Mobil Uygulamalar

Mobil uygulama ile rakiplerinizden her zaman önde olun

Mobil Uygulama Avantajları

Mobil uygulamanın avantajlarını sıralamak istersek; Marka bilinirliğindeki artış, veri toplama işleminde kolaylık ve hızlılık, verimlilikteki artış, satış performansındaki artış, etkili bir pazarlama ve en önemlisi müşteri memnuniyeti. Böylece mobil uygulamalarla bir adım önde olacaksınız.

iPhone uygulama geliştirme

Özellikle pazar payının çoğunlupuna sahip iPhone / iPad platformunda uygulama geliştirme çalışmlarına hızla devam etmekteyiz. Öte yandan Android, Samsung Bada ve Nokia Ovi platfromları için de çalışmalar yapmaktayız. Amacımız projelerimizde müşterilerimizin uygulamalarına mobil pazarın tümüne başarıyla ulaştırabilmektir.

Eğer mobil uygulama ihtiyacınız var ise bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir. Mobil uygulamanızın projelendirme, analiz sürecinden uygulama mağazasında yayınlandığı tarihe kadar tüm süreçlerde yanınızdayız. Bu alandaki hizmetlerimiz;

  • Ipad uygulama geliştirme
  • Iphone uygulama geliştirme
  • Android uygulama geliştirme
  • Samsung BADA uygulama geliştirme
  • Nokia OVI uygulama geliştirme
  • Blackbery RIM uygulama geliştirme
  • Uygulama mağazada yayınlanması ve yönetimi

Android nedir ? Android genel olarak mobil cihazlarda çalışan bir işletim sistemi olarak bilinsede aslında işletim sistemi artı bir ara katman ve e-mail istemcisi, sms programı, takvim, google maps, telefon rehberi vb. gibi bir kaç çekirdek programdan oluşur diyebiliriz. Tabi android'i kullanacağınız ortama göre bunlar değişiklik gösterebilir. Örneğin bir tablet pc'de telefon rehberi pek işinize yaramayabilir. Şimdi biraz daha teknik konulara girelim.

Uygulamalar

Android yazılım geliştiriciler için oldukça zengin bir platform sunar. Geliştiriciler yazılımlarında donanım bilgileri, lokasyon bilgisi, arka plan servisleri gibi bir çok bilgiye hiç bir kısıt olmadan rahatlıkla erişebilirler. Bunun dışında uygulamalar kendi servislerini diğer uygulamalarla paylaşabilirler ve diğer uygulamaların sundukları servislere erişebilirler. (Telefon rehberi kayıtlarına erişebilmek gibi).

Kütüphaneler

Android içerisinde yer alan genelde c ve c++ yazılmış olan kütüphanelerdir. Sistem kütüphaneleri, mp3, mpeg4, jpg gibi ses ve görüntü formatları için medya kütüphaneler, veri tabanı için sqlite kütüphaneleri gibi temel kütüphaneleri bulunur. Genellikle bunlara uygulama çatısı aracılığıyla erişiriz.

Android Runtime

Android alt seviye işler için (hafıza yönetimi, donanım sürücüleri gibi) linux kernelini kullanmaktadır ve temel java kütüphanelerini içerir. Anroid uygulamaları Dalvik adı verilen sanal makine üzerinde çalıştırılır. Dalvik java uygulamaları çalıştırmak üzere google tarafından geliştirilmiş bir sanal makinedir. jvm'e göre memory yönetimi mobil aygıtlar gibi küçük cihazlarda daha performanslı çalışmak üzerine tasarlanmıştır.

Temel Uygulama Yapısı

Android uygulamaları java programlama diliyle yazılır ve dalvik sanal makinesi üzerinde çalışır. Uygulama uzantısı .apk'dır. Bir .apk dosyasını telefonunuza atarak android paket yöneticisi aracılığı ile kurabilirsiniz. Her android uygulaması ayrı bir linux processi şeklinde çalışır. Bir uygulama çalışmak istediğinde android yeni bir process yaratır ve uygulama kapatılana kadar bu process altında çalışır. Tabi sistem kaynakları yeterli olmadığı durumda android uygulamalanın kapatılması beklenmeden processi sonlandırabilir. Android'in en önemli özelliklerinden birisi de bir uygulamanın diğer bir uygulamayı ve onun istenilen parçalarını kullanabiliyor olmasıdır. (Uygulamanın buna izin vermesi halinde) Örneğin uygulamanızın bir dizi resimi kaydırması gerekiyor ve başka bir uygulama bu işi çok iyi yapıyor ve başka uygulamaların bu özelliği kullanmasına izin vermişse siz uygulamanızdan bu uygulama parçasını çağırabiliyorsunuz. Yani bu sizi büyük bir iş yükünden kurtarmış oluyor. Bunu yapabilmek için sistemin bir uygulama processi yaratıp gerekli java objelerini hazırlaması gerekir. Androidde diğer sistemlerden alışkın olduğumuz tek bir main() methodu yoktur.


BİLGİ İSTEK FORMU