Yapay Zeka Nedir? Nasıl Çalışır? Kullanım Alanları Nelerdir?

Son zamanlarda oldukça sık karşılaştığımız ve popülaritesini her geçen gün arttıran alanlardan biri yapay zekadır. Teknolojinin gelişimiyle doğrudan orantılı olan yapay zeka ülkemizde son yıllarda sıkça tartışılan konulardan biri olmuştur. Yapay zekanın işsizliği arttıracağı veya yapay zekanın bizlere birçok avantaj sağlayacağı bu konuyla alakalı tartışılan başlıca görüşlerdir. Bu görüşlerin ne kadar doğru veya ne kadar yanlış olduğunu dilerseniz aşağıda bulunan yazımızı okuyarak karar verelim.

Yapay Zeka Nedir Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Yapay zeka kavramının ortaya çıkışı 1300’lü yıllara dayanmaktadır. Fakat yapay zeka ilk olarak 1955’li yıllarda John McCarthy’nin sunumuyla hayat bulmuştur. İnsan gibi düşünüp karar veren yazılım ve donanımın birleştiği bir ürün olan yapay zeka, tıpkı biz insanlar gibi tepkiler vermek amacıyla geliştirilmektedir.

Yapay zeka ürünü geliştirilmeden önce ihtiyaçlar belirlenmelidir. Belirlenen bu ihtiyaçlar sonrasında yerini aşamalara bırakmaktadır. Sesi tanıma, problem çözebilme ve öğrenebilme bu aşamalardandır. Bu aşamaların yanı sıra birçok aşama mevcuttur fakat bunlar ilk başta belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda şekillenmektedir. Ayrıca yapay zekaya Apple firmasının geliştirdiği Siri’yi örnek verebiliriz. Bu teknoloji her ne kadar geliştirilmeye devam etse de filmlerde gördüğümüz kadar devasa bir boyuta ulaşmamıştır. Fakat bu asla o boyuta ulaşamaz sonucunu doğurmamaktadır.

Yapay Zeka Nasıl Yapılır?

Yapay Zeka Nasıl Yapılır?

Yapay zeka bilgisayar mühendisleri ve bilgisayar bilimcileri tarafından geliştirilmektedir. Uzun zaman ve uğraşlar sonucunda ortaya yapay zekalı sistemler çıkartılmaktadır. Bu sistemler geliştirilmeden önce birtakım araştırmalar yapılarak ihtiyaçlar belirlenmektedir. Belirlenen bu ihtiyaçlar doğrultusunda yazılım yani kodlama aşamasına geçilmektedir. En sonunda ise ortaya yapay zeka ürünü çıkartılmaktadır. Her ne kadar yapay zekanın nasıl yapıldığını kısaca açıklamış olsak da yapılan bu işlem aylar, yıllar sürmektedir. Tabi yapılan sisteme göre bu süreçler uzayabilmektedir. Örneğin Google arama motoru her geçen gün kendini yeni algoritmalarla beraber geliştirmektedir.

Genellikle insanlar tarafından sorulan sorulara veya karşılaşılan sorunlara çözüm üreten yapay zekalı sistemler geliştirilmektedir. Dilerseniz yapay zekanın aldığı sorulara nasıl cevap verdiğini bir örnekle açıklayalım. Farz edelim geliştirilmiş olan sisteme X sorusunu soruyoruz. Sorulan bu soruya yapay zekanın en mantıklı Y cevabını vermesi sistemin doğru çalıştığının bir belirtisidir. Tabi biz bunları X ve Y terimleri üzerinden anlatıyoruz ama yapay zeka bundan daha fazlasına sahiptir.

 • Bilgi
 • Nedenlendirme
 • Sorun Çözme
 • Algılama
 • Öğrenme
 • Planlama

Yukarıda belirtilen maddeler doğrultusunda yapay zekalı sistemler meydana getirilmektedir. Ayrıca bu sistemlerin amacına ulaşabilmesi için yukarıdaki maddelerden en az ikisini yapabilmesi gereklidir. En az iki maddeye olumlu yönde sonuçlar veren yapay zekalar daha pratik bir şekilde çalışacağından dolayı sizleri amacınıza ulaştıracaktır. Fakat bu maddelere uygun olmayan yapay zekalı sistemler karşılaşılan sorunlara çözüm üretemez veya planlama yapamaz. Bunlarda beraberinde birtakım sorunları getirecektir. Bu sorunlarla karşı karşı kalınmaması ve olumlu yönde sonuçların alınabilmesi için yukarıdaki maddeler halinde bulunan aşamalar doğrultusunda ortaya ürün çıkartılmalıdır.

Yapay Zeka’nın Kullanım Alanları

Yapay Zeka’nın Kullanım Alanları

Yapay zeka günümüzde geniş bir kullanım alanına sahip olmadan önce sadece laboratuvar gibi ortamlarda test amacıyla kullanılmaktaydı. Fakat bu kavramı artık günümüzde birçok alanda görmekteyiz. Yapay zekanın bu kadar geniş bir kullanım alanına sahip olmasındaki başlıca sebep olarak daha karlı olması gösterilebilir. İnsan gücüne olan ihtiyacın azalması doğrudan karlılığı arttıracaktır. Buda birçok firmanın işine gelmiştir.

Sanal Asistanlar

Günümüzde yapay zekaya sahip birçok sanal asistan mevcuttur. Siri, Now ve Cortana bu asistanlardan en gelişmişleridir. Büyük firmalar tarafından geliştirilen bu asistanlar gündelik işleri oldukça kolaylaştırdığından dolayı sıklıkla kullanılmaktadır.

Oyunlar

Bilgisayar için oyunlar geliştirilirken yapay zekanın gücünden yararlanılmaktadır. Bunlara Far Cry ve Call of Duty gibi oyunlar örnek gösterilebilir. Bu oyunlarda bot oluşturmak için genellikle yapay zeka kullanılmaktadır. Üstün zekaya sahip olan bu botlar normal oyuncular gibi düşünüp karar verebilen bir yapıdır.

Akıllı Arabalar

Günümüzde yapay zeka gibi popülerliğini arttıran sektörlerden biri de otomobil sektörüdür. Son yıllarda ortaya çıkan sürücüsüz araçlar yollarda kendi kendine gitmektedir. Bunun için yapay zekayı kullanan bu araçlar yol durumu, hava durumu gibi faktörleri göz önünde bulundurarak ilerlemektedir. Fakat bu araçlar tam anlamıyla gelişmiş olmadığından dolayı pek tercih edilmemektedir. Fakat ilerleyen süreçlerde araba kullanımı artık ortadan kalkacak gibi görünüyor.

Başarılı Satışlar

Google amazon gibi büyük firmalar satışlarını arttırıp doğru kullanıcıya doğru reklamı sunmak için birtakım algoritmalar geliştirmektedir. Geliştirilen bu algoritmalardaki asıl amaç az önce de belirttiğim gibi doğru kullanıcı doğru zamanda bularak satışları daha da arttırmaktır. Google bu sistemi daha çok internet reklamlarında kullanmaktadır.

Akıllı Ev Sistemleri

Akıllı ev sistemleri geliştirilirken yapay zekanın gücünden büyük ölçüde yararlanılmaktadır. Ortamın ısısını belirleyip buna göre klimayı açma, eve gelindiğinde ışıkları otomatik açma gibi birçok özelliğin amacına ulaşabilmesi için yapay zeka teknolojisiyle program yapılmaktadır. Yapılan bu programlarla büyük ölçüde tasarruf sağlanacaktır.

Yapay Zeka Hangi Bilim Dallarıyla İlişkilidir?

Yapay Zeka Hangi Bilim Dallarıyla İlişkilidir?

Yapay zeka insan zekasını temel almaktadır. Buda onun birçok bilim dalıyla ilişkili olmasını sağlamıştır. Bu bilim dallarını aşağıdan maddeler halinde incelebilirsiniz.

 • Bilgisayar Bilimleri
 • Felsefe
 • Matematik
 • Sosyoloji
 • Biyoloji
 • Sinirbilimi
 • Psikoloji

Yapay Zeka’ya Neden İhtiyaç Vardır?

Yazılım dünyasında işlemleri bilgisayara halletmek esas alınmaktadır. Bir ürün ortaya koyarak belirli kalıplar içerisinde sorulan sorulara cevap vermek amacıyla birtakım yazılımlar geliştirilebilir. Fakat sorulan sorulara veya karşılaşılan problemlere etkin bir şekilde cevap vermek ancak yapay zeka ile yapılabilmektedir.

Günümüzde yapay zekayı en çok kullanan firmalardan biri Google’dur. Yapılan arama sonuçlarına karşı en olumlu sonucu bizlere sunan bu arama motoru günümüzde halen tam olgunluğa erişmiş değil. Bu olgunluğa erişebilmesi için Google yapmış olduğu bu ürünü sürekli olarak geliştirmektedir. Ayrıca Google firmasının yanı sıra yapay zekayı kullanıp ortaya proje çıkartan birçok işletme vardır. Bu işletmelerin geliştirdiği sistemler tam olarak bizlerle etkileşime geçmemiştir. Fakat zaman içerisinde geliştirilen sistemlerle yapay zekanın ne denli önemli olduğunu bir kez daha anlamış olacağız.

Yapay Zeka’ya Neden İhtiyaç Vardır?

Yapay Zekanın Geleceği

Yapay zeka için birçok öngörü bulunmaktadır. Bu öngörüler günümüz bilim kurgu filmlere de yansımıştır. Hatta bu konu hakkında birçok büyük firma sahibi açıklamalar ve konferanslar gerçekleştirmiştir. Bu firma sahiplerine örnek olarak Elon Musk verilebilir. Elon Musk her ne kadar yapay zekanın insanlığa zarar vereceği görüşünde olsa da geçtiğimiz yıllarda yapay zekayla çalışan Tesla Model S sürücüsüz aracını piyasaya sunmuştur. Aynı şekilde Elon Musk ile aynı görüşte olan ve geçtiğimiz senelerde vefat eden Stephen Hawking’de yapay zekanın insanoğlunun son buluşu olacağı görüşündedir. Yapay zeka için olumsuz yönde görüşlerin olduğu gibi olumlu yönde de birtakım görüşler vardır. Buna örnek olarak Mark Zuckerberg verilebilir. Facebook kurucusu olan Mark bu konu hakkında oldukça iyimser olduğunu ve olumsuz yorum yapanları anlamadıklarını belirtmiştir.

Yapay Zekanın Geleceği

Sonuç

Sonuç itibariyle günümüzde yapay zeka teknolojileri tam anlamıyla gelişmediğinden dolayı bu teknolojinin neler yapabileceğini kestiremeyebiliriz. Fakat yapay zekanın işlerimizi büyük oranda rahatlatacağı aşikar. Bu işlerin kolaylaşması insanoğlunu tembelliğe sürükleyeceği de kaçınılmaz bir gerçek. Fakat tüm bu sonuçlar için konuşmak için çok erken. Tüm bunların gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini yaşayarak göreceğiz.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Web Yazılım Nedir?

Web Yazılım Nedir?

Web yazılım nedir sorusunun cevabı; Web sitelerinin temelini oluşturan HTML kodlama dillerine birçok özellik katmak …

3 yorumlar

 1. Yeterli bilgiler olmuş. Fakat yapay zeka ilerleyen zamanlarda nasıl bir projeler içinde olur?

 2. Cidden çok ilgi çekici bir makale olmuş. Keyif alarak okudum. Yapay zekanın bu denli kullanım alanları olduğunu bilmiyordum. Aslında farkında olmadan bile hayatımızın birçok alanında kullanılmaktaymış.Gelecekte yapay zekanın insana ait duyular alabilmesi mümkün müdür?

  • Acarnet Editör

   Vedat Bey Merhabalar

   Teknolojinin gelişimiyle birlikte akla gelmiyecek bir çok yenilik gerçekleşmiştir. Gelecekte Yapay Zekanın’da gelişeceğinden insana ait özelliklerin barındıracağından insanlara ait duyular alması müümkün olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir