Anasayfa / Web Tasarım / Web Tasarım Nasıl Yapılmalıdır?

Web Tasarım Nasıl Yapılmalıdır?

Tasarımınızı dengeli tutun. Izgaralarınızı kullanarak tasarımınızı bölümlere ayırın. Tasarımınız için en fazla iki veya üç temel renk seçin. Grafikleri birlikte iyi yapmak için deneyin. Web sitenizin tipografisini iyileştirin. Etraflarına beyaz boşluk ekleyerek öğeleri öne çıkarın. Tüm unsurları birbirine bağlayın.

Web tasarım yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

Kendinize sorun, bu projenin veya müşterinin hikayesi nedir? Kullanıcılar veya ziyaretçiler hangi sorunlarla karşılaşıyor? Müşterinin ideal sonucu nedir?

Web Tasarım Yapısının Başlangıcı

  • İçeriği web sitesinde olmasını hayal ettiğiniz şekilde oluşturmaya başlayın ve sonrasında yapıya geçin.
  • Her sayfanın farklı bir amacı olmalıdır ve buna yönelik çalışmalarda bulunulmalıdır.
  • Ardından, başlıklardan son bağlantıya kadar olan bölümlerde neler olacağını yazınız.
  • Her bir sayfayı veya ekranı yazarken, web sitesinin neye benzediğini kolayca göreceksiniz.
  • Bunun da ötesinde, içerik yapısı ne kadar fazlaysa, bunun doğru bir hikaye olup olmadığını daha iyi anlayabileceksiniz.

Tasarım Süreçlerine Dahil Etmek

Daha büyük bir takımın parçasıysanız, bir metin yazarı olan çalışanlarınızdan birinden yardım alabilirsiniz. Projenin başlangıcında bunları mümkün olan en kısa sürede ele alın.

Uygun takım arkadaşlarınızı dahil etmek için inisiyatif alın. Öte yandan, metin yazarı olmayan küçük bir ekibin parçasıysanız veya kendi başınıza çalışacaksanız, herhangi bir görsel tasarıma başlamadan önce içeriği planlayın.

Görsel Tasarım

Bir web tasarımcısı olmak için tasarım bilgisine ihtiyacınız var gibi görünebilir, ancak görsel tasarım dijital ürünlere odaklanır, bu nedenle beklediğinizden farklı olabilir. Bu durumda, tasarım ilkeleri bir sitenin görünüşünü ve hissini belirleyen şeydir. Oranlardan tipografiye, ızgara sistemlerine ve renk teorisine kadar değişebilir. Başka bir deyişle: görsel tasarım, ruh hali panoları oluşturma ve hiyerarşi yazma ve web fontları ve renk paletleri ile deneme yapma şansınızdır.

Kullanılabilirlik

Fayda, görsel tasarım değil, bir web sitesinin başarısını veya başarısızlığını belirler. Sayfanın ziyaretçisi fareyi tıklayan ve dolayısıyla her şeye karar veren tek kişi olduğu için, kullanıcı odaklı tasarım, başarılı ve kâr odaklı web tasarımı için standart bir yaklaşım olarak belirlenmiştir. Sonuçta, kullanıcılar bir özelliği kullanamıyorsa, mevcut olmayabilir.

Tasarım ve Yazılım

Herhangi bir zanaatkar gibi, işinizi yapmak için doğru aletlere ihtiyacınız var. Endüstri standartları arasında yolunuzu bilmek her durumda yardımcı olacaktır ve birçok konuda kritik öneme sahip olacaktır. Bir web sitesi tasarlamak bir web tarayıcısında yapılabilirken, Adobe Photoshop, Illustrator ve Sketch gibi araçlar hemen hemen tüm tasarımcıların, maket oluşturmak, varlıkları tasarlamak (logoları ve görüntüleri düşünmek) ve Elbette fotoğrafları değiştirme ve geliştirme. Bunları nasıl kullanacağınızı öğrenmelisiniz.

HTML

Bir Web tasarımcısının  kodlamayı bilmesi gerektiğini düşünmemiş olabilirsiniz . Ancak günümüzde çoğu tasarım işi için beklenen bir yetenek. HTML , bir web sayfasına içerik koymak ve yapı vermek için kullanılan kodlama dili olan HyperText Markup Language anlamına gelir. Bu, bir grup kelimeyi başlıklara, paragraflara ve altbilgilere dönüştürdüğünüz anlamına gelir. Ayrıca bir web sitesindeki fotoğraflar, videolar ve grafikler gibi “harika” içeriği nasıl elde edersiniz.

CSS

Ve sonra HTML ortağı, CSS veya Basamaklı Stil Sayfaları var. CSS, tarayıcılara bir web sayfası için HTML’nin nasıl biçimlendirileceğini ve stillendirileceğini söyleyen koddur. Başka bir deyişle, tüm metni ve diğer içeriği iyi gösteren şey budur. CSS ile renkleri ayarlayabilir, yazı tiplerini değiştirebilir veya çarpıcı bir arka plan ekleyebilirsiniz – ve çok daha fazlası! Tasarım gözünüzün gerçekten parladığı ve yaratıcılığınızı her siteye nasıl yerleştirebileceğinizdir.

JavaScript

Tasarımlarınızı yalnızca HTML ve CSS kullanarak kodlayabilirken, JavaScript kullanarak da programlama yapabilirseniz , rekabete karşı çok büyük bir ayağınız olur. JavaScript, sitenizdeki statik öğeleri almanıza ve etkileşimli hale getirmenize olanak tanır – Twitter’ın otomatik olarak güncellenen yayınları, giriş yaptığınızda farklı görünen web sitelerini, resim kaydırıcılarını ve daha fazlasını düşünün!

SEO / Dijital Pazarlama / Sosyal Medya

SEO (arama motoru optimizasyonu), dijital pazarlama ve sosyal medya yetenekleri bir web tasarımcısından çok bir satış elemanı için yapılmış gibi görünebilir. Ancak, İnternet bugün pek çok şirketin sattığı ve web tasarımcısı yeteneklerinizi (bir iş ararken veya serbest çalışan müşteriler için) satmanız gerekeceğinden, başınızı da etrafına sarmanız gerekir. . Her birinin temellerini bilmek ve onları hem müşterimiz hem de kendi siteleriniz için akılda tutmak bile, web tasarımcısı yolculuğunuzda size uzun bir yol kat edecektir.

Sonuç

İçeriği oluşturmak ve düşünmek, herhangi bir tasarım sürecinin ilk adımı olmalıdır. Ne söyleyeceğinizden emin değilseniz, kullanıcılarla etkili bir şekilde nasıl iletişim kuracağınız ı müşterilerle konuşarak ona göre hareket etmelisiniz.

Bu şekilde çalışmak, üzerinde çalıştığınız projelerin sonucunu güçlendirebilir.

Müşteriyle Tasarımcı İletişimini Geliştirmek İçin:

Güçlü bir iş geliştirmek için müşterilerle iyi bir ilişki geliştirmelisiniz. Bu sadece mükemmel bir ürün veya hizmeti tanıtmak anlamına gelmez. Satış tamamlandıktan sonra irtibatta kalmak önemlidir.

Bunu yapmanın bir yolu müşterilere düzenli e-posta iletişimi sağlamak. En yüksek değeri sunmak istiyorsanız, müşterilerinizin ihtiyaçlarını karşılamak için dikkatli bir şekilde e-postalarınızı tasarlayın.

Bu sizin değer sunmanıza yardımcı olacaktır.  Bu, müşterilerinizle daha derin bir bağ kurmanıza yardımcı olacak, onlara ulaşmaya ve hatta satışları artırmaya teşvik edecektir.

E-posta iletişimi müşterilerle ilişkiler geliştirmenizi ve sürdürmenizi sağlar. E-posta gönderdiğinizde, arkadaşça sohbet etmeyi ve diyalogu teşvik etmeyi planlıyorsunuz.

Bu, pazarlama stratejinizin önemli bir bölümünü oluşturacaktır. Bu sayede müşterilerinizin ihtiyaçları ile iletişim halinde kalabilirsiniz.  Ayrıca, sıcaklık ve yeni bilgileri keşfetme olanağı sunarak sadık müşteriler de yaratabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Web Tasarım Odaklı Yaklaşım ile Daha İyi Tasarım Yaratmak başlıklı makalemizde Web Tasarım hakkında bilgiler verilmektedir.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Web Tasarım Nedir?

Bir işletme web sitesi veya kişisel bir web sitesi yapmak, geçmişte, özellikle de teknoloji meraklısı …