Web Tasarım Ajansı mı? Freelancer mı?

Bu yazıda, Freelance web tasarım uzmanı ile web tasarım ajansı farkını anlatacağız. Bunu neden yapıyoruz? Çünkü web tasarım hizmetlerinde insanlar, hangisinin daha önemli olduğunu merak ediyorlar.

O zaman her iki unsuru da ayrıntılı bir şekilde inceleyelim ve hangisinin avantajlı olduğuna karar verelim.

Başlıyoruz!

Web Tasarım Ajansı Seçimi

Web Tasarım Ajansı Seçimi

Öncelikle web tasarım ajansı nedir sorusunu cevaplayalım. Böylelikle konuya iyi bir giriş yapmış oluruz. Web tasarım ajansı: profesyonel düzeyde web hizmeti üreten firmalardır.

Peki bu web hizmetleri nelerdir? Hemen maddeler halinde sıralayalım:

 • Logo tasarımı,
 • Web yazılım,
 • Web tasarım,
 • SEO çalışmaları,
 • Sosyal Medya Uzmanlığı,
 • Grafik tasarımı,
 • UI ve UX tasarım,
 • Kurumsal kimlik tasarımı,
 • İnternet reklamcılığı,
 • Banner tasarımı,
 • Katalog tasarımı,
 • Sosyal medya reklamları,
 • Google Adwords reklam çalışmaları,
 • Katalog tasarımı

Görüldüğü üzere internete dair verilebilecek hizmetlerin tamamı, tek bir ajans üzerinden sağlanabilir.

Web tasarım ajansı bu kadar hizmeti nasıl sağlamaktadır?

Tabi ki bünyesinde bulunan deneyimli uzmanlar sayesinde. Web tasarım ajanslarıyla çalışmanın avantajı da buradadır. Yani bünyesinde deneyimli ve konusunda uzman personel barındırır. Yapılan her çalışma ayrı birimler tarafından gerçekleştirilir. Her birim birbirleriyle koordine halde çalışır. Tüm birimin başına, koordinasyonu sağlayan yönetici bulunur. Bu sayede web tasarım ajansına gelen tüm işler, sorunsuz bir şekilde yapılır.

Web Tasarım Ajansıyla Çalışmanın Avantajları

Web tasarım ajansları İstanbul ve diğer illerde aynı hizmeti sunar. Yani bir web tasarım ajansıyla anlaşmışsanız, alacağınız hizmet konusunda kafanızda herhangi bir soru işareti oluşmaz. Ancak burada bahsettiğimiz köklü firmalardır. Yoksa henüz bir düzen oturtmamış ve deneyimli personele sahip firmalardan bahsetmiyoruz.

Web tasarım ajansıyla çalışırsanız, ne gibi avantajlar elde edersiniz?

Bu soruyu maddeler halinde cevaplandıralım:

 • İyi bir web tasarımına sahip olacaksınız.
 • Tecrübe ve deneyim sayesinde işleriniz hızlı ve kolay bir şekilde yürüyecek.
 • Sorunlarla karşılaştığınızda zorlanmayacaksınız.
 • Web sitenizde yüksek çözünürlüklü resimler yer alacak ve bu resimler sitenizi yavaşlatmayacak.
 • En iyi logoya sahip olacaksınız.
 • En iyi reklam çalışmalarına sahip olacaksınız.
 • Arama motorlarına uyumlu web sitesine sahip olacaksınız.
 • Zaman ve paradan tasarruf sağlayacaksınız.
 • Sosyal medyadan hiç olmadığı kadar trafik alacaksınız.
 • SEO çalışmaları sayesinde potansiyel müşterileriniz artacak.
 • En iyi katalog ürünlerine sahip olacaksınız.
 • Size para kazandıracak olan Banner tasarımlarını elde edeceksiniz.
 • Teknik destek alma konusunda zorlanmayacaksınız.
 • İnternet siteleriniz dinamik yapıda olacak. Sürekli geliştirebileceksiniz.
 • Ajans ile yapacağınız sözleşme sayesinde, çalışmalarınız güvence altına alınacak.
 • Ajanstan aldığınız hizmeti faturalandırabilecek, vergi avantajı sağlayacaksınız.

Yukarıdaki örnekleri çoğaltmak mümkündür. İyi bir web ajansı ile çalıştığınızda sağlayacağınız avantajlardan en önemlisi hizmet garantisidir.

Web Tasarım Ajansı Garantisi

İyi bir web tasarım ajansı İstanbul ilinde daha çok bulunur. Dolayısıyla hizmet kültürü burada bulunan ajanslarda daha gelişmiştir.

Köklü bir firmanın en iyi hizmet vereceğini, daha önce yapmış olduğu çalışmalardan anlayabilirsiniz. Aynı durum web tasarım ajansları için de geçerlidir.

Web tasarım ajansı reklamları başta olmak üzere tüm hizmetlerde en iyi olma garantisini köklü web tasarım ajanslarından alabilirsiniz.

Daha önce yüzlerce kez aynı işi yaptıkları için nelerle karşılaşabileceğinizi ve diğer tüm sorularınızı kesin bir dille yanıtlayacaktır. Zaten bu durum da beraberinde garantiyi getirir.

Deneyimli ajanslar aynı zamanda yapacakları çalışmaların sonuçlarını da sizlere aktaracaklardır.

Yani aldığınız hizmetten kesinlikle emin olacak, içiniz rahat bir şekilde işlerinizi web tasarım ajanslarına teslim edebileceksiniz.

Freelance Web Tasarımcı Kayıt Dışı

Freelance Web Tasarımcı Kayıt Dışı

Birazda Freelance web tasarımcı hizmetlerinden bahsetmek yararlı olacaktır. öncelikle şunu belirtelim, biz bu yazımızda Freelance olarak hizmet verenlerin kötü olduğunu söylemiyoruz. Yalnızca aldığınız hizmetin yüksek oranda başarısızlıkla sonuçlanacağını anlatmaya çalışıyoruz.

Çünkü web tasarım hizmetleri, tek bir kişinin yapabileceği yapıda değildir. Mesela uzman bir yazılımcı Freelance olarak hizmet veriyorsa, bu kişiden yalnızca web tasarım hizmeti alabilirsiniz. İhtiyacınız olan diğer hizmetleri, farklı uzmanlıkları olan kişilerden almak zorunda kalırsınız. Bu durumda, birçok kişiye karşı bölünmenize ve işlerinizi takip edememenize yol açar.

Freelance web tasarımcılar kayıt dışı çalışırlar. Yani fatura kesemezler. Aslında bu durum büyük bir risktir. Fatura yoksa vergiden düşme yoktur ve sözleşme de yoktur.

Sözleşme yoksa işi yapan kişi, yaptığı işin sorumluluğunu almıyor demektir. Yani bir sorunla karşılaştığınızda, paranızın peşin vermiş olsanız bile, sorununuz çözülmeyecektir.

Peki bunları neden anlatıyoruz?

Freelance olarak çalışan kişilerle yaşanan sorunları, çalıştığımız birçok müşterimizden duyuyoruz. Müşterilerimiz, çalışmalarının yarım kaldığından ve sorunlarının çözülmeyip olduğu gibi durduğundan şikayet ediyorlar. Bu yüzden bize geliyorlar.

Düşünün almak istediğiniz hizmeti alamıyorsunuz, ancak paranız boşa gidiyor. Hizmeti yeniden almak için tekrar para ödüyorsunuz. Yani hem zamanınız hem de paranız boşa gidiyor.

Freelance Web Tasarım Riskleri

Tabi ki Freelance tasarımcılarla çalışmanın olumsuz tarafları, yukarıda anlattıklarımızla sınırlı değildir.

Tasarlattığınız Freelance web sitesi yüksek oranda hatalarla dolu olacaktır. Siz bu durumu ilk başta fark etmeyeceksiniz. Fark ettiğinizde ise iş işten geçmiş olacaktır.

Freelance olarak çalışmanın zorluklarından birisi de disiplinli olmaktır. Çoğu freelancerlarda disiplinli olanını bulmak gerçekten zordur. Serbest çalışan insanların çok azı üzerine aldığı işi tam anlamıyla teslim eder.

Bu durum sizce de bir risk değil midir?

Yani kurumsal bir firma düşünün ve web sitesi yaptıracak. Biliyorsunuz ki kurumsal web tasarımı, diğer tasarımlardan farklıdır. Çok fazla detayı vardır ve yalnızca web sitesi tasarımıyla bitmez. Böyle bir işi freelance çalışana emanet ettiğinizde sonuç büyük ihtimalle, hüsran olacaktır.

İş zamanında yetişmeyecek, iş yapılmadığı halde çoğu zaman ödeme talep edilecek v.s..

Freelance Web Tasarım Fiyatı

Freelance Web Tasarım Fiyatı

“Ucuz etin yahnisi çok olur” atasözü tam da kalitesiz yapılan işler için söylenmiştir. Robert Bosch “Ucuz mal alacak kadar zengin değilim” demiş. Tüm bunlar size de başta Freelance web tasarım fiyatları olmak üzere aslında ucuza alınmış hizmetlerin durumunu hatırlatmıyor mu?

Gerek Freelance web developer, gerekse web dünyasında hizmet veren freelancerlar olsun fiyatlar, kurumsal tarzda hizmet veren firmalara göre daha ucuzdur.

Ucuz fiyat vermenin bazı sakıncaları vardır. Birçok freelancer sürümden kazanabilmek için piyasanın altında fiyat verirler. Verdikleri fiyattan kazanabilmeleri için aynı anda birden fazla iş almak zorundadırlar.

Aynı anda birden çok aldıklarında, zamanında yetiştiremezler. Çünkü web tasarımda birçok detay vardır. bir kişinin bu detaylarla başa çıkabilmesi imkansızdır. Bu yüzden kalite adına birçok işten feragat ederler. Sonuçta kalitesiz ama ucuz bir çalışma ortaya çıkar.

Sorunlar yalnızca bununla kalmaz. İlerleyen zamanlarda tasarımın kalitesizliği kendisini gösterir. Birçok sorun ortaya çıkar. Sorunu çözmek için tasarımı yapan kişiye başvurursunuz. Çoğu zaman ulaşamazsınız. Ulaşsanız bile sorunu çözecek zamanı yoktur. Çünkü tasarımı bitirmiştir ve hemen yenilerine başlamıştır.

Tasarımın sorunsuz çalıştığını kabul etsek bile teknik destek alamazsınız. Yukarıdaki nedenden dolayı.

Sadece web dünyasında değil, her işte durum böyledir. Ucuza iş yapıyorsanız, mutlaka çok fazla iş almak zorundasınız. Başka türlü işlerinizi yürütemezsiniz.

Ayrıca serbest çalışanların çoğu fatura kesemezler. Kesenlerde ise vergiden düşme gibi bir durum söz konusu değildir. Ayrıca aldığınız hizmetin garantisi yoktur. Çünkü sözleşme yapmazsınız. İşinizle ilgili hukuksal bir sorunla karşılaştığınızda ise herhangi bir hak iddia edemezsiniz.

İstanbul Freelance web tasarım merkezidir diyebiliriz. Yani en fazla serbest çalışanın olduğu yerdir. Ancak yukarıdaki anlattıklarımız, sonucu değiştirmez. Ucuz iş her zaman için başarısız olmaya mahkumdur.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

2020 Web Tasarım Trend Çizgileri

2020 Web Tasarım Trend Çizgileri

Web tasarım trendleri sürekli değişiyor. İnternetteki varlığınızın en önemli parçalarından birisi olan web tasarım alanında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir