Web Sitesi Tasarımı Yaparken Anasayfa Neden Önemlidir?

Web design homepage yani bir internet sitesinin ana sayfasının tasarımı oldukça önemlidir.

Neden peki?

Şöyle düşünelim. Elit ve işlek bir caddede mağazanız var. Günümüzdekine göre örnek verecek olursak, birçok kişi tarafından ziyaret edilen bir AVM’de mağazanız var diyelim. Her iki örnek de olur. Mağazanızın en önemli yeri vitrinidir. Yani müşterinin ilk gördüğü yer. En çok bu bölümün güzel olmasını sağlarsınız. Neden?

Çünkü ilk izlenim insanlar için önemlidir. Mağazanın önünden geçen insanlar, vitrinin etkileyici bir şekilde tasarlandığını görürlerse, merak edip doğrudan mağazanın içine girerler.

İşte web sitelerinin ana sayfası da böyledir. Yani bir internet sitesinin vitrini ana sayfasıdır. İnsanlar ilk olarak buraya bakarlar. Daha sonra siteyi gezip gezmeyeceklerine karar verirler. Dolayısıyla ana sayfada yapmanız gereken çalışmaların çok özel olması gerekir.

Web design homepage

Peki internet siteleri için hayati öneme sahip olan ana sayfa nasıl düzenlenmelidir?

Öncelikle web tasarım anasayfa kodları, yani ana sayfanın iskelet yapısının çok iyi olması gerekir.

İkinci kural ana sayfanızda kesinlikle açılış sayfası kullanmayın. Eskiden moda olan “hoşgeldiniz” ya da “beş gittiniz” gibi karşılayıcı sayfalar, artık ilgi görmüyor. Kullanıcılar bu tür sayfaları gördükleri zaman hemen kaçıyorlar. Yani yapılan araştırmalar öyle diyor, yoksa bizlik bir şey yok J

Ana sayfanızda insanları teşvik edici ya da harekete geçirici mesajların yer almasını sağlayın. İngilizce de “motto” yani parola ya da ilham veren sözler kullanın. Mesela “hemen satın alın”, “acele edin fırsatı kaçırmayın” gibi ifadeler kullanabilirsiniz.

Odaklandığınız ürünü etkili bir biçimde gösteren resim ya da video kullanın. Günümüzde internet kullanıcıları sabırsız ve bir o kadar sonuç odaklıdır. Bu yüzden aradıklarını hemen bulmak isterler. Sizde kullanıcılara ana sayfada aradıklarını doğrudan verin.

Kullanıcı odaklı davranın. Yaptığınız araştırmalarda ve analizlerde, kullanıcıların en çok ilgisini çeken unsurlara ağırlık verin ve bu unsurlara ana sayfada yer açın.

Trend olan web tasarım anasayfa örnekleri kesinlikle incelenmelidir. Bunu kopya çekmek olarak düşünmeyin.

SEO Çalışmasına Etkisi

Ana sayfa çalışmaları kapsamında yukarıda anlattıklarımızı ve daha fazlasını yaparsanız, SEO açısından etkilerini görebilirsiniz.

Mesela ana sayfanıza arka planda işleyen güzel bir video da yerleştirebilirsiniz. Ya da Mouse oynattıkça hareket eden efektler ekleyebilirsiniz.

Buradaki püf nokta, kullanıcıların ana sayfayı nasıl görmek istedikleridir. Kullanıcı odaklı hareket ederseniz, arama motorları sizi arama sayfalarının en üst seviyesine taşıyacaklardır.

Web Sitesi Anasayfasının Seo'ya Etkisi

Sitede Kalma Süresi (Hemen Çıkma Oranı)

Dünya genelinde kullanılan analiz programları ile internet sitenizi analiz edebilir, çıkan sonuçlara göre eksikliklerinizi ya da hatalarınızı düzeltebilirsiniz. Bizce en önemli analiz sonucu, hemen çıkma oranıdır.

Nedir bu hemen çıkma oranı?

Sitenizin analizini yaptınız ve bazı sayfalarda ziyaretçilerin hiç durmadıklarını ve hemen ayrıldıklarını gördünüz. Sizce bunun nedeni nedir? Büyük ihtimalle kullanıcıları cezbeden bir çalışma yapamamışsınızdır. Yani o sayfaya yönelik olarak yaptığınız çalışmalar boşa gitmiş demektir.

Aynı durum ana sayfada ya da diğer sayfalarınızda da gerçekleşmiş olabilir. hemen çıkma oranı size yaptığınız hataları ya da eksiklikleri gösterir. Mesela internet sitenizin ana sayfasına bir resim yerleştirdiniz. Sitenizi analiz ettiğinizde gördünüz ki, ana sayfanıza giren bir ziyaretçi hemen ayrılıyor. O zaman aklınıza koyduğunuz resmin, kullanıcılar tarafından beğenilmediği gelir.

Peki bu durumda ne yaparsınız?

Hemen resmi kaldırırsınız. Yerine ise daha etkileyici bir resim ya da başka bir eleman yerleştirirsiniz. Bu blog yazılarınız olabilir. Ya da etkili bir video da olabilir.

Bounce Rate yani hemen çıkma oranı, internet siteleri için hayati öneme sahiptir.

Dünyada hemen çıkma oranları istatistiki olarak aşağıda sıralanmıştır:

 • Kurumsal sitelerde %30-50,
 • Hizmet sektörüne yönelik sitelerde %40-60,
 • E-ticaret siteleri %20-40
 • Blog siteleri %70-98

Sitede Kalma Süresi (Hemen Çıkma Oranı)

Bu oranlardan anladığımız, blog sitelerinde hemen çıkma oranı diğerlerine göre daha fazladır. En düşük hemen çıkma oranı, E-ticaret sitelerinde gerçekleşmektedir. Yani insanlar alışveriş yapmayı daha çok tercih ederler. Acaba tek neden bu mu?

Tabi ki değil! Şöylede de diyebiliriz. Alışveriş siteleri, kullanıcı odaklı etkili yöntemleri bulmuş olacakları ki, hemen çıkma oranları çok düşük çıkıyor. O zaman blog sitelerinin de alışveriş sitelerinden öğrenecekleri şeyler var anlamını da çıkarabiliriz.

Kullanıcıları memnun etmek zordur. Onları sitede kalmaya ikna edebilmek için çok çaba sarf etmeniz ve ilginç formüller bulmanız gerekecek.

Yapılan araştırmalar, sade tasarımların kullanıcılar tarafından daha çok tercih edildiğini ortaya koyuyor. Yani internet sitenizde karmaşıklıktan uzaklaşın.

Sitenizde bulunan kategoriler ulaşılabilir olsun. Menüleri en kolay kullanılacak biçimde düzenleyin.

Siteniz hızlı açılsın ki bu oldukça önemli bir konudur. Siteden hemen ayrılmanın bir sonucudur diyebiliriz.

Mobile Uygun ve Kullanışlı Hazırlanması

Bir web sitesi yaşamına masa üstü bilgisayarda başlar. Ancak mobil platformda devam eder.

Ne demek istedik?

Mobil uyumluluğu sağlayabilirseniz, başka hiçbir tasarıma gerek kalmadan, internet sitenize hiç olmadığı kadar ziyaretçi çekebilir ve sitenizin yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Web tasarım firmanız zaten, internet sitenizi mobil duyarlı yapacaktır. Daha sonraki geliştirmeler için de firmanızdan yardım alabilirsiniz.

İnternet sitenizde AMP yani hızlandırılmış mobil sayfaları etkinleştirin. Bu hizmet Google firması tarafından verilmektedir. İnternet sayfalarınızın yedeği ön bellekte tutulur ve ön bellekteki bilgiler önceden kullanıcılara gösterilir. Böylece kullanıcılar mobilde size her zaman ulaşabilirler.

Mobile Uygun Web Sitesi

Kullanıcının Alım Kararını Etkileme

Kullanıcın beğenisini kazanabilmek için analiz yapmanız gerekir. Anali programları sizlere kullanıcı alışkanlıkları ile ilgili değerli bilgiler verir. bu bilgilere göre internet sitenizde ve sayfalarınızda gerekli olan düzenlemeleri yapmalısınız.

Bir kullanıcı alışveriş sitesine girdiğinde, ihtiyacı olan ürünü satın alacaktır. Ancak o ürünü hemen görmesi gerekir. Ayrıca o ürün hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ister. Satış yapan siteye güvenebilmesi için de ürün hakkındaki yorumlara göz atar. Yani daha önce o ürünü alan ve kullanan kişilerin deneyimlerini merak eder.

Blog sitelerinde ise ihtiyacı olduğu bilgiye hemen ulaşmak ister. Kendisine sunulan bilginin olabildiğince ayrıntılı olmasını ister. Tabi ki sadece düz metinle kullanıcıyı sitede tutamazsınız. Bilginin video ve resimlerle de desteklenmesi gerekir. Dış bağlantılardan daha fazla bilgi alınacağını da kullanıcıya göstermeniz gerekir. Böylece arama motorlarının istediği gibi paylaşımcı da olmuş olursunuz.

Kullanıcı odaklı tasarım burada devreye giriyor. Yani kullanıcının ne istediğini bilmek. Kullanıcı odaklı tasarım için ise aşağıdaki kuralları benimseyebilirsiniz. İnternet sitenizin tasarımında da yararlı olacaktır.

 • İyi bir gözlemci olun.
 • Analizlere önem verin.
 • İnsan ihtiyaçlarını çok iyi analiz edin.
 • Edindiğiniz bilgileri kullanarak, prototip oluşturun.
 • Kullanıcı geri bildirimlerini önemseyin. Özellikle sosyal medyadan gelen bildirimleri mutlaka değerlendirin.
 • Kullanıcı geri bildirimlerine göre prototipinizi yeniden oluşturun.
 • Son olarak kullanıcıdan bilgiler doğrultusunda oluşturduğunuz internet sitesini yayına alın.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

2020 Web Tasarım Trend Çizgileri

2020 Web Tasarım Trend Çizgileri

Web tasarım trendleri sürekli değişiyor. İnternetteki varlığınızın en önemli parçalarından birisi olan web tasarım alanında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir