Anasayfa / Web Tasarım / Anlaşılabilir Web Siteleri

Anlaşılabilir Web Siteleri

Diyelim ki web içeriği tüm yeteneklerin her türlü kullanıcısı tarafından algılanabilir ve kullanılabilir durumdadır, ancak bunların hiçbiri için anlaşılabilir değildir. Web içeriği erişilebilir mi? Tabii ki değil. Anlaşılabilirlik, daha teknik konuların herhangi birinde olduğu gibi erişilebilirliğin önündeki bir engel olabilir. Anlaşılabilirlik hakkında konuşmak, tartışmayı daha geniş bir kullanılabilirlik alanına taşır.

Kullanılabilirlik doksanlı yılların sonunda ve 21. yüzyılın başlarında sıcak bir konu haline geldi. Bu hala sıcak bir konudur, ancak bir web sitesi geliştiricileri arasında yaygın bir sohbete konu olmaya başladı. Web erişilebilirliği asla “fad” statüsüne ulaşamadı, ancak konuyla ilgili farkındalığı da zamanla arttı. Ne yazık ki, çok fazla insan hala kullanılabilirliği ve erişilebilirliği iki ayrı disipline ayırıyor. İlkeleri “erişilebilirlik” ve “erişilebilirlik” arasında karşılıklı olarak özel “kullanılabilirlik” kategorilerine ayırmaya çalışmak anlamsız olurdu.

İkisi arasında çok fazla örtüşme var. Ne de olsa, kullanılamaz bir site erişilebilir bir site olarak kabul edilebilir mi? Erişilebilirlik bir şey ifade ediyorsa, hayır.

Dil

Çoğu web içeriği, dil aracılığıyla iletilen bilgileri içerir. Dilin mümkün olduğunca anlaşılması kolay olmalıdır. Kelimelerle birlikte ifadeler basit ve özlü olmalıdır. Ne kadar basit ve özlü? Bu, çoğu hedef kitlenin özelliklerine bağlı olan bir dizi faktöre bağlıdır.

İzleyicinin eğitim durumu, konuya aşinalıkları, arka plan bilgileri ve yaşam deneyimleri, kültürleri vb. Gibi faktörler. Yazarlar her zaman izleyicilerinin tam özelliklerini bilmezler, bu nedenle basit bir dil kullanarak ve okuyucuların bilmeyebileceği arka plan bilgilerini açıklayarak dikkatli olunması en iyisidir. Diğer faktörler, onu anlamak için gereken detay seviyesi gibi içeriğin kendisiyle ilgilidir,

Alternatif Veya Tanımlayıcı Temsiller

Bilginin alternatif veya tamamlayıcı temsilini sağlamak çoğu zaman anlaşılabilirliği artırabilir. Metin, diğer alternatif formatlardaki resimler, videolar, animasyonlar, sesler ve içeriklerle desteklenebilir.

Aslında, daha ciddi bilişsel engelli insanlar veya okuma engelli insanlar için, bu alternatif biçimler anlama için gerekli olabilir. Uzun içeriklerin özetlerini veya özetlerini sağlamak da daha anlaşılır hale getirebilir.

İşlevsellik

Web içeriğinin işlevselliği de anlaşılabilir olmalıdır. Kullanıcılar tüm gezinmeyi ve diğer etkileşim biçimlerini anlayabilmelidir. Statik web sitelerinde, etkileşim köprü metni bağlantılarıyla sınırlı olabilir. Daha karmaşık Web içeriğinde, etkileşim, kullanıcının kararlar vermesini, bilgileri girmesini, bilgileri onaylamasını vb. Gibi birçok adım veya aşamayı geçmesini gerektiren son derece karmaşık olabilir. Her etkileşim noktası, kullanıcılara mümkün olan en iyi deneyimi sunmak için dikkati hak ediyor. Kullanıcılar etkileşimin herhangi bir noktasını anlamıyorsa, bu web sitesindeki gerekli görevleri tamamlayamayabilirler.

Mümkün oldukça, gezinti web sitesi bağlamında tutarlı ve öngörülebilir olmalıdır. Form kontrolleri gibi etkileşimli elemanlar da öngörülebilir olmalı ve açıkça etiketlenmelidir. Gerektiğinde, kullanıcılar talimatlara erişebilmeli veya rehberlik edebilmelidir. Bir alışveriş sepetindeki öğeleri alt toplamlar yaparken olduğu gibi matematik hesaplamaları da içeriyorsa, matematik ya otomatik olarak hesaplanmalı ya da kullanıcılara hesaplamaların nasıl yapılacağına dair rehberlik ve / veya araçlar sağlanmalıdır.

hakkında Berkay Gavaz

Acarnet'te Web Designer

Bu Yazıya da Bakabilirsiniz

En İyi Kurumsal Web Siteleri Nasıl Hazırlanır?

En iyi kurumsal web siteleri nasıl hazırlanıyor biliyor musunuz? Tabi ki birçok faktörün bir araya …

Bir yorum

  1. Bu makale çok güzel olmuş ve çok yararlı olmuş. Teşekkür ederim ancak aklıma bir kaç soru takıldı. Kullanıcılarımın web sitemde daha fazla vakit geçirmesi için içeriklerimi daha anlaşılır mı yapmalıyım? hem içerik konusunda hem de seo konusunda yardımcı oluyor musunuz? oluyorsanız bilgi için nerden faydalanabilirim? teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir