Web Tasarım Şirketi Diye Ortaya Çıkan Amatörler

İnternet kullanımının dünyada ve ülkemizde yaygınlaşması ile birlikte siteler üzerinden tanıtımlar ve pazarlamalar yapılmaktadır. Belli ara yüz programları kullanılarak tasarımlar yapılmakta ve siteler hazırlanmaktadır. Web tasarım şirketi, siteleri bilgi ve becerileri doğrultusunda hazırlayan firmalardır. Son zamanlarda hazır web tasarımları veya amatör şirketler vasıtasıyla işlem basite indirgenmeye çalışılmaktadır. Oysaki web tasarım uzman kişiler tarafından yapılmadığında hedeflenen amaca ulaşılamaz.

Meslek liselerinde, ön lisans eğitimlerinde ve üniversitelerde web tasarımına dair eğitimler verilir. Hatta çok popüler olması ve ciddi anlamda ihtiyaç olmasından dolayı özel ve devlet kurslarında dahi eğitimleri verilmektedir. Web tasarım programları kod içeren bilgisayar programlarıdır. Yapılan tasarımın özgün olması gerekir. Kullanıcının kolay anlayacağı şekilde tasarlanması gerekir. Kullanıcılar karmaşık yapıyı sevmediğinden web tasarım şirketi hem özgün hem de kullanımı kolay bir tasarım sunmalıdır.

Kaliteli Web Tasarımı Şirketleri

Son zamanların en popüler iş alanlarından biri de web tasarımıdır. Çok fazla çalışmanın yapıldığı sektörle alakalı çok sayıda şirket kurulmuştur. Web tasarımı yapacak olan şirketin tecrübeli olması ve deneyimli uzman elemanlarla çalışıyor olması çok önemlidir. Tasarımın hayal gücü ile birleştirilmesi çok önemlidir. Klasik ve her sitenin aynı tasarıma sahip olması hayal gücünün kullanılmadığını gösterir. Kişiye özü tasarımlar internet dünyasında daha fazla talep görmektedir. Web tasarım şirketi sanatla bir çeşit matematiği birleştirerek ürün ortaya çıkarmalıdır.

Kodlama ile gerçekleştirilen web tasarım programları özgün ve herkes tarafından kolaylıkla kullanılacak siteler geliştirir.  Profesyonel web tasarım şirketi, müşterisinin isteğini, taleplerini alarak hayal gücüyle harmanlayarak harika sonuçlar ortaya çıkarır. En iyi ve en güvenilir tasarımlar için kaliteli ve profesyonel şirketler tercih edilmelidir.

Web Tasarımı Şirketlerinde Olması Gereken Özellikler

Web tasarım işi ile ilgilenen şirketlerde olması gereken bazı özellikler vardır. Bu özellikler o şirketin kalitesini ve yaptığı işte ne kadar profesyonel olduğunu göstermektedir. Web tasarımı şirket ve kişisel bazda yapılan çalışmalar neticesinde ortaya çıkarılır. Web tasarım şirketinde olması gereken en önemli özellikler; özgün hizmet sunması, hızlı olması ve güvenilir olmasıdır. Site güvenilir ve hızlı iş yapabilme becerisine sahipse daha önce hizmet alan kişilerin tekrar hizmet satın aldığını görmekteyiz. Web tasarım şirketi arayışında olanlar referans kitlesi kalabalık olan firmaları seçmelidir. Referansların olması şirketin hizmetinin beğenildiğini gösterir. Ayrıca tasarım ve programlardaki yenilikleri ve gelişmeleri yakından takip eden firmaya da öncelik tanınmalıdır.

Web Tasarım Şirketinin Genel Hatları

Web Tasarım Şirketinin Genel Hatları

Tasarım için anlaşma yapılacak şirkette aranması gerekenler;

 • Birinci şart güvenilirlik olmalıdır. Güvenirliğin göstergesi ve kriteri olarak yazılımlarının %100 lisanslı olması gerekir.
 • Tek başına çalışan ve tasarım yapan kişilerdense firmalar tercih edilmelidir. Sorun yaşanması durumunda kurumsal çözümler daha hızlı olur.
 • Şirketin devlete ödeyeceği vergiden kaçmamak için müşterilerine fatura kesmesi gerekir.
 • Telefonla fiyat veren firmalardan ise bizzat yerinde projelendirme yaparak fiyat veren şirketler dikkate alınmalı.
 • Site yayına girdikten sonra web tasarım şirketi ile defalarca muhatap olmak zorunda olunacağından dolayı kaliteli, uzman ve profesyonel olanlar tercih edilmelidir. Yayınlanan sitelerde zamanla güncelleme problemi veya kodlama ile ilgili sorunlar yaşanabilir. Her türlü sorunla ilgileneceğine emin olduğunuz firmayla iş yapmalısınız.
 • Yazılımda hata oluşur ve hizmeti satın aldığınız şirket yardımcı olmazsa yeniden yaptırmanız gerekir. Çünkü yazılan bir yazılıma farklı birinin müdahale etmesi çok zordur. Onun yerine yeniden yapması daha kolay gelir. Masraflı olmaması için ucuz fiyat veren firmaları iyi irdeleyin.

Amatör Web Tasarım Şirketlerinin Dezavantajları

Çok popüler olmasına rağmen web tasarım dünyasında tutunmak ve ilerlemek zordur. Güvenilir, kaliteli ve sorunsuz işler daha fazla talep görür. Web tasarım şirketleri içinde işini amatörce yapanlar çok kısa süre içinde piyasadan kaybolmaktadır. Bundan dolayı amatör firmadan hizmet alanlar sorun yaşadıklarında çözüm için başvurulacak bir yer bulamayabilirler. Sektörde yer edinemeyen amatör web tasarımcılar genelde sektör değiştirir.

Amatör firmalardan hizmet alındığında karşılaşılma ihtimali olan durumlar;

 • Güvenlik açığından dolayı virüs bulaşabilir ve hosting firması yayını durdurabilir.
 • Domain uzatma vakti geldiği halde domain adını web tasarımını yapan kişi aldığı için uzatamama.
 • Güncelleme gerektiğinden daha yüksek fiyatlarla güncelleme yaptırılması.

Daha sıralanabilecek birçok sorun ortaya çıkabilir. Bu tür sorunları yaşamamak ve satın alınan hizmetten daha fazla para vermemek için profesyonel web tasarım şirketi tercih edilmeli. Ucuz diye amatörleri verilen siteler genellikle tekrardan yaptırılmaktadır. Şirket konusunda karar vermeden önce mekanlarına gidip yaklaşımları incelenmelidir. Daha önce yaptıkları işlerden örnekler görülmelidir. İşlerine gösterdikleri saygı gereği müşterilerine saygı gösteren firmaları seçmeye özen gösterin.

Web Tasarımı Şirketi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Web Tasarımı Şirketi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Dijital dünyanın öneminin anlaşılması ile birlikte artık nerdeyse bütün firmalar internet sayfası açtırmaktadır. İnternet sayfasını, web tasarım şirketi yazılımını, kodlamasını ve tasarımını yaparak ortaya çıkarır. Çok sayıda web tasarım şirketi bulunduğundan şirket bulmak zor değildir. Fakat esas zor olan kaliteli, güvenilir ve profesyonel firmayı bulmaktır.

Kurumsal firmalar kurumsal web tasarım firmaları ile çalışmalıdır. Kurumsal olmayan firmalardan satın alınan hizmetlerin sonucu hüsran olabilir. Devletin izniyle, vergisini ödeyerek, ciddi ve profesyonel olarak çalışan firmaların kodlama ve tasarım hizmetleri garantili olur. Yani site açıldıktan sonra oluşan aksilikler ve problemler resmi web tasarım şirketi tarafından çözülür. Resmi kaydı olmayan, devlete vergi vermeyen firmaların garantisi olmadığından siteyi açtıktan sonra gelen sorunlar ve şikayetlerle ilgilenmezler.

Web siteleri kesintisiz hizmet verir. Gece gündüz demeden kullanıldığı için her an sorun meydana gelebilir. Zamanı ne olursa olsun yaşanan sorunları hemen çözecek bir firmaya ihtiyaç vardır. Gerçek dükkanlar, ofisler, marketler kapatıldığı saatlerde ve günlerde bile ticari hayatına devam eden sitenin çok kaliteli hazırlanması gerekir. Kaliteli hazırlanan sitenin tasarımına başta biraz fazla ücret ödense de sorunsuz çalışması daha çok kazandıracaktır. Ticari gelecek adına amatörlerden uzak durarak biraz daha fazla ücret vererek profesyonel web tasarım şirketi tercih edilmelidir.

Müşteri İlişkisine Özen

Ticarette güler yüzlü olmak önemlidir. Fakat web tasarım konusunda sadece güler yüze aldanarak firma seçimi yapılmaz. Şirketin sabit telefonlu irtibat telefonları olmalı ve her zaman iletişime hazır olmalıdır. Firma yetkililerinin ilgili davranması, müşteri ilişkilerinde belli bir seviyeyi yakalamış olması ve sorunlara yaklaşımı çok önemlidir. Hizmet satın alacak olan kişi derdini, isteğini ve talepleri güzelce aktarmalı ve tasarım firması yetkilisinden gelen cevaplar da müşteriyi memnun etmelidir. Müşterilerin sorması gereken ve karşılığında alması gereken bazı sorular ve cevapları vardır. Bunlar;

 • Sunucunuz kendinize mi ait sorusu sorulmalı ve cevabı; evet olmalıdır.
 • Maille destek hizmeti verip vermedikleri sorulmalı ve cevapları; evet olmalıdır. Web tasarım şirketi uzaktan da olsa müşterisine kurulumlar konusunda destek olmalıdır.
 • Kaç tane mail adresi açabilirim sorusu sorulmalı ve cevabının; en az 10 olması gerekir.
 • Site hazırlanıp teslim edildikten sonra her yıl ne kadar ödemeliyim sorusu sorulmalı ve cevap; tescil hosting ücreti kadar olmalıdır. Bu tutar firmadan firmaya değişir. Fakat ortalama maliyetler 100 ile 150 doları geçmez.

Sitede yapılması gereken değişiklikler ne zaman yapılacak sorusu sorulmalı ve cevap; gerekli olduğu her an olmalıdır. Web tasarım şirketi müşterisinin tasarımsal olmayan her türlü düzenleme ve teknik sorunlarına dair hizmetini sağlamalıdır.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

2020 Web Tasarım Trend Çizgileri

2020 Web Tasarım Trend Çizgileri

Web tasarım trendleri sürekli değişiyor. İnternetteki varlığınızın en önemli parçalarından birisi olan web tasarım alanında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir