WordPress Sitenizde Olması Gereken Eklentiler

Sizlere bu yazımızda WordPress temeli ile kurulan web sitelerinde kurulması ve kullanılması gereken eklentilerden bahsedeceğiz. WordPress kullanılan sitelerde ilk olarak olmazsa olmazlar güvenlik, optimizasyon, SEO vb. gibi konulardır.

Bu konulara ek olarak çeşitli eklentiler yapılmıştır ve bu eklentiler sayesinde bu konuları daha kolay ve pratik bir şekilde yönetebilirsiniz. İsterseniz gelin bizim sizlere önereceğimiz eklentileri inceleyelim.

Seo Eklentileri

WORDPRESS SEO EKLENTİLERİ

All İn One Seo Pack

ALL IN ONE SEO PACK

Çoğu SEO çalışanının WordPress siteler için yardım aldığı eklentidir. Bu eklenti meta eklentilerini sizler için otomatik bir şekilde oluşturmaktadır. Eklentide bulunan bazı ayarlar ise web sitesi açıklaması, anahtar kelimeler, kategori başlıkları vb. gibi kısımlardır. Bu kısımları doldurarak web sitenizi SEO uyumlu hale getirmiş olursunuz ve buda sizi ve web sitenizi olumlu yönden etkilemektedir.

İndirme Linki : https://tr.wordpress.org/plugins/all-in-one-seo-pack/

Yoast Seo

YOAST SEO

Bu eklenti de birçok sitenin SEO alt yapısında kullanılmaktadır, detaylı kullanım özelliği ile istediğiniz her sayfanın, her yazının, kategorinin, resimlerin bile seo ayarlarını değiştirip güncelleyebilirsiniz. Bu eklenti sayesinde yazınızın title,url,keyword,description düzenleyebilirsiniz ve Yoast SEO belirlediğiniz anahtar kelimeye göre içerik puanı belirleyip düzeltmeniz gereken yerleri söylemekte, seo’da acemi olan arkadaşlar bu eklentiyi kullanabilirler.

İndirme Linki : https://tr.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/

Xml Sitemap

GOOGLE XML SITEMAPS

WordPress siteleri de dahil diğer tüm web sitelerinde site haritası kullanımı oldukça önemlidir. Uzun yıllardır düzenli olarak sürekli güncellenen bu eklenti dünya üzerinde en çok kullanılan web site haritası eklentisi olmuştur.

İndirme Linki : https://tr.wordpress.org/plugins/google-sitemap-generator/

 

 

Wordpress Optimizasyon

WORDPRESS OPTİMİZASYON EKLENTİLERİ

Swift Performance

SWIFT PERFORMANCE

Gördüğüm ve denediğim en başarılı Site Optimizasyonu eklentisi diyebilirim, kendinize özel sıkıştırma ve sayfa optimizasyon ayarları ile siteyi en uygun formata ayarlıyor, kendi dahili içinde CDN ayarı olması ile web sitenizi CDN ile entegre edip web sitenizin hızını yükselterek trafiğinizi azaltabilirsiniz.Ek olarak içinde barındırılan Image Optimizer (Resim Optimizasyonu), Database Optimizer (Veritabanı Optimizasyonu) ile internet sitenizi daha çok optimize edebilirsiniz. Test ettiğim sonuçlara göre wordpress sayfam daha öncesinde 50 puan alırken bu eklenti ile 85 puana kadar yükseldi.

İndirme Linki : https://wordpress.org/plugins/swift-performance-lite/

Smush

SMUSH

Bana göre en iyi resim optimizasyonu eklentisi olabilecek bu eklenti, resimlerinizi en hızlı ve doğru şekilde optimize ediyor, diğer eklentilere göre herhangi bir sınır yok istediğiniz kadar resmini optimize edin, tek sınırı resim optimizasyon işleminde limit olması, ama tamamen ücretsiz bir eklenti olduğu için herkesin kullanması gerektiğini düşünüyorum.

İndirme Linki : https://tr.wordpress.org/plugins/wp-smushit/

W3 Total Cache

W3 TOTAL CACHE

Web sitenizi önbellekleme sistemi ile yönetebilirsiniz, kullanıcıların tarayıcılarına önbellekleme aldırarak sitenin daha hızlı açılmasında etkisi olur.

İndirme Linki : https://tr.wordpress.org/plugins/w3-total-cache/

Jetpack

JETPACK

WordPress tarafından yayınlanan ve her zaman geliştirilen bu eklenti ile web sitenizi cloud ortamında yönetme yedekleme ve kendine özel optimizasyonları ile sitenizi hızlandırmaktadır. Dahili içinde olan CDN Yapısı ile resimlerinizi CDN sunucularından çekebilirsiniz ve trafiğinizden tasarruf edebilirsiniz. Eğer JetPack ile sitenizi bağlarsanız mobil platformlar için oluşturulan “Wordpress” uygulaması ile istediğiniz gibi yönetebilirsinizi.

JetPack ile web sitenize gelen spam yorumlarını, site yedeklemelerini v.b bir sürü işlevi kullanabilirsiniz.

İndirme Linki : https://jetpack.com/

Amp

AMP (ACCELERATED MOBİLE PAGES )

Bu sayfa ile kendinize Hızlandırılmış mobil sayfası oluşturabilirsiniz, hem otomatik tasarımları hemde isteğinize göre yapabildiğiniz kolay kullanımlı ayarları ile isteğinize göre AMP sayfası oluşturabilirsiniz.

İndirme Linki : https://tr.wordpress.org/plugins/accelerated-mobile-pages/

Akismet

AKİSMET

Herkes tarafından bilindiği gibi WordPress temelli web sitelerinin en büyük düşmanı spam yorumlarıdır. Web sitenize yapılan spam yorumları silmek oldukça zahmetli ve yorucu bir iştir. Bu spam yorumlarının zararı ise hostu boşuna meşgul ederek hostu yorması ve boşuna bandwith harcamaktadır. Bunlar da sizi olumsuz yönden etkilemektedir. Bu gibi spam yorumlarından korunmak için aksimet eklentisi çokça tercih edilmektedir. Diğer spam engelleyici eklentiler arasında en etkilisi aksimet’dir. İlk zamanlarında ücretsiz iken şu anda ücretli bir şekilde sizlere sunulmaktadır.

İndirme Linki https://akismet.com/

WORDPRESS TASARIM EKLENTİLERİ  

Visual Composer

VİSUAL COMPOSER

Bu eklenti sayesinde web tasarım dili bilmeyenler rahatlıkla sitesinin ana sayfasını tasarlayabilir. İsteğinize göre sütun ayarları, ve birçok görsel desteği ile sitenizi rahatlıkla tasarlayabilirsiniz. Birçok tema yapımcısı bu eklentiyi kullanıyor, sizde kendi anasayfanızı, iletişim sayfasını tasarlamak istiyorsanız bu eklenti tam size göre.

İndirme Linki : https://visualcomposer.io/

Contact Form

CONTACT FORM 7

Kullanım bakımından esnek ve güvenilir olan CONTACT FORM 7 formu, WordPress dünyasında en çok kullanılan iletişim formu olmuştur. Görünüm olarak kullanan kişiye görsel olarak değişiklik yapmasını sağlar. Ayarlanabilen box sistemi ile iletişim formu için kullanabileceğiniz en iyi eklentidir.

İndirme Linki : https://tr.wordpress.org/plugins/contact-form-7/

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Wordpress Tabanlı Site Kullananlar İçin Temalar

WordPress Tabanlı Site Kullananlar İçin Temalar

Bu yazımızda, WordPress tabanlı site kullananlar için en iyi temalardan bahsedeceğiz. Web tasarım İstanbul ajansı …

6 yorumlar

  1. Gerçektende çok yararlı bir konu olmuş.

  2. WordPress hakkında düzenli seo çalışmasının temelini oluşturacak eklentileri anlatan yazı, gerçekten bilgilendirici olmuş. Yeni başlayanlara tavsiye edebilirim.

  3. Çok başarılı ve gerçekten çok faydalı bir yazı olmuş.

  4. Gerçekten müthiş bir paylaşım daha.Sizinle her geçen gün öğrenmeye devam 🙂

  5. İçerikte oldukça faydalı eklentiler mevcut. Hepsini tek tek deneyeceğim.

  6. Hamza Alioğlu

    WordPress’in yavaş ve genelde acemi kişiler tarafından yapıldığını düşünüyorum bu konu hakkındaki düşünceleriniz nelerdir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir