Web Tasarım

Web Tasarım Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

Web projesi tasarlamaya başlamadan önce, dikkat etmeniz gereken birkaç şey var. Çevrimiçi iş dünyasının ve dijital pazarlamanın boyutları yakın geçmişte bir dönüşüm gördü ve hemen çıkma oranını azaltmak için gelişmiş bir kullanıcı deneyimi sunmaya odaklandı.

Bir web sitesi artık yalnızca bir şirketin temsili değildir, ancak şirketin ürün ve hizmetleri kullanıcılara satabileceği bir pazar haline gelmiştir.

Web sitesinin tasarımı, kullanıcı tarafından fark edilen ve onu kendisine bağlı tutan web sitesi ile ilgili ilk şeydir. Bu nedenle tasarım çekici, çağdaş ve kolayca gezilebilir olmalıdır.

Kullanıcı bir süre bir web sitesinde kaldığında, web sitesinin işlevselliğini ve özelliklerini değerlendirir. Web sitesini tasarlamaya başlamadan önce bir strateji planlamıyorsanız, çok fazla kaynak ve zaman kaybedersiniz.

 1. Web Sitesinin Amacı

  : Web sitesinin amacı ve hizmet etmesi gereken amaç size ve tasarımcıya açık olmalıdır.

 2. Hedef Kitle ve Pazar:

  Her işletmenin hedef kitlesi ve pazarı vardır. Web sitesinin tasarımı müşteri kitlesini anlamalı, işletmeyi hedefliyor.

 3. Kullanıcılardan Geribildirim:

  Web sitesini ziyaret eden kullanıcılardan geri bildirim almak isteyip istemediğinize karar vermelisiniz. Evetse, web sitesi tasarımı bunu içermelidir.

Alan Adları

 1. Web Sitesi Çalıştırmanın Maliyeti:

  Web sitesi kaynakları tüketmemeli, üretmeli. Tasarlamaya başlamadan önce web sitesini çalıştırmanın maliyetini değerlendirmelisiniz.

 

 1. SEO Dostu Tasarım:

  Web sitesi tasarımı SEO faktörünü göz önünde bulundurmalıdır, böylece kullanıcılar Google’da kolayca bulabilirler. SEO web sitesi pazarlamasının önemli bir yönüdür ve tasarım SEOdostu olmalıdır.

 

 1. Bir Eylem Planı:

  Web siteniz için bir plan yapın ve bunları nasıl uygulamak istediğinizi belirtin. İyi düşünülmüş bir plan, hedefler koymanıza ve bu hedeflere ulaşmanın yollarını düşünmenize izin verdiği için çok önemlidir.

 

 1. Bir Web barındırma sitesi seçmek:

  Sağlanan bant genişliği, güvenlik, alan ve fiyat dahil olmak üzere web barındırma sitesini seçmeden önce birçok faktör göz önünde bulundurulmalıdır. Web barındırma sağlayıcısının da etkin bir destek servisi olması gerekir.

 

 1. Duyarlı Tasarım:

  Cep telefonlarının merkeze girmesiyle birlikte, mobil ilk yaklaşım bir web sitesi tasarlarken bir zorunluluktur. Web sitesinin tasarımı, cep telefonunun veya sekme cihazının ekran boyutuna uyum sağlayacak şekilde duyarlı olmalıdır.

 

 1. Basit, Profesyonel ve Net Tasarım Hedefleri:

  Daha önce tartıştığımız gibi, web sitenizi tasarlamak için uzman bir profesyonel web tasarımcısıtutmanın önemini biliyorsunuzdur. Tasarımcı, bir tasarıma cazip ve güzel olan ancak her boyutta profesyonel bir tasarım oluşturmak gibi bir web sitesi hazırlarken net hedeflere sahip olmalıdır.
  Peki, yüksek kaliteli bir web tasarımının yönleri nelerdir?

 • Sezgisel gezinme
 • Okunabilir
 • Anlaşılabilir
 • Çekici

Web sitelerinizde flaşlar ve animasyonlar olması sorun değil. Ancak, müşterinizin dikkatini yalnızca odak içeriğinden ve zarar veren ürünlerden saptırır.
Çalışanlarınıza unutulmaz bir kullanıcı deneyimi sunmak istiyorsanız, dikkat etmeniz gereken marka ve içerik budur.

Web Tasarım Renk

Renk
İnsanlar renkleri sever ve web sitenizi ziyaret ettiklerinde insanlar üzerinde büyük bir etki             yaratmada      hayati bir rol oynarlar.
Aslında, web tasarımındaki renklerin büyüsünü tartıştık ve bunun ayrılmaz bir parçası olması gerekiyor.

Renkler, insanlarda mutluluk, neşe, barış, tahriş ve daha fazlasını içeren çeşitli tepkiler üretme gücüne sahiptir.

Bu nedenle, web sitesi tasarımınız için belirli bir renk seçtiğinizde, markanızın hikayesiyle iyi bir şekilde eşleşmesi ve izleyicinin kolayca bağlantı kurmasına yardımcı olması önemlidir.

Bir renk seçerken göz önünde bulundurmanız gereken çok şey var. Örneğin, daha açık bir arka plan üzerinde koyu renk kullanma ve bunun tersi!

Renkler, insanlarda mutluluk, neşe, barış, acı ve daha fazlasını içeren çeşitli tepkiler üretme gücüne sahiptir.

Çoklu Tarayıcı Uyumluluğu:

Internet Explorer’ı kullanmayı tercih eden biri olmadığında, neden bu kadarını söylemem gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz.

Ancak, Mozilla Firefox, Google Chrome, Safari ve diğer birçok tarayıcıyı kullanan geniş bir kullanıcı kategorisine sahibiz.

Onları memnun etmek ve sitenizi bu tarayıcılardan yüklemeye çalıştıklarında ihtiyaçlarının dikkate alındığından emin olmak için bu tarayıcılar aracılığıyla uyumlu ve erişilebilir olması önemlidir.

Sitenizi yalnızca bir tarayıcı için değil, birden çok tarayıcı için tasarlayın.

Sosyal Medya Entegrasyonu Önemlidir:

Sosyal Medya entegrasyonu, sitenizi arama motorları için optimize etmek kadar önemlidir.

Sitenizi sosyal medya ile bütünleştirerek yaptığınız bir yenilik değil, zorunlu bir gerekliliktir.

Halkınızın çoğu bu sosyal medya sitelerinde meşgul ve aktif ve sizi bekliyorlar.

Akranlarınız zaten sosyal medya alanını ele geçirdi ve insanlarınızla bağlantı kuruyor. Sizin için önemli olan insanlarla bağlantı kurma altın fırsatını kaçırmayın.

Kullanılabilirlik

Kullanımı kolay web sitelerinin müşteri ilgisini çekme ve işletmeyi teşvik etme olasılığı daha yüksektir. Ürün ve hizmet bilgileri açık ve öz bir şekilde gösterilerek kullanılabilirlik arttırılabilir. Web sitenizin, müşterinin siteye kolayca erişebilmesi için ihtiyaç duyacağı tüm özelliklere sahip olduğundan emin olun. Bir izleyici blogunuzu okuyorsa ve bir e-posta bültenine abone olmak istiyorsa, katılım formu için arama yapmak zorundalar mı? İletişim bilgileriniz açıkça görüntüleniyor mu? Web sitenizin düzeni, sosyal paylaşımı ve markanızla daha fazla etkileşimi destekliyor mu? Bu kilit unsurlar, sitenizin kullanılabilirliğini optimize ederken gözden geçirmeniz için önemlidir.

 1. Aktif Blog

Yerinde blog, müşterilerin en son ürünler, şirket etkinlikleri ve sektörle ilgili bilgiler hakkında bilgi sahibi olmasına yardımcı olur. Web sitenizde bir blog bulunması, özellikle yayınlarınız okuyucuları markanızla etkileşime girmeye teşvik ederse, onlarla bağlantı kurmanın harika bir yoludur. Blogunuzu düzenli olarak güncel tutmak, müşterinize markanızın değerlerini ve iletişimi teşvik etme isteğini bildirir. Okuyucularınıza düzenli olarak taze, yararlı ve ilgi çekici içerik sağlayarak markanız güvenilir bir kaynak ve endüstri otoritesi haline gelir.

Web Tasarım Raporu

 1. Etkili Güvenlik

Teknolojinin evrimi ile daha yeni ve daha gelişmiş güvenlik riskleri, web sitenizin bütünlüğünü tehlikeye atmakla tehdit ediyor. Kötü amaçlı yazılımlardan ve virüslerden kötü amaçlı uygulamalara ve bilgisayar korsanlarının tehdidine, web sitelerinin hem ön hem de arka uçlarda güvenlik ihlallerini önlemesi gerekir. E-ticaret siteleri gibi çevrimiçi işlemler yapmak için oluşturulan web sitelerinin, müşteri bilgilerini korumak için ek güvenlik önlemleri alması gerekir. Tarayıcı tabanlı tehdit potansiyelini azaltmak için işletmeler web sitelerine SSL sertifikaları eklemelidir. Geliştirme sırasında, sitenizin çerçevesinde ve tasarımında yer alan güvenlik özelliklerini incelemek önemlidir. İşletmelerin ayrıca düzenli güvenlik kontrolleri yapması veya bu hizmeti sunan bir sağlayıcı ile birlikte çalışması gerekir.

 1. Kapsamlı Site Haritası

Bir kitabı okumak için oturduğunuzda, ilk önce incelenecek en yararlı bölüm nedir? Genellikle, içindekiler tablosu. Kitabın detaylarının bir özeti olarak hareket eden içindekiler, içinde bulunan malzemenin anlık görüntüsünü sağlar. Benzer şekilde, bir site haritası web sitenize kolayca gezinmek ve içeriğini keşfetmek için ziyaretçilere ve arama motorlarına bilgi sağlar. Sitenizi güncel tutmak için, yeni sayfalar eklenirken site haritasını revize etmeniz gerekir. Google Web Yöneticisi Araçları bu süreci sizin için kolaylaştırıyor.

17.Captcha Kodu:

Sağlayın doğrulama kodunu, Kişi formlarının sonunda. Zaman kazanmanıza yardımcı olur.

Yalnızca insanların formları doldurmasını ve sürece hiçbir makinenin dahil olmamasını sağlar.

Çok fazla zaman ve emekten tasarruf etmenize yardımcı olur.

Bazı site sahipleri, daha sonra, captcha kodlarını içermediklerinden, robotik katılım nedeniyle gereksiz yere kullanılmalarından şikayet ederler.

 1. Kısa Yükleme Süreleri

Çevrimiçi bilgi ararken hiçbir şey, ziyaretçileri yavaş yükleme sürelerinden daha fazla ağırlaştırmaz. Bu sorun nedeniyle müşteriler tamamen geri çevrilebilir. Web sitenizi önceden test etmek, yükleme süresi sorunlarını belirlemenize yardımcı olur ve bunlar sitenizin resmi yayınlanmasından önce çözülebilir. Müşteriyi elde tutmak ve olumlu bir kullanıcı deneyimi sağlamak için, web sitenizin yükleme süresini başlattıktan sonra periyodik olarak değerlendirin. Kısa yükleme süreleri, müşterilere istedikleri zaman istedikleri bilgileri verir. Siteniz yayınlanamazsa, bir rakibin sitesi açılacaktır.

10.10.2019 Tarihinde Güncellenmiştir

Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Web tasarım yaparken her şeyin özgün kendimize mi ait olması gerekiyor yoksa bazı sitelere benzer tasarımlar yapsak ne gibi sorunlar oluşur? Sitemizi üst sıralarda görmek için neler yapabiliriz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu