Anasayfa / Web Tasarım / Web Tasarım da Nelere Dikkat Edilmeli?

Web Tasarım da Nelere Dikkat Edilmeli?

İyi bir web sitesi sahibi olmak istiyorsanız, tasarım aşamaları her zaman önemlidir. Öyle ki web tasarım özellikle de bir e – ticaret sitesi için olmazsa olmaz konumundadır. Tasarımı güçlü olan bir sitenin hitap alanı da geniş olacaktır. Bu da belli başlı unsurların göz önüne alınması gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır. Bu noktada da web tasarım gerçekleştirirken birçok temel unsuru göz önüne alarak ilerleyin. Özellikle de müşteri kitleniz ve sitenize girecek olan kesimin istekleri ve neler yapabileceğini göz önüne alın. Keza için teknik kısmına geçmeden önce gerçekleşecek en önemli şey empatidir. Empati üzerinden ilerlediğiniz zaman daha verimli bir tasarım sürecinden yararlanma şansı bulacaksınız.

Web Tasarımda Nelere Dikkat Edilmeli?

Web tasarım yaparken öncelikle bir taslak oluşturulması gerekmektedir. Bu taslak sitede nelerin olup olmayacağına dair bir detayla yönlendirici etki oluşturacaktır. Bu profesyonel bir işleyişle gerçekleştiği takdirde de, çok daha verimli sonuçlara ulaşma şansı bulacaksınız. Bunun dışında da web tasarımında dikkat edilmesi gereken temel detaylar şu şekilde sıralanabilir;

  • Renk karmaşasından kaçınmak – sadeliği tercih etmek
  • Fontların her kesimin okuyabileceği bir formata sahip olması
  • Eklenecek görseller kaliteli olmalı – uzantılarda hatalar çıkmamalı
  • İcon kullanımı web sitelerde verimli bir görsellik sağlar
  • Site içi yönlendirmelerde sistemi iyi kurmak gerekir
  • Özgün adımlar atılması şarttır

Tüm bu etkilerin tamamı göz önüne alındığında iyi bir web sitesi tasarımının getireceği sonuçlar da her daim olumlu şekil alacaktır.

Web Tasarımda Özgünlük

Web tasarım aşamalarında özgünlük her zaman önemlidir. Özellikle de içeriklerle uyum sağlayacak olan görsel altyapı, sitenin çok daha verimli sonuçlara erişmesini desteklemiş olacaktır. Bu etkileşimin yanı sıra web tasarımında içeriklerin yönetimi, seo optimizasyonu ve birçok detayın sağlam bir şekilde değerlendirme altına alınması, verimli sonuçlar elde edecek hamlelerle ilerlenmesi şarttır. Bu detayların tamamı göz önüne alınarak ilerlediğiniz takdirde, çok daha net bir etkileşim sizleri bekliyor olacaktır. Unutmamak gerekir ki görsellik özellikle de online platformların vazgeçilmezidir. Bu etkileşime dahil olarak adımlarınızı ilerletmek her zaman verimli sonuçlara kapı açacaktır.

Bir önceki yazımız olan Profesyonel Web Tasarımda Kullanılabilirlik başlıklı makalemizde Profesyonel Web Tasarımda Kullanılabilirlik hakkında bilgiler verilmektedir.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Web Tasarım Nedir?

Bir işletme web sitesi veya kişisel bir web sitesi yapmak, geçmişte, özellikle de teknoloji meraklısı …