Anasayfa / SEO / Youtube SEO Nasıl Yapılır?

Youtube SEO Nasıl Yapılır?

Dünyanın 1. arama motoru Google iken en çok arama yapılan platformun YouTube olduğunu biliyor muydunuz? Video paylaşım platformu olan YouTube, aynı Google gibi özgün ve kaliteli içerikleri her zaman ön planda tutmaktadır. Peki, YouTube SEO nasıl olmalıdır? Öncelikle oluşturulan içeriğin özgün olmasıyla beraber YouTube’un belirlediği kendi topluluk standartlarına uyması gerekmektedir. Daha sonra kurgusu, montajı, kullanılacaksa kullanılan şarkıların telifli olup olmadığı, ses görüntü kalitesinin yüksek olması; YouTube SEO çalışmalarını etkileyen önemli faktörler arasında yer almaktadır.

YouTube SEO Çalışmaları Yapılırken Uygulanması Gereken Adımlar

Google’da olduğu gibi YouTube SEO çalışmalarının yapı süresinde uygulanması gereken belli başlı adımlar vardır. Anahtar kelime seçimi, video başlıkları, video açıklamaları, kaliteli video yayını, gelmesi muhtemel yorumlar, aboneler ve etiketler olmak üzere çalışmalar yapılması gerekmektedir.

Anahtar Kelime Seçimi

Oluşturulan içeriğe paralel olarak anahtar kelime seçimi yapılması önemli bir başlangıç sayılmaktadır. İçerikle alakasız bir anahtar kelime kullanımı sonucunda, ürettiğiniz içeriğin bulunması güç olacak ve bu durumdan dolayı alacak olacağınız görüntülenme ve abone sayısı beklediğiniz kadar olmayacaktır. Anahtar kelime arayışı içerisinde olduğunuz zaman YouTube aramasından yararlanmakta fayda vardır. İçeriğinize göre hangi kelime uygunsa o kelimenin kullanımı fayda sağlayacaktır.

Video Başlıkları

Başlıklar anahtar kelime içermekle beraber en fazla 50 karakter olmalıdır. Click bait tekniğini genelde görüntülenme hedefini yüksek tutmak isteyenler yapar. Bu bir nevi kullanıcıları aldatmaya yönelik harekettir. Bunu anlayan kullanıcılar, cezalandırmak amacıyla videoya disslike atar. Bu da hazırlanan içeriğin zarar görmesine sebebiyet verir.

Video Açıklamaları

Başlıklardan sonra dikkat edilmesi gereken kısımdır. YouTube SEO çalışmalarını eksiksiz yapmak istiyorsak yapacak olduğumuz açıklamaları maksimum 250 kelimeyle yaparak içerisinde anahtar kelimelerimizi kullanmamız gerekecek. Çok fazla anahtar kelime kullanımı negatif etki yaratabilir. Bu yüzden 250 kelimelik bir metinde anahtar kelime %2’lik bir kısmı kaplayabilir.

Daha fazla detay için www.acarnet.com/blog/pazarlama-araci-olarak-seo/ bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Kaliteli Video Yayını

Yayınlanan videonun gerek içerik kalitesi gerekse görsel kalitesi yüksek olmalıdır. Kalite ne kadar özgün ve düzgün olursa kullanıcılar o kadar sizi tercih edecektir. Görüntülenme sayısındaki olan artış, sizi üst sıralara çıkarmanızda büyük rol oynayacaktır.

Yorumlar

Kullanıcıların video ile etkileşime girmesi için sadece izlemesi yetmez. Bu durumu ortadan kaldırmak içerik üreticilerine bağlıdır. Kullanıcılarla birebir şekilde karşısındaymış gibi bir şekilde diyalog kurup, onların fikirlerini yorumlarda belirtmesini isterseniz YouTube SEO çalışmalarında doğru yoldasınız demektir.

 

Aboneler

YouTube gibi düşünecek olursak, abone sayısı fazla olan kanalların ürettiği içerikler daha çok önerilenler listesine ya da ana sayfanıza düşer. 1000 abone barajını erkenden geçmeye çalışırsanız bunun size faydası olacaktır. Kanal otoritesi olarak kabul edebiliriz bunu ve oluşturduğumuz içeriğin başında sonunda ya da ortasında “kanala abone olunması” hususunu belirtmemiz gerekmektedir. Bunu yapmak istemiyorsanız da oluşturacağınız içeriği bölüp dizi şeklinde kullanıcılara sunabilirsiniz. Oluşacak merak duygusu, kullanıcıları abone olmaya itecektir.

Etiketler

Anahtar kelime gibi düşünebilirsiniz. Kullanıcıların aratması muhtemel kelimeleri önceden analiz ederek bu kısma yazmanızda fayda vardır. Ancak bu kelimeler kesinlikle video içeriği ile alakalı olan kelimeler olmalıdır. Aksi takdirde ulaşacağınız hedeflere gitmeniz zaman alabilir.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

Kurumsal SEO Danışmanlığı Nasıl Olmalı?

İnternet sayfaları açısından seo konusu hayati derecede önemlidir. Bundan dolayı seo konusunda başarılı olan bir …

Bir yorum

  1. YouTube için çalışmalara başlamak istiyordum. Faydalı bir yazı olmuş, ne yapılması gerektiği adım adım ve güzel bir şekilde anlatılmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir