Anasayfa / Web Tasarım / Web Tasarım 2019 Trendleri Nelerdir?

Web Tasarım 2019 Trendleri Nelerdir?


Web tasarım
dijital pazarlama konusunda pazarlama döngüsünün başında yer almaktadır. Günümüzde internette de işletmesinin varlığını kanıtlamak adına bir web sitesi yaptırmaya ihtiyaç duymaktadır. Alınan bu karar kurumsallaşmak veya kendini bu sektörde göstermek isteyenler için gayet doğru bir seçimdir. Fakat yapılan bu tasarımlarda maliyeti düşürmek için kurumsal firmalar dışında hizmet alan işletmeler kendilerini yaptırdıkları web sitesi ile doğru pazarlayamamaktadırlar.

Maliyetin en az indirgemenin yanı sıra trendlerin takip edilmemesi ortaya kötü tasarımların çıkmasına olanak sağlıyor. Buna soruna çözüm olarak hazırladığımız yazımızı aşağıdan inceleyerek günümüz ve ilerleyen dönemlerdeki trendler hakkında az çok fikir sahibi olabilirsiniz.

2018 Web Tasarım Trendleri

Günümüzde birçok web tasarım trendleri bulunmaktadır. Bunlardan başlıcası aşağıdaki gibidir.

Sayfalarda Bulunan Tam Sayfa Formlar

Firmalar veya kişilerle iletişime geçmek için başvurduğumuz formlar günümüzde daha şık bir hal almıştır. Tabi bu trendleri takip eden bir firmayla çalışıyorsanız bu durum geçerlidir. Sitelerde bulunan bu formların günümüzdeki trendi tam ekran olmuş durumda. Tam ekran olan formlar kullanıcılara hitap edecek renklerle birleşerek kullanıcı ilgisini  doruk noktasına taşıyarak işletme ile iletişim ihtimalini artırmaktadır.

ucuz-web-tasarim

Mobil Menüler Revaçta

Yapılan web sayfalarına mobilden giriş yaptığımızda mobil menüye sevk eden simgeler dikkatinizi çekmiştir. Bu o menünün mobil uyumlu olduğunun bir göstergesidir. Önceden responsive olmayan bu menüler kullanıcılara hitap etmez iken bu durum ortadan kalkmış oldu. Artık kullanıcılar yaptıkları web sayfalarında kullanıcılarına daha iyi hitap etmek için bu yönteme başvurmaktadır.

Yüksek kalite Fotoğraflar

Günümüzde her ne kadar sinemagraflar ve tipografi gibi resimler hayatımıza girse de bu durum fotoğrafları kullanmamamız anlamına gelmiyor. Hele ki sitelerimizde bulunan görsel şıklığı olan fotoğraflar web sitelerimizi daha gösterişli bir hale getirirken bu avantajı kullanmadığınızda web sitemiz ziyaretçinin ilgisini çekme konusunda sınıfta kalacaktır.

Performans ve işlevsellik

Tasarımların dışında göz önünde bulundurulacak diğer etkenler arasında sitemizin performansının yüksek ve kullanıcı dostu olması gerekmektedir. Bu durum kullanıcılar açısından gerçekten de büyük önem arz etmektedir. Günümüzde yapılan web sitelerinin kullanıcı dostu olmayan arayüzü ve performansının düşük olması aynı zamanda sitede gereksiz tasarımların olması kullanıcıları sitede zaman geçirmesine engel olan bir durumdur.

Yukarıda belirtilen maddelere dikkat edildiği fakat sitenin işlevsiz ve performansının düşük olması siteye girecek olan kullanıcıları tatmin etmeyecek ve onların sitenizden ayrılmasına neden olacaktır. Şayet sizlerde web sayfalarınızdaki tasarımlara güveniyor fakat siteniz işlevsiz ve performansı düşükse bu sorunu ortadan kaldırma vakti gelmiş demektir.

2019 Web Tasarım Trendleri

Web sitelerinde kullanılan trendler her yıl değişmektedir. Bu teknolojiler resimler, tasarımlar, renklere ve yazılımlara göre şekillenmektedir. Gelecek yıllarda yapılması ve gelmesi beklenen başlıca trendleri aşağıdan bulabilirsiniz.

KITA-web-design-development

AMP Teknolojileri

Amp teknolojileri web sitelerinin daha hızlı açılmasını sağlamaktadır. Google tarafından geliştirilen bu teknoloji, trendleri takip eden bir kişi tarafından kullanılmaktadır. Hız bildiğiniz gibi kullanıcılar açısından çok önemlidir. Örneğin sitenize giren bir kullanıcı sitenizin geç açıldığını fark ederse sitenizden hemen çıkacaktır. Fakat hızlı ve işlevsel olan web sitelerinde bu durum sitenizi kullanıcılar tarafından daha çok ziyaret edilmesini sağlayacaktır. Tam da bu konuda bizlere katkısı teknolojiler arasında AMP geliyor.

WordPress gibi ortamlarla uyumlu bir şekilde çalışan bu teknolojiler ile web sitenizi hızlandırmanın dışında sitemize mobilden giren kullanıcılara görsel açıdan da beğeni uyandıracaktır. Sitenin yanında bir şimşek ibaresi oluşturan bu teknolojiler sitenin daha özel olmasını sağlayacaktır. Bunun yanında kullanıcılara merak duygusu da oluşturan bu siteler bizlerin daha fazla tık almasına da olanak sağlayacaktır.

3D Parallax

Son zamanlarda web trendleri arasında yerini alan bu teknoloji karşımıza ilk olarak 1940 yılında çıkmıştır. Daha çok 2 boyutlu oyun yapımında kullanılan bu teknoloji oyunlara derinlik katma amacıyla kullanıma çıkmıştır. Zamanla gelişen bu teknolojiler web ortamına aktarılmıştır.

Temelinde scroll hareketinin oynatılması sonucu resimlerin yer değiştirmesi yatmaktadır. Yer değiştiren bu resimler 3 boyutlu bir hal almış olacaktır. Bu da kullanıcıların sevdiği tasarımların başında geliyor. 3D Parallax popülaritesini her geçen gün arttıran teknolojileri sizlerde sitelerinizde bulundurarak kullanıcılara görsel açıdan beğenisini kazanabilirsiniz.

Göz Alıcı Fontlar

Fontlar web tasarımın olmazsa olmazlarıdır. Geçmiş yıllarda yazı fontlarına pek önem verilmemekteydi fakat bu durum günümüzde tasarım yaparken ilk dikkat edilen durumlar arasında yerini almıştır. Genellikle günümüz trendlere baktığımızda küçük fontlara oranla büyük fontlar daha çok tercih edilmektedir. Bunun yanında karmaşık fontlarda dikkat çeken bir diğer durumlar arasında. Fontların düzgün seçilmesi kullanıcıları sitede tutma süresini artırır fakat bu fontların yanlış seçilmesi kullanıcıların sitemizden ayrılmasına olanak sağlayabilmektedir.

Animasyonlar

Animasyonlar günümüzde okuyucuların dikkatini çekmek başvurulan yöntemlerin başında geliyor. Fakat bu durum fazla abartıya kaçıldığında kullanıcıyı kızdırmaya kadar gidebilmektedir. Bu durumun olmasını kimse istemez. Bu yüzden web tasarımı yaparken siteye ekleyeceğimiz animasyonların sade ve konuyla ilişkin olmasına dikkat etmeliyiz.

designs1440x728-1

Mobil Uyumun Önemi

Mobil cihazlar, web site trafiğinizi oluşturan kitlenin eskiden masaüstü cihazlara göre daha az bir oranına sahipken günümüzde durum tam tersi olmuştur. Günümüzde web site trafiklerinin büyük bir kısmı mobil cihazlardan gelmektedir. Yoldan geçen herkesin elinde bu teknolojik aletlere rastlamak mümkün.

Bu cihazlar önemini bu kadar arttırmışken bunlara uyumlu web siteleri yapmamak kullanıcı kaybına sebebiyet verecektir. Sitelerde gezinti yapmak isteyen kullanıcılar responsive olmayan sitelere girdiğinde aradığını bulmakta zorlanacaktır. Bu durum da kullanıcının siteden çıkmasını sağlayacaktır. Bu da bir site sahibi için istenilmeyen bir durumdur.

Sitelerin responsive olması gerektiği hakkında her trendlerin başlığı altına girmiştir. Fakat günümüzde yapılan tasarımların bunlara uyumlu olmadığını görmekteyiz. Şuan bile birtakım bilgiler için telefondan araştırma yaptığımızda karşımıza telefon uyumlu olmayan birçok site çıkacaktır.

Renk Uyumu

Renk uyumu web sitelerinin en can alıcı noktalarından biridir. Sitelere giren kullanıcılarda yapılan araştırmalara göre kullanıcı bilgi almak için siteye girmiyorsa sitede geçirdiği süre 10sn’e kadar düşebilmektedir. Bu süre zarfında kullanıcıları iyi karşılarsak sitemizde kalma sürelerini arttırabiliriz. Bunu gerçekleştirmek için de sitemizin renk uyumunun birbiriyle bir bütün içinde olması lazımdır. Absürt tasarımlar ve bunları desteklemeyen renkler kullanıcıların sitede kalma süresini düşürecektir.

883EE402-5056-B759-2AF16A155C9373BE-featured_image

Eğlenceli Siteler

Sitelerimize giren kullanıcıları sitemizde ne kadar fazla tutarsak amacımıza ulaşmış olacağız. Bunu yapmak içinde sitemizi eğlenceli olacak şekilde tasarlamalıyız. Sitelerimize illüstrasyonlar, animasyonlar,  3d parallax efektlerini ekleyerek sitemizi kullanıcıların seveceği site haline getirebiliriz.

Büyük Tipografi

Tasarımda logoların küçülmesi ve yazıların boyutunun arttırması günümüzdeki birçok web sitesinde görülmektedir. Bu yöntem genellikle arkasında bir resmin opasitisine düşürüp onun üzerine ufak logo ve büyük yazıların gelmesiyle oluşur. Bunun günümüzdeki ismi büyük tipografidir. Bu yöntemi birçok webmaster kullanmaktadır.

Yukarıda belirtilenler web tasarım trendleri ve ortaya çıkmış sitelerde olması beklenen yazılımlardı. Sizlerde  yukarıda belirtilen maddelere uyarak web sitelerinizi her geçen gün gelişen teknolojilere ve trendlere uyumlu bir hale getirebilirsiniz.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Özgün Web Tasarımı Neden Gereklidir

Özgün Web Tasarımı Neden Gereklidir

Günümüzde, insanlar birçok ihtiyacını internet aracılığıyla karşılamaktadır. Alışveriş, eğitim, sosyal medya, bilgilendirici içerik ve daha …

2 yorumlar

  1. Deniz Kılınç

    Web siteleri günümüzde baya ilerlemiş olup yapımı da bir hayli kolaylaşan bir şey haline geldi fakat web sitesi kurumu yaparken sizin yazdığınız gibi makalelere çok gerek duyuluyor ve bu yazılar sayesinde web sitesi kurmak isteyen herkes sayfanızdan okuyarak işimiz kolaylaşır bu bilgiler için size teşekkür
    ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir