Anasayfa / Web Tasarım / WordPress Nedir? Nasıl Kurulur ?

WordPress Nedir? Nasıl Kurulur ?

WordPress Nedir?

Dünyanın en çok kullanılan ve en çok tercih edilen ücretsiz platformu wordpress tir.Sebebi ise hem kullanımı kolay, açık kaynak kodlu, binlerce tema ve eklenti seçeneği bulunan wordpress birçok seo uzmanı tarafından da tercih edilmektedir. Bu yazımda sizlere WordPress’in nasıl kurulduğu, nasıl wordpress teması kurulduğu ve aktif edildiği, düzenlemesi ve sizlere en çok kullanılan ücretiz wordpress temalarını ve eklentilerini bu yazımda sizlere anlatacağım.

WordPress Nasıl Kurulur ?

İlk olarak wordpress’i indirmemiz gerekiyor, indirmek için wordpress’in kendi sitesi olan  https://wordpress.org/ sitesinden son sürümü indirmemiz lazım. İndirdikten sonra kuracağımız dizine dizine dosyalarımızı ftp yoluyla tercihen “FileZilla” kullanmaktayız, eğer FileZilla nedir bilmiyorsanız “FileZilla Nedir” adlı makalemizden okuyabilirsiniz. Dosyalarımızı aktardıktan sonra kullandığımızın sunucunun paneline bağlanarak yeni bir veri tabanı ve veri tabanı kullanıcısı kurmamız lazım. Eğer CPANEL kullanıyorsanız bu adımı hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

CPANEL VERİ TABABANI OLUŞTURMA

Cpanelimize bağlandıktan sonra “MYSQL Veritabanı Sihirbazı” tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan bu ekranda veritabanı adını belirliyoruz.

İkinci adımda veritabanı kullanıcı adı ve şifresini belirliyoruz, şifresini belirlerken “Şifre Oluşturucu” kullanmayı tercih ediniz.

Kullanıcı oluşturduktan sonra “Veri Tabanı Ayrıcalıkları” da “TÜM AYRICALIKLARI” butonunu seçmeyi unutmayınız. Bu şekilde Worpdress Veri Tabanına en iyi şekilde yönetebilir ve kurabilir.

Şimdi veritabanımız hazır ve WordPress Kurulum işleminin devamı için Web Sitemizi Tarayıcımızdan Girmemiz ve Kurulum Sayfasına erişmemiz lazım, eğer dosyaları atarken her hangi bir sıkıntı ve sunucu desteği tam ise kurulum sayfası ekranınıza direk gelecek
.

Kurulum ekranında Web Sitenizde kullanıcağınız dili seçtikten sonra ;

Belirlediğimiz Veritabanı İsmi, Veritabanı Kullanıcı adı ve  Veritabanı Parolasını yazıyoruz, bütün bilgileri doğru yazdığımız taktirde karşımıza “Kurulumu Çalıştır” ekranı gelmektedir.Kurulumu çalıştır ekranından sonra karşımıza site ayarları kısmı çıkacaktır.

Bu kısımdaki ayarların açıklamarı şunlardır ;

  • Site Başlığı : Sitenizin arama motorları ve üst kısımdaki title ayarıdır.
  • Kullanıcı adı : WordPress Sitenizin yönetim paneline giriş yaparken kullanıcağınız kullanıcı adıdır.
  • Parola : WordPress Sitenizin yönetim paneli giriş yaparken kullanıcının şifresidir.
  • E-Posta : Web sitenizin şifre sıfırlama ve bildirimleri alması için gerekli olan e-posta adresidir.
  • Arama Motoru Görünürlüğü:  Web sitenizi bu kısımda isterseniz arama motorlarına kapatarak sitenizin index almasını engelleyebilirsiniz. Bu kısmı tekrar kapatmak için WordPress Yönetim Panelinden Ayarlar>Okuma’dan “Arama motorlarının bu siteyi indekslemelerine engel olmaya çalış” seçeneğinin tikini kaldırarak Arama motorları botlarını sitenize erişimine izin verebilirsiniz. Bütün kurulum aşamaları başarıyla tamamlandıktan sonra web siteniz hazır.

Bu yazımızda sizlere nasıl en kolay şekilde wordpress altyapısını kurulacağını anlattım, kurulum esnasında olan sorunlarınız var ise aşşağıda yorumda sorabilirsiniz.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Şirkete Özel Web Sitesi 9 Adımda Nasıl Olmalıdır?

Alanında yetkin olan bir firma web sitesi yaptırmak ister. Bu konuda internet üzerinden araştırma yapar. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir