Anasayfa / Web Tasarım / Web Tasarım Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Web Tasarım Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Günümüz çağında web sitesi sahibi olmak artık olmazsa olmaz bir durum halini almıştır. İnsanlar hem evlerinden, hem de cep telefonu ve tabletlerinden her an her yarde internet ile iç içe yaşamakta ve her türlü bilgiyi sosyal ortamlardan ya da web sitelerinden edinmektedirler. İnternet ortamında kendinize ya da şirketinize ait bir web sitenizin olmasını ve sunum, duyuru ya da tanıtımlarınızı sosyal ortamlarda rahatlıkla binlerce kişiye duyurmak istiyorsanız öncelikle kolay kullanıma sahip, sade, şık ve anlaşılabilir bir ara yüze sahip olan bir tasarım ve alan oluşturmanız gerekmektedir. Tüm bunları yapabilmek için ise kontrol panelinin tamamen kullanıcıya yönelik basitleştirilmiş ve pratik bir şekilde hazırlanılarak düşünülmüş, kullanıcı dostu olan web tasarım programları tam da işinize yarayacak şeydir.

WEB SİTESİNDE İLK ADIM YAPACAĞINIZ SİTEYİ TASARLAMAKTIR

Bir web sitesi yapmadan önce, tasarımın ve ortaya konulacak olan içeriğin sunumunun nasıl yapılması gerektiğine karar verilmelidir. Sitenin amacına uygun olarak site haritası çıkarılmalıdır ve tasarım sonradan değiştirilmeye ve içeriklerin genişletilmesine uygun olarak tasarlanmalıdır ki ileride yapılacak güncellemeler için sorun çıkmaması sağlanmalıdır. Tasarım için söz konusu olan bu hususların yanı sıra bir web sitesi oluşturmak için daha pek çok detay ve bilinmesi gereken konu vardır. İyi bir web sitesi sahip olmak için şüphesiz ki iyi bilgi ve tecrübe gereklidir. Bu konuda profesyonel olarak hizmet veren pek çok site olmasının yanı sıra, verilen hizmetin kalitesi doğrultusunda ortaya çıkan ücrette artmaktadır. Joomla ise tüm bu profesyonellik gerektiren ayrıntıları bünyesinde barındırarak, sitenizi kendi imkanlarınızla, kendi hayal gücünüzle ve kendi belirleyeceğiniz hususlar doğrultusunda profesyonel bir şekilde yapmanıza olanak tanımaktadır. Bir sitenin tasarımı her ne kadar güzel olursa olsun, içeriği zayıf ise ziyaretçisi de doğal olarak az olacaktır. Aynı zamanda içeriği dolu bir sitenin yetersiz bir web tasarım ına sahip olması da yine ziyaretçilerin sıkılmasına ve ziyaretçi sayısının azalmasına neden olacaktır. Profesyonel bir site hem güçlü bir web tasarım ına, hem zengin içeriğe hem de kolay kullanımı ile ziyaretçilerin site içerisinde kaybolmadan dolaşmalarına imkan tanıyacak potansiyele sahip olmalıdır. Aynı zaman da bir web sitesinde mutlaka bulunması gereken bölümlerden birinin de iletişim bilgilerinin kolay ulaşılabilir olması olduğunu hatırlamakta da fayda var.

WEB TASARIMI YAPARKEN BİLGİ VE TECRÜBE ÖNEMLİDİR

Web sitesi oluşturmak yukarıda da belirttiğimiz gibi bilgi ve tecrübeye dayalı, oldukça zahmetli ve profesyonellik gerektiren bir iştir. Fakat bu durum yine de korkulması gereken bir durum değildir. Joomla sayesinde profesyonellik gerektiren tüm konular hazır bir şekilde kullanıcılara sunulmakta ve kendi sitenizi kolayca oluşturup, içeriğini rahatlıkla değiştirip yönetebileceğiniz bir web sitesi yazılımıdır. Joomla, bilgisayarınıza kurarak web sitenizi yönetmenizi sağlayan bir uygulamadır. İçerik yönetim sistemi sayesinde tüm kitapların kayıtlarının tutulması ve depolanması gibi web sitenize ait olan her bir içeriğini en küçük ayrıntısına kadar saklanmasını sağlamaktadır. Küçük resim, video, metin, belgeler, müzik vb. gibi aklınıza gelebilecek her türlü ayrıntı İYS (içerik yönetim sistemi) sayesinde güvenle saklanır. Joomla uygulamasını bilgisayarınıza kurduktan sonra web sitesi oluşturmak için önünüzde hiçbir engel kalmayacaktır. Joomla uygulaması ile içerik yönetim sistemi kullanımının en avantajlı yönü, her hangi teknik donanıma ya da bilgiye sahip olmasanız bile, her detayı rahatlıkla sitenizde işleyebileceğiniz bir yapıya sahip olmasıdır. Uygulamanın sizi yönlendirmesi, kolay kullanımı ve Türkçe dil desteği ile rahatlıkla kullanabileceğiniz ve sitenizi zorlanmadan geliştirip tasarlayabileceğiniz bir yapıda olması, Joomla uygulamasının sunduğu en önemli hizmetlerden bir tanesidir.

Bir önceki yazımız olan 2018 Web Tasarım Trendleri başlıklı makalemizde Web Tasarım hakkında bilgiler verilmektedir.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Web Tasarım Nedir?

Bir işletme web sitesi veya kişisel bir web sitesi yapmak, geçmişte, özellikle de teknoloji meraklısı …