Anasayfa / Web Tasarım / Web Tasarım Nasıl Yapılır ?

Web Tasarım Nasıl Yapılır ?

Web Tasarım Nasıl Yapılır ? Son yıllarda kişisel kullanım için ya da firmalar için binlerde web sitesi kuruldu. Gelişen teknoloji ile web sitelerin önemleri arttı. Neredeyse artık her kuruluş ve kişi kendisine ait profesyonel web sitesi sahibi olmak istiyor. Bu sebeple iletişim olanağı da arttı.

Bazen kontrol edilebilir ve isteklerinize uygun bir web site tasarımı sahibi olmak istiyorsanız, referansı kuvvetli ajanslar ile çalışmak gerekiyor. Bu yüzden ajans seçerken dikkat etmelisiniz. Web sitesi nasıl yapılır, nasıl bir süreç izlenir, firmanız neler yapması gerekiyor gibi soruların cevabını çalışacağınız ajanslar ile alabilirsiniz.

ÖN HAZIRLIK AŞAMASI

İlk olarak tasarım ajanları çok dikkatli bir şekilde seçilmelidir. Site içerisini oluşturmak ve hedefleri belirlemek önemlidir. Menü başlıkları önceden belirlenmelidir ve planlandıysa, yazım aşamasına geçilir. Gerekli olan bazı yazılar aşağıda ki gibidir:

 • Ürünler için hazırlanan sayfa
 • Hizmetler için hazırlanan sayfa
 • İletişim bölümünün sayfası
 • Hakkımızda sayfası
 • Referansların listesi ve linkler sayfası
 • Ürün Bilgiler için hazırlanan sayfa

TASARIM AŞAMASI

İçeriklerin oluşturulma sürecinde ise sitenin tasarımı planı da çıkartılır. Bir taslak hazırlanır ve bu taslak üzerinde gerekli olan tüm tasarımlar yapılır. Ayrıca banner yaptırmak isteyen firmalar da tasarımcılar ile çalışma yapabilir.

KODLAMA AŞAMASI

Bu nokta web tasarımcısı, sitenin tüm temelini kodlamaya başlar. Tüm alt yapısını yaptıktan sonra senin üst, sol, sağ veya alt başlıklara göre oluşturur. Web sitesinin kontrol panelinden haber, ürün, resim, video gibi içerikleri eklenebilir hale geliyor. Son aşamada ise tüm yazdığı verileri FTP programları aracılığı ile Hosting yani barındırma hizmetine göndererek test aşamasına geçilir.

OPTİMİZASYON AŞAMASI (SEO)

Tüm süreç boyunca aynı anda yürütülen optimizasyon işlemi, sitenin arama motorunda çıkması amacıyla başta Google olmak üzere, işlem yapılır. Sizleri aranan anahtar kelimede en üst sıralara taşımak için her şeyi yaparlar. Belirlenen anahtar kelimeler için backlink gönderimi yapılır ve aranan kelimede sayfanız diğer sektörde bulunduğunuz rakiplere nazaran en üst alana çıkar.

TEST AŞAMASI

Bu aşamada diğer aşamalarda gerçekleştirilen tüm işlemler testi gerçekleştirilir. Tasarım da bulunan sorunlar var ise giderilir, gereksiz kodlar var ise kaldırılır. Bu aşamada neyin yanlış yapılıp yapılmadığına bakılır ve olası eksiklikler giderilir.

YAYINA ALMA

Artık sitenin test aşaması bitmiştir ve yayınlama süresi gelmiştir. Bu aşamada artık siteniz internet ortamına yayınlanmıştır ve insanların içeriklerinizi okumaya hazır hale geldiğinin aşamasıdır. Olası bir durum olmadığı sürece siteniz 7/24 yayın yapmaya devam eder.

Web Tasarım Ajanslarına Nasıl Güveneceğim?

Bir web sitesi kurabilmek için dosyalarınızı barındırabilecek bir sunucuya ihtiyacınız vardır. Türkçe anlamıyla barındırma hizmetine ihtiyacınız vardır. Aynı zamanda alan adı alarak markanızın adını internet ortamına hazırlamanız gerek. Yüzlerce hosting satıcısı mevcut ancak iyi bir hosting sağlayıcısı seçmelisiniz. Peki nasıl seçeceğim?

 • Güvenilirlik: Referansları nedir? şu anda hangi firmalara hizmet vermektedir? Daha önce hangi firmalara destek vermiş bunlara bakmalısınız.
 • Depolama: Depolama alanına çok dikkat etmelisiniz. Çünkü: bir e-ticaret siteniz var ve ürünlerinizin fotoğrafları çok yer kaplıyor. Bu durumda depolama alanına çok dikkat etmelisiniz.
 • Bant genişliği (bandwidth): Ağır kodlardan oluşan bir web siteniz mi var? Almak istediğiniz hoting satıcısının sizlere sunduğu paketlere göz gezdirin. Hangisinin bant genişli yüksek ise, sitenin bir o kadar trafiği de hızlı olur.
 • Ölçeklenebilirlik: Web sitenizde bulunan trafik mi arttı? Hosting satıcınız her trafik arttığında mevcut planınızı ölçeklendirebiliyor mu? Yapmıyor ise, web siteniz belirli bir yoğunluktan sonra çökebilir.
 • Güvenlik: Hosting paketi satın alırken, planında yer alan güvenlik seçeneklerine dikkat edin. DDoS saldırılarına karşı 7/24 güvenlik sunuyorlar mı? Sunmuyorlarsa siteniz büyük anlamda yavaşlayabilir.
 • Destek: Sizlere her konuda destek sunuyorlar mı? Sizlere her konuda yardımcı olabilirler mi? Olmazlar ise, hosting bakımından olası bir sorun çıktığında düzeltme olanağınız bulunmaz ve bu yüzden siteniz çökebilir.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Kurumsal Web Tasarım

Çağın gerekliliklerinden dolayı İnternet kullanımında her geçen gün artış yaşanmaktadır. Günlük hayatın önemli bir yerine …

8 yorumlar

 1. Taner Babadayı

  Merhaba, web tasarımla ilgili aklımda bir kaç sorun var. Website yaptırmak istiyorum ancak bir kaç sorunla karşılıyorum. Bu sorunları gidermek adına ajanslara bakıyorum. Sitenizi gördüm, bu konuda sizden yardım istiyorum, nasıl yardımcı olabilirsiniz? teşekkürler.

 2. iyi günler web tasarım yapılırken aşamalar nasıl olur? site yapılırken nelere dikkat etmemiz gerekir?

  • Acarnet Editör

   Cansu Hanım Merhabalar

   ilk önce site yapılırken kullanıcılar için rahat kullanabilirliğin olması gerekir ve içeriğin göze güzel gözükmesi gerekir. Web tasarımdaki aşamalar Tasarım süreci, yazılım süreci Test süreci gibi aşamalar mevcuttur. Bunlarla alakalı bizimle iletişime geçerseniz size iyi hizmet verebiliriz.

 3. Merhabalr bir web sitesi yaptırmak istiyorum ama güvenilir ve kaliteli olsun istiyorum alt yazılımları ve kodlamalı profesyonel yapılmasını falan istiyorum en doğru olanı nasıl bulabilirim yardımcı olurmusunuz.

  • Acarnet Editör

   Caner Bey Merhabalar

   Web sitesi yaptırmak için size elimizden geldiği kadar yardım edeceğiz bizimle iletişime geçmenizi bekliyoruz.

 4. Merhabalar verilen bilgiler için teşekkür ederim. Web Tasarım Ajanslarına Nasıl Güveneceğim? web sitemde ön hazırlık aşaması nedir ne için kullanabilmektedir.?

  • Merhaba Hasan Bey,
   Güvenilirlik: Referansları nedir? şu anda hangi firmalara hizmet vermektedir? Daha önce hangi firmalara destek vermiş bunlara bakmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir