Seo | Acarnet Seo | Seo Nedir | Aylık Seo Hizmeti

SEO

Markanızı Arama Motorunda Üst Sıralara Getiriyoruz.

İnternet ilk ortaya çıktığında, kapalı bir sistemdi. Askeri amaçla geliştirilen ilk internet 5 Aralık 1969 yılında ortaya çıktı. ARPANET adı verilen bu kapalı sistem üzerinden, dijital bağlantılar hızla gelişmeye başladı. İnternet üzerinde dolaşmanın tek yolu o zamanlar, adresi bilinen siteleri ziyaret etmek ve kişilerin birbirlerine e posta göndermelerinden ibaretti.

1990 yılında ilk arama motoru Archie ortaya çıktı. FTP sitelerinin listesini sunan ilk arama motoru Archie kısa sürede ömrünü tamamladı. 1994 yılında ise internette bulunan metinlerin bulunmasını sağlayan Webcrawler adlı arama motoru ortaya çıktı.

1996 yılına gelindiğinde ise kapsamlı internet sitesi taraması yapabilen bir arama motoru ortaya çıktı. Altavista ilk ortaya çıktığında oldukça popülerdi ve bir neslin, internette aradığını bulabilmesini sağlıyordu.

Günümüzde ise gelişmiş algoritmalara sahip; GoogleYandex ve Yahoo gibi arama motorları, internet üzerinde insanların istediği bilgileri bulmasını sağlıyor.

Buraya kadar anlattıklarımız, SEO ile doğrudan ilgili ve SEO’nun anlaşılması açısından değerli bilgileri içeriyor.

SEO ise arama motorlarında bulunabilmek için hazırlanan sitelerin, arama motorları kriterlerine uyumlu hale getirilmesi kavramını ifade ediyor. SEO’nun amacı, arama motorlarında internet sitelerinin görünür hale gelmesi ve mümkün olduğundan birçok insan tarafından internet sitelerinin bulunabilmesidir.

SEO Nedir?

Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu anlamına gelmekte olan SEO, web sitelerinin arama motorlarının belirlemiş olduğu kriterlere uygun bir şekilde hazırlanmasını sağlar. Bu hizmet ile arama motorlarında daha fazla hit alma şansı elde edilir. Arama motorlarında arama sonuçlarında daha fazla kullanıcıya erişim sağlamanın yanı sıra SEO çalışmaları ile siteniz üst sıralara tırmanır.

SEO hizmeti kişiler tarafından oluşturulan web sitelerinin arama motoru sonuçlarında belirlenen anahtar kelimelerin üst sıralara çıkması için gerçekleştirilmekte olan faliyetlerin tümünü kapsar. Bu faliyetler ilk olarak analizleri kapsar. Analizler sonucunda çalışmalar başlatılarak web sitelerini üst sıralara çıkması hedeflenir.

Aylık SEO Hizmeti

Analizler sonucu belirlenmekte olan anahtar kelimelerin zorluk derecesine ve rekabet düzeyine göre kullanıcılara aylık SEO hizmeti sunulur. Bir çalışmanın bitiş süresini de belirleyen en büyük etken kelimelerin rekabet düzeyi ve web sitenin alt yapılarıdır. Anahtar kelimelere göre farklılık gösteren bu hizmet 3-6-9-12 ay gibi sürelere kadar uzayabilmektedir. Aylık SEO hizmeti alan kullanıcılara anahtar kelimelerin analizlerinin gerçekleştirilmesinin ardından tahmini süreler verilir. Web site sahiplerine verilen tahmini sürelerinin ardından uygulamalara başlanır ve belirli günler içerisinde web site üzerinde gerçekleştirilen SEO çalışmaları kullanıcılara rapor olarak sunulur.

Sonuç Hedefli Hizmet

Web site sahiplerinin bulunmak istediği sıralamaların belirlenmesinin ardından anahtar kelimeler üzerinden anlaşmalar sağlanır. Tahmini belirlenmiş olan sıralamalara yerleşme süreleri konuşularak, web site sahiplerine ücretler karşılığında SEO hizmeti sunulur.

Profesyonel SEO Hizmeti Almak Neden Önemlidir?

 • Her an destek alabileceğiniz bir firma ile çalışmak karşınıza çıkabilecek sorunları çözüme ulaştırmanızı kolaylaştırır.
 • Profesyonel olmayan ve güvenilir olmayan kişilere yaptırılan SEO hizmeti web sitenizin üst sıralara çıkmasına yardımcı olmamakla kalmayıp, hatalı işlemler sonucunda Google ve diğer arama motorları tarafından ceza görmenize neden olabilir.
 • SEO hizmeti iki konu başlığı altında toplanır, bunlar iç seo ve dış seo olarak adlandırılır. İç seo çalışmalarında yer alan ve yazılım kısmında yapılan çalışmaların başarı getirebilmesi için profesyonel firmalar ile anlaşmalar sağlamak sizler için avantajlı bir durum haline gelecektir.
 • Web sitenize zarar verebilecek çalışmaların dışında, uzun vadeli ve doğal çalışmalar yapılır.
 • Profesyonel yardım almak site çalışmalarınızın daima güncel kalmasını sağlayarak arama motorlarında veya üst sıralarda hit almanızı sağlar.

SEO Çalışması Neden Gereklidir?

SEO çalışmaları sayesinde web siteleri arama motorları sonuçlarında üst sıralara çıkma şansını elde eder. Bu çalışmalarda kullanılmakta ve uygulanmakta olan teknikler web sitelerinin arama motorlarına uyumlu olmasını sağlamaktadır. SEO çalışmalarının web sitenizin daima etkileşim almasını yardımcı olarak site sahiplerinin geniş kitlelere ulaşmasını sağlamaktadır.

 

Yapılan çalışmalar genellikle arama motorlarında bulunabilirliği arttırmaya yöneliktir. Bu çalışmalar web sitelerinin arama motorlarında yer almasını kolaylaştırarak tüm dünya üzerinde hizmet vermesini sağlar. Bu sayede web siteler müşteri pörtfoyünü kolaylıkla arttırma şansını elde eder.

SEO Hizmeti Neleri Kapsar?

 • Anahtar kelimelerin belirlenmesi ve arama motorlarında hit kazanmak.
 • Rakip firmalar ile rekabet analizinin belirlenmesi
 • Site içi seo çalışmalarının gerçekleştirilmesi
 • Site dışı seo çalışmalarının gerçekleştirilmesi
 • Web siteye doğal internet kullanıcılarını çekerek sitenin etkileşimini arttırmak
 • Online itibar yönetimi
 • Satışa sunmakta olduğunuz ürün ve hizmetlerin arama motorları sonuçlarında pazarlanmasını gerçekleştirmek
 • SEO çalışmalarında kullanılan teknikler arasında yer alan sosyal medya çalışmaları sayesinde site bulunabilirliğinizin arttırılması
 • Markanızı tüm dünya üzerinde tanıtma şansını elde etmek

Ziyaretçi Sayını Arttırma

SEO çalışmaları ile web siteleri arama motorları sonuçlarında üst sıralarda yer alır. Bu durum web sitelerinin daha çok internet kullanıcısı tarafından hit almasını sağlayarak sitenin etkileşim altında kalmasına yardımcı olur. SEO çalışmaları sırasında site ziyaretçi sayılarında artış gözlenmesi bazı siteler de satışa sunulmakta olan ürün ve hizmetlerin kolay bir şekilde pazarlanmasına yardımcı olur. SEO çalışmalarının sonuçlarından elde edilmek istenilen en önemli verim ziyaretçi sayılarının artış gösterebilmesidir. Ziyaretçi sayılarının artması demek daha fazla müşteri daha fazla satış demektir.

Marka Bilinirliğini ve Görünürlüğünü Artırmak

Arama motoru optimizasyonu çalışmalarının sonucunda web siteniz internet ortamında daha fazla yere sahip olarak ürün ve hizmetlerinizin daha fazla kitleye ulaşmasına imkan verir.

Aylık Bütçe

SEO çalışmalarında aylık bütçeler ayırmak web sitenizin her ay çeşitli güncellemelerin gerçekleşmesinde büyük bir rol oynar. Bir şirketin binlerce gideri olduğunu düşündüğümüzde ortalama bir personel maaşına bile denk gelmeyecek bir bütçeyle ciddi müşteri potansiyellerini bu çalışmalar ışığında sağlayabilirsiniz.

Esneklik

Web sitenizde SEO çalışmaları sayesinde eklemiş olduğunuz çeşitli metinler ve makaleler sayesinde siteniz daha esnek bir yapıya sahip olarak internet kullanıcılarına hizmet verme şansı yakalar.

Uzun Vadeli Çalışmalar Yürütmek

Arama motoru optimizasyonu sonucunda uzun vadeli çalışmalara sahip olarak Google ve diğer arama motorlarında sık sık ilk sıralara yer almanız sağlanabilir. Bunun yanı sıra uzun vadelerde yapılan SEO çalışmalarında firmalar ilk sırada yer alarak gün geçtikçe müşteri kitlelerini arttırmakta ve dünya çapında hizmet verme imkanı yakalayabilmektedir.

En İyi SEO Nasıl Yapılır?

İnternet yaşayan bir ekosistem gibidir. Sürekli olarak, kendi yaratmış olduğu ortamın değişkenlerine uyum sağlar ve gelişir. Arama motorları için de aynı şeyler söylenebilir. Arama motorlarına adeta bağımlı hale gelen internet sitelerinin de, bu ekosistemde var olabilmesi için, ekosistemin değişimlerine ayak uydurabilmesi gerekir.

En iyi SEO nasıl yapılır sorusunun cevabını da, yukarıda bilgiler ışığında vermek doğru olacaktır. Yani SEO işini en iyi yapabilmenin yolu, arama motorunun sürekli olarak değişen kurallarına ayak uydurmaktır. Burada amaç, insanların ne aradığının ve ne istediğinin tam olarak bilinmesi ve anlaşılmasıdır.

En iyi SEO çalışması:

 • İnternet sitesini tam olarak anlatabilen anahtar kelimenin tanımlanması ve sitenin gereken yerlerine yerleştirilmesi,
 • Görsel ve yazınsal içeriklerin doğru bir şekilde hazırlanması,
 • Verilerin uygun bir şekilde kullanılması ve tanımlanması,
 • İnternet sayfasının yükleme hızının sağlanması,
 • URL yapısının, arama motorlarına uygun hale getirilmesi,
 • Günümüzde oldukça önemli olan mobil uygulamalar arasında, hazırlanan internet sitelerinin de yerini alması

Gibi işlemleri kapsar.

Google SEO Nedir ve Nasıl Yapılır?

Arama motoru denilince hepimizin aklına Google arama motoru geliyor. Ancak dünyanın ilk arama motoru Altavista ve Webcrawler bugünlerde tamamen unutulmuş durumdadır. Google arama motorunun bu denli popüler olmasının nedeni, tıpkı canlı bir ekosistem gibi davranması ve insanların tam olarak ne istediğini anlamasıdır. Bu yüzden günümüzde yapılan SEO çalışmalarının neredeyse tamamı, Google arama motoru esas alınarak yapılmaktadır.

Google arama motoru esaslı SEO çalışmaları sürekli değişkenlik göstermektedir. Şimdilik dünyaca ünlü bu arama motorunun sıralama sayfasında 200 madde geçerli olmaktadır. Önemli olan bu 200 maddenin hangilerinin öncelikli olduğunun bilinmesidir. İsterseniz gelin en önemli olanları kısaca inceleyelim:

HTTPS Protokolü: İnternet siteniz HTTPS ile başlıyorsa, Google tarafından güvenli olarak işaretleniyor. Güvenlik araçlarının kapsamlı olarak yer aldığı bu protokolü mutlaka edinmek gerekiyor.

Meta Açıklaması Bölümü: İnternet sayfasının tanıtım bölümünde, sitenin ne amaçla faaliyette olduğu bilgisinin yer alması gerekiyor. İşte Meta açıklamasında kısaca internet sitesinin ne amaçla var olduğu bilgisi yer alıyor.

Başlık Etiketlerinin Doğru Oluşturulması: Sitenizde yer alan içeriklerin başlıkları, anahtar kelimeleri içermelidir. Google başlık ile içeriği karşılaştırır ve kullanıcı açısından faydalı olup olmadığını değerlendirir.

Site Hızının Optimum Olması: İnternet sitenizin hızlı bir şekilde açılması, hayati öneme sahip. Günümüzde kullanılan yavaş açılan siteleri hemen terk ediyorlar. Bu durum internet sitelerinin kullanıcı trafiğini dolayısıyla arama motorlarında ilk sayfada yer almalarını olumsuz bir şekilde etkiliyor. Ayrıca internet sitesinin mobil versiyonunun da aynı hızla açılması gerekiyor. Site hızınızı, https://developers.google.com/speed/pagespeed/insights/?hl=TR linkinden test edebilirsiniz.

Kullanıcıları Anlamak: Google temel olarak, kullanıcı davranışlarını esas alır ve kritlerlerini bu davranışlar doğrultusunda belirler. Kullanıcı davranışları ise zamanla değişime uğrar. Bu da demek oluyor ki arama motoru kuralları sürekli olarak değişimden geçecektir. İnternet sitenizi hedef kullanıcı kitlesi doğrultusunda düzenlemeniz gerekiyor. Temel olarak kullanıcıları anlayabilmek için:

 • Sitenize gelen ziyaretçilerin, rahat ve kolay bir şekilde sitenizde gezindiğinden emin olmanız gerekiyor.
 • Sitenizde yer alan içeriklerin, insanlar tarafından birden fazla okunduğundan emin olmanız gerekiyor.
 • Sitenizde oluşturduğunuz içeriklerle doğrudan ilgisi olan başka sayfalara da bağlantı vermeniz gerekiyor.
 • Sitenizi ziyaret edenlerin, sitenizde uzun bir zaman dolaşmasını sağlamanız gerekiyor.

Yukarıdaki maddelere dikkat etmeniz gerekiyor.

SEO Türleri Hakkında Ayrıntılı Bilgiler

Sürekli gelişen ve kendisini yenileyen SEO kavramı, kendi içinde de zamanla türlere ayrılmaya başladı. Arama motorlarının kullanıcıların ihtiyacına göre belirlediği  kriterlere göre oluşan SEO türleri, aynı zamanda internet sitelerinde de olması gerekenleri ifade ediyor. SEO türlerini:

On Page SEO (Site İçi SEO): İnternet sitesini ziyarete gelen kullanıcıların, siteyi rahatlıkla ve sıkılmadan gezebilmesini sağlayacak çalışmaları ifade eder. İnternet sitesinde bulunan menüler, haritalama ve kategorileme sistemleri, internet sitesinin mobil olarak da hızlı ve kolay gezilebilir olması adına yapılan çalışmaların tümü, On Page SEO olarak adlandırılabilir.

Off Page SEO (Site Dışı SEO): İnternet sitesinin diğer siteler ve kullanıcılar tarafından görünür olmasını ve tanınmasını sağlayan çalışmaların tümünü bu kategoride değerlendirebiliriz. Backlink çalışmalarının yapılması, sitenin indeks sitelerine kaydının yapılması, sosyal medya platformlarında internet sitesinin tanıtılması gibi işlemleri içerir. Google arama motoru artık organik olarak yapılan Off Page SEO çalışmalarını daha çok benimsiyor. Eskiden backlink paketi satın alınır ve alakasız sitelerde, paketi satın alan kişinin internet sitesi tanıtılmaya çalışılırdı. Artık Google algoritması, bu tür yola başvuranları cezalandırıyor.

Nofollow Backlink: Sitenize karşı internet sitesi tarafından link verilmemesi durumudur. Yani karşıdaki kişi sitenize kefil olmuyor anlamı taşır.

Dofollow Backlink: Arama motorları tarafından sıralama alan siteleri ifade eden bir kavramdır. Doğal yollardan Dofollow Backlink çalışması yapılması faydalı olacaktır. Nedeni ise yapay yollarla backlink almaya çalışan siteleri, arama motorlarına ait olan botlar yakalar ve cezalandırır.

SEO ve SEM Arasındaki Farklar

İnternet sitelerinin arama motorlarına uyumlu hale getirilmesi işlemlerinin tümü, SEO olarak adlandırılır. SEO işlemleri birçok kriterin belirli zaman ve sıra ile yapılması ile gerçekleştirilir ve zaman içerisinde sürekli değişen bir yapıya sahiptir.

SEM (Search Engine Marketing) ise arama motoru reklamcılığı olarak adlandırılır. Birçoğumuz Google arama motorunda belirli anahtar kelimelerle arama yaptığımızda, karşımıza çıkan sayfanın ilk sıralarında, altında reklam yazan site başlıkları ile karşılaşmışızdır. İşte bu altında reklam ibaresi yer alan site başlıkları, SEM çalışmalarının bir ürünüdür.

SEM tam olarak ne işe yarar? Hemen anlatalım:

 • Arama motorlarında ve en önemlisi internet ortamında, tamamen görünür olmanızı ve daha fazla hedef kitleye kısa yoldan ulaşmanızı sağlar.
 • Arama motorlarına reklam verdiğinizde, bölgesel ve global ölçekte hedef kitle, arama motorlarının algoritmaları tarafından sitenize yönlendirilir. Bir anlamda daha çok hedef kitlenin sitenizi bulması kolaylaşır.
 • Web sitenize yerleştireceğiniz çeşitli formlarla, kullanıcı deneyimleri ve alışkanlıkları hakkında doğru ve sağlıklı bilgi alabilmenizi sağlar.
 • İnternette reklam verebilmenin en kısa ve etkili yolu SEM çalışmalarından geçer.

SEO Ajanslarıyla Çalışmak

İnternet ortamında yapılan birçok çalışma, profesyonel ekiplerin ürünüdür desek, yanılmayız. Karmaşık ve sürekli değişen bir ortamda hakimiyet sağlamak elbette kolay değildir. Bu kadar karmaşık bir ortamda başarılı olmanın yolu ekip halinde çalışmaktır. SEO çalışmalarında da aynı kurallar geçerlidir.

İyi bir SEO çalışması yaptırmak istiyorsanız, mutlaka profesyonel bir anlayışa sahip ve bünyesinde en iyi uzmanları barındıran, Seo Danışmanlık Ajanslarıyla çalışmanız yararlı olacaktır.

Bölgesel SEO Yaptırmak

Yerel işletmeler, kendi çevrelerinde bulunan potansiyel müşterilere ulaşmak isterler. İşletmelerin bu davranışları, büyüme öncesindeki hayatta kalmak için yapılan reklam faaliyetleridir. İnternet ortamında ise organik olarak potansiyel müşteri bulmak biraz zordur. Bu yüzden bölgesel SEO yöntemlerine başvurmak gerekir. Arama motorlarına reklam vererek ve sosyal medyadan yararlanarak, işletmelerin yakınlarında bulunan hedef kitlelere ulaşmak kolay olacaktır. En önemlisi de hedef kitleyi, sitenize çekecek anahtar kelimeleri iyi seçmek ve kullanmaktır.

SEO ve İçerik Arasındaki Bağlantı

İçerik, internet sayfalarındaki görsel ve yazınsal tüm materyalleri ifade eder. Etkili bir internet sitesi, zengin bir içeriğe sahip olmalıdır. Ancak içerik oranları abartılmamalı ve sitenin düzenini bozacak hale getirilmemelidir. Sitenizin SEO analizini, internette bulunan bazı araçlara yaptırdığınızda, sitenizde olması gereken yazı ve görsel içeriğini sizlere rapor halinde bildirecektir. Mesela görsel boyutları fazlaysa sizi uyaracak ve görselleri optimum hale getirmenizi isteyecektir.

Aynı şekilde, sitede yer alan yazılarınızda bulunması gereken odak anahtar kelimeleri ve sitenizin bir özeti olan meta açıklamalarını doğru bir şekilde oluşturmanızı sağlayacaktır. Yaptığınız her içerik çalışması sonunda, SEO analiz araçlarıyla sitenizi kontrol etmeniz yararlı olacaktır.

İnternet sayfanızdaki içerikler ne kadar iyi olursa, sayfanızın arama motorlarında üst sıralara yükselmesi de o kadar kolay ve hızlı olacaktır. En önemlisi de, internet sayfasında yer alacak olan makalelerdir. Arama motorlarında kullanıcılar merak ettikleri konuları, belirli kelimelerle aratırlar. Bu kelimeleri tam olarak tespit edebilirseniz ki, bu konuda hizmet veren birçok site bulunmaktadır, kullanıcılara ulaşmanız hızlı ve kolay olacaktır.

İnternet sitenizde blog sayfası oluşturmanız ve kullanıcılara yönelik olarak makale hazırlamanız faydalı olacaktır. Makaleleri resim ve videolarla desteklediğinizde ise kullanıcıların sayfanızda kalma süresi artacak ve aynı zamanda site trafiğiniz de çoğalacaktır.

SEO Rapor ve Analiz Kavramları

Şirketler faaliyetleri ile ilgili düzenli olarak toplantı yaparlar. Aynı zamanda mali durumlarını ve yaptıkları işleri kontrol edebilmek adına, düzenli olarak rapor tutarlar ve bu raporları analiz ederler. Şirketlerin faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmeleri, rapor ve analizleri doğru bir şekilde yapmalarına bağlıdır.

SEO işlemlerinde de aynı kural geçerlidir. Bu konuda hizmet veren kaliteli SEO araçlarını kullanarak, internet sitenizi düzenli olarak kontrol edebilir ve eğer varsa hataları gidererek, arama motorlarına uyumlu hale getirebilirsiniz. Birçok kaliteli site ücretli üyelik hizmeti sunmaktadır. Dilerseniz bu ücretli sitelerden yararlanabilirsiniz.

SEO Çalışma Adımları

Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu olan SEO, web sitelerinin daha çok kullanıcı tarafından etkileşim sağlaması için yapılan çalışmaların tümünü kapsar. Bu çalışmalarda bir sitenin arama motorlarında belirlenen anahtar kelimeleri kullanarak arama sonuçlarında üst sıralara yer almasını sağlamaktır.

Web sitelerinin arama motorları üzerinden belirlenen anahtar kelimeleri arama sonuçlarında üst sıralara taşımak zahmetli ve profesyonel çalışma gerektirir. Bu durum profesyonel firmalara yönelmenizi sağlar. SEO çalışmalarında uygulanmakta olan çalışmalar tamamen profesyonel olmasının yanı sıra arama motorlarına uyum sağlaması gerekir. Yapılan çalışmalarda öz verili olmamak ve hatalı işlemler yapmak web siteniz arama motorları tarafından ceza almasına sebep olabilir. Bugün yapılan çalışmalarda yarın üst sıralara çıkarım mantığı SEO içerisinde geçerli değildir. SEO uzun soluklu ve kapsamlı bir çalışma olmasından dolayı haftalık hatta aylık periyotlar arasında gerekirse çeşitli düzenlemelerin de gerçekleştirilmesi gerekir.

SEO yapmaya başlamadan önce arama motorlarının mantığını iyi anlamanız gerekir. Çünkü arama motorları tarafından kullanılan anahtar kelimeler arama sonuçlarında uygunluk kriterlerine göre sıralanmaktadır. Bu kriterler arama motorları tarafından belirlendiğinden mantığını çözmek SEO çalışmalarınızda hızlı bir ilerleyiş kaydetmenizi sağlar. Arama motoru mantığında yer alan bir madde uzun vadeli çalışmalar yürütmektir. Bu uzun vadeli çalışmalar ışığında çeşitli düzenlemeler ve uygulamalar gerçekleştirerek üst sıralara çıkmanız sağlanır. SEO çalışmaları teknik olarak iki ana gruba ayrılır bunlar; İç SEO ve Dış SEO’ dur.

Meta Tagların Düzenlenmesi

Meta etiketleri web sitemizin kodları arasında yer alan

etiketleri arasına yerleştirmiş olduğumuz etiket grubuna denir.

 Meta etiketlerinin web sitemize yerleştirmemizin asıl amacı Google ve diğer arama motorlarının web sayfamız hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamaktır. Web sayfamızın başlığı ve içerik bölümü hakkında bilgi sahibi olan arama motorları sitemizin üst sıralarda daha kolay bir şekilde yer almasını sağlar.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Arama motorları sonuçları için belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeleri site ve sayfalar genellinde yeterli sayıda kullanmanız gerekir. Anahtar kelimelerin site içerinde çokca kullanılması arama motorlarının sizleri spam olarak görmesine neden olabilir. Bu nedenle anahtar kelimelerinizi yeterli sayıda kullanmak gerekir.

H Taglarının Düzenlemesi

Heading etiketlerinin düzenlenmesi anahtar kelime sayısına ve etiket önemine uyum sağlayacak şekilde belirlemeniz gerekir. Yani H1 etiketini kullandıktan sonra başlıkların altında sırasıyla H2 başlığı ve H3 başlığının yer almasına dikkat etmeniz SEO çalışmalarını olumlu yönde etkileyecektir.

Kopya ve Yinelenen İçerik

Web sitenizde SEO çalışmaları için eklemiş olduğunuz metinlerin ve makalelerinin özgün olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu özgün çalışmaların dışında başka sitelerden çalınan yazı ve makaleler arama motorlarının sitenize ceza vermesine sebep olabilir. Bu durumun dışında sitenize eklemiş olduğunuz makalelerin konu başlığına uyum sağlaması, anlaşılır olmasına ve aşırı derecede uzun yazıların kullanılmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Backlink Almak

Web sitenizin dış sitelerden almış olduğu backlinkler marka değerinizi arttırmasının yanı sıra web sitenizin arama motorları sonuçlarında üst sıralarda yer almanızı sağlamaktadır. Dış sitelerden edinmiş olduğunuz Backlinkler hakkında araştırmalar yapmak ve güvenilir linkler edinmek sitenizin üst sıralara daha hızlı bir şekilde yer edinmesini sağlar. Backlink alırken daha önceden Google ve diğer arama motorları tarafından ceza görmemiş olmasına dikkat etmeniz de web sitenizin SEO çalışmalarını olumlu yönde etkiler.

Backlink edinirken eğer sektörde rekabet ve rakipleriniz var ise, rakiplerinizin backlink edindiği kaliteli sitelere öncelik verilerek sitelere yerleştirmeniz SEO çalışmalarının düzenli ve olumlu sonuçlanmasını sağlar. Farklı sitelerden edinmiş olduğunuz linklerin yeterli sayıda kullanmak da SEO çalışmalarınızı hızlandıracaktır.

SEO Uzmanları ve Firmaları Neler Yapar?

Gerçek anlamda SEO uzmanında 8 farklı yetenek bulunması gerekiyor. Bu yetenekler:

 • Sürekli sorgulaması ve iyi bir analiz yeteneğine sahip olması,
 • Eleştirel düşünmesi,

 

SEO Rapor ve Analiz Kavramları

Şirketler faaliyetleri ile ilgili düzenli olarak toplantı yaparlar. Aynı zamanda mali durumlarını ve yaptıkları işleri kontrol edebilmek adına, düzenli olarak rapor tutarlar ve bu raporları analiz ederler. Şirketlerin faaliyetlerini sağlıklı bir şekilde yürütebilmeleri, rapor ve analizleri doğru bir şekilde yapmalarına bağlıdır.

 

SEO işlemlerinde de aynı kural geçerlidir. Bu konuda hizmet veren kaliteli SEO araçlarını kullanarak, internet sitenizi düzenli olarak kontrol edebilir ve eğer varsa hataları gidererek, arama motorlarına uyumlu hale getirebilirsiniz. Birçok kaliteli site ücretli üyelik hizmeti sunmaktadır. Dilerseniz bu ücretli sitelerden yararlanabilirsiniz.

SEO Çalışma Adımları

Türkçe karşılığı arama motoru optimizasyonu olan SEO, web sitelerinin daha çok kullanıcı tarafından etkileşim sağlaması için yapılan çalışmaların tümünü kapsar. Bu çalışmalarda bir sitenin arama motorlarında belirlenen anahtar kelimeleri kullanarak arama sonuçlarında üst sıralara yer almasını sağlamaktır.

Web sitelerinin arama motorları üzerinden belirlenen anahtar kelimeleri arama sonuçlarında üst sıralara taşımak zahmetli ve profesyonel çalışma gerektirir. Bu durum profesyonel firmalara yönelmenizi sağlar. SEO çalışmalarında uygulanmakta olan çalışmalar tamamen profesyonel olmasının yanı sıra arama motorlarına uyum sağlaması gerekir. Yapılan çalışmalarda öz verili olmamak ve hatalı işlemler yapmak web siteniz arama motorları tarafından ceza almasına sebep olabilir. Bugün yapılan çalışmalarda yarın üst sıralara çıkarım mantığı SEO içerisinde geçerli değildir. SEO uzun soluklu ve kapsamlı bir çalışma olmasından dolayı haftalık hatta aylık periyotlar arasında gerekirse çeşitli düzenlemelerin de gerçekleştirilmesi gerekir.

SEO yapmaya başlamadan önce arama motorlarının mantığını iyi anlamanız gerekir. Çünkü arama motorları tarafından kullanılan anahtar kelimeler arama sonuçlarında uygunluk kriterlerine göre sıralanmaktadır. Bu kriterler arama motorları tarafından belirlendiğinden mantığını çözmek SEO çalışmalarınızda hızlı bir ilerleyiş kaydetmenizi sağlar. Arama motoru mantığında yer alan bir madde uzun vadeli çalışmalar yürütmektir. Bu uzun vadeli çalışmalar ışığında çeşitli düzenlemeler ve uygulamalar gerçekleştirerek üst sıralara çıkmanız sağlanır. SEO çalışmaları teknik olarak iki ana gruba ayrılır bunlar; İç SEO ve Dış SEO’ dur.

Meta Tagların Düzenlenmesi

Meta etiketleri web sitemizin kodları arasında yer alan

etiketleri arasına yerleştirmiş olduğumuz etiket grubuna denir.

 Meta etiketlerinin web sitemize yerleştirmemizin asıl amacı Google ve diğer arama motorlarının web sayfamız hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamaktır. Web sayfamızın başlığı ve içerik bölümü hakkında bilgi sahibi olan arama motorları sitemizin üst sıralarda daha kolay bir şekilde yer almasını sağlar.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Arama motorları sonuçları için belirlemiş olduğunuz anahtar kelimeleri site ve sayfalar genellinde yeterli sayıda kullanmanız gerekir. Anahtar kelimelerin site içerinde çokca kullanılması arama motorlarının sizleri spam olarak görmesine neden olabilir. Bu nedenle anahtar kelimelerinizi yeterli sayıda kullanmak gerekir.

H Taglarının Düzenlemesi

Heading etiketlerinin düzenlenmesi anahtar kelime sayısına ve etiket önemine uyum sağlayacak şekilde belirlemeniz gerekir. Yani H1 etiketini kullandıktan sonra başlıkların altında sırasıyla H2 başlığı ve H3 başlığının yer almasına dikkat etmeniz SEO çalışmalarını olumlu yönde etkileyecektir.

Kopya ve Yinelenen İçerik

Web sitenizde SEO çalışmaları için eklemiş olduğunuz metinlerin ve makalelerinin özgün olmasına dikkat etmeniz gerekir. Bu özgün çalışmaların dışında başka sitelerden çalınan yazı ve makaleler arama motorlarının sitenize ceza vermesine sebep olabilir. Bu durumun dışında sitenize eklemiş olduğunuz makalelerin konu başlığına uyum sağlaması, anlaşılır olmasına ve aşırı derecede uzun yazıların kullanılmamasına dikkat edilmesi gerekir.

Backlink Almak

Web sitenizin dış sitelerden almış olduğu backlinkler marka değerinizi arttırmasının yanı sıra web sitenizin arama motorları sonuçlarında üst sıralarda yer almanızı sağlamaktadır. Dış sitelerden edinmiş olduğunuz Backlinkler hakkında araştırmalar yapmak ve güvenilir linkler edinmek sitenizin üst sıralara daha hızlı bir şekilde yer edinmesini sağlar. Backlink alırken daha önceden Google ve diğer arama motorları tarafından ceza görmemiş olmasına dikkat etmeniz de web sitenizin SEO çalışmalarını olumlu yönde etkiler.

Backlink edinirken eğer sektörde rekabet ve rakipleriniz var ise, rakiplerinizin backlink edindiği kaliteli sitelere öncelik verilerek sitelere yerleştirmeniz SEO çalışmalarının düzenli ve olumlu sonuçlanmasını sağlar. Farklı sitelerden edinmiş olduğunuz linklerin yeterli sayıda kullanmak da SEO çalışmalarınızı hızlandıracaktır.

SEO Uzmanları ve Firmaları Neler Yapar?

Gerçek anlamda SEO uzmanında 8 farklı yetenek bulunması gerekiyor. Bu yetenekler:

 • Sürekli sorgulaması ve iyi bir analiz yeteneğine sahip olması,
 • Eleştirel düşünmesi,
 • Yazma ve konuşma becerisinin iyi olması,
 • Hepsini olmasa da bazı programlama dillerini bilmesi ve teknik detay becerilerine sahip olması,
 • Sosyal beceriye sahip olması. Yani ekip olarak çalışmaya yatkın olması,
 • Motivasyonu yüksek olmalı ve her koşula uyum sağlayabilmeli,
 • Mizah anlayışının yüksek olması,
 • Yeniliklere her zaman için açık olması,

Olarak sıralanabilir.

Sağlıklı SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

İyi bir optimizasyon çalışması ile internet siteleri, arama motorlarında ilk sıralarda yer alabilir. Üstelik uzun bir zaman boyunca! Öncelikle site yapısının sağlam temeller üzerinde yer alması gereklidir. Sitenin yapım aşamasında her detay titizlikle irdelenmelidir. Alan adı öncelikle önem verilmesi gereken konulardan bir tanesidir. Sitenizin varoluş amacını öncelikle alan adında betimleyebilirsiniz.

İnternet sitenizde yer alan fazlalıklar, siteye yük getireceği gibi kullanıcıların da sıkılmasına ve kafalarının karışmasına neden olur. Temiz ve sade bir yapıya sahip internet sayfası her zaman için daha fazla kullanıcı çeker.

Anahtar kelime, internet sitelerinin bel kemiğidir. Doğru bir anahtar kelime belirlenmesi ve sitede yer alan içeriklerde uygun konumlarda kullanılması, sitenin arama motorlarında daha kolay bulunmasını sağlar.

En İyi SEO Araçları ve Kullanımı

Birçok SEO uzmanı, Google SEO araçlarının en iyisi olduğunu söylüyorlar. Ancak farklı görüşte olan uzmanlarda var tabi ki! Farklı alternatif araçlar ile de sayfa optimizasyonu yapabilmek mümkündür. En çok tercih edilen ve kullanılan SEO araçlarını gelin isterseniz yakından tanıyalım:

Ahrefs: Güncel olarak link sıralaması yapabilen ve linklerin listelemesini sağlıklı bir şekilde sunabilen bir platformdur. Google link sıralayıcıya yakın sonuçları bu platform ile yapabilirsiniz.

Moz Pro: Lisanslı olarak satın aldığınızda, işinizi kolaylaştıracak birçok SEO araçlarına bu program sayesinde sahip olabilirsiniz. Anahtar kelime analizi ve takibi, internet sitesi taraması, anahtar kelime planlayıcısı, analiz ve daha birçok özellik, bu programda yer alıyor.

Yukarıda sıralanan SEO araçlarından başka daha farklı ve işinize yarayacak birçok araçları internette bulabilirsiniz.

SEO Analizi Mutlaka Düzenli Olarak Yapılmalıdır

Yazının başında da internetin yaşayan canlı bir ekosistem olduğundan bahsetmiştik. Sürekli geliştiğinden dolayı, internet sitenizde de sürekli olarak yenilik yapmanı gerekir. Dolayısıyla düzenli olarak SEO analizi yaparak ve sitede bulunan hataları gidererek, değişiklikleri yapabilirsiniz. Ayrıca siteye eklenmesi gereken yenilikleri de SEO analizi yaparak sağlayabilirsiniz.

 

SEO Nedir? Ne İşe Yarar?
Google’da Nasıl İlk Sırada Çıkarım?
Reklam Vermek Yerine Neden SEO’yu Tercih Etmeliyim?
Site İçi SEO Nedir?
Site Dışı SEO Nedir?
SEO ve SEM Arasındaki Fark Nedir?
Arama Motorları Nasıl Çalışır?
Yerel SEO Nedir?
SEO Optimizasyonu Nasıl Yapılır?