Anasayfa / Web Tasarım / Yapısal Veri Nedir?

Yapısal Veri Nedir?

Birçok kişi yapısal veri nedir gibi sorularla karşı karşıya kalmıştır. SEO ile doğrudan bir ilişkisi olan bu kavramı dilerseniz öncelikli olarak açıklayalım ardından SEO ile arasındaki ilişkiye kısa bir göz atalım.

Yapısal Veri Ne Demek?

Yapılan arama sonuçlarında meta açıklamasının üstünde yer alan ekstra bilgilere yapısal veri denir. Farz edelim “burger yiyelim” şeklinde bir arama gerçekleştirdik. Bu aramanın sonucunda aşağıdaki gibi sonuçlarla karşılaşacağız. Burada sitenin yıldızı, oylayan kişi sayısı, fiyatı gibi bilgiler yer alacaktır. Tüm bu bilgiler yapısal bir veridir.

 

 

Yapısal verileri sayfa içerisinde var olan işaretlenmeler olarak da düşünebilirsiniz. Bu işaretlemeleri kullanıcılarınıza sunarak onların değerlendirme yapmasına olanak sağlayabilirsiniz. Ayrıca arama motorları bu verileri siteleri indekslerden kayıt altına almaktadır.

Yapısal Veri Nasıl Kullanılır?

Google’ın geliştirmiş olduğu Yapısal Veri İşaretleme Aracı bu işlem için tercih edilebilir. Bu işaretleme aracı Google botlarının sitenizin içeriğini daha iyi anlamasını sağlar. Ayrıca Schema.org adresinden hazır yazılmış olan kodları kullanarak da sayfanızda işaretleme etiketlerine yer verebilirsiniz.

Yapısal Veri ve SEO İlişkisi

Yapısal veri vasıtasıyla sitenize eklenen bilgiler arama motorları açısından oldukça önem arz etmektedir. Botlar eklediğiniz veriler sonucunda sayfayı daha kolay anlar buda içeriklerin arama sonuçlarında üst sıralarda yer almasında oldukça etkilidir. İçerikleri anlama ve yorumlama kısmında eksikliklerin yaşanması botların sayfa hakkında bilgilere ihtiyaç duymasındaki başlıca sebeptir. Yapısal veri vasıtasıyla botların bu eksikliklerini gidererek onlara içerikleriniz hakkında daha detaylı bilgileri sunabilirsiniz.

Her ne kadar kusursuz bir kodlamaya sahip dahi olsanız botlar içeriklerinizi anlamlandırırken bazı sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedir. Bu sorunların ortadan kaldırılabilmesi içinde yapısal verilere ihtiyaç duyulur. Yapısal veriler sayfa içerisine olan belirsizlikleri ortadan kaldırarak arama motoru botlarının siteyi daha hızlı anlamasını sağlar. Bu sayede içerikleriniz daha iyi sıralamalar alır. Sonuç olarak yapısal verileri olan sayfalar olmayan sayfalara göre daha iyi sonuçlar elde eder diyebiliriz.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

En Etkili Blog Başlıkları Nasıl Oluşturulur?

Dijital ajansların çoğalması ile birlikte, internet üzerindeki rekabet iyice arttı. Acımasız rekabetin yaşandığı bu ortamda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir