Anasayfa / Web Tasarım / Web Tasarımı Konusuna Farklı Bir Yaklaşım

Web Tasarımı Konusuna Farklı Bir Yaklaşım

Sanal alemde kişi, kurum veya kuruluşların amaçlarını, hizmetlerini, ürettikleri ürünlerini, gerçekleştirdikleri faaliyetlerini tanıtmak, anlatmak ve internet bağlantısının bulunduğu Dünya’nın herhangi bir yerinden istenilen zaman diliminde arama motoruna atılacak bir iki tıkla kolay ve hızlı ulaşılabilirliği sağlamak amacıyla grafik, yazı, video veya fotoğraf gibi araçları kullanarak dizayn edilen web ara yüzlerine web tasarımı diyebiliriz.

Peki tanımımızı yaptık ama bu ne işe yarayacak, beklentimiz ne olmalıdır onlardan derseniz sizi şöyle içeriğimizin derinliklerine doğru alalım deriz.

 

Web Tasarımı Ne İşe Yarar?

Yararlarından hakkıyla bahsedebilmek için konuya çeşitli yönlerden bakmak gerekir. Örneğin bir kurum açısından olayı ele almak istersek. Öncelikle bir kurumun internette ismini arattığınızda karşılığında hiçbir şeyin çıkmaması durumunda ne hissedeceğinizi bir düşünün isteriz.

Bir internet sitesiyle karşılaşmış olmak, kişide ister istemez kuruma veya firmaya dair bir güven oluşturacaktır. Hele ki dinamik bir tasarıma sahip site bizi karşılıyorsa bu durum bizde kurumun güvenilirliği, işlerini ciddiye almaları noktasında olaya daha profesyonelce yaklaştıkları fikrini doğuracaktır. Ainesi iştir kişinin lafa bakılmaz hesabı!

Bunun yanında sayfanızı inceleyen kişiye, firmanın hitap ettiği sektöre kendi tanıtımını yapabilmesi, yeniliklerinden, planladığı ve devam eden projelerinden bahsedebilmesi açısından derli toplu bir katalog olacaktır.

Olayı bir tık daha ileri taşırsak kurumla iletişime geçmek isteyen müşteriler açısından da iletişim oldukça pratik bir şekilde gerçekleşebilecektir. Müşteriler istedikleri saatte ve istedikleri yerden firmayla bağlantı kurma imkanına sahip olabileceklerdir. Bu duruma bir iş başvurusu yapacak olan kişi pozisyonundan bakarsak da kurumun internet sitesi tasarımının olması sayesinde evinizde pijamanızla iş başvurusu yapabilme olanağına sahipsiniz demektir. Ama sakın görüntülü konuşmalara pijamayla çıkmayın, tatsızlık çıkabilir.

Ben aşırı heveslendim peki bu işi biz kendimizde yapabiliyor muyuz? Olabilir mi öyle şeyler derseniz de hemen ona da cevap verelim.

Web Tasarımı Nasıl Yapılır?

Çağımızda bilginin ulaşılabilirliğinin kolaylığından sebep bir web tasarımı yapabilmek için tabi ki iyi bir tasarımcı olmanıza gerek yoktur. Arama motorunuza bu konu hakkında anahtar olabilecek bir iki kelime yazdığınızda konuya dair bir sürü metin içeriğiyle birlikte video anlatımları da bulabilmemiz muhtemeldir diyoruz ve işin mutfağına geçiyoruz. Ancak şunu belirtelim ki, bahsettiğimiz konu hazır tema ile yapılabilen tasarımdır. Yoksa “vay be ben neymişim!” “Bill Gates ağladı be!” gibi nidalar atıp havalara girmeyin! Profesyonel site tasarımı yapmanın tek yolu, kodlama bilgisine sahip olmaktır. Tabi ki yalnızca bu da yeterli olmayacaktır.

Hayal gücü, beceri, iş ilanlarında rastladığınız ancak birçoklarının anlam veremediği, analitik düşünme gibi meziyetlere ve daha fazlasına da sahip olmanız gerekecektir. Öncelikle bir internet sitesi tasarlamak istiyorsanız yanınıza almanız gereken üç şeyin seçimini size bırakmadan biz size söyleyeceğiz.

Birincisi hosting seçmeniz gerekmektedir. Hosting de nedir? dediğinizi duyar gibiyiz hemen onu da açıklayalım hosting, site adresinizin sonuna gelen ‘’.com, .org, .net, .info’’ gibi ifadelerdir. Her bir ifadenin hitap ettiği kullanım alanı farklıdır. Bu nedenle web sitenizin içeriğine, sektörünüze uygun bir tane seçmeniz bu noktada önemlidir. Kişi adına özel plaka alabileceğiniz gibi, kişi adına özel alan adı da alabilirsiniz. Ortam müsait yani! Ayrıca Türkçe karakter içeren alan adı da alabilirsiniz. Ancak SEO açısından şimdilik yararlı olmayabilir. Çünkü teknoloji henüz o kadar gelişmedi.

Sitenizin adresinin akılda kalıcılığı da önemli olan diğer bir noktadır. Bu açıdan direkt olarak hitap ettiğiniz sektör ismiyle uzantı kullanmayı da tercih edilebilirsiniz. ‘’.art, .music, .sanayi’’ gibi adresinizde kimliğinizi açık eden ifadeler şeklinde seçenekler mevcuttur.

Tasarımın bir diğer basamağı sitenizin kurulum aracını belirlemektir. Bu noktada size burada hazır yapılmışı var diyen, her şeyin sizin yerinize düşünülmüş hali olan web sitesi mimarları olduğu gibi her bir ayrıntısıyla kendiniz bire bir ilgilenip kendi kişisel tarzınızı yansıtabileceğiniz seçenekler de mevcuttur.

Şimdi ise son aşamaya geldik o da İçerik! Bir internet sayfasına tıkladığınızda önünüze ilk olarak Ana Sayfa açılır. Burada etkileyici olması gerektiği kadar kısa ve öz olmasına da dikkat etmeniz gereken size veya kurumunuza dair sloganınız bulunabilir. Sloganı da abartmayın sakın, mesela “doktor değiliz ama hastamız çok” gibi bir slogan sakın kullanmayın.

Bunun yanında ürün ve hizmetlerinizi tanıttığınız bir kısım da olsa fena olmaz sonuçta tüm bu işlemleri yapıyor oluşumuzun altındaki esas amaç onları tanıtmaktır. ‘’Hakkımızda’’ sayfasında kendinizi tanıttıktan sonra ne kadar güvenilir ve işinizde başarılı olduğunuzu misafirlerinize sizin yerinize bir de başkaları anlatsın isterseniz referanslarınızı da hemen oralarda bir yere konumlandırmanız akıllıca olabilir.

Bir ana sayfada daha başka neler olabileceğini şöyle bir düşünürsek iletişim bilgilerinizin olduğu bir kısım, ziyaretçilerinize yeniliklerinizden haberdar edebilmeniz için doldurmalarına ricacı olduğunuz bir mini bilgi kayıt bölümü ve sosyal medyadan da takip edebilmelerini kolaylaştıran minik ikonlar koymak içerik açısından diğer akıllıca hareketler arasında olabilir.

İnternet Sitesi Uzmanı Ne İş Yapar?

Buraya kadar tabii ki de büyük bir akıcılıkla anlattığımız işlemlerin tümünün, bir de her birinin altında yatan esas amaca hizmet edecek şekilde her ayrıntının düşünülerek yapılma hali vardır ki işte bu profesyonelce yapımı meslek edinmiş kişilere web tasarım uzmanı denmektedir.

İyi bir uzman, sizin amacınıza hizmet edecek web sayfasını dizayn eder, sayfanın yaşanılan yeniliklere ve gelişmelere ayak uydurup güncel kalmasını sağlar, sayfa güvenliğini korumak adına denemeler yapar ve sayfayı insanların hizmetine sunar. Ayrıca sayfanın belli bir dinamizme sahip olması açısından içerik girişinden sorumlu kişiyi tanımlar ve konuya dair içerik sorumlusuna veya sorumlularına eğitim vermenin yanında kişiye ya da firmaya ait paylaşımlarda kullanılacak sosyal medya görsellerini tasarlamak da uzmanın saymakla bitmeyecek işleri arasından bir demet olabilirler. Arada kalan boş zamanlarında da size yorgunluk kahvesi yapar ve iki çift lafın belini kırarsınız. Son söylediğimiz şakaydı tabi ki.

Kurumsal Web Tasarımı mı O da Ne?

Kurumsal web tasarımı, kabaca iyi bir uzmanın tüm yeteneklerini konuşturduğu hatta “elin uzmanı ne yapmış be!” dedirten çalışmasıdır denilebilir. Sayfanın tasarımında kullanılan renklerden sadeliğe ve aynı zamanda fonksiyonelliğe kadar birçok açıdan özenle hazırlanmış ve insanlara sunulması amaçlanan kişi, kurum, kuruluş, iş, hizmet ve faaliyetin karizmasını kurumsal ve profesyonelce lanse edecek tarzda bir tasarımdır.

İnsanların aktif olarak kullandıkları bölümlerde beyaz ve gri ağırlıklı renklerin kullanılmasına, boş değil olabildiğince sade ve algı yormayan bir tasarıma yönelim göstermeye özenilmektedir. Sayfanıza misafir olan kişinin kafasını ambale etmeyecek basitlik ve netlikte yönlendirme ve düzen kullanılması önemli püf noktalarındandır. Geçtiğimiz yüzyılın bir numaralı bilim insanlarından biri olan Albert Einstein’ın da dediği gibi bir şeyi basit olarak anlatamıyorsanız, konuyu tam olarak anlamamışsınız demektir. Sayfanıza girdiğine insanları pişman etmemeye özen gösterelim ki tüm içeriğin içinde keyifle uzun uzun dolaşabilecekleri ve sizinle ilgili her bilgiyi almayı isteyecekleri bir kurumsal web tasarımı olsun.

Bunların yanında daha teknik olan yönler de önemleriyle ön plana çıkmaktadır. Örneğin sayfalar arası geçiş hızı! Bir linke veya sekmeye tıklandığında sayfanın açılması birkaç saniyeyle kısıtlı olması kişide bir sayfadan diğerine geçmiş hissini yaşatmadan sanki aynı sayfada kesintisiz bir gezintideymiş hissini verecektir. Zira sayfa açılmasını beklerken açık kalan diğer sekmelere göz atmaya giden bir ziyaretçinin bir daha dönmeyeceğinin garantisini verebiliriz. Kimse kasaba otobüsü gibi 2 saatte gelen bir aracı beklemez değil mi? İnternet sitesinde durum daha vahimdir. Her şey anlık olmalıdır.

Aynı şekilde bir kurumsal web tasarımı içindeki düzen de mantıklı yapılmalıdır zira sayfayı kaplayan reklamları kapatmaktan bıkıp sayfayı komple kapatmayı tercih etmek kişiyi daha az sinir sahibi yapabilir. Bulunabilirliğiniz ve arama motoru sonuçlarında hedef kitlenize hizmet eden rakiplerinizden daha üstlerde sayfanızın linkinin konumlanması açısından dikkat edeceğiniz bir iki nokta daha vardır. Bunlardan en önemlisi SEO Kurallarının uygulanmasıdır. İçeriklerinizle ilişkili anahtar kelimeler girmeniz sizi ön plana çıkaracaktır. Anahtar kelimelerle içeriğiniz arasındaki anlamsal olarak mantıklı bir ilişkinin bulunması, yazım kuralları, çalışır halde olmasına özen gösterilmesi gereken link köprüleri ve videolar ise diğer noktalardır. İşte bahsi geçen tüm bu noktalara ayrı ayrı dikkat edilerek hazırlanmış sayfaların özelliklerini net olarak görebildiğiniz yerlerdir.

Tasarım Siteleri Çeşitleri

Şimdi ise sadece kültürlenmekle kalmayayım bir de uygulamak istiyorum diyenler için bir web tasarım uzmanının da tercih edebileceği program seçeneklerini sizin için bir araya getirdik.

  • GoDaddy Hazır Web Sitesi: Eğer web tasarımı kelimesini cümle içinde bir
    kerecik kullanabilecek kadar konuya vakıfım diyorsanız size uygun olabilecek bir web tasarım programı olabilir. Bir saatten kısa bir sürede tasarımınız hazır olmuş olacaktır.
  • WordPress: Bu program size daha fazla hareket alanı sağlayacak. Orasını burasını kafanıza göre değiştirerek dizaynınızı kişiselleştirebilir ve buralar hep benim mesajını verebilir ve oldukça başarılı kurumsal web tasarımı çıkarabilirsiniz. Tabii bunun için biraz daha vakit harcamanız gerekecektir sonuçta rengiydi, grafiğiydi beni yansıtsın derken hepsi birer zaman tutacaktır.
  • Wix: Son günlerde televizyonlarda reklamlarını da gördüğümüz wix de beğenilen web tasarım programı seçenekleri arasına girmiş bulunmaktadır. Konuya dair tecrübeniz olsun ya da olmasın kullanıcı dostu bir kolaylık seviyesine çekilebilmiş wix için sabah kayıt olup akşama oldukça şık bir web site sahibi olabilirsiniz.
  • Jimdo: Size sitenizle alemlere çok hızlı bir şekilde giriş yapmayı sunan diğer bir seçenektir kendileri. Kullanımı kolaydır. Ayrıca kendilerini kullanıcılarının dostu olarak da tanımlayan Jimdo, kişiselleştirilebilir bir web tasarım programıdır.

Tasarımcı Olmak İsteyenlere Altın Öğütler

Tasarım uzmanı olmak istiyorsanız ve iş başvurularında ön plana çıkmak sizin için önemliyse, konuyla ilgili bölümler olarak Yazılım ve Bilgisayar mühendisliğinden mezun olmuş olmanız sizin için oldukça büyük bir avantaj olacaktır.

Fakat bahsettiğimiz web tasarımı ya da web tasarım uzmanı olmak değil de kendi halinde işlerse bunun için illaki de bu bölümleri bitirmiş olmanıza gerek yoktur. Gideceğiniz kurslar ya da kendi çapınızda yapacağınız araştırmalarla kendiniz için bir şeyler yapabilme imkanınız her zaman vardır. Zaten bireysel girişimi destekleyen birçok hazır sitelerden de yukarıdaki başlıkta bahsettik. Web tasarım sitesi seçeneklerinden birini kullanarak bireysel olarak yapacağınız çalışmalarınız da bu konuda referansınız olabilir.

Tasarımlarınızda olabildiğince asıl anlatmak istediğiniz konuya odaklı sade bir tarz benimsemek başlangıç için iyi bir tercih olacaktır.

Seçtiğiniz renkler, yazı büyüklüğü, düzen bunlar hem ziyaretçilerin kullanımını etkileyecek noktalardır hem de web tasarımı kategorisi için önemlidir unutmayın.

Sayfaya ilk kez gelen biri için neyi nereden bulabileceği biraz zaman alabilir bu nedenle hemen bir iki kelimeyle hedefine ulaşabileceği bir arama menüsü olması gayet şık olacaktır.

Arama menüsüne gerek kalmaz ben benzer içerikleri bir araya toplayan menüleri o kadar iyi düzenlerim ki diyorsanız bu da diğer önem verilmesi gereken noktalardan biridir.

Vermek istediğiniz mesaj, anlatmak istedikleriniz konusunda kişileri boğmadan Ana sayfadan diğer yan sayfalara doğru bütünden özele gidecek şekilde derdinizi anlatmanız ziyaretçi açısından daha iyi olur. Kişi ne kadar sitenizin derinliklerine inerse o kadar ayrıntılı bilgiyle karşılaşır böylece herkes almak istediği kadarını almış olur.

En başından beri iletişimi kolaylaştırdığından bahsediyoruz iletişim bilgilerinin de anlaşılırlığı, kolay bulunurluğu ve doğruluğu başarılı bir web tasarımı olması açısından altın kurallardan biridir.

SEO kuralları bulunabilirliğiniz ve dolayısıyla rakiplerinizle rekabet edebilmeniz açısından önemidir.

Bulunurluk, erişim, iletişim derken birden çok arama motoruyla uyumlu bir çalışma göstermeniz de diğer altın kurallardan biridir. Her şeyi mükemmel yapabilirsiniz fakat arandığınızda bulunamıyorsanız veya düzgün görünmüyorsa sayfa üzgünüz yaptığınız bunca şeyin de pek bir anlamı kalmayacaktır.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

En İyi Kurumsal Web Siteleri Nasıl Hazırlanır?

En iyi kurumsal web siteleri nasıl hazırlanıyor biliyor musunuz? Tabi ki birçok faktörün bir araya …

2 yorumlar

  1. Regards for this post, I am a big big fan of this site would like to keep updated.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir