Anasayfa / Web Tasarım / Anlaşılabilir Web Siteleri

Anlaşılabilir Web Siteleri

Anlaşılabilir bir web tasarım oluşturmak , göründüğünden çok daha zor.  Hedef  , ziyaretçilerin hızlı bir şekilde alabilecekleri ve anlayabilecekleri net bir kullanıcı deneyimi olmalıdır.

Öğrenilebilirliğe bir göz atalım ve bu teknikleri web sitelerinize nasıl uygulayabileceğinizi görelim. Çoğu ziyaretçi, web’e nasıl göz atılacağını bilir. Bu yüzden, insanların öğrendiği arayüzler oluşturmadığı anlamına gelir, bunun yerine yalnızca konvansiyonları izleyerek sitenizi rahatça kullanırlar.

Neden Anlaşılabilirlik

İnsanlar onu nasıl kullanacaklarını bildiklerinde bir arayüzle daha fazla meşgul olurlar. Tersine, insanlar korkunç kıvrımlı görünen arayüzlerden uzaklaşırlar.

Öğrenilebilirlik için tasarım yapmak istersiniz, insanlar etrafta dolaşırlar. Amaç, arayüzünüzü hızlı bir şekilde öğrenmelerine yardımcı olmak ve böylece kullanmaya devam etmelerini sağlamaktır.

Bu şekilde daha fazla tekrarlı kullanıcı elde edersiniz ve sitenin daha düşük bir hemen çıkma oranı vardır.

Etkileşim tasarımı öğrenilebilir olmalı ya da en azından tasarımcısına, kullanıcı arayüzünü nasıl kullanacaklarını öğretmesini gerektirmemelidir.

Bu Photoshop gibi karmaşık bir yazılım için işe yaramaz,   ancak bir web sitesi için karmaşık bir yazılım değildir.

Örneğin, herkes Amazon’un web sitesini bilir. Binlerce kategori ve milyonlarca ürünle doludur. Bu kadar çok içerikle karışıklık olmasını beklersiniz. Ancak Amazon’a göz atmak ve arama yapmak gerçekten çok zor değil.

Çünkü  , kullanıcıların arayüzden anlam çıkarmasına yardımcı olan ilgili bileşenlere odaklanıyorlar.

Daha karmaşık sayfa öğeleriyle, her zaman sağduyuya güvenmeniz gerekmez. Örneğin, kullanıcı arabirimindeki bazı öğeleri tuttuğunuzda Twitter küçük araç ipuçları kullanır.

Amaçları, daha fazla kullanıcı etkileşimini teşvik etmek ve kullanıcıların Twitter’ı kullanmaya devam etmelerine yardımcı olmaktır. Toplam kullanıcı tabanını arttırmanın ve daha yüksek bir tutma oranını teşvik etmenin garantili bir yoludur.

Bunu düşünerek, öğrenilebilir bir web tasarım için biraz daha derine inelim.

Tutarlılık:

İyi bir tasarım için nasıl tutarlı bir arayüzün gerekli olduğunu daha önce belirtmiştim. Bu, insanların tanıdık olduğu ortak sayfa öğelerini kullanmak ve onları  uzun vadede benzer tutmak istediğiniz anlamına gelir.

Bazı öğeler her sayfada aynı yerde kalmalıdır. Navigasyon, logo ve ana içerik alanınızın bulunması kolay olmalı.Ancak daha karmaşık uygulamaların sadece bilgi içeriğinden daha ileri gitmesi gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Profesyonel Web Tasarım ile Müşteri Sadakati Nasıl Artırılır? başlıklı makalemizde Web Tasarım hakkında bilgiler verilmektedir.

hakkında Alper Acarlı

Acarnet'te Entrepreneur

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

2019 Web Tasarım Örnekleri

Artan internet kullanıcı sayısı, teknoloji kapsamındaki gelişmeler ve artık insanların çoğu işlerini internet ortamında halletmeye …