Anasayfa / Web Tasarım / Web Tasarım da Nelere Dikkat Edilmeli?

Web Tasarım da Nelere Dikkat Edilmeli?

Web tasarımda nelere dikkat edilmeli; Günümüzde birçok kurum veya freelance çalışan kişilerin web tasarım ile uğraş içinde olduklarını bilmekteyiz. Bu kişilerin web sitesi tasarımı oluştururken dikkat etmesi gereken birçok husus vardır.

Bunlar alt başlıklar halinde aşağıda sıralanmaktadır:

Uygun Programlar Kullanmak

Şahıs veya kuruluş olarak ticaret ile ilişkili tüm yapılar web site ihtiyacını karşılayacak olan web tasarımcılarına gereksinim duymaktadırlar. Bu web tasarımcıları ise oluşturacakları web siteleri için doğru programlar kullanmalıdır.

Bu programlardan birkaçı şunlardır:

Adobe Dreamweawer: Günümüzde en çok kullandığımız programlardan bir tanesidir. Php, html, asp, javasprict vb. pek çok tasarım yazılımını barındıran bir programdır. Yeni başlayanlar için kod kısmı ve tasarım menüleri oldukça sade bir şekilde dizayn edilmiştir.

Adobe fireworks: Fireworks, bitmap ve vektörel grafik editörü için tam uyumlu bir programdır.

Adobe Photoshop: Birçok web tasarım uzmanının tercih ettiği fotoğraf işleme yazılımıdır. Resimleri dilediğiniz şekilde düzenleyebilir ve sitenize özgü tasarımlar elde edebilirsiniz.

Adobe Flash: Kullanıcılara multimedya ve animasyon içerikli web siteleri tasarlamaları için detaylı bir kullanım alanı sunmaktadır. Ayrıca pek çok cihaz uyumluluğu sayesinde tasarladığınız içerikleri istediğiniz yerde görüntüleyebilirsiniz.

Mysql: Birçok sunucuya ev sahipliği yapan hızlı ve kullanışlı bir veri tabanı yönetim sistemidir. UNIX, Windows ve OS/2 işletimleri adına açık kaynak kodlu bir yazılım olmakla birlikte ticari alanlarda kullanımı için lisans seçeneğine başvurulması halinde ücretli bir şekilde kullanımı da mevcuttur.

Notepad++: Windows işletim sisteminin kurulumu ile bilgisayarınızda ücretsiz olarak yer edinen küçük çaplı bir kod düzenleyicisidir.

SEO Uyumlu İçerikler Tasarlamak

Arama motoru optimizasyonuna uygun siteler ile web tasarım sektöründeki tanınırlığınızı arttırabilmeniz mümkündür. Aksi taktirde siteniz alt sıralarda yer alacak ve kullanıcı trafiğinde azalma söz konusu olacaktır.

SEO uyumlu bir web sitesi için yapmanız gerekenler:

 • Kopyaya başvurulmamalı, özgün içerikler oluşturulmalıdır.
 • Modern yöntemler kullanılmalıdır.
 • Gezinme öğelerinin düzenli bir şekilde yerleştirilmeleri gerekir.
 • Sayfa, görsel açıdan zenginleştirilmelidir.
 • Doyurucu makaleler yazılmalıdır.
 • Anahtar kelimeler üzerinde durulmalıdır.
 • Meta açıklamalarına yer verilmelidir.

Taslak Oluşturmak

Ayrıntılı bir taslak, web tasarım sürecinizde size büyük oranda katkı sağlayacaktır. Bir kâğıt ve kalem alarak sitenizin taslağını oluşturmalısınız. Bu işlem atılacağınız bu uzun süreçte planlı bir şekilde hareket etmenizi sağlayacaktır.

Web siteniz için hazırlayacağınız taslak, internet kullanıcılarının bir web sitesinden beklentilerini karşılayabilecek şekilde düzenlenmelidir.

Renkler

Bir web sitesi için renklerin uyumu ve dengelenişi oldukça önemlidir. Ticari bir kurum adına tasarlanacak sitede renk dengesi çoğunlukla markada bulunan temel unsurlar üzerine kurulmaktadır.

Görsellerin Kalitesi;

Sitenizde kullanacağınız resim, video, GİF, animasyonlar konularla alakalı olması gerekir.

 • Web sitenize eklediğiniz fotoğraf yazdığınız yazılardan daha çok anlaşılır olması gerekebilir.
 • Web sitenizde özgün resimler kullanmak internet arama motorlarında sizleri ilk sıralara getirebilir.
 • Web sitenizi açtığınızda kendi bilgisayarınızda görüntülenen resim ayrı bir bilgisayarda dilediğiniz gibi gözükmeyebilir. Bunun için uzantılara dikkat edin.
 • Web sitenizin hızlı açılmasını istiyorsanız resim ve videoların boyutlarını küçük olması gerekir.

İconlar;

Web sitelerin de olması gereklerden bir tanesi de iconlarıdır. İconlar web sitesinin başlık kısmında veya açıklamalarda kullanılan anlatımlara yardımcı olur.

 • Basit ve sade bir icon kullanarak web sitenizi daha güzel bir hale dönüştürebilirsiniz.
 • İconlar sitenizi ziyaret eden müşterilere ürünlerin hakkında kısa ve öz şeklinde ürün tanıtımı yapmanızı sağlar, buda ürünlerinizin satışı için sizlere katkı sağlamaktadırlar.
 • Web sitenizde kullanmakta olduğunuz linkleri tanıtım ve bilgi amaçlı yardımları bulunur.

Gezinme Öğeleri Tasarlamak

Web sitenizi ziyaret etmekte bulunan internet kullanıcıları sitenizde bulunan sayfalarda hızlı bir şekilde dolaşmak isterler, Bunun için bütün sayfalara ana sayfaya ve diğer sayfalara bağlantılar vermek siteniz için bir avantaja dönüşmektedir.

 • Web sitenize yönlendirme vermek kullanışlı bir hal alıp sitenizi kullanıcı trafiğine açmaktadır.
 • Web sitesine sahip olmak için özgünlükten asla vazgeçmeyin İnternet kullanıcıları için farklı içerikler hazırlamaya bakın.

Kullanıcı Davranışlarını Analiz Etmek;

Unutmayın ki yaptığınız web sitesini internet kullanıcıları için hazırlıyorsunuz. Ziyaretçiler sizin web sitenize neden geliyor? Sizin web sitenizden alışveriş yapıyorlar mı? Gibi soruları kendinize sorun ve web sitenizi bu sorulara göre tasarım ve içerikler üretin.

Mobil Ve Tabletlere Uyumlu web sitesi;

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte mobil cihazlarda web sitelerine girişler her geçen gün artmaktadır. Mobil uyumlu web siteleri mobil cihazlar için uygun olması sizlere bir avantaj olarak geri dönüş sağlayacaktır.  Mobil cihazlardan web sitelere girmek isteyen kullanıcı mobil uyumlu web siteleri ilk sırada görmektedir.

 • Mobil uyumlu web siteleri internet arama motorlarının işlerini kolaylaştırır.
 • Mobilden web sitesine girmek isteyen internet kullanıcısı mobil uyumlu siteleri ilk sıralarda görebilmektedir.
 • Gelişen teknolojide sitenize ziyaret eden kullanıcılar için mobil uyumlu web sitesi sunmanız oldukça önemli olabilir.
 • Mobilden web sitelerine girmekte olan kullanıcılar eğer ki siteniz mobil uyumluysa ilk sıralarda görülebilir. Fakat uyumlu değil ise web siteniz mobil cihazlardan gözükmez.

Web Site Hızı;

Web siteniz yavaş açılmaktaysa sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için fazla ilgi odağı olmaz. İnternet arama motorları da hızlı web sitelerini neredeyse ilk sıralarda göstermektedir.

 • Gereğinden fazla yavaş açılan web sitesi sizleri kullanıcılardan uzaklaştırır.
 • Ortalama açılış süresi 7-8 saniyeyi geçen bir web sitelerinde durumlar böyledir.

Kullanılabilirlik;

Kullanılabilirliği sade ve anlaşılır olan bir web sitesinin ziyaretçilerin ilgi odağı olması fazladır. Web sitenizde verdiğiniz bilgileri ve ürünleri anlaşılır bir şekilde açıklama getirerek web sitenizde artış sağlayabilirsiniz.

 • Yapılan web sitesinde ziyaret eden kullanıcılar için istedikleri ürün veya bilgiyi neredeyse saniyeler içerisinde bulması gerekir.

Sosyal Medya;

Web sitenizin kullanıcı trafiğini arttırmak istiyorsanız sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanmanız gerekebilir. Sosyal medyada web sitenize koymuş olduğunuz ürünleri oradan paylaşabilir  web sitenizi daha da ileriye götürebilirsiniz.

 • Sosyal medya ürünlerinizi markalarınızı tanıtabileceğiniz ve kurumunuzun hakkında düşünülenleri sosyal medya adreslerinden öğrenebilirsiniz.
 • Web siteleri tasarlanırken sosyal medya platformlarında göz önünde bulundurulması gerekir.
 • Sosyal medyanın insanlar tarafından fazla kullanılması web siteler için bir gelir kaynağı haline gelmiştir.
 • web sitenizi diğer rakiplerinize göre bir adım öne geçirip internet arama motorlarında ilk sıralara yükselmenizi sağlamaktadır.

İçerik;

İlk olarak nasıl bir web sitesi tasarladığınızı düşünerek buna göre içerikleri düşünmeye başlayabilirsiniz. Müşterilerinizin istekleri ve arzuları doğrultusunda içerikleri bunlara göre tasarlayabilirsiniz.

 • Web sitenize başlamadan önce yaptığınız içeriklere bir daha bakmanız daha sağlıklı olur.
 • Web sitenizin içeriklerini her zaman geliştirilebilir bir hal alması sizlere avantaj sağlamaktadır.
 • Web sitenizdeki içerikler kullanıcıya kısa ve öz şekilde anlatması gerekir.
 • Web siten izindeki içerikler bütün internet arama motorlarına uyumlu olması lazım.

BU MAKALE 08.10.2019 TARİHİNDE GÜNCELLENMİŞTİR.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

En İyi Kurumsal Web Siteleri Nasıl Hazırlanır?

En iyi kurumsal web siteleri nasıl hazırlanıyor biliyor musunuz? Tabi ki birçok faktörün bir araya …

2 yorumlar

 1. Süleyman Kış

  Taslak oluştururken nelere dikkat ederek yaparsak uygularken sorunsuz bir tasarım çıkarırız.

  • Merhaba Süleyman Bey,
   Bir kâğıt ve kalem alarak sitenizin taslağını oluşturmalısınız. Bu işlem atılacağınız bu uzun süreçte planlı bir şekilde hareket etmenizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir