Anasayfa / Web Tasarım / Web Tasarımda Etkileşimin Önemi

Web Tasarımda Etkileşimin Önemi

Web tasarım,  firmaların veya şahısların dijital pazarlamaya giriş aşamasında başvurduğu yöntemlerin başında yer almaktadır. Başvurulan bu yöntem sayesinde ürün veya hizmetlerini kullanıcılarla buluşturma fırsatı yakalarlar. Tabi firmaların yanı sıra şahıslarda kendilerini aynı şekilde tanıtmak veya yaptığı işleri pazarlamak için bu yola başvurmaktadır.  Fakat yapılan web sayfalarında ne yazık ki etkileşimin olmaması web site sahiplerinin hayal kırıklığına uğratıyor. Bu durum her ne kadar büyük bir problemmiş gibi gözükse de bu sorunu o kadar da büyütmenize gerek yok çünkü ACARNET  bu konuda sizlere en iyi teknikleri sunacaktır.

Web sayfalarında etkileşimin olması için tasarlanan sitenin kullanıcı deneyimi yani UI, UX teknolojilerine uyumlu olması gerekiyor. Her ne kadar sitede ilgi çekici fotoğraf, yazı gibi içerikler olsa da yapılan site kullanıcı dostu değilse  onca içeriğin bir anlamı kalmamış oluyor. Peki sitemin kullanıcı dostu  olup olmadığını nasıl anlarım? Dediğinizi duyar gibiyim. Bu sorununuza çözüm olacak yazımızı aşağıdan okuyabilirsiniz.

Kullanıcı Dostu Olması İçin Neler Yapılmalıdır

Günümüzde ziyaret edilen web sayfalarının yeterli etkileşimi alamamasındaki en büyük sebeplerden biri kötü tasarlanmış web siteleridir. Bu siteler kullanıcı dostu olmadığından dolayı yeterli geri dönüşümü alamamaktadır. Yapılan siteyi telefon kullanımının artışıyla beraber mobil uyumlu ve masaüstü görünümüne uygun yaparsanız rakiplerinize oranla bir sıfır önde başlayabilirsiniz.

Sitedeki kullanıcı deneyimlerin yüksek olması için sitede içeriğin zengin ve kaliteli olması lazımdır. Bunun yanında içerikler kolay okunabilecek bir şekilde olmalıdır. Bunun yanında kullanıcı deneyimini üst seviyeye çıkarmak için yapılması gereken en önemli durum kendi zevklerimize uygun değil;  kullanıcının gözüne hitap edecek renklerin uyum içerisinde tasarlanması gerekmektedir.

Kullanıcıların siteden beklediği en önemli husus siteye girdiğinde arayacağı şeyi en kısa ve net bir şekilde bulmasıdır. Bu aradığı şartları sitede bulamayan kullanıcılar siteden bir daha geri dönmemek üzere çıkacaktır. Bu olumsuz izlenim de web sitesi sahiplerinin kabullenmeyeceği durumdur. Bunların dışında tasarımın hedef odaklı olması, kullanıcı dostu olması ve tepki süresinin iyi olması gerekir. Tasarımın yanı sıra sitede olan butonlar, linkler de etkileşimi arttıran en önemli unsurlardır. Bu buton ve linklerin nasıl tasarlanacağı, konumunun nereye geleceği gibi bilgileri de aşağıdan bulabilirsiniz.

Web Tasarımda Etkileşim Olması Gerekli Alanlar Nelerdir

Sosyal Medya Butonları

Sosyal medya kullanımının her geçen gün artması web tasarım sektörünü de etkilemiştir. Siteye gelen ziyaretçilerin arama motorlarının yanı sıra sosyal medyadan gelen ziyaretçilerin sayısı da bir hayli fazla. Durum böyle olunca sitedeki etkileşimden dert yanıyorsanız bu sorunu sosyal medyanın gücünden yararlanarak ortadan kaldırabilirsiniz. Tabii bu butonların yerleşimi ve tasarımı kullanıcının gözüne sokulmadan ya sitenin üst kısmında veya sitenin alt bilgilerinin yer aldığı alanda olması gereklidir. Aynı zamanda verilen linklerin doğruluğu da oldukça önemlidir. Bunun dışında bu butonları sitenin üst ve alt alanlarının yanı sıra sitenin sağ ve sol kısmında hareketli yapıda da  yerleşimi mevcuttur.

Teklif Formu

Genellikle sitenin sağ ve sol kenarlarına dayalı bir şekilde olan teklif butonu kullanıcıların tekliflerini almakla görevli formdur. Butona tıklandığında karşımıza firmadan talep edilen hizmet veya ürün bilgisi, kişisel bilgiler ve iletişim bilgilerinin istendiği bir form çıkmaktadır. Bu formda doldurulan verilerin hepsi site sahibiyle buluşacaktır. Bunun dışında gelen teklife en kısa süre de cevap verilmesi kullanıcıların en çok dikkat ettiği hususlardan biridir.

İletişim Formu

Teklif formuna benzeyen bir yapısı olan İletişim formu daha çok sitede iletişim sayfasında yer almaktadır. İletişim formu bazı web site tasarımlarında giriş sayfasında veya sitenin alt kısmında da yer alabilmektedir. Bu alanda ziyaretçiler site sahibi işletme ile irtibata geçmek için formu kullanmaktadır. İletişim formlarından gelen verilerden sonra ziyaretçiye geri dönüşün hızlı olması teklif formundaki gibi kullanıcıların dikkat ettiği durumlar arasında yerini almaktadır.

İletişim Bilgilerinin İşlevselliği

Link verilirken adresin doğru olmasının yan sıra işlevselliği arttıracağınız bir diğer konudur. Örneğin; sitenin üst kısmında veya iletişim sayfasında yer alan mail adresleri veya telefonlar tıklanabilir özelliğe sahip olması gerekir. Çünkü ziyaretçi her zaman kendisine kola gelen yolu seçer. Eğer mail adresi tıklanabilir olması yani mail adresine üzerine tıklandığında direkt aracı program ile mail atabilme şansı varsa veya telefon numaralarında tıklanabilir olması mobil kullanıcılar için tıkla ara özelliği sayesinde ziyaretçi site sahibi ile kolayca iletişime geçebilmektedir. Böylelikle web site sahibi istediği müşteri dönüşümü performansını yakalayabilir.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Bootstrap Nedir? Bootstrap Site Yapımı

O bir açık kaynak kodlu tasarım harikası, CSS Freamwork ustası, tasarım denilince akla ilk o …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir