Anasayfa / Web Tasarım / Web Tasarımcısı Nedir?

Web Tasarımcısı Nedir?

Klasik tanıma göre web tasarımcısı; Web tasarım işlemlerini gerçekleştiren ve süreci yöneten kişiye verilen addır. Detaylı olarak tanımlandırırsak, web tasarımcısının neler yaptığından, web tasarımcılığı tanımına kadar, hatta iyi bir web tasarımcısının bilmesi gerekenlere kadar konuyu geniş bir çerçevede ele almamız gerekir. Zaten bu makalede, biz de aynen bu konuları detaylı bir şekilde işleyeceğiz. Keyifli okumalar.

Web Tasarımcılığı Nedir?

Bizi tanımlayan ve bizi biz yapan da biraz yaptığımız iş değil midir? Kültürümüzde her zaman için “askerliğini nerede yaptın?” sorusundan sonra “ne iş yapıyorsun?” sorusunun gelmesinin nedeni, yaptığımız işin bizi anlatmasıdır. Web tasarımcılığı için de aynı şeyleri söyleyebiliriz.

Web tasarımcılığı, internet sitelerinde olması gereken tüm öğeleri yapmak ve geliştirmektedir. Yapmak kısmı, baştan oluşturmak, geliştirmek kısmı da var olan tasarımı daha farklı hele getirmektedir. Tasarım dendiğinde de zaten çoğunlukla, farklı olan anlaşılır.

Tasarımcılığı iyi bir şekilde anlatabilmek için, tasarımcıda olması gereken özelliklerden bahsetmek yerinde olacaktır. İyi bir tasarımcıda, aşağıdaki özellikler olmalıdır:

 • Yaratıcı olmalıdır.
 • Sabırlı olmalıdır.
 • Her zaman için farklı olanı aramalıdır.
 • Estetik duyguları gelişmiş olmalıdır.
 • Disiplinli olmalıdır.
 • Yaptığı işi birçok kere beğenmemelidir. Sebebi ise mükemmel olanın birçok denemeden sonra ortaya çıkmasıdır. Varolanla yetinen, tasarımcı olamaz.

BİZİMLE İLETİŞİME GEÇMEK İÇİN LÜTFEN BURAYA TIKLAYIN…..!!

Görsel Web Tasarımcısı Kimdir?

Çoğu kişi, web tasarımcısı ile görsel web tasarımcısını karıştırır. Aslında ikisinin de yaptığı iş farklıdır. Ancak ortak tarafları da vardır. mesela ikisi de bir internet sitesinin daha güzel ve farklı olması için çalışır. Görsel web tasarımcısı aslında bildiğimiz grafik tasarımcısıdır.

Nasıl ki mühendislik tek bir meslek olmasına karşın, birçok dala ayrılır, grafik tasarım için de aynı şey geçerlidir. Görsel web tasarımı da bu dallardan bir tanesidir.

Görsel web tasarımcısı, web sitesindeki görselleri daha iyi hale getirir ve ihtiyaca göre görsel tasarım işlemlerini gerçekleştirir.

Web Tasarımcısı Olabilir misin?

Hatırlarsanız, bir ara herkes SEO’cu idi. Herkes SEO hakkında her şeyi biliyordu ve herkes uzmandı. Son güncellemeden sonra olmasa bile bir dizi fiyasko sonunda, SEO uzmanlarının sayısı azaldı.

Birçok kavramın içini boşalttığımız gibi, web tasarım kavramının içini de boşaltıyoruz. Tüm bunları neden yazıyorum? Çünkü birkaç kavram ya da numara öğrendi diye kendini uzman sananlar, sektöre ve yaptıkları iş karşılığında para aldıkları kişilere zarar veriyorlar.

Tasarımcı olmak o kadar kolay değildir. Öncelikle işinde uzman ve başarılı olanlarda olduğu gibi o işi sevmek ve ömrünü o işe adamak gerekir. Hazır temalarda birkaç değişiklik yaparak, kimse web tasarım uzmanı olamaz. Peki web tasarımcısı olabilmek için hangi donanımlara sahip olmak gerekir? Hemen anlatalım. İyi bir web tasarımcısı, aşağıdaki özellikleri bünyesinde barındırmalıdır:

 • Üniversitelerin web tasarımı bölümünden ya da yazılım ve kodlama bölümünden mezun olmalısınız. Üniversiteden mezun olmak sizi iyi bir tasarımcı yapmaz. Ancak işin temelini düzgün bir şekilde öğrenmenizi sağlar ve sonraki öğrendiklerinizin kalıcı olmasını sağlar.
 • Web tasarımın ana ilkelerini bilmelisiniz.
 • XHML ya da CSS veya HTML gibi kodlama dillerini öğrenmeniz gerekir. Sadece bu kodlama dillerini bilmek de yetmez. Bu dillerle web sitesi tasarlayacak düzeyde de bilgi birikimine sahip olmanız gerekir.
 • Bazı dijital görüntü işleme programlarını da bilmeniz gerekir. Mesela Photoshop, Corel Draw gibi…
 • İçerik yönetim sistemi hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir.
 • İnternet sitelerine yönelik etkileyici animasyonlar ya da içerikler hazırlayabilecek kapasitede olmalısınız.
 • Yaratıcılığınız ve sanatsal yeteneğinizin bulunması gerekir.
 • En azından bir web projesinde çalışıp, deneyim kazanmalısınız.
 • Vektörel, Pixel, animasyon, Illustrator tasarım ilkelerini biliyor olmanız ve bu konularda deneyim sahibi olmanız gerekir.
 • Tüm bunların yanı sıra web yayıncılığı hakkında da bilgi sahibi olmanız gerekir.

Gördüğünüz gibi web tasarımcısı olmak için oldukça fazla özellik gerekiyor. Yoksa kendisini tasarımcı olarak gören ama hiçbir meziyet olmayanlar “Bir zamanlar fakir ama gururlu bir tasarımcı vardı? Hatırladın mı?” diye sızlanmaya devam ederler.

Web Tasarımcısı Ne Kadar Kazanır?

“Tasarımcının maaşı, kadının yaşı sorulmazmış” deyip de konuyu kapatmayacağız tabi ki J

İş dünyasında şöyle bir kural vardır. iş ne kadar zorsa ve ne kadar bilgi gerektiriyorsa, kazancı da o kadar iyidir. Bilgi güçtür diye boşuna demiyorlar. Web tasarımcısının birçok özelliği olup da az kazanmasını beklemek zaten haksızlık olurdu.

Öncelikle şunu belirtelim. iki farklı şekilde çalışan web tasarımcısı var. Birinci gruptakiler, Freelancer olarak yani serbest olarak çalışıyorlar ve yaptıkları işin kalitesine göre fiyatlarını kendileri belirliyorlar. İkinci grupta ise maaşla çalışanlar var. Onlarda yaptıkları işin kalitesine göre patronları tarafından takdir ediliyorlar ve iyi maaş alıyorlar.

Eğer maaş almayı seçtiyseniz, aslında kendinizi biraz garanti altına almak istiyorsunuz demektir. O zaman başlangıç olarak 3 bin TL civarı kazancınız olur. Deneyiminize ve yaptığınız işin kalitesine göre daha fazla da kazanabilirsiniz. Yaptığınız iş ne kadar kaliteliyse, o kadar çok kazanırsınız ve patronunuzla pazarlık payı edebilme gücüne sahip olursunuz.

Serbest olarak bu işi yapıyorsanız, ilk başlarda biraz zorlanabilirsiniz. Çünkü serbest çalışanların kendilerini bir süre kanıtlamaları gerekir. Bolca reklam yapar, işinizin kalitesini ispatlayabilirseniz, standart bir maaştan çok fazlasını kazanmanız garantidir. Üstelik ülkemizde bilişim konusunda uzman sıkıntısı yaşandığı düşünüldüğünde, web tasarım uzmanına şiddetle ihtiyaç vardır. çünkü yeterli miktarda web tasarımcısı bulunmamaktadır.

Bilişim Web Tasarım Nedir?

Normal web tasarımın, bilişim web tasarımından ne farkı var? Hemen anlatalım. Bilişim web tasarımında daha çok güvenliğin ve kişisel tasarımın ön planda olduğu işler yapılır. Ayrıca web sitesi tabanını oluşturan yazılım tasarımları da, bilişim web tasarım alanında yapılan işlerdendir. Yani web sitelerinin daha çok iskeletini oluşturan işler, bilişim web tasarım olarak adlandırılabilir.

Normal web tasarım işinden daha zor olduğunu belirtelim. nedeni ise işin daha zor olması ve büyük bir sorumluluk gerektirmesidir. Düşünün ki kurumsal bir firmanın web sitesi altyapısını oluşturuyorsunuz. İlk düşünmeniz gereken sitenin güvenliğidir. Eğer sitenin güvenliğini aşacak bir saldırı olursa, tüm karizmanız yerle bir olur.

Hayatta olduğu gibi web tasarım dünyasında da “adınız çıkacağına, canınız çıksın” durumu geçerlidir. Düşünün bu işe yıllarınızı vermişsiniz ve küçük bir hatada tüm kariyeriniz yerle bir oluyor. İşte bu yüzden bilişim tasarımı yapanlar oldukça önemli görevler yerine getirmektedir.

Bir Zamanlar Web Tasarımcısı ( Once Upon a time Web Designer)

Biraz mafya filmi ismi gibi bir başlık attık. Ancak bir zamanlar web tasarım işinin nasıl yapıldığını ve web tasarımcıların neler gerçekleştirdiklerinden bahsetmek, yararlı olur diye düşündük. Böylelikle günümüzde sektörün durumu net bir şekilde görülebilecektir. Bu yazımızı okuduktan sonra, “neydiniz ne oldunuz” diyeceksiniz J

Her şey bundan 14.000 yıl önce başladı. Doğa olaylarından korkan insanlar, mağaralara sığındılar ve yaşadıklarını resmetme ihtiyacı hissettiler.

Gülmeyin gerçekten de web tasarımın tarihinin bu şekilde başladığını uzmanlar belirtiyor. J

Yine de biz o kadar geriye gitmeyelim ve yakın geçmişten anlatmaya başlayalım. 1989 yılında Tim Berners-Lee adında tasarımcı ilk olarak HTML kodlama dilini geliştirdi. Böylelikle web tasarımın da temelini atmış oldu. Aynı zamanda bu kişi, www tabanlı adres sisteminin de kurucusu sayılır. Tim Berners bu çalışmasından sonra, internetin babası olarak anıldı.

1994 yılı, internet ağ standartlarının dünya çapında kabul edildiği bir yıl oldu. İlk web tasarımı yapanlar, kocaman gövdesi ancak küçücük ekranı olan bilgisayarlarda çalışıyorlardı. Kodlama dilleri bugünkü gibi gelişmiş ve kolay olmadığı için zor şartlarda çalışıyorlardı diyebiliriz. Ayrıca HTML dili de oldukça sınırlı işlemlerin yapılmasına izin veriyordu.

1995 yılında Java Script kodlamacıların imdadına yetişti ve tüm kalıpları yerler bir etti. Katmanlara sahip bir kumaş gibi davranan JavaScript, CSS dilinin ortaya çıkması ile tahtından oldu.

CSS dili daha çok HTML kodlama dilinin yapamadığı görsel düzenlemeye izin veriyordu.

1996 yılına gelindiğinde daha çok işlev ve özgürlük vaat eden Flash ortaya çıktı. Şekiller, animasyonlar, kayan yazılar gibi birçok özelliğin internet sitelerinde yer almasını sağladı. Nasıl ki Adıyaman’ın çiğ köftesi meşhursa, Flash’ın da animasyonları meşhurdu.

2010 yılında artık web tasarım iyice oturmuş ve mobil tasarımlar devreye girmişti. Mobil için web tasarım ise günümüzde artık iyice gelişti. Önümüzdeki günlerde ise herhalde yapay zeka devreye girecek ve web tasarımında işler oldukça kolaylaşacak.

BU MAKALEMİZ 4.12.2019 TARİHİNDE GÜNCELLENMİŞTİR.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Uzman Web Tasarım Firması En Az Kaç Yıllık Olmalıdır?

Günümüzde işletmelerin veya kişilerin tanıtım amacıyla kurmuş olduğu internet siteleri bulunmaktadır. İnternet ortamında açılmış olan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir