Anasayfa / Web Tasarım / Profesyonel Web Tasarımda Kullanılabilirlik

Profesyonel Web Tasarımda Kullanılabilirlik

Profesyonel Web tasarım da kullanılabilirlik bir internet sitesinin kullanım kolaylığıdır . Bazı geniş hedefler  açık ve özlü bir şekilde bilgi ve seçimler sunumu, belirsizlik eksikliği ve uygun alanlarda önemli öğelerin yerleşimi bulunmaktadır.

Web kullanılabilirliğinin bir diğer önemli unsuru, içeriğin çeşitli cihazlarda ve tarayıcılarda çalışmasını sağlamaktır.

Web Kullanılabilirliği, küçük öğrenme eğrisi, kolay içerik arama ve uygunluk, görev verimliliği, memnuniyet içerir. Kullanılabilirliğin bu yeni bileşenleri, web ve cihazların gelişiminden kaynaklanmaktadır.

Şuanda günümüzde web sitelerinin sayısı iyi kullanılabilirlik ile  beraber dört milyarı aşmış durumdadır. Kullanıcılar aradıkları şeyi zamanında bulma konusunda daha fazla başarılı elde etmektedirler.

Profesyonel Web tasarım  Mobil cihazların ve kablosuz internet erişiminin yaygınlaşmasıyla, şirketler artık tüm ulusların kullanıcıları ile küresel bir pazara ulaşabiliyor. Kullanıcıların dilleri ve kültürleri ne olursa olsun web sitelerinin kullanılabilir olması önemlidir.

Çoğu kullanıcı kişisel işlerini çevrimiçi olarak yürütür( Bankacılık, eğitim, meslekler vb.).

Bu çevrimiçi işlemler özellikle engelli bireylerin bağımsız olmaları için muazzam bir fırsat sunmaktadır.

Mobil Kullanılabilirlik

Pek çok farklı mobil cihazla (ekran boyutu farkı, marka farkı), kullanıcıların görevlerini küçük bir ekranda nasıl gerçekleştirdiklerini dikkate almak çok önemlidir.

Mobil cihaz için web kullanılabilirlik bileşenleri karşılanmalıdır.

Kullanıcılara, masaüstü veya dizüstü bilgisayar kullanıyormuş gibi aynı memnuniyet ve başarı hissi verilmelidir.

Çok Dilli Web Sitelerinin Kullanılabilirliği

Çok dilli web siteleri, web sitesinin ingilizce, Almanca veya Japonca olmasına bakılmaksızın kullanıcılara aynı deneyimi sunmalıdır. Web siteleri, tüm dillerde ve tüm cihazlarda aynı şekilde oluşturulmalıdır. Kullanılan dil ve karakterler hala kullanılabilirliğin farklı bileşenlerini sağlamalıdır.

Evrensel Kullanılabilirlik Zorlukları:

Web tabanlı hizmetlerde evrensel kullanılabilirliği sağlamak için , web tasarımcılar ve geliştiriciler kullanıcı bilgisinde teknoloji çeşitliliği gibi konuları göz önünde bulundurmalıdır.

Teknoloji çeşitliliği çok çeşitli donanım, yazılım ve ağ erişiminden kaynaklanmaktadır.

İnsanlar web servislerine erişmek için farklı donanım ve yazılım kullanıyor. Örneğin, smartphone doc okuyucu ile bir belgeyi okumak, bu belgeyi bir dizüstü bilgisayarda Microsoft Office ile açmaktan farklıdır. Ayrıca, 100 KB / sn’lik bir bant genişliği ile bir web sayfasını açmak 2MB / s için tasarlandığında başarısızlığa yol açabilir. Farklı platformların kullanılabilirliğini sağlamak zor olabilir.

 Bir önceki yazımız olan UX TASARIM NEDİR NERELERDE KULLANILIR başlıklı makalemizde UX TASARIM  hakkında bilgiler verilmektedir.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Kurumsal Web Sitesi Tasarımı 2020 Trendleri

Kurumsal web sitesi tasarımı özel bir çalışma disiplinini gerektirir. 2020 yılı trenlerini yakalayabilmek için farklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir