Responsive Tasarım

Tasarımlarınız artık her boyuta göre şekil alıyor

Tasarımların farklı ekran boyutlarına ve çözünürlüğüne uyum sağlayarak web tasarımın duyarlı hale gelmesine responsive tasarım adı verilmektedir. Web sitesine mobil özellikteki cihazlarla erişim sağlandığında site içerisindeki yazıların ve resimlerin ekran özelliklerine göre otomatik şekil almasını sağlamaktadır. Eğer ziyaretçi siteye giriş yaptığı zaman site responsive tasarıma sahip değil ise istediklerine ulaşmakta güçlük çekecek ve yazıları çok zor okuyacaktır. Bu da ziyaretçilerin siteyi terk etmesine neden olacaktır. Responsive tasarım özelliği bulunan web sitelere ziyaretçiler girdiği zaman masaüstü özelliklerdeki gibi aynı şekilde ve kolaylıkta ulaşım sağlaması önem taşımaktadır. Geliştirilmiş olan responsive tasarımlar sayesinde kullanıcıların kolay bir şekilde erişim sağlaması ve bütün boyuttaki cihazlarda kusursuz bir şekilde görünüm elde etmesi sağlanmaktadır.

Responsive tasarım faydalarından bahsedilecek olur isek;

  • Kolay kullanım sayesinde kullanıcın ekranda oynama yapmadan, büyütme küçültme yapmadan yalnızca aşağıya ve yukarıya parmak hareketleriyle site içerisinde rahat bir gezinti yapmasını sağlamaktadır.
  • Her çözünürlük özelliği için ayrı bir web sitesi tasarımı yaptırmak oldukça zor bir iş olduğundan dolayı responsive tasarım yapılarak bir tek domain adı ile bütün cihazlarda aynı çözünürlük özelliği ve görüntü kalitesi sağlanarak hizmet verilebilir.
  • SEO çalışmasında önemli bir konumda olan responsive tasarım sayesinde site değer kazanacak ve arama motorlarında üst sıralara çıkması ve ziyaretçi sayısının artmasında büyük önem taşıyacaktır. Arama motorlarında görünme bakımından artış söz konusu olacaktır.
  • Tek bir tasarım ile daha az maliyet ile birlikte web tasarımı oluşturulabilecek ve böylelikle ek maliyetler ortadan kalkmış olacaktır.
  • Günümüzde artık herkes yoğun tempo ile çalıştığından ötürü devamlı aktif bir şekilde hareket halindeyken genellikle mobil uyumlu cihazları daha yaygın bir şekilde kullanmaktadır. Bu nedenden dolayı bu tasarım sayesinde mobil cihaz kullanan kitleye hitap edilmiş olacaktır.

Responsive web tasarımı ileri derecede bilgi gerektiren bir çalışma olduğundan dolayı ehemmiyetle yapılması gereken profesyonellik gerektiren bir iştir. HTML 5 ve CSS 3 ara yüz kodlama dilleriyle oluşumu söz konusudur. Bu nedenden dolayı tüm tarayıcılar bakımından kontrolü yapılması şarttır.


BİLGİ İSTEK FORMU