Anasayfa / Web Tasarım / Web Tasarım Ajansları

Web Tasarım Ajansları

Her zaman söyleriz, kurumsal firmalarla çalışmak her zaman iyidir diye. Nedeni ise başınız ağrımaz ve kaliteli bir iş almış olursunuz. Düşünün ki zaten yaptıracağınız işe para veriyorsunuz. Neden yaptırdığınız iş uzun vadeli olmasın? Neden yaptırdığınız işten, uzun vadeli verim almayasanız? İşte bu düşüncelerden yola çıkarak, web tasarım ajansları konusunu ele almaya çalıştık. İyi bir dijital ajansın özelliklerini saymadan önce, iyi bir web sitesinde neler olmalıdır, bu konudan bahsedelim.

Böylece anlatmak istediklerimizi, daha net bir şekilde ifade edebiliriz. O zaman haydi başlayalım.

Web Sitesinde Olmazsa Olmazlar ile Başlayalım

İyi bir sitenin anahtar kelimesi, kullanıcıya vermek istediği mesajı en iyi şekilde iletebilmesidir. Web sitesinde olmazsa olmazları bu kapsamda, aşağıda sıralamaya çalıştık:

 • Yapılan son araştırmalar, internet kullanıcılarının daha sade ve anlaşılır sitelerde daha fazla zaman geçirdiklerini ortaya koymuştur.
 • Tasarlanan site verilmek istenen mesajı tam olarak ifade edebilmelidir.
 • Tasarımda kullanılan renkler, oldukça önem taşımaktadır. Diğer yazılarımızda da belirttiğimiz gibi renklerin insanlar üzerinde psikolojik etkileri vardır. mesela dünyaca ünlü yiyecek ve içecek markaları, hep kırmızı rengi tercih ederler.
 • Site tasarımının sade olması gerektiğinden bahsetmiştik. Kesinlikle dikkat dağıtıcı unsurlardan uzak olmalıdır. Çünkü site tasarımında asıl önemli amaç, kullanıcıların siteye odaklanmaları ve sitede mümkün olduğunca zaman geçirmeleridir. İnternet sitesi tasarımında 80/20 kuralı vardır. Anlamı ise ziyaretçilerin %80’i sitenizin %20’sini kullanacaklardır.
 • Navigasyon oldukça önemlidir. Kullanıcılar mümkün olduğunca kısa sürede tüm siteye hakim olmak isterler. Bu yüzden sitenizde etkili bir navigasyon sistemi bulunmalıdır. Bulunmak istenen tüm elemanlar, kolaylıkla bulunabilmelidir.

Başlangıç olarak yukarıdaki önemli unsurları uygulamanız yeterli olacaktır. Diğer detayların yapılması zaten kendiliğinden olacaktır.

Web Tasarım Ajanslarının Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Eğer iyi bir tasarım istiyorsanız, kesinlikle kurumsal firmalarla çalışmalısınız. Site yaptırmak isteyen bazı kişiler, merdiven altı olarak çalışan kişilerin daha iyi tasarım yaptıklarını zannederler. Aslında durum böyle değildir. Her ne kadar az sayıda kaliteli tasarım yapan kişiler olsa da, genele vurduğunuzda büyük ihtimalle kalitesiz iş teslim alma oranınız daha fazla olacaktır.

İyi bir firma ile çalışmak için, iyi bir firmanın özelliklerinin bilinmesi gereklidir. Sizler için Web tasarım ajanslarının özellikleri hakkında faydalı bilgileri, maddeler halinde sıralıyoruz. Kesinlikle faydalanacağınıza inanıyoruz. Haydi başlayalım:

StoryTelling Yaparlar

İngilizcesini yazdık ama kesinlikle aklınızda soru işareti kalmıştır. O zaman aklınızdaki soru işaretlerini giderelim. Aslında internet aleminin uzun zamandan bu yana aşina olduğu bir kavramdır, StoryTelling…

Anlam olarak ise hikaye anlatma diyebiliriz. Yani internet sitesinin genelinde yer alan içeriklerin sunumunun hikaye anlatma tekniği ile yapılmasıdır. Düşünün ki kurumsal bir firmanın blog sitesini ziyaret ediyorsunuz. Karşınıza, ne olduğunu anlamadığınız kavramlar ve terimler çıkıyor. Bu durumda o sitede daha fazla kalmak istemezsiniz.

Ancak kavramların ve terimlerin hikaye tarzında sunulması, size daha anlamlı gelecek ve hatta merakınızı daha fazla uyandıracaktır. Bu teknik, yabancı ülkelerdeki sitelerde uzun zamandan bu yana uygulanıyor. Ülkemizdeki internet sitelerinde ise yeni bir kavram sayılır. Ancak giderek yayıldığınız söyleyebiliriz.

Daha da önemlisi bu yöntem ile sitenizi ziyarete gelenlerle duygusal bir bağ kurmuş olursunuz.

Güncel Verilerin Kullanılması

İnternet sitelerinde bilgilerin doğruluğu oldukça önemlidir. Güncel olması daha da önemlidir. Kimse 3 yıl önceki bir bilgiyle tekrar karşılaşmak istemez. Zaten günümüzde birçok şeyin hızla değiştiğini göz önünde bulundurursak, güncel olunmasının aslında zorunlu olduğundan bahsedebiliriz.

Real-time data kavramı, Google firmasının Penguen güncellemesi ile birlikte daha da önem kazandı. Gerçek zamanlı bilgi olarak çevirebileceğimiz bu kavramda, bilgilerin çapraz olarak farklı kaynaklardan elde edilmesi ve sürekli olarak güncel tutulması gerekiyor. Aslında gerçek zamanlı bilgi kavramının mantığında bu düşünce yatıyor.

Gelişmiş İnternet Teknolojilerinin Kullanılması

İyi bir web ajansı, yeni teknolojileri kullanır. Site tasarımında bu teknolojilerden yararlanır ve sizlere daha iyi hizmet sunmuş olurlar. Dijital medya pazarlama, sosyal medya entegresi ve mobil tasarımlarda yeni nesil yazılımların kullanılması, SEO ve SEM işlemlerinin daha verimli bir şekilde yapılabilmesini sağlar.

Sonuç olarak arama motorlarında gelişmiş yazılımlar sayesinde, daha kısa sürede üst sıralar çıkar ve daha uzun süre kalabilirsiniz. Aslında SEO uzmanlarının birçoğu da gelişmiş yazılımları kullanarak, teknik SEO işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Güvenilirdirler

Eminiz ki çalıştığınız kişilerle, firmalardan olduğundan daha fazla sorun yaşamısınızdır. İşi verirsiniz, ödemenin bir kısmını yaparsınız. Zaman sizin için önemlidir ve işin ne kadar sürede teslim edileceği ile ilgili de anlaşmanızı yaparsınız.

Ancak ücret ödediğiniz halde iş bir türlü gelmez. Geldiğinde ise oldukça gecikmiştir ve düzgün değildir. Her yeri hatalarla doludur ve eksiklikleri oldukça fazladır.

Belki de bu manzara ile yüzlerce kez karşılaşan kişiler bulunmaktadır.

Ancak iyi bir web tasarım ajansı ile çalıştığınızda, bu sorunlarla karşılaşmazsınız. Başlangıç olarak sözleşme yaparsınız. Sözleşmeye uyulmaması dahilinde (böyle bir durum nadir yaşanır) yaptırım uygulama şansınız vardır. en azından ödediğiniz ücreti geri alabilirsiniz.

Ayrıca sözleşmede, her iki tarafından uyması gereken yükümlülükle açık bir şekilde belirtilmiştir. Böylece sen şunu yapacaktın, ben bunu yapacaktım gibi tartışmaların da önüne geçilmiş olunur.

Ulaşılabilirdirler

Hizmet satın alan kişilerin en fazla dert yandıkları konulardan bir tanesi de, iş verdikleri kişilere ulaşamamalarıdır. Zaten iş verdikleri kişi verdiği sözleri tutmadığı ve işi de eline yüzüne bulaştırdığı için telefonlarını açmaz ve müşteriyi deli eder.

Kurumsal bir web tasarım firmasında, asla böyle bir durumla karşılaşmazsınız. Mutlaka mesai saatleri içerisinde yetkili birisine ya da işinizi yapmakta olan kişiye ulaşabilirsiniz. Bu durum da sizin içinizin rahat olmasını sağlar.

Kimse iş verdiği kişinin, sanki yeryüzünde var olmamış gibi ortadan kaybolmasını hoş karşılamaz.

Web Tasarım Ajansları Neler Yapar?

Genel olarak web tasarım ajanslarının neler yaptığını, maddeler halinde anlattık:

 • İnternet sitenizin trafik analizini gerçekleştirirler. Saatlik, günlük, haftalık ve aylık olarak sitenizi ziyaret edenleri ölçerler. Hangi sayfanın daha çok ziyaretçi aldığına bakarlar. Böylelikle eksiklikleri ve hataları daha kolay giderebilirler.
 • Web sitenizi tasarlarlar. En iyi yazılımları ve personeli bünyelerinde barındırırlar. Böylece daha kaliteli bir iş almanızı sağlarlar.
 • Arama Motoru Pazarlaması işlemlerini gerçekleştirirler. Özellikle E-Ticaret sitelerine yönelik bir hizmet olduğunu söyleyebiliriz.
 • Sitenizin performansını takip ederler ve size ayrıntılı bir rapor sunarlar. Böylelikle sitenizin durumunu siz de yakından görmüş olursunuz.
 • SEO adına yapılması gereken tüm işlemleri gerçekleştirirler. Arama motorlarında yükselmenizi sağlarlar. Sadece yükselmenizi de değil, uzun süre zirvede kalmanızı da sağlarlar.
 • Sosyal Medya Hesaplarınızı yönetirler. Web siteleriniz için Sosyal Medya platformları, harika birer Backlink kaynağıdır. Böylece sitenize kısa yoldan ziyaretçi kazandırabilirsiniz. Web tasarım ajansları, sosyal medya hesaplarınız ve internet siteniz arasında bir döngü yaratırlar. Böylece muhteşem bir ekosisteme sahip olursunuz.
 • Tüm içerik pazarlama işlemlerinizi gerçekleştirirler. Kurumsal firmalar için içerikler birer lokomotif gibidir. Kurumsal firmaların internet sitelerini içerikler ileriye doğru taşırlar. İçerikten kastımız, yalnızca metinsel elemanlar değildir. Resim ve video gibi elemanlar da içerik olarak adlandırılır. Bir kurumsal firmanın internet sitesinde ilk görünen eleman logodur. Logodan başlayarak, resim ve videolar da içerik olarak firmanın vizyonunu yansıtır.
 • Son zamanlarda oldukça popüler olan E-posta pazarlaması işlemlerini yerine getirirler. E-mail marketing olarak adlandırılan bu işlem, potansiyel içeren kullanıcılara, e-posta üzerinden etkileyici içerikler iletilmesidir. Basın bültenleri de bu çalışmalardan bir tanesidir. Özellikle yasal sorumluluğu olduğu için basın bültenlerinin kesinlikle, dijital ajanslar tarafından hazırlanması gereklidir.

19.12.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Kurumsal Web Sitesi Tasarımı 2020 Trendleri

Kurumsal web sitesi tasarımı özel bir çalışma disiplinini gerektirir. 2020 yılı trenlerini yakalayabilmek için farklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir