XML Teknolojisi Nedir? Ne İşe Yarar? Ne Amaçla Kullanılır?

XML entegrasyonu kavramını hiç duymuş muydunuz. Tabi ki öncelikle nedir sorusunun cevabını vermek gerekiyor. İnternet sayfalarında sıklıkla gördüğünüz bu kavramın aslında ne olduğunu detaylı bir şekilde anlatalım.

XML Nedir? (XML Dosyası Nedir?)

XML nedir sorusunun cevabını kısaca: İnternet üzerinde ticaret yapan sistemler ve sayfalar arasında, veri iletişimini standart hale getiren sistemin adıdır şeklinde verebiliriz.

Açılımı, Extensible Markup Language olan sistemin Türkçe karşılığı, Genişletebilir İşaretleme Dilidir. İlk ortaya çıkış zamanı Microsoft firmasının .Net yazılımıyla aynı olduğu için birçok kişi bu yazılım dilinin Microsoft tabanlı olduğunu sanmasına neden olmuştur. Halbuki W3C (World Wide Web Consortium) adı verilen bir firma tarafından oluşturulmuştur.

XML Nedir? (XML Dosyası Nedir?)

 

XML Ne İşe Yarar?

XML ne işe yarar sorusunun cevabı oldukça basittir. Aynı zamanda bu işaretleme dilinin neden oluşturulduğunu da açıklar. Kodlama satırındaki bir metnin nasıl gösterilmesi gerektiğini ya da ne anlama geldiğini göstermeye yarar.

Aynı zamanda metin belgelerinin işlenmesine yardım eder. Mesela XML dili ile hazırlayacağınız kod satırında, “bu bir başlık” ya da “bu sayfa 15 sayfadan oluşacak” gibi komutlar verebilirsiniz. Yani önceden tasarlanan bir belgenin neler yapması gerektiğini, kodlama ile anlatabilirsiniz. İşte XML işaretleme dilinin çalışma mantığı bu şekildedir.

XML ayrıca internet üzerinde bulunan verilerin yedeklenmesi ve kolay taşınması işlemlerini de yerine getirir. Verilerin kolay bir şekilde paylaşılabilmesini de sağlar.

XML Ne İşe Yarar?

XML Nerelerde Kullanılır?

Anlık güncelleme ve yoğun veri iletişimi konularında yavaş kalsa da, günümüzde internet sayfalarında veri iletimi için kullanıldığını söyleyebiliriz. XML nerelerde kullanılır sorusunun cevaplarından birisi de, zaman sınırlaması olmayan internet siteleridir. Mesela hava durumunu veren bir sitede XML kullanılır.

Döviz bilgilerinin paylaşıldığı sitelerde de kullanılır. XML nedir e ticaret sorusunun cevabı da yukarıda verdiğimiz gibidir. Yani e-ticaret sitelerinde de yoğun bir şekilde kullanıldığını söyleyebiliriz. Özellikle ürün güncelleme bilgilerinin değiştirilmesinde tercih edilir.

XML ne amaçla kullanılır sorusunun cevabı da yukarıda verdiklerimizle aynıdır. İnternet sitelerindeki verilerin zamanı gelince değiştirilmesi ve güncellenmesi için sıklıkla kullanılır.

XML Nerelerde Kullanılır?

XML Entegrasyonu Nedir?

XML entegrasyonu ya da XML desteği, bir internet sitesine ait bilgilerin, başka bir siteye aktarılmasıdır. Genelde e-ticaret sitelerinde yaygın olarak yapılan bir işlemdir. Burada karşımıza XML dosyası nedir sorusu çıkıyor. Dolayısıyla bu kavramı açıklamakta da fayda var. Çünkü entegrasyon işlemleri bu dosyalar üzerinden gerçekleştirilir.

XML dosyası, Notepad++ gibi editörlerde düzenlenen komut listesidir. Dosya uzantısı .xml olarak oluşturulur. İnternet sitelerine entegre edildiğinde, komut dosyası devreye girer ve içeriğindeki bilgilere göre internet sayfalarında bulunan bilgileri düzenlerler.

XML Entegrasyonu

XML Entegrasyonu Nasıl Yapılır?

XML entegrasyonu nasıl yapılır sorusunun cevabını kısaca açıklayalım. Böylece basit bir .xml dosyasının nasıl oluşturulduğu da anlaşılabilir.

  • Web sunucusu hesabınıza gidin.
  • Buradaki index bölümünü bulun.
  • İndex klasörünün içine hazırladığınız .xml uzantılı dosyayı kopyalayın.

Hepsi bu kadar. Bu işlem için hizmet veren birçok site var. Bu sitelerden yararlanarak da, entegrasyon işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

XML teknolojisi sayesinde, ticaret sitenize binlerce ürün listesini yükleyebilirsiniz. Böylece tek tek uğraşmadan binlerce ürününüzü aynı anda tek bir yerde görebilirsiniz.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Güngören Web Tasarım Ajansları

Güngören Web Tasarım Ajansları

Bulunduğu konum nedeniyle yenilikçi olan ve gelişime ayak uyduran konumda bulunan Güngören web tasarım ajansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir