Anasayfa / Web Tasarım / Web Tasarım Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Web Tasarım Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Web Tasarım Nedir?

İnsanların internete olan ilgileri gün geçtikçe büyümektedir. Bu ilgi yoğunluğu her alanda olduğu gibi tabii ki de ticarette de kendini göstermektedir. Kişi veya kurumlar internet aracılığıyla kendi sektörlerindeki gelişim hızlarını katlamaktadırlar. Yapılan araştırmalara göre kurumlar verdikleri hizmetleri internet üzerinden de devam ettirerek sektörlerinde büyüme basamaklarını hızla tırmanmaktadırlar.

Aynı zamanda sektörün en önemli kriterlerinden olan internet üzerinden ticarete ayak uyduramayan şirketlerin herhangi bir gelişim içerisinde olmadığı da görülmektedir. Eğer kurumlar kendi şirketlerinin internet sayesinde büyümelerini istiyorlarsa, hizmetlerini insanlara sunabileceği bir sitenin olması şarttır. Bu siteye sahip olmak içinse Web Tasarım kullanılmalıdır. Kendi web sitenizi oluşturmak için kullanacağınız web tasarımıyla da istediğiniz sonuca kolayca ulaşabilirsiniz.

Bir web tasarımcısı olmak için tasarım bilgisine ihtiyacınız var gibi görünebilir, ancak görsel tasarım dijital ürünlere odaklanır, bu nedenle beklediğinizden farklı olabilir. Bu durumda, tasarım ilkeleri bir sitenin görünüşünü ve hissini belirleyen şeydir. Oranlardan tipografiye, ızgara sistemlerine ve renk teorisine kadar değişebilir. Başka bir deyişle: görsel tasarım, ruh hali panoları oluşturma ve hiyerarşi yazma ve web fontları ve renk paletleri ile deneme yapma şansınızdır.

1. Tasarım

İşte komik kısaltmalar geliyor! UX, kullanıcı deneyimi veya insanların bir web sitesi kullanırken nasıl hissettiğini (sakin, sinirli vb.) Gösterir. Her şeyden önce, UX tasarımlarınıza ilk bakış açısıyla yaklaşmakla ilgilidir; ihtiyaç duyduklarını tam olarak almalarına yardımcı olan bir web sitesini nasıl tasarlayabilirsiniz?

Bunu yapmak için kullanıcılarınızı araştırın ve “personas” (hayali ideal kullanıcıların profilleri) oluşturun. Sayfaları ve içeriği bir site haritası ile düzenlersiniz. Kullanıcıların sitenizde kullanıcı akışlarında kullandıkları yolu anlayacaksınız. (Örneğin, her zaman doğrudan sosyal medyaya tıklıyorlar mı, yoksa sadece iletişim bilgileri mi arıyorlar?) Ve her web sayfasının ana bölümlerini çizmek için tel kafesler oluşturacaksınız. Bu bileşenlerin tümü, kullanıcı deneyimi tasarımını uygulamak için çok önemlidir.

Profesyonel ipucu: Tüm bu tür tasarım becerileri arasındaki fark konusunda hala kafa karışıklığı var ve hangisini önce öğrenmelisiniz? Son zamanlarda, daha fazla netlik istiyorsanız görsel tasarım ile web veya web sitesi tasarımı arasındaki farkı ve UX tasarımı ile grafik tasarımı arasındaki farkı azalttık!

2. Tasarım Araçları

Herhangi bir zanaatkar gibi, işinizi yapmak için doğru aletlere ihtiyacınız var. Endüstri standartları arasında yolunuzu bilmek her durumda yardımcı olacaktır ve birçok konuda kritik öneme sahip olacaktır. Bir web sitesi tasarlama doğrudan bir web tarayıcısında yapılabilirken, Adobe Photoshop, Illustrator ve Sketch gibi araçlar hemen hemen tüm tasarımcıların, makbuz oluşturma, varlık tasarlama (logoları ve resimleri düşünme) ve Elbette fotoğrafları değiştirme ve geliştirme. Bunları nasıl kullanacağınızı öğrenmelisiniz (yeni başlıyorsanız, bunun yerine birkaç tane ücretsiz photoshop alternatifi kullanmayı düşünün.

3. HTML

Bir web tasarımcısının kodlamayı bilmesi gerektiğini düşünmemiş olabilirsiniz . Ancak günümüzde çoğu tasarım işi için beklenen bir yetenek. HTML , bir web sayfasına içerik koymak ve yapı vermek için kullanılan kodlama dili olan HyperText Markup Language anlamına gelir. Bu, bir grup kelimeyi başlıklara, paragraflara ve altbilgilere dönüştürdüğünüz anlamına gelir. Ayrıca bir web sitesindeki fotoğraflar, videolar ve grafikler gibi “harika” içeriği nasıl elde edersiniz.

4. CSS

Ve sonra HTML ortağı, CSS veya Basamaklı Stil Sayfaları var. CSS, tarayıcılara bir web sayfası için HTML’nin nasıl biçimlendirileceğini ve stillendirileceğini söyleyen koddur. Başka bir deyişle, tüm metni ve diğer içeriği iyi gösteren şey budur. CSS ile renkleri ayarlayabilir, yazı tiplerini değiştirebilir veya çarpıcı bir arka plan ekleyebilirsiniz  ve çok daha fazlası! Tasarım gözünüzün gerçekten parladığı ve yaratıcılığınızı her siteye nasıl yerleştirebileceğinizdir.

5. İletişim

İrtibatta kalmak ve dikkatinizi çekmek bir tasarımcı için de sahip olunması gereken becerilerdir. Harika iletişim kurmadan web siteleri kurmaktan geçemezsiniz. Müşterilerinizi, projelerinin ilerleyişiyle ilgili olarak güncel tutmanız ve fikirlerini paylaşmanız ve kreasyonlarınızı açıklamanız gerekecektir. Özellikle kendi web mağazasını işletiyorsanız, siteler için bazı metin yazarlıkları veya düzenlemeler yapmanız istenebilir. Bu yüzden yazınızı ve sunum becerilerinizi geliştirin ve her durumda amacınızı çözeceğinizden emin olun.

6. SEO | Dijital Pazarlama

SEO (arama motoru optimizasyonu), dijital pazarlama ve sosyal medya yetenekleri bir web tasarımcısından çok bir satış elemanı için yapılmış gibi görünebilir. Ancak, İnternet bugün pek çok şirketin sattığı ve web tasarımcısı yeteneklerinizi (bir iş ararken veya serbest çalışan müşteriler için) satmanız gerekeceğinden, başınızı da etrafına sarmanız gerekir. . Her birinin temellerini bilmek ve onları hem müşterimiz hem de kendi siteleriniz için akılda tutmak bile, web tasarımcısı yolculuğunuzda size uzun bir yol kat edecektir.

Web Tasarım Hazırlanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eğer sizde kendi kurumunuzun sektörde bulunduğu konumu daha da yukarıya taşımak istiyorsanız, doğru web sitesi tasarımıyla amacınıza varabilirsiniz. Ancak bu sandığınız kadar da kolay bir iş değildir. Sitenizin tasarımını yaparken görünümünden hızlı çalışmasına kadar pek çok detaya önem vermeniz gerekmektedir. İyi bir web tasarımına sahip olmak istiyorsanız, sitenizde bulunan içeriğin zengin ve doğru olması gerekmektedir. Kullanıcıların sitenize yaptığı ziyaretin süresinin uzanmasını sağlamak için sitenizde verdiğiniz hizmetlerle ilgili kapsamlı şekilde bilgi vermeniz şarttır. Aynı zamanda sitenizin hatırı sayılır ziyaretçi kitlesine ulaşmasını istiyorsanız, web sitenizin içeriği kadar bilgilerin doğru konumlandırılması ve görsel açısı da büyük önem taşımaktadır. Çoğu alanın aksine, web tasarımlarda görsel açıdan abartıya kaçmak doğru seçim değildir. Kullanıcının kafasını karıştırmadan istediği bilgiye kolayca ulaşmasını sağladığınız anda ziyaretçi sitenizden mutlu şekilde ayrılacaktır.

Web Tasarımda Domain adresinin etkisi

Sektörde ilerlemek için çağa ayak uyduran kurumların web sitesine sahip olmak isterken karşılarına çıkan ilk soru web sitesinin ismidir. Firmaların internet sitesinin adını almaları birçok nedenden dolayı çok önemli olmaktadır. İsmi almadan önce uzantısına karar vermeniz gerekmektedir. Mesela sitenizin sonunda ‘.com, .net’ gibi uzantıların olmasını seçmelisiniz. Sitenizin adını seçerken kimliğinizi yansıttığınızı unutmayın. Doğru adı seçerek şirketinizin web sitesinin kullanıcılar tarafından tercih edilmesini sağlayabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Web Tasarım Nasıl Yapılır ? başlıklı makalemizde Web Tasarım Nasıl Yapılır  hakkında bilgiler verilmektedir.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

En İyi Kurumsal Web Siteleri Nasıl Hazırlanır?

En iyi kurumsal web siteleri nasıl hazırlanıyor biliyor musunuz? Tabi ki birçok faktörün bir araya …

4 yorumlar

 1. Tasarım için javascript bilinmesi gerekir mi? Javascript’i nerede kullanabilirim?

  • Acarnet Editör

   Mehmet Bey Merhabalar

   Siteniz için önemli yerlerden bir taneside javascript’tir.Javascript sitede bir çok yerinde kullanabilirsiniz, Mesela sitenize koyacağınız animasyonları javascript ile daha güzel ve kaliteli yapabilirsiniz. Bunlar hakkında bizimle iletişime geçerseniz size daha iyi hizmet verebiliriz.

 2. Merhaba, bu bilinmeyenler konusunda çok bilgi edindim. Artık daha fazla temkinli davranacağım ancak aklımda bir kaç soru var. Bu tür dersleri nereden edineceğim bunun bilgisini iletirseniz çok sevinirim.

 3. Tasarım konusunda başarısızım ve logo banner gibi konularda yardıma ihtiyacım var size nasıl ulabişlirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir