarımı, ürünleri mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlayacak şekilde tasarlama sanatıdır. Bu açıklama çok geniş geliyorsa, bunun nedeni UX tasarımının doğasının oldukça geniş olmasıdır. Optimum UX’in oluşturulması psikoloji, etkileşim tasarımı, kullanıcı araştırması ve diğer birçok disiplinin anlaşılmasını kapsar, ancak hepsinden öte, yinelemeli bir problem çözme sürecidir. Genel olarak konuşursak, kullanıcı deneyimi 3 bileşene ayrılabilir: görünüm, kullanım ve kullanılabilirlik.Bir ürünün görünümü, kullanıcının değerleriyle bir uyum hissi oluşturmak için görseller kullanmakla ilgilidir ve bu da kullanıcıyla güvenilirlik ve güven yaratır. Bu sadece hoş görünmeyen, aynı zamanda doğru görünen bir ürün yaratmakla ilgilidir.Öyleyse, bir ürünü kullanma deneyimini olabildiğince keyifli ve eğlenceli hale getirmeyi içerir. Kullanıcı ile ürün arasındaki etkileşimlerin yanı sıra, ürünü kullanırken (ve sonrasında) yaptıkları reaksiyonları işlemek suretiyle oluşturulmuştur.

  Son olarak, kullanılabilirlik kullanıcı deneyimini desteklemektedir. Oldukça basit, eğer bir ürün kullanılamıyorsa, hiçbir iyi görünüm onu ​​kurtaramaz ve kullanıcıların sahip olacağı tek duygu öfke ve hayal kırıklığıdır. İdeal olarak, ürünler kullanıcının ihtiyaçlarına göre kişiselleştirilmeli ve işlevselliği tahmin edilebilir bir şekilde sunmalıdır.

   

  Problem çözme

  Web tasarımcıları, müşterileri için problemleri çözmek istiyor; UX tasarımcıları kullanıcıları için problemleri çözmek istiyorlar. Web tasarımcıları bir problem çözme süreci ile çalışırlar: ilk önce müşterilerinin yaşadığı problemleri bulurlar, sonra onlar için bir web çözümü tasarlarlar ve sonra yayınlamadan önce web sitesini geliştirip test ederler. Ve bir web sitesi başlatıldıktan sonra, web tasarımcıları genellikle siteyi daha fazla test eder, kullanıcılardan geri bildirim toplar ve ardından tasarımı tekrar eder.

  Bu yinelemeli problem çözme süreci UX tasarım sürecine benzer (aşağıdaki resimde gösterilmiştir). UX tasarımcıları kullanıcı araştırmasıyla başlar; Bir ürünün potansiyel kullanıcılarını tanımak ve sorunlarının ne olduğunu, bunları nasıl çözeceğinizi ve kullanıcıların bu çözümü nasıl istediklerini ve / veya ihtiyaç duyduklarını öğrenmek için önemlidir. Kullanıcı araştırması sıklıkla kullanıcı röportajları, gözlemler, demografik çalışmalar, kullanıcı hikayeleri ve personel tasarlama vb. İle yapılır. Bundan sonra, UX tasarımcıları kullanıcının temel ihtiyaçlarını çözen bir tasarım çözümü oluşturur ve genellikle geçerliliğini test etmek için prototipi kullanıcılara geri getirir veya kullanılabilirlik. Ürün piyasaya sürüldükten sonra, UX tasarımcıları daha fazla kullanıcı geri bildirimi toplar ve bu da yeni bir kullanıcı araştırması sürecine girerek süreci yeniden başlatır. Daha önce web tasarımcılığınızın bir parçası olarak kullanıcı araştırması yaptıysanız, UX tasarımına geçerken büyük bir avantaj bulacaksınız. Değilse, endişelenmeyin- kullanıcı araştırması yapmanın en iyi yollarını öğrenmek için birçok fırsatınız olacaktır.

  Web Sitesi Tasarımı Nedir?

  Duygusal tasarım

  Web tasarımcıları tasarlarken, web tasarımcıları genellikle kullanıcıların duygularını şekillendirmek için tipografi, renk ve sayfa düzenini kullanır. Örneğin daha koyu renkler ve serif yazı tipleri kullanılarak bir güvenilirlik duygusu oluşturulabilir; Benzer şekilde, renkli görüntüler ve eğlenceli tipografi kullanarak bir eğlence duygusu yaratılabilir. Web tasarımcıları duygusal tasarıma aşinadır; yani, kullanıcılardan duygular uyandıran tasarımlar yaratmak. UX tasarımcıları ayrıca duygusal tasarımla da ilgilidir, ancak daha büyük bir ölçekte, bir ürünü kullanma deneyimlerinin tamamı boyunca kullanıcıların duygularını ortaya çıkarmakla ilgilenmektedirler.

  Bunu yapmak için, UX tasarımcıları sadece tipografi ve renkle değil, psikoloji, hareket tasarımı, içerik küratörlüğü ve bilgi mimarisi ile de çalışırlar. Değişimi yapan web tasarımcıları, UX’teki duygusal tasarımın ne anlama geldiğini doğuştan anlayacaklardır; daha geniş bir tablodaki yeteneklerini artırmak için diğer alanlarda yeni bilgiler edinmeleri gerekiyor.

  Çok disiplinli

  Web tasarımı, sadece tasarım bilgisine (tipografi, renk teorisi) değil, aynı zamanda bir web sitesi geliştirme becerisine (HTML, CSS, JavaScript) ihtiyaç duyacağınız çok disiplinli bir iştir. Bazı web tasarımcıları, animasyonları ve CSS ve / veya JavaScript kullanarak etkileşimleri kodladıklarında etkileşim tasarımına da katılırlar. UX tasarımı aynı zamanda çok disiplinli bir alandır, ancak belki de bu anlamda güçlendirilmiştir. UX tasarımcılarının, ürünleri için en iyi UX’i oluşturmak için psikoloji, kullanıcı araştırması, görsel tasarım ve hatta işletme alanlarındaki bilgileri kullanması gerekir.

  Web Tasarımı ve UX Tasarımı Arasındaki Farklar

  Kullanıcı odaklı vs teknoloji odaklı

  Bir web tasarımcısı olarak işinizin büyük bir kısmı, HTML, CSS ve diğer kodlama dillerindeki en son gelişmeleri yakalamak için harcanmaktadır- bunların hepsi baş döndürücü bir hızda değişmektedir. Hangi tarayıcılar hangi CSS sürümlerini destekliyor? CSS animasyonları Mac’te Safari’de çalışır mı? Beni Internet Explorer’da başlatmaya bile gerek yok! Bunlar bir web tasarımcısı olarak sürekli aklınızdan geçen birkaç soru (ve sıkıntı) olabilir. Ancak UX tasarımı teknolojiyle ilgilenmez. Bunun yerine, odağı tamamen kullanıcılara odaklanır- teknoloji sadece kullanıcıların ihtiyaç duyduklarını elde etmeleri için bir araçtır. Yalnızca kullanıcılara odaklanarak UX tasarımcıları, sahip oldukları özel ihtiyaçları karşılayan çözümler üretebilir ve nihayetinde kullanıcıların parasını ödemeye razı olurlar. UX tasarımcıları, web tasarımcılarının çoğunun gerçekleştirme şansına sahip olamayacağı, kullanıcıları hakkında ellerinden gelenin en iyisini bulmak için kapsamlı bir kullanıcı araştırması yapar.

  UX web’den daha fazlasıdır

  UX tasarımı platformdan bağımsızdır. Prensipleri ve süreçleri, web tarayıcılarının dışındaki pek çok farklı alana uygulanır: mobil uygulamalar, masaüstü yazılımı ve hatta donanım ürünleri ve perakende satış alanlarında. Öte yandan, web tasarım alanı kesinlikle web tarayıcılarına bağlıdır. Bu, UX tasarımcılarının yalnızca yeni başlayanlar gibi yükselen alanlarda değil aynı zamanda otomobil üreticileri gibi olgun ve istikrarlı sektörlerde de iş fırsatları bulabilmesi anlamına geliyor. Bir ürün olduğu sürece, UX’e ihtiyaç duyulur – ve bu gerçekten de dünyanızın fırsatlarını açar.

  Web Sitesi Tasarımı Nedir?

  Web tasarım arka planının alaka düzeyi

  Web tasarımından UX tasarımına geçmenin en büyük yararı, iki tasarım alanı arasındaki örtüşme miktarıdır. UX tasarımının web tarayıcısından daha fazla platformda yer aldığı doğru olsa da, UX tasarım çalışmalarının büyük bir kısmı hala en azından kısmen web tabanlı ürünler üzerinde (Facebook ve Twitter gibi sosyal medya web sitelerini düşünün, Dropbox gibi web uygulamaları, ve Google gibi hizmetler). Bir tür kullanıcı araştırması veya kullanıcı verilerini içeren bir web sitesini sürekli iyileştirme yinelemeli bir işlem yaptıysanız, web tasarımı ve UX tasarımı arasındaki örtüşme daha fazladır.

  Tasarımda ve web sitesi kodlama terminolojilerinde akıcı olmak, size göz ardı edilemeyecek bir destek verecek; Sonuçta, UX tasarımı iletişimin çok önemli olduğu ortak bir süreçtir. Meslektaşlarınızla konuşurken endüstri terimlerini kullanabilmek, sizi kesinlikle tasarım dışı bir geçmişe sahip birinden daha iyi bir yere sokacaktır.

  Estetik

  Bir web tasarımcısı olarak güzel estetik yaratma kabiliyetiniz UX tasarımına geçerken de kullanışlı olacaktır. İlk olarak, estetik iç paydaşlarınızla iletişiminizi arttırmak için harika bir araçtır. Bir UX tasarımcısı olarak, bulgularınızı ve önerilerinizi iç paydaşlara (CEO veya ürün yöneticisi gibi) sürekli sunmak zorundasınız ve görsel olarak hoş raporlar ve sunumlar oluşturma becerileriniz kilit noktalarınızın emilimini en üst düzeye çıkaracaktır.

  İkincisi, estetik UX tasarımında hayati bir rol oynar. UX tasarımının yaygın bir efsanesi, harika kullanılabilirliğin estetiği yıprattığı gerçeğidir- ancak bu doğru değildir. Aslında, Stanford Kredibilite Projesi tarafından 2,500’den fazla katılımcının incelenmesi, neredeyse yarısının web sitelerinin güvenilirliğini görsel çekiciliğine göre değerlendirdiğini göstermiştir. Bu, estetiğin bir ürünün kullanımında en uygun kullanıcı deneyimini sağlamak için kullanılabilirlik gibi diğer faktörlerle el ele nasıl çalıştığını göstermektedir.

hakkında Acarnet Editör

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Web Tasarım Hizmeti Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 12 Kural

İşletmeler veya kişiler web sitesi yaptırırken bir çok hatalı kararlar alırlar ve sonucunda da çok …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir